تنظیم محیطی جاوا

تنظیم محیطی جاوا
خرداد ۲, ۱۳۹۸ No Comments javascript زهرا ابراهیمی

راهنمای نصب

در این پست، ما در مورد جنبه‌های مختلف تنظیم  محیطی جاوا و راهنمای نصب آن  بحث خواهیم کرد. در مطلب قبلی هم مروری کلی بر جاوا و تاریخچه آن داشتیم.

تنظیم نصب

اگر  تمایل دارید محیط سیستم‌عامل خود را برای زبان برنامه‌نویسی جاوا تنظیم کنید، این بخش به شما در نحوه دانلود و راه‌اندازی جاوا  کمک می‌کند. بنابراین مراحل تنظیم محیط را با دقت دنبال کنید.

Java SE به‌صورت رایگان از لینک دانلود جاوا در دسترس است. شما می‌توانید نسخه مناسب را بر اساس سیستم‌عامل خود دانلود کنید.

دستورالعمل‌های دانلود جاوا و اجرای فایل .exe را بر روی دستگاه خود را با دقت دنبال کنید. هنگامی‌که جاوا را روی دستگاه خود نصب می‌کنید، باید متغیرهای محیطی را طوری تنظیم کرده تا محل نصب به‌درستی انتخاب شود

راه‌اندازی برای ویندوز

فرض کنید شما جاوا را در این مسیر نصب‌کرده‌اید:

c:\Program Files\java\jdk

با فرض نصب درست جاوا در آدرس موردنظر

  • روی My Computre راست کلیک کرده و Properties  را انتخاب کنید
  • روی کلید ‘Environment variables’ زیر پنجره ‘Advanced’ کلیک کنید
  •  حالا متغیر ‘Path’ را طوری تغییر دهید که آن نیز حاوی مسیر  اجرایی جاوا باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر مسیر در حال حاضر به ‘C: \ WINDOWS \ SYSTEM32’ تنظیم‌شده باشد، مسیر خود را به آدرس زیر عوض کنید

C: \ WINDOWS \ SYSTEM32؛ c: \ Program Files \ java \ jdk \ bin

راه‌اندازی برای لینوکس، یونیکس، سولاریس، FreeBSD

در متغیر محیطی PATH باید مشخص شود که کدام فایل دوبعدی جاوا نصب‌شده است. اگر مشکلی در انجام این کاردارید، به راهنمای نصب جاوا که قبلاً دانلود کرده‌اید، مراجعه کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر از bash به‌عنوان پوسته خود استفاده کنید، خط زیر را به انتهای آن اضافه کنید.

‘.bashrc: export PATH = /path/to/java:$PATH’

برنامه‌های ویرایشگر  معروف جاوا

برای نوشتن برنامه‌های جاوا، به یک ویرایشگر متن نیاز دارید. نرم‌افزارهای ویرایش پیشرفته‌تر حتی در بازار موجود هستند. اما اکنون می‌توانید یکی از موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • Notepad: در سیستم‌عامل ویندوز، شما می‌توانید از هر ویرایشگر متن ساده مانند Notepad (توصیه‌شده برای این آموزش یا  TextPad استفاده کنید.
  •  Netbeans – یک ادیتور جاوا است که متن‌باز و رایگان بوده و برای  دانلود آن می‌توانید به آدرس https://www.netbeans.org/index.html مراجعه کنید.
  • Eclipse یکی دیگر از ادیتورهای جاوا است که توسط جامعه متن‌باز  eclipse توسعه‌یافته است و می‌توان آن را  از https://www.eclipse.org/دانلود کرد.

در ادامه آموزش جاوا با ما همراه باشید

مطلب  بعدی که برای شما آماده کرده‌ایم  در مورد دستور زبان جاوا  است که در چگونه نوشتن و اجرای اولین برنامه جاوا به شما کمک می‌کند .در این آموزش نیز سعی شده برخی از دستورات مهم موردنیاز در جاوا برای توسعه برنامه‌های کاربردی شرح داده شود.

tutorialspoint

Tags
درباره نویسنده

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *