چگونه محتوا تولید کنیم؟

چگونه تولید محتوا کنیم
تولید محتوا

چگونه محتوا تولید کنیم؟

ما برای هر کاری که انجام می دهیم یک فرایند داریم. اما فرایند تولید محتوا چیست؟ چگونه محتوا تولید کنیم ؟ چه کارهایی لازم است در تولید محتوا انجام دهیم تا تولید محتوای ما موثر تر باشد. برای هر فعالیتی باید یک فرایند خوب در نظر گرفت تا زمان کارکرد آن را بالا ببریم. در تولید محتوا نیز باید همین کار را انجام دهیم و فرایند تولید محتوا را بشناسیم. در زیر مراحل تولید محتوا را به شما آموزش می دهیم.

۱- تحقیق در مورد کلمه کلیدی

شما باید ایده هایی در مورد موضوعاتی که می خواهید در موردشان مطالب تهیه کنید، داشته باشید. شما باید بدانید مخاطبین شما چه کسانی هستند و به چه محتوایی نیاز دارند. این می توانید یک شروع عالی باشد. اما اکنون زمان آن است که در مورد این ایده ها خود یا همان کلمه کلیدی اصلی در موتور جستجو تحقیق کنید. تحقیق در مورد کلمه کلیدی به این معنی است که ببینید این ایده های شما از نظر موتور های جستجو نیز خوب هستند و باعث افزایش مخاطب شما می شوند یا خیر.

اگر شما بخواهید برای یک گروه خاص تولید محتوا انجام دهید، خیلی خوب است، اما شما می توانید با تحقیق در کلمه کلیدی، مطالب خود را برای مقیاس بزرگ تری از افراد آماده کنید. تحقیق در مورد کلمه کلیدی هدف، حجم جستجو یک کلمه کلیدی خاص را به شما نشان می دهد. با این کار شما متوجه می شوید که مطلبی که می خواهید در مورد آن تولید محتوا انجام دهید، ارزش وقت گذاشتن را دارید یا خیر .

یک روش عالی برای تحقیق در مورد کلمه کلیدی، نوشتن سوالاتی در مورد کلمه کلیدی است که ممکن است افراد با آن مشکل داشته باشند و در صدد رفع مشکل خود هستند. سپس می توانید تحقیق کنید که افرادی که با این مشکلات رو به رو هستند، چند نفر هستند و سپس موضوع ارزشمند تا را انتخاب کنید. برخی از سایت ها در شروع کار روی کلمات کلیدی که مخاطبان بسیار زیادی دارد و رقابت آن بالا است ، شروع به تولید محتوا می کنند. این کلمات که معمولا کلمات کوتاه یک یا دو بخشی هستند ، بسیار رقابت بالایی دارند. شروع به تولید محتوا با این کلمات زیاد مناسب نیست. به مثال زیر توجه کنید.

کلمه کلیدی اصلی : ” تولید محتوا جیست ؟ ” . این کلمه سه بخشی است .

کلمه کلیدی اصلی: ” تولید محتوا ” . این کلمه دو بخشی است و نسبت به کلمه بالا رقابت سنگین تری دارد.

کلمه کلیدی اصلی : ” تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد ؟ ” این کلمه نیز کلمه خوبی است اما با رقابت کمتر، رقابت کمتر یعنی این که شما در این صفحه راحت تر می توانید به قدرت برسید.

قبل از این که کار را ادامه دهیم، اجازه دهید چند نکته کلیدی در مورد سئو سایت  به شما ارائه دهم.

یکی از عوامل مهمی که کمک می کند تا سایت شما در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر رتبه خوبی بگیرد، قدرت دامنه یا domain authority  است. قدرت دامنه یا domain authority به این موضوع ربط دارد، که چند سایت خارجی به سایت شما لینک داده اند. این لینک سازی را بک لینک می نامیم. هر چه تعداد بک لینک هایی که دریافت کرده اید بیشتر باشد، قدرت دامنه شما افزایش می یابد. برای دریافت بک لینک، اولین کاری که باید انجام دهید، داشتن یک وبلاگ بزرگ ، پر از مطالب مفید است که باعث می شود بقیه سایت ها به شما لینک بدهند.

منبع مفید :

ساخت بک لینک در سال ۲۰۲۰

 

درخواست محتوای هدیه

  چند روش برای تحقیق در مورد کلمه کلیدی وجود دارد :

  تحقیق در مورد کلمه کلیدی

  • از ابزار هایی که برای تحقیق در مورد کلمه کلیدی اصلی آماده شده اند ، مانند SEMRush یا Moz Keyword Explorer استفاده کنید.
  • کلمه کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید و تعداد نمایش آن کلمه یا result آن را یادداشت کنید
  • بخش جستجو های مرتبط با صفحات نتایج گوگل یا SERPs را بررسی کنید.
  پست های مرتبط:  کارشناس تولید محتوا کیست؟

  ۲- ایده پردازی در تولید محتوا

  حال که کلمات کلیدی را شناسایی کردید و کلمات هدف را انتخاب نمودید، وقت ان رسیده که ایده هایی برای محتوای خود آماده کنید. تحقیقات نشان می دهد که بهترین راه برای سازماندهی محتوا های سایت، دسته بندی موضوعی آنها است. به این معنی که شما چند موضوع کلی را به عنوان شاخه های اصلی وبلاگ خود در نظر می گیرید و سپس محتوای مربوط به هر شاخه را در زیر شاخه آن قرار می دهید.

  برای مثال شما کلمه کلیدی اصلی خود را به عنوان شاخه اصلی در نظر می گیرید. سپس برای این کلمه کلیدی اصلی محتوای کوچک تر و مختلفی مانند ویدئو، متن، اینفگرافیک و غیره تولید می کنید. این محتوا را که مربوط به کلمه کلیدی خاص شماست، در این شاخه قرار می دهید. با این کار به مخاطبان خود کمک می کنید تا راحت تر مطالب شما را پیدا کنند و به مطلب دلخواه خود دست یابند. برای ایده پردازی می توانید از کتاب ها و مقاله هایی که در مورد حوزه کاری خود خوانده اید ایده بگیرید. همچنین می توانید از سایت های رقیب استفاده کنید و یا در SERP جستجو کنید و به دنبال ایده بگردید. هنگامی که ایده های خوبی پیدا کردید ، می تواند یکتقویم برای تولید محتوای خود درست کنید و شروع کنید به تولید محتوا.

  ۳- نوشتن یا تولید محتوا

  ما در این مقاله در مورد تولید محتوای متنی بیشتر صحبت می کنیم. چون اکثر افرادی که روی سایت خود تولید محتوا انجام می دهند، با نوشتن مطالب این کار را می کنند. البته روند تولید محتوای ویدئویی و اینفوگرافیک و غیره نیز مشابه همین روش است و همین استراتژی ها را برای آن ها نیز به کار می بریم.

  در نوشتن محتوا سعی کنید خودتان باشید، توری بنویسید که مخاطب جذب شما شوید، صدای شما را بشنود و شما را در کنارش حس کنید. تولید محتوای شرکتی یا تولید محتوای خشک هیج ارتباطی با مخاطب برقرار نمی کند. از عناوین ، توضیحات متا ، سایر تیتر های جذاب برای ترغیب کردن مخاطب به خواندن مقاله استفاده کنید. در مقاله دلیل این که این مقاله برای کاربران سود مند است را ذکر کنید تا مخاطبان بدانند که محتوای مفیدی را می خوانند.

  تولید محتوای شما باید منحصر به فرد باشد. هر چه را که می دانید و یا در سایت دیگری می خوانید به سادگی در سایت خود قرار ندهید. در این صورت موتور جستجوی گوگل شما را جریمه می کند. برای تولید محتوا از سبک منحصر به فرد خود استفاده کنید. همچنین در مورد موضوعی که می خواهید بنویسید، تحقیق کنید.

  برای نوشتن درست و نگه داشتن مخاطب به یک موضوع خاص بچسبید و در مورد تمام زمینه های آن محتوا تولید کنید. با این کار مخاطبینی که به موضوع خاص شما علاقه دارند را نگه می دارید. با تولید محتوای نا مرتبط خوانندگان را گیج می کنید. همان طور که صحبت می کنید بنویسید، سعی نکنید با نثر فصیح و لغات گسترده مخاطب را تحت تاثیر قرار دهید.

  مختصر و واضح سخن بگویید. شما می خواهید مخاطب با شما ارتباط برقرار کند و محتوای شما برای او ارزشمند باشد. پس نیاز نیست با استعاره های گیج کننده ، حس او را نسبت به خود عوض کنید .

  درخواست محتوای هدیه

   ۴- ویرایش

   ویرایش محتوا

   نحوه ویرایش نوشته برایافراد مختلف متفاوت است. برای مثال شاید شما به دستر زبان اهمیت زیادی می دهید و یا شاید اصلا قصد ویرایش کردن محتوا را نداشته باشید. ممکن است بخواهید در حال نوشتن متن را ویرایش کنید و یا چند رو صبر کنید و دوباره را ذهنی دور از موضوع مطلب را بخوانید و ویرایش کنید.

   پست های مرتبط:  محتوای تکراری راهنمای کامل برای مبتدیان

   در هر صورت برخی از موارد هست که باید به عنوان ویرایش محتوا به آن بپردازید. این موارد عبارت اند از صدای فعال در کل محتوا، زبان روشن، جملات کوتاه و فضای سفید بین تیتر های مختلف و غیره، این موارد را به عنوان یک مدیر بررسی کنید. بعضی از بازار هایی که شما را در ویرایش محتوا کمک می کنند Grammarly و Hemingway Editor هستند.

   ۵- بارگذاری محتوا

   حالا که محتوای شما آماده شد باید آن را در جایی قرار دهید که افراد بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. معمولا بیشتر افراد سایت های خود را با سیستم های مدیریت محتوای دیجیتالی یا همان cms ها روی سطح اینترنت منتشر می کنند. سیستم مدیریت محتوا یا cms که معروف ترین آن ها وردپرس است، نرم افزاری است که میزبان محتوای دیجیتالی است و به شما امکان می دهد که محتوای خود را در وب سایت خود نمایش دهید.

   یکی از مزایای cms این است که تمام حتوای شما را در یک مکان مشخص برای شما نگه می دارد. این کار مدیریت محتوا را بسیار راحت می کند. شما به راحتی می توانید محتوای خود را بعد از تولید محتوا در وبلاگ سایت خود منتشر کنید و یا آن ها را به ایمیل های مشتریان خود بفرستید. می توانید محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای آریانیکا، وبلاگ ماست. شما در وبلاگ ما آموزش ها و محتوای ارزشمندی به صورت رایگان پیدا می کنید و می توانید از آن ها استفاده کنید.

   ۶- انتشار تولید محتوا

   انتشار مطلب کار بسیار ساده ای است. شما با کلیک روی یک دکمه به راحتی می توانید محتوای خود را منتشر کنید. اما اگر تولید محتوا کار ساده ای است چرا ما یک بخش کامل را به آن اختصاص داده ایم ؟ زیرا همیشه به این راحتی نیست. بله می توانید مطالب را بلافاصله بعد از بارگذاری منتشر کنید. همچنین می توانید با زمانبندی بهینه ، تاثیر محتوا را بیشتر کنید.

   اگر تازه کار تولید محتوا را در سایت خود شروع کرده اید، کلیک روی دکمه انتشار، بلافاصله بعد از بارگذاری، احتمالا مخاطبین شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

   اما اگر یک برنامه انتشار منظم برای سایت خود داشته باشید و به آن متعهد باشید، برای مثال در برنامه شما روز های چهار شنبه ساعت ۹ هر هفته محتوا را منتشر می کنید. مخاطبان شما بعد از گذشت مدت زمانی، متوجه برنامه زمانبندی انتشار محتوا شما می شوند. بنابراین هر چهارشنبه منتظر مطلب جدیدی در سایت شما خواهند بود.

   نکته دیگری که باید در انتشار محتوا مد نظر داشته باشید، انتشار مطلب مطابق با رویداد های حساس است. برای مثال اگر درباره تعطیلات ملی یا عید نوروز تولید محتوا می کنید، برای این که تاثیر بیشتری داشته باشد، باید آن را در زمان مناسب که مخاطبین بیشتری دارد منتشر کنید.

   سیستم مدیریت محتوا cms این امکان را به شما می دهد تا پست های خود را زمان بندی کنید. بنابراین می توانید در هنگام بارگذاری محتوا ، ان را زمانبندی کنید و دیگر نگران زمان انتشار مطلب نباشید. محتوا در زمان دقیق منتشر خواهد شد.

   تولید محتوا با برنامه

   محتوا در همه جا و همه سایت ها وجود دارد. اما موفقیت محتوا به توانایی شما در تطبیق دادن آن با رسانه ای که می خواهید محتوا را در آن منتشر کنید، بستگی دارد. برای مثال شما نمی توانید محتوا را در یک اندازه مشخص در همه رسانه ها منتشر کنید. محتوایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید ، با محتوای وبلاگ متفاوت هستند. بنابراین شما باید بدانید چگونه محتوای خود را متناسب با فضا های مختلف و برای مخاطبین مختلف آماده کنید. ما در این قسمت برای انتشار محتوا در رسانه های مختلف دستور العمل هایی را به شما ارائه می دهیم.

   • تولید محتوای شبکه های اجتماعی

   برای تولید محتوا برای رسانه های اجتماعی، باید هنر این کار را فرا گیرید. اما ارزش آن را دارد زیرا ۲٫۶ ملیارد کاربر در سراسر جهان از این شبکه های اجتماعی استفاده می کنند . علاوه بر این کسی که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند، مانند یک مشتری واقعی همیشه در کنار شما خواهد بود. این مخاطبین مطالب شما را دوست دارند و به آنچه شما می گویید علاقه دارند. بنابراین شما در شبکه های اجتماعی مخاطبین بالقوه ای دارید که نیاز دارد برای اون محتوای مناسب تولید کنید.

   پست های مرتبط:  نحوه ورود به صفحه اول گوگل

   در این قسمت چند نکته کوتاه برای ایجاد محتوا در برخی از شبکه های اجتماعی محبوب به شما ارائه می دهیم.

   از فیس بوک می توانید برای به اشتراک گذاری مطالب در بین گروه های کوچک و مخاطبین انبوه استفاده کنید. هنگامی که صحبت از تولید محتوا برای فیس بوک می شود، فیلم ها و ویدئو های کوچک تاثیر بیشتری خواهند داشت.

   اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن تصاویر با کیفیت بالا ، فیلم های کوتاه با زیرنویس بهترین گزینه است. از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی حتما استفاده کنید. تا وقتی که این هشتگ ها مربوط به کسب و کار شما باشند، برای شما سود آور خواهند بود. از اینستاگرام می توانید بیشترین استفاده را برای کسب و کار خود ببرید. Instagram Stories روشی جدید برای برقراری ارتباط با مخاطبان و نظر سنجی سریع از آن ها است.

   YouTube تعداد ۱٫۳ ملیارد کاربر دارد. کاربران YouTube برای تماشای فیلم هایی که دوست دارند و برای آموزش های جدید ، هر روز به یوتیوب سر می زنند و ساعاتی را در این شبکه اجتماعی می گذرانند. مطالبی که می توانید در یوتیوب منتشر کنید، آموزش در حوزه کاری شما، بررسی محصولات، معرفی محصولات و ساخت فیلم های آموزشی است.

   بهترین شیوه تولید محتوا برای توییتر ساخت پیام های کوتاه، تصاویر زیبا ، استفاده از هشتگ های مربوطه و باز توییت مجدد است.

   • تولید محتوا در وب سایت

   تولید محتوا برای وب سایت باید روی سه مورد متمرکز شود : مخاطبین شما، کلمات کلیدی مورد نظر و راه حل های شما. بر خلاف محتوای وبلاگ ، شما در سایت به محتوایی نیاز دارید تا بازدیدکنندگان را به طور منسجم و طبیعی به مطالب و راه حل های شما راهنمایی کند. محتوای وب سایت شما مانند یک نقشه است که مخاطب را به محصول شما می رساند.

   مراقب باشید که مخاطبان خود را با ادرس دادن به شبکه های اجتماعی از سایت دور نکنید. زیرا هدف تمام مطالب و شبکه های اجتماعی نیز آوردن کاربر به وب سایت است. پس باید برای جذب مشتری  بالقوه باید تمام تلاش خود را بکنید تا مشتری را در سایت نگه دارید.

   • تولید محتوای وبلاگ

   تولید محتوای وبلاگ

   هدف از تولید محتوا در وبلاگ ، حمایت از کسب و کار شما و جذب افراد به سایت است. محتوای وبلاگ یک منبع رایگان است که اغلب به طور غیر مستقیم با فروش گره خورده است. اما قدرت وبلاگ را دست کم نگیرید. با کار روی وبلاگ می توانید بیشتری درآمد را داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد وب سایت هایی که محتوای بیشتری در وبلاگ خود منتشر می کنند، نسبت به سایت هایی که این کار را نمی کنند، ترافیک بیشتری برای سایت خود دارند.

   نتیجه گیری

   تولید محتوا را سعی کنید به صورت روزانه انجام دهید و هر روز برنامه انتشار مطلب داشته باشید. در این صورت ترافیک بیشتری به سمت شما سرازیر می شود و تاثیر بیشتری خوهاد داشت.

   درخواست محتوای هدیه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *