آشنایی با ابزارها و استراتژی های موثر دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با ابزارها و استراتژی های موثر دیجیتال مارکتینگ
مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ No Comments دیجیتال مارکتینگ زهرا ابراهیمی

بازاریابی عمل برقراری ارتباط با مشتریان با یک پیشنهاد برای متقاعد کردن آن‌ها به خرید یک محصول و یا استفاده از یک سرویس است. بازاریابی، به هر شکلی(دیجیتال مارکتینگ و یا بازار یابی به صورت  سنتی ) ، یکی از فعالیت‌های کلیدی است که هر کسب‌وکار باید در آن شرکت کند، زیرا هیچ تجارتی نمی‌تواند بدون بازاریابی و تبلیغات مؤثر دوام بیاورد.

دنیا در عصر دیجیتال است و میلیون‌ها نفر زمان خود را صرف پلت فرم‌های  دیجیتال می‌کنند. کسب‌وکارها به‌طور فزاینده‌ای از این واقعیت آگاه هستند و درنتیجه از محبوبیت این پلت فرم‌ها  برای ارتقا کالاها و خدمات خود استفاده می‌کنند. بازاریابی تنها در مورد ارتباط با مشتریان در مکان مناسب و در زمان مناسب است و اگر مشتریان شما به‌صورت آنلاین فراوان باشند پس باید شروع کنید.

دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی آنلاین، تبلیغات اینترنتی نیز نامیده می‌شود، بازاریابی آنلاین در حال حاضر یک معامله بزرگ است به‌هرحال استفاده از اینترنت در دهه گذشته دو برابر شده است و این تغییر بسیار بر چگونگی خرید محصولات و تعامل با کسب‌وکارها تأثیر گذاشته است.

بنابراین، دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بازاریابی دیجیتال مثل هر نوع بازاریابی دیگر است .این راهی است که با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کرده و بر مشتری تأثیرمی گذارد تفاوت اصلی این است که شما با آن مشتریان در اینترنت ارتباط برقرار می‌کنید و روی آن‌ها تأثیر می‌گذارید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تعریف دیجیتال مارکتینگ

اساساً، دیجیتال مارکتینگ به هر تلاش بازاریابی آنلاین یا دارایی اشاره دارد. دیجیتال مارکتینگ هرگونه فعالیتی است که با استفاده از هر رسانه الکترونیکی به سمت ارتقاء کالاها و خدمات انجام می‌شود. این فعالیت عمدتاً مبتنی بر اینترنت باهدف فروش کالاها یا ارائه خدمات است. بازاریابی پست الکترونیک، تبلیغات با پرداخت به ازای هر کلیک، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی، نمونه‌ای عالی از دیجیتال مارکتینگ هستند. آن‌ها به معرفی افراد به شرکت شما و متقاعد کردن آن‌ها برای خرید می‌پردازند.

در اینجا برخی از رایج‌ترین دارایی‌ها و استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ برای دسترسی به افراد آنلاین وجود دارد:

دارایی‌های دیجیتال مارکتینگ

تقریباً هر چیزی می‌تواند یک دارایی دیجیتال مارکتینگ باشد. این‌یک ابزار بازاریابی است که شما از آن به‌صورت آنلاین استفاده می‌کنید. بااین‌حال، بسیاری از مردم نمی‌دانند که چند تا از دارایی‌های دیجیتال مارکتینگ را در اختیاردارند. در زیر چند مثال آمده است:

 • وب‌سایت شما
 •  دارایی مارک‌دار (آرم‌ها، آیکون‌ها، کلمات اختصاری و غیره)
 •  محتوای ویدئویی (تبلیغات ویدئویی، نمایش محصولات و غیره)
 •   تصاویر (infographics، عکس‌های محصول، عکس‌های شرکت و غیره)
 •   محتوای نوشتاری (پست‌های وبلاگ، کتاب‌ها، توضیحات محصول، توصیفات و غیره)
 • محصولات یا ابزار آنلاین( SaaS، ماشین‌حساب، محتوای تعاملی و غیره)
 • نظرات
 • صفحات رسانه‌های اجتماعی

اکثر دارایی‌های دیجیتال مارکتینگ به یکی از این مقوله‌ها کاهش پیدا می‌کنند اما بازاریابان خبره به‌طور مداوم با روش‌های جدید برای رسیدن به مشتریان آنلاین مواجه می‌شوند، بنابراین لیست به رشد خود ادامه می‌دهد.

 

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ

لیست استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ نیز دائماً در حال تکامل است، اما در اینجا برخی از استراتژی‌هایی وجود دارند که اغلب کسب‌وکارها استفاده می‌کنند:

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک

آشنایی با استراتژی پرداخت به ازای هر کلیک در دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) درواقع یک اصطلاح عمومی است که هر نوع بازاریابی دیجیتالی را پوشش می‌دهد که در

آن شما برای هر کاربری که روی یک تبلیغ کلیک می‌کند، هزینه‌ای پرداخت می‌کنید. یکی از محبوب‌ترین روش تبلیغات کلیکی یا PPC تبلیغات کلیکی در موتورهای جست‌وجو مانند Google Adwords است. در این روش شما می‌توانید کلمات کلیدی مربوط به کسب‌وکارتان را به گوگل بدهید و در صدر نتایج جست‌وجوی آن کلمات کلیدی باشید و به ازای هر کلیک که دریافت می‌کنید، مبلغی از شارژ اکانت‌تان کم می‌شود.

تبلیغات جستجوی پرداختی

گوگل، بینگ و یاهو به شما اجازه می‌دهند تا تبلیغات متنی را روی صفحات نتایج موتور جستجو آن‌ها اجرا کنید. تبلیغات پرداختی یکی از بهترین روش‌ها برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه است که به‌طور فعال در جستجوی یک محصول یا خدمت مانند شما هستند.

بهینه‌سازی موتور جستجو

سئو در دیجیتال مارکتینگ

اگر نمی‌خواهید هزینه کنید تا در SERPs نمایش داده شوید می‌توانید از بهینه‌سازی موتور جستجو (seo) برای امتحان کردن صفحات یا پست‌های بلاگ در سایت خود استفاده کنید. شما نیازی به پرداخت مستقیم برای هر کلیک ندارید، اما گرفتن یک صفحه برای رتبه‌بندی معمولاً زمان و تلاش زیادی می‌گیرد.

تعدادی از روش‌ها برای رویکرد SEO به‌منظور ایجاد ترافیک واجد شرایط در وب‌سایت شما وجود دارد. این موارد عبارت‌اند از:

سئو داخلی:

این نوع SEO بر روی تمام محتویات روی صفحه» زمانی که در یک وب‌سایت جست جو می‌کند، تمرکز می‌کند. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای حجم جستجوی خود و قصد خود می‌توانید به سؤالات خوانندگان پاسخ دهید و در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بالاترین رتبه را کسب کنید.

سئو خارجی:

این نوع SEO بر روی تمام فعالیت‌هایی متمرکز است که در هنگام جستجوی وب‌سایت شما رخ می‌دهد چه فعالیتی در وب‌سایت من ممکن است بر رده‌بندی من تأثیر بگذارد؟” ممکن است این سؤال را بپرسید. این پاسخ به معنی لینک‌های ورودی است که به backlinks نیز مشهور است.

SEO فنی

: این نوع SEO بر روی backend وب‌سایت شما و این‌که چگونه صفحات شما کدگذاری می‌شوند، تمرکز می‌کند. فشرده‌سازی تصویر، داده‌های ساختاریافته و بهینه‌سازی فایل CSS تمام انواع SEO تکنیکی هستند که می‌تواند سرعت بارگذاری وب‌سایت شمارا افزایش دهد. یک عامل رتبه‌بندی مهم در چشمان موتورهای جستجو مانند گوگل است.

تبلیغات پرداختی رسانه‌های اجتماعی (Paid Social Media Advertising)

اکثر پلت فرم‌های رسانه اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، تویی‌تر، LinkedIn، Pinterest و Snapchat به شما این امکان را می‌دهند که تبلیغات را روی سایت قرار دهید. تبلیغات آنلاین رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد آگاهی در مخاطبین بسیار عالی است زیرا ممکن است آگاه نباشند که کسب‌وکار، محصول یا سرویس شما وجود دارد.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

تاثیر رسانه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

مانند seo, بازاریابی رسانه‌های اجتماعی رایگان است؛ و درست مانند seo, بازاریابی ارگانیک در رسانه‌های اجتماعی زمان و تلاش بیشتری می‌گیرد، اما در بلندمدت می‌تواند نتایج بسیار ارزان‌تر ارائه دهد.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO)

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) هنر و علم بهبود تجربه کاربر آنلاین شما است. اغلب اوقات، کسب‌وکارها ازCRO برای گرفتن (تبدیل‌های بیشتر، مشتری، چت، تماس‌ها، فروش و غیره) خارج از ترافیک وب‌سایت موجود استفاده می‌کنند.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک عبارت دیجیتال مارکتینگ کاملاً گسترده است. بازاریابی محتوا هرگونه تلاش دیجیتال مارکتینگ را پوشش می‌دهد که از دارایی‌های محتوایی blog, infographics, eBooks) ویدیو و غیره( برای ایجاد آگاهی از برند استفاده می‌کند.

 

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی قدیمی‌ترین شکل بازاریابی آنلاین است و هنوز هم قوی است. بیشتر بازاریابان دیجیتال بازاریابی ایمیلی را برای تبلیغ معاملات خاص، محتوای برجسته (اغلب به‌عنوان بخشی از بازاریابی محتوا) یا رویداد تبلیغ می‌کنند.

انواع ایمیل‌هایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی ایمیل ارسال کنید عبارت‌اند از:

 • خبرنامه اشتراک وبلاگ.
 •  ایمیل‌های پیگیری به بازدیدکنندگان وب‌سایت‌هایی که چیزی را دانلود کرده‌اند.
 •   ایمیل‌های خوش‌آمد گویی به مشتری.
 • ارتقا پست به اعضای برنامه وفاداری.
 • نکات و یا سری ایمیل‌هایی برای پرورش مشتری.

بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته اساساً به شخص دیگری (یک فرد یا یک کسب‌وکار) برای تبلیغ محصولات و خدمات شما در وب‌سایت آن‌ها می‌پردازد.

همان‌طور که در فهرست بالا می‌بینید، راه‌های مختلفی برای بازاریابی آنلاین کسب‌وکار وجود دارد که به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها یا یک سازمان را استخدام می‌کنند تا تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ خود را مدیریت کنند و یا برای تهیه یک تیم بازاریابی داخلی و نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی برای پوشش نیازهای بازاریابی خود پول پرداخت می‌کنند.

آیا دیجیتال مارکتینگ کار می‌کند؟

کارایی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یک گزینه عالی برای هر کسب‌وکار است ما از دیجیتال مارکتینگ برای کمک به همه انواع کسب‌وکارها استفاده می‌کنیم. از مغازه‌ها تا دانشگاه‌های شناخته‌شده بین‌المللی و فراتر از آن. این زیبایی آنلاین تبلیغات است. اگر می‌دانید که چه کسی می‌خواهید هدف قرار دهید، می‌توانید از دیجیتال مارکتینگ برای هدف قرار دادن هرکسی در هر نقطه استفاده کنید.

 آشنایی با مزایای دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با مزایای دیجیتال مارکتینگ

دنیای بازاریابی از بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد و پست الکترونیکی به دیجیتال مارکتینگ در حال تغییر است. این تغییر تأکید بر چیزهایی مانند ارتباطات ایمیل، پیگیری وب، PPC و SEO دارد. دیجیتال مارکتینگ به دلیل مؤثر بودن خود در تعامل با مشتریان به‌سرعت در حال رشد است و از طریق ابزارهای دسترسی به آن هدایت می‌شود. اگر در این فکر هستید که مزایای برتر دیجیتال مارکتینگ چه هستند، مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ نسبت به کانال‌های بازاریابی سنتی بسیار زیاد است. در زیر لیستی از آن‌ها آورده شده است:

کم‌هزینه:

هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های مالی است که شرکت‌ها باید تحمل کنند درحالی‌که کسب‌وکارهای بزرگ ممکن است مشکلات زیادی برای هزینه میلیون‌ها دلار برای بازاریابی و تبلیغات نداشته باشند، اما برای کسب‌وکارهای کوچک، این ممکن است غیرممکن و یا کابوس غیرقابل‌تحمل باشد بازاریابی از طریق سیستم‌عامل‌های دیجیتال جایگزین مناسب‌تر برای روش سنتی است. آن‌ها تأثیر بسیار بالایی دارند و هزینه آن کمتر است.

با چند دلار می‌توانید در یک شرکت بازاریابی ایمیلی ثبت‌نام کنید و ایمیل‌های تبادلی و یا ایمیل‌های مستقیم را برای هزاران مشتری در فهرست پستی خود ارسال کنید.

بازگشت عظیم سرمایه‌گذاری:

هیچ‌چیز مهم‌تر از بازگشت سرمایه‌گذاری نیست. دیجیتال مارکتینگ بازده واقعی سرمایه‌گذاری‌های کوچک را ارائه می‌دهد. بازاریابی ایمیل و یا اجرای تبلیغات پلت فرم‌های شبکه‌های اجتماعی هزینه کمی در مقایسه با فن‌های بازاریابی سنتی است.

ارزیابی آسان:

موفقیت و یا هرج‌ومرج از یک کمپین دیجیتالی به‌آسانی قابل‌تشخیص است در مقایسه با روش سنتی که شما باید هفته‌ها یا ماه‌ها صبر کنید تا صحت یک کمپین را ارزیابی کنید با یک کمپین دیجیتال می‌توانید تقریباً بلافاصله تشخیص دهید که چگونه یک آگهی انجام می‌شود.

نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی به کاربران این امکان را می‌دهد تا عملکرد ایمیل‌های خود را پیگیری کنند؛ آن‌ها می‌دانند که چه تعداد تحویل داده شدند، چه تعداد خوانده شدند و همه‌چیز را در مورد نرخ‌های تبدیل آن‌ها می‌دانند. گوگل Analytics ابزار بسیار مؤثری برای اندازه‌گیری اهداف خاص در یک وب‌سایت یا وبلاگ است. گوگل ادوردز به کاربران اجازه می‌دهد تا عملکرد آگهی‌های خود در جستجوی گوگل را زیر نظر داشته باشند؛ آن‌ها می‌دانند که چه تعداد از مردم تبلیغاتشان را مشاهده کرده و در مورد نرخ‌های تبدیل آن‌ها آگاه می‌شوند.

 

اشتراک‌گذاری آسان:

اکثر کانال‌های دیجیتال مارکتینگ قابلیت اشتراک‌گذاری رادارند که اجازه می‌دهد فعالیت‌ها و مقالات با چندین پیرو به اشتراک گذاشته شوند. این کار به ایجاد یک اثر چندگانه کمک می‌کند و توانایی آن را دارد که به‌طور فوق‌العاده نتایج فروش را بهبود بخشد.

توسعه برند:

کسب‌وکارها می‌توانند از پلت فرم‌های دیجیتال خود برای ساخت برند و شهرت شرکت خود استفاده کنند. یک وب‌سایت پیشرفته، یک وبلاگ باکیفیت و مقالات مفید، یک کانال رسانه‌های اجتماعی که به‌شدت تعاملی است برخی از راه‌هایی هستند که یک کسب‌وکار می‌تواند برند خود را بسازد.

جهانی:

می‌گویند دنیا به یک دهکده جهانی تبدیل‌شده است. این امر از طریق دیجیتالی کردن امکان‌پذیر شده است. دیجیتال مارکتینگ به کمپین‌های تبلیغاتی اجازه می‌دهد در هر قسمت از جهان قابل‌مشاهده باشد.

تقسیم‌بندی:

نه‌تنها بازاریابی بر روی سیستم‌عامل‌های دیجیتال اجازه می‌دهد که کمپین‌ها به مشتریان خاص هدایت شوند، بلکه باعث تقسیم‌بندی مشتری نیز می‌شود. قطعه‌بندی فرآیندی است که در آن گروه‌های بزرگ مشتری با توجه به یک طبقه‌بندی خاص به گروه‌های کوچک‌تر مشتری تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی شانس فروش را افزایش می‌دهد و همچنین هزینه را کاهش می‌دهد.

تعامل بیشتر:

دنیای سایبری روزبه‌روز پر سر و صداتر می‌شود و هر محصول یا خدمتی که کسب‌وکار شما ارائه می‌دهد، به‌احتمال‌زیاد توسط هزاران کسب‌وکار دیگر ارائه می‌شود. میزان متوسط بازتاب در وب‌سایت‌ها افزایش‌یافته و توجه بازدیدکنندگان در حال کاهش است وقتی بازدیدکنندگان یک وب‌سایت بلافاصله آنچه را که دنبال می‌کنند پیدا نمی‌کنند به دنبال جایگزین می‌روند.

شخصی‌سازی:

اگر پایگاه داده مشتری با وب‌سایت شما مرتبط باشد، پس هر زمان که کسی از سایت بازدید می‌کند، می‌توانید با پیشنهادهای هدفمند به آن‌ها خوش‌آمد بگویید. هر چه بیشتر از شما خرید کنند، شما می‌توانید پروفایل مشتری خود و بازار را به‌طور مؤثر اصلاح کنید.

ارزهای اجتماعی:

 دیجیتال مارکتینگ به شما امکان می‌دهد با استفاده از انواع مختلف محتوای رسانه‌های غنی، کمپین‌های جذاب ایجاد کنید. در اینترنت این کمپین‌ها می‌توانند پولی اجتماعی به دست آورند – که از کاربربه‌کاربر منتقل می‌شود و به ویروس تبدیل می‌شود.

کلید حفظ ارتباط و حفظ مشتریان در این دنیای تجاری بسیار رقابتی، اطمینان از ارتباط مداوم با مخاطبان شما است. بازاریابی مؤثر به کسب‌وکار اجازه می‌دهد که با استفاده از کانال‌های رسانه‌ای دیجیتال با مشتریان باهم رقابت و ارتباط برقرار کنند. این سیستم‌عامل‌ها به کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا به سوالات مشتریان پاسخ دهند، تصورات غلط را کاهش دهند و حتی تولید کنند. این را می‌توان از طریق پست‌های معمول وبلاگ‌های مفید، خبرنامه‌ها، نمایش‌ها، تبلیغات و پیشنهادات ویژه به دست آورد.

disruptiveadvertising

Tags
درباره نویسنده

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *