مروری بر جاوا

مروری بر جاوا
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ No Comments javascript زهرا ابراهیمی

مروری بر جاوا

توسط ماریه خسروی

مروری بر جاوا – آموزش جاوا (JAVA)

 در این بخش از آموزش می خواهیم مروری بر جاوا داشته باشیم همان‌طور که در مطلب آغازین این آموزش به آن اشاره شد، زبان برنامه‌نویسی جاوا اولین بار در شرکت by Sun Microsystems توسط آقای جیمز گوسلین توسعه داده شد و در سال ۱۹۹۵ با عنوان جزء اصلی پلت فرم همان شرکت به بازار عرضه شد.

آخرین و پیشرفته‌ترین نسخه عرضه جاوا، نسخه استاندارد Java SE 8. است که به دلیل تنظیمات متعدد برای مطابقت با انواع سیستم‌عامل‌های مختلف محبوبیت گسترده‌ای یافته است. به‌عنوان‌مثال از نسخه J2EE برای برنامه‌های سازمانی و J2ME برای برنامه موبایلی استفاده می‌شود.

نسخه‌های جدید J2 به ترتیب به Java SE، Java EE و Java ME تغییر نام‌یافته‌اند.

شعار جاوا این است: یک‌بار بنویسید، همه‌جا اجرا کنید.

اگر بخواهیم مروری بر جاوا داشته باشیم می‌توان آن را در سرفصل‌های زیر خلاصه کرد

موضوعی هدف‌دار:

در جاوا همه‌چیز موضوعی است. جاوا را می‌توان به‌راحتی گسترش داد و آن را بر اساس مدلی هدف قرارداد.

پلت فرمی مستقل:

برخلاف بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر ازجمله C و C++، در هنگام کامپایل کردن جاوا، کد آن در دستگاه پلت فرم خاصی نمایش داده نمی‌شود بلکه به‌صورت باید کد نویسی می‌شود. این کد بایت بر روی وب توزیع‌شده است و توسط ماشین مجازی (JVM) تفسیر می‌شود و درنهایت بر روی هر پلتفرمی اجرا می‌شود.

ساده:

جاوا طوری طراحی‌شده که یادگیری آن آسان باشد. اگر شما در درک مفاهیم اولیه OOP Java آشنا باشید به‌راحتی می‌توانید با آن کارکنید.

امن:

استفاده از قابلیت امن جاوا آن را قادر می‌سازد که در سیستم‌های بدون ویروس، بدون دست‌کاری توسعه یابد. تکنیک‌های تأیید اعتبار نیز بر اساس رمزنگاری کلید عمومی می‌باشند.

طراحی بی‌طرف

کامپایلرهای جاوا یک فرمت فایل‌های طراحی‌شده بی‌طرف تولید می‌کند که باعث می‌شود کد اجرایی کامپایل شده در بسیاری از پردازنده‌ها، با حضور سیستم راه‌انداز جاوا اجرا شوند.

عدم نیاز به نصب:

طراحی آن بدون هیچ‌گونه ضمانت اجرایی وابسته به مشخصات، جاوا را دارای قابلیت عدم نیاز به نصب می‌کند. کامپایلر جاوا در ANSI C با یک مرز بدون نیاز به نصب نوشته‌شده است که یک زیرمجموعه POSIX قرار می‌گیرد.

قدرتمند

جاوا همواره در تلاش است تا موقعیت‌های خطا را با تأکید بیشتر بر بررسی خطای زمان کامپایل و چک کردن زمان اجرا از بین ببرد.

چند شاخه‌ای:

با ویژگی چند شاخه‌ای در جاوا، امکان نوشتن برنامه‌هایی وجود دارد که می‌توانند هم‌زمان چندین کار را انجام دهند. این ویژگی طراحی اجازه می‌دهد تا توسعه‌دهندگان برنامه‌های تعاملی را که می‌توانند هموار اجرا شوند را بسازند.

تفسیر شده

کد بایت جاوا به دستورالعمل‌های ماشین بومی ترجمه‌شده و در هیچ جای ذخیره نمی‌شود. از آنجایی که پیوند افزایشی و روندی کوتاه دارد، فرایند توسعه سریع‌تر و تحلیلی است.

عملکرد بالا:

با استفاده از کامپایلرهای Just-In-Time، جاوا عملکرد بالایی را فراهم می‌کند.

توزیع‌شده:

جاوا برای محیط توزیع‌شده اینترنت طراحی‌شده است.

دینامیک:

جاوا پویاتر از C یا C++ در نظر گرفته‌شده است؛ زیرا که طراحی‌شده است تا با یک محیط در حال تحول سازگار شود. برنامه‌های جاوا می‌توانند مقدار زیادی از اطلاعات را در زمان اجرا حمل کنند که می‌تواند برای تأیید و حل‌وفصل دسترسی به موضوعی در زمان اجرا استفاده شود.

تاریخچه جاوا

جیمز گوسلینگ پروژه زبان برنامه‌نویسی جاوا را در ژوئن سال ۱۹۹۱ شروع کرد. این زبان در ابتدا بلوط نامیده شد. سپس از درخت بلوط که درست پشت دفتر کارش قرار داشت به سبز تغییر نام یافت و درنهایت از لیست کلمات تصادفی به جاوا تغییر نام یافت.

شرکت SUN نخستین اجرای عمومی را به‌عنوان Java 1.0 در سال ۱۹۹۵ به اجرا گذاشت. این شعار «یک‌بار بنویس، همه‌جا اجرا کن» اجرای بدون هزینه را در سیستم‌عامل‌های محبوب فراهم کرد.

در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۶، SUN نسخه‌های بیشتری از جاوا را به‌عنوان نرم‌افزار متن‌باز و رایگان تحت شرایط مجوز عمومی GNU منتشر کرد.

درنهایت و در تاریخ ۸ می ۲۰۰۷، شرکت خورشید کار پردازش را به انجام رسانید و تمام کدهای اصلی جاوا را به‌صورت رایگان و متن‌باز، به‌جز بخش کوچکی از کد، به بازار عرضه کرد.

ابزارهای موردنیاز شما

برای انجام مثال‌هایی که در این سری آموزش بحث شده است حداقل سیستم‌عاملی که شما به آن نیاز دارید یک کامپیوتر پنتیوم ۲۰۰ مگاهرتز با حداقل ۶۴ مگابایت رم می‌باشد.

شما همچنین به نرم‌افزارهای زیر نیاز دارید.

  • سیستم‌عامل لینوکس ۷٫۱ یا ویندوز XP / 7/8
  • جاوا JDK 8
  • نرم‌افزار Notebook مایکروسافت یا هر ویرایشگر متن دیگر

این آموزش مهارت‌های لازم را برای ایجاد GUI، شبکه و برنامه‌های کاربردی وب با استفاده از Java فراهم می‌کند.

در ادامه این آموزش چه مطلبی را خواهید خواند؟

مطلب آموزشی بعدی شمارا راهنمایی می‌کند که چگونه جاوا و اسناد آن را می‌توانید دریافت کنید. درنهایت، به شما در مورد چگونگی نصب جاوا و تهیه محیطی برای توسعه برنامه‌های جاوا کمک می‌کند. پس منتظر پست بعدی آموزشی ما در مورد تنظیم محیطی جاوا باشید.

tutorialspoint

Tags
درباره نویسنده

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *