هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می شود؟

تولید محتوا

هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می شود؟

تولید محتوا یکی از ارکان اصلی بازاریابی دیجیتالی است. تاثیر محتوای خوب بر وب سایت و کسب و کار آنلاین به حدی زیاد است که می‌تواند در مدت کوتاهی، رتبه سایت را به حد چشمگیری بالا ببرد و به کسب و کار آنلاین رونق فراوانی ببخشد. عموما طراحان سایت و یا صاحبان کسب و کار آنلاین، برای تولید محتوا از یک تیم تولیدکننده محتوای منطبق بر سئو یا از فریلنسرها کمک می‌گیرند.

اما سوالی که ممکن است ذهن شما را به عنوان یک مدیر سایت یا صاحب مشاغل آنلاین، مشغول به خود کند این است که هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می‌شود؟ و محاسبه هزینه تولید محتوا به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟. اگر بخواهیم خیلی کوتاه به این سوالات پاسخ دهیم، باید گفت که هزینه تولید محتوا به فاکتورهایی از قبیل کیفیت محتوا، طول محتوا، موضوع محتوا، زمان آماده‌سازی و تحویل و…. بستگی دارد. هریک از این فاکتورها می‌تواند هزینه تولید محتوا را تحت الشعاع قرار دهد. در ادامه با این مقاله همراه باشید تا کمی بیشتر با نحوه محاسبه هزینه تولید محتوا آشنا شوید.

تولید محتوا چیست؟

در مقاله آموزش رایگان سئو، به ارائه توضیحات مقدماتی در مورد سئو و نحوه بالا بردن رتبه سایت پرداختیم. در آن مقاله گفتیم که بهینه سازی سایت سه رکن اصلی دارد. رکن اول پیکربندی بهینه سایت از نظر فنی است. رکن دوم بک لینک و ارتباط داخلی و خارجی یک وبسایت با سایر سایت‌ها است. رکن سوم که بسیار مهم است، محتوایی است که در سایت قرار می گیرد. محتوای باکیفیت و بهینه می‌تواند به طرز شگفت‌آوری رتبه و بازدید سایت شما را بالا ببرد. پس حتما به شما توصیه می‌کنیم که از محتوای باکیفیت و اصیل در وب‌سایت خود استفاده کنید.

تولید محتوا، برخلاف تصور عموم، کاری است تخصصی که نیازمند تجربه فراوان است. تولید محتوا، صرفا نویسندگی نیست. یعنی هر نویسنده‌ای نمی‌تواند محتوا تولید کند. به طور کلی تولید محتوا دو پیش‌نیاز دارد. پیش‌نیاز اول مهارت نویسندگی است و پیش‌نیاز دوم تسلط بر امور فنی وب‌سایت و سئو است. محتوای تولید شده باید به حدی بهینه و کارآمد باشد که علاوه بر جذب مخاطب، بتواند رتبه سایت را در موتورهای جستجو بهبود ببخشد. رعایت اصولی از قبیل تکرار کلمات کلیدی در متن، انتخاب عنوانین جذاب و یکتا، کپی نبودن محتوا از سایر منابع و… می‌توانند یک محتوا را به پله سعود یک وب‌سایت تبدیل کنند.

هزینه تولید محتوا

همانطور که گفتیم، محتوای بهینه شده و مطابق با اصول سئو، می‌تواند رتبه سایت را در موتورهای جستجو مانند گوگل افزایش داده و باعث بیشتر شدن بازدید سایت گردد. چنانچه محتوا مطابق با اصول سئو، نگارش نشود، نه تنها هیچ تاثیر مثبتی روی رتبه وب سایت ندارد، بلکه باعث تنزل رتبه سایت در گوگل یا سایر موتورهای جستجو نیز می‌شود و عملا هزینه‌ای که برای تولید محتوا خرج می‌شود هیچ تاثیری بر روی پیشرفت کار نخواهد داشت.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می‌شود. هزینه تولید محتوا به طور کلی به ماهیت یا موضوع یک سایت یا کسب و کار مرتبط است. البته کیفیت و یکتا بودن محتوا نیز تاثیر مستقیمی بر هزینه تولید آن دارد. منظور از یکتا بودن محتوا این است که هنگام نگارش محتوا، از روی سایر مراجع و وب‌سایت‌ها کپی‌برداری نشده باشد. در ادامه به برخی عوامل تاثیرگذار بر هزینه تولید محتوا می‌پردازیم.

فاکتورهای تعیین‌کننده هزینه تولید محتوا

منظور از محتوا، صرفا مطالب متنی نیست. بلکه فیلم، عکس و صوت هم در دسته محتوا یا اصطلاحا Content قرار می‌گیرند. هزینه محتوا بسته به فاکتورهای زیادی، تعیین می‌شود و هر شرکت یا فرد تولیدکننده محتوا، بسته به ماهیت و نوع سایت و محتواهایش، هزینه متفاوتی را دریافت می‌کنند. اصلی ترین عواملی که در تعیین هزینه تولید محتوا دخیل هستند، عبارتند از:

  • نوع محتوای تولیدی (فیلم، عکس، صوت یا محتوای متنی)
  • سطح تخصصی بودن موضوع محتوای درخواستی
  • حجم محتوا (عموما معیار سنجش حجم محتوا، تعداد کلمات آن است)
  • زمان موردنیاز برای تولید محتوا
  • و…

ما در این مقاله با تمرکز بیشتری در مورد محتواهای متنی و نگارشی صحبت خواهیم کرد. دلیل این موضوع این است که عمدتا تولید محتواهای متنی از چارچوب مشخص‌تری پیروی می‌کنند. محتواهایی مانند عکس یا فیلم، گستره وسیعی از حالات را شامل می‌شوند و نمی‌توان فاکتورهایی مشخص برای تعیین هزینه تولید این محتواها را بیان کرد. لذا در ادامه با تفصیل بیشتری به بررسی عوامل تاثیرگذار در هزینه تولید محتواهای متنی خواهیم پرداخت.

فاکتورهای مهم در تعیین هزینه تولید محتوای متنی

محتواهای متنی و نگارشی، در بین وب‌سایت‌ها بسیار متداول است. اکثر سایت‌ها و مشاغل آنلاین برای رسیدن به اهداف خود و بهبود رتبه سایت خود در فضای اینترنت، دست به دامن این نوع از محتواها می‌شوند. زیرا اولا مخاطب آن بیشتر است. دوما تولید کردن این نوع محتواها نیازمند هزینه کمتری است. به عنوان مثال برای تولید یک محتوای ویدیویی، یک تیم متخصص باید دور هم جمع شوند تا بتوانند یک ویدیوی جذاب و مخاطب پسند را تولید کنند که این امر مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی است.

اما برای تولید یک محتواهای متنی، یک نویسنده‌ای که با موضوع موردنظر آشنایی داشته باشد، کافی است. بنابراین محتواهای متنی بسیار متدوال‌تر از سایر محتواها هستند. در ادامه به بررسی برخی از فاکتورها و عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه محتواهای متنی می‌پردازیم. اگر شما صاحب سایت یا صاحب کسب و کار آنلاین هستید و برای بهبود رتبه سایت خود، نیازمند یک تولیدکننده محتوا هستید، توصیه می‌کنیم این چند فاکتور را در گوشه ذهن خود داشته باشید.

نوع محتوای متنی

محتواهای متنی بسته به نوع روش تولیدشان، خود به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند: محتواهای ترجمه‌ای، محتواهای تالیف شده و محتواهایی تالیفی-ترجمه‌ای. محتواهای ترجمه‌ای محتواهایی هستند که صرفا با ترجمه یک منبع خارجی، نگارش شده‌اند و نویسنده هیچ مطلبی را از خود به متن اضافه نکرده است. در مقابل محتواهای تالیف‌شده هستند که شخص نویسنده، تمامی مطالب را با توجه به دانش فردی خود تولید کرده و از هیچ منبعی استفاده نمرده است.

یک حالت وسط هم وجود دارد. در این حالت نویسنده بخشی از محتوا را از منابع خارجی استخراج می‌کند و بخشی دیگر از محتوا را با توجه به دانش خود می‌نویسد. البته نوع دیگری از محتوای متنی وجود دارد که در آن نویسنده مطلب یا متن محتوا را از سایر مراجع با رعایت حق کپی‌رایت، کپی می‌کند که این نوع از محتواها تاثیر کثبت چندانی بر روی رتبه سایت شما نخواهد داشت و گاها باعث تنزل اعتبار سایتتان نیز می‌شود. هزینه تولید محتوا برای هریک از انواع محتوایی که ذکر شد، متفاوت است و درخواست‌کننده باید قبل از سفارش تولید محتوا، نوع محتوا را مشخص کند.

موضوع محتوا

گاهی از اوقات موضوع یک محتوا به حدی تخصصی و پیچیده می‌شود که تولید محتوا در مورد آن موضوع، تنها از عهده یک متخصص آن رشته برمی‌آید. به عنوان مثال اگر نیاز باشد تا یک محتوا در مورد یک زبان برنامه‌نویسی کامپیوتر درون سایت خود قرار دهید، مطمئنا باید کار تولید محتوا را به یک تیم مجرب در این زمینه بسپارید. پس همواره باید به این نکته توجه کرد که موضوع محتوا، تاثیر مستقیمی بر هزینه تولید آن دارد. محتواهایی با موضوع عمومی و روزمره با هزینه کمتری تولید می‌شوند تا محتواهایی با موضوعات تخصصی و پیچیده.

زمان موردنیاز برای تولید محتوا

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تعیین هزینه تولید محتوا، زمان لازم برای تولید آن است. اگر شما هم جزو آن دسته از مدیران سایت یا صاحبان مشاغلی باشید که می‌خواهید به صورت مستمر و روزانه و در ساعتی مشخص محتواها در وب‌سایتتان بارگذاری شوند، باید به این فاکتور توجه ویژه‌ای داشته باشید. عموما هزینه تولید محتواهایی که باید در زمان کمتری تولید شوند، کمی بیشتر از محتواهایی هستند که عجله‌ای برای تولیدشان نیست.

کیفیت تولید محتوا

همانطورکه قبل‌تر به آن اشاره شد، یک محتوای بهینه، محتوایی است که اصول سئو در آن رعایت شده باشد. در این‌صورت می‌توان گفت که محتوای تولید شده مبتنی بر سئو، دارای ارزش فنی بیشتری است. زیرا محتواهایی از این دست هستند که باعث بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو می‌شوند.

مطمئنا محتواهایی که نکات فنی و سئو در آن‌ها رعایت نشده باشند نسبت به محتواهای مبتنی بر سئو، دارای ارزش کم‌تری هستند. برای تولید محتواهای مبتنی بر سئو، باید از یک تیم مجرب و متخصص کمک گرفته شود تا علاوه بر دارا بودن تسلط در حوزه موضوع محتوای مورد نظر، بر اصول فنی و سئوی سایت نیز تسلط کافی را داشته باشند.

سایر موارد

برخی از موارد دیگر هستند که بر هزینه تولید محتوا تاثیرگذارند. به عنوان مثال، زبان محتوای تولیدی، نقش به‌سزایی در هزینه آن دارد. برخی از سایت‌ها برای نسخه انگلیسی وب‌سایت خود نیازمند محتواهایی با زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها هستند. در این صورت باید به این نکته توجه کرد که هزینه تولید محتوا به زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها به مراتب از هزینه تولید محتوا به زبان فارسی، بیشتر است.

اگر بخواهید درون محتوای متنی، عکس یا فیلم نیز قرار داده شود، باید هزینه بیشتری بپردازید. تولید محتواهایی از قبیل عکس و فیلم خود نیازمند صرف وقت وانرژی زیادی هستند. بنابراین باید هنگام درخواست سفارش تولید محتوا، به این نکته نیز توجه ویژه‌ای داشت که محتواهایی که همراه با فیلم یا عکس هستند، هزینه تولیدشان بیشتر

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با فاکتورها و عوامل موثر در تعیین هزینه تولید محتوا آشنا کنیم. اهمیت تولید محتوای بهینه و مناسب بر هیچکس پوشیده نیست و چنانچه یک وب‌سایت از محتواهایی بهینه پر شود، در مدت کمی می‌تواند رتبه بسیار بالایی در موتورهای جستجو پیدا کند.

همانطور که یک محتوای بهینه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر رتبه سایت داشته باشد، یک محتوای غیراصولی نیز باعث تنزل رتبه سایت می‌شود. پس توصیه می‌کنیم حتما کار تولید محتوا را به افراد مجرب و متخصص بسپارید تا هزینه‌ای که برای این کار صرف می‌کنید، باعث بهبود وضعیت سایت و کسب و کارتان شود.

پست های مرتبط:   سئو سایت چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *