اهمیت و کاربردهای هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ

اهمیت و کاربردهای هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی

با تکنولوژی اینترنت و افزایش کاربران شبکه های اجتماعی دیگر نام هشتگ برایمان نا آشنا نیست، با این وجود تعداد زیادی از کاربران هنوز به تعریف آن پی نبرده و از اهمیت و کاربردهای هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی بی اطلاع هستند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را از هشتگ در اختیارتان بگذاریم تا با آگاهی کامل از عملکرد و کاربردهای هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی از این علامت در زمینه تبلیغات مجازی در رونق کسب وکار استفاده کنید.

 

هشتگ چیست و چه کاربردی دارد؟

اغلب کسانیکه با کسب وکارهای اینترنتی و تبلیغات مجازی سرو کار دارند با کاربرد هشتک در رسانه و شبکه های اجتماعی آشنا هستند، اما بسیاری از مخاطبان شبکه های مجازی هستند که تا کنون تنها با توجه به جنبه سرگرمی و چرخیدن در دنیای مجازی از این رسانه ها استفاده می کردند و حال می خواهند از قابلیت های شبکه های مجازی برای پیشرفت کسب و کارشان نیز استفاده کنند، پس لازم است با این علامت و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوند. اگر تابحال از هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی استفاده نکرده اید بهتر است بدانید که علامت (#) را هشتگ می نامند که با عبارت Number Sign نیز معرفی می شود.

از این علامت برای دسته بندی و شناسایی عبارات مورد نظر استفاده می شود و کابردی نظیر متاتگ در سئو محتوا دارد و کلمات کلیدی را در محتواهای موجود شناسایی و در دسترس قرار می دهد. برای استفاده از هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی باید ابتدا علامت هشتگ را انتخاب کرد و سپس بدون فاصله(spase) کلمه کلیدی یا متن مود نظر را نوشت و با یک اینتر عملکرد هشتگ را فعال نمود. با استفاده از هشتگ در پست های خود این امکان را به شبکه های مجازی می دهید که پُست شما را دسته بندی کنند، با این وجود هر کاربری که کلمه کلیدی خاصی را جستجو کند، هشتگ آن کلمه را در پست های شما پیدا و به نمایش می گذارد. در واقع هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی میانبری برای دست یابی به اطلاعات مختلف است که می توان از آن در زمینه بازاریابی و تبلیغات برای دیده شدن بیشتر استفاده کرد.

 

تاریخچه پیدایش هشتگ

با وجود اینکه هر چیزی در این دنیا آغازی دارد، خالی از لطف نیست کمی هم از پیدایش علامت هشتگ بدانیم. از زمانیکه علم برنامه نویسی به عنوان یکی از علوم مطرح و کابردی در زمینه گسترش قابلیت های رسانه مجازی مطرح و عملی شد، از هشتگ نیز برای جستجوی کلمات کلیدی در زبان برنامه نویسی استفاده شد. تاریخچه پیدایش هشتگ به سال ۱۹۹۸ میلادی برمی گردد که اولین بار توسط برایان کرنیگان و دنیس ریچی در زبان برنامه نویسی جای گرفت، اما چند سال طول کشید تا هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی جایگاه خود را پیدا کند. جالب است بدانید که اولین هشتگ در رسانه ها توسط کریس مسینا از کارمندان شرکت گوگل در شبکه اجتماعی توییتر گذاشته شد که برای کلمه barcamp# استفاده شد.

طریقه استفاده از هشتگ در رسانه ها و شبکه های اجتماعی

کاربرد خشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی

 

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم برای استفاده از هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی باید ابتدا علامت آن را انتخاب و بدون فاصله کلمه کلیدی را تایپ کنیم تا در لیست فهرست بندی شبکه های مجازی قرار بگیرد. کار با هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی زیاد سخت نیست اما برای استفاده از آن باید نکاتی را بدانید تا عملکرد بهتری را از آن دریافت کنید.
۱- کلمه کلیدی زمانی قابل سرچ می باشد که بدون فاصله بعد از هشتگ قرار بگیرد.
۲- گاهی کلمه کلیدی از دو بخش مجزا تشکیل شده که با حذف فاصله ناخوانا می شود، در چنین عباراتی از علامت Underline (_) استفاده کنید. برای مثال اگر بخواهید عبارت طراحی سایت را هشتگ کنید باید آن را به شکل #طراحی_سایت تایپ کنید.
۳- دقت داشته باشید برای عباراتی که از آندرلاین استفاده می کنید، کل متن پشت سر هم و بدون هیچ فاصله ای تایپ شود و نیازی به اعمال فاصله بعد از (_) نیست.
۴- برای استفاده از علامت (_) باید بطور همزمان کلید Shift و dash (-) را فشار دهید تا علامت آندرلاین (_) اعمال شود.
۵- برای هشتگ کردن عبارات انگلیسی باید همین منوال را رعایت کنید هر چند که در زبان انگلیسی بدون فاصله، شکل متن به هم نمی ریزد، پس نیازی به استفاده از آندرلاین ندارید.
۶- در رابطه با کاربرد هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی بهتر است بدانید که می توانید کلمه کلیدی یا متن مورد نظر را با حروف کوچک یا بزرگ به دلخواه تایپ کنید و این تأثیری در عملکرد هشتگ ندارد. برای مثال اگر شما یک کلمه را با حروف بزرگ انگلیسی تایپ کنید و دفعه بعدی با حروف کوچک، بازهم هشتگ تمام پست های مربوطه را شناسایی می کند.
۷- در استفاده از هشتگ تنها می توانید از متن و اعداد استفاده کنید، این درحالی است که علائم نگارشی مختلف اعم از فارسی و انگلیسی عملکرد آن را خنثی می کند. پس دقت داشته باشید که در هشتگ تنها از حروف، اعداد و (_) استفاده کنید.

پست های مرتبط:  چگونه کسب‌وکار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنیم ؟

 

کاربرد هشتگ در اینستاگرام

هشتگ از قابلیت هایی است که به طرز شگفت انگیزی تعداد دنبال کنندگان شما را افزایش می دهند البته به شرطی که بدرستی و در جایگاه خودشان استفاده شوند. بسیاری از کسب و کارها که تبلیغ و رونق فروش از شبکه اینستگرام استفاده می کنند، زمانی موفق عمل می کنند که تعداد دنبال کنندگان پیج کاری آنها افزایش پیدا کند. همانطور که می دانید هر دنبال کننده به تنهایی یک تبلیغ کننده است که می تواند بصورت شبکه ای شما را به دوستان و دنبال کنندگان صفحات دیگر در اینستاگرام معرفی کند. همانطور که می دانید در اینستاگرام عکس ها در قالب پست های شخصی، کاری، هنری و غیره آپلود می شوند.
اگر قصد دارید عکس خاصی را در کنار سایر عکس های قابل جستجو در اینستاگرام قرار دهید بهتر است عکس مورد نظر را با عنوانی که مرتبط با موضوع عکس است هشتگ کنید. بهتر است بدانید که در اینستاگرام هشتگ هایی که موقعیت مکانی را نشان می دهند پرطرفدار تر هستند به همین منظور افراد کاربلد عکس های خود را علاوه بر هشتگ موضوع مربوطه با هشتگ شهر و نیز موقعیت مکانی خاص تعریف می کنند تا عکس در فهرست بندی های مختلف قرار بگیرد، به این طریق بازدید بیشتری می خورد. در رابطه با عملکرد هشتگ در اینستاگرام بهتر است بدانید که:
۱- هشتگ اینستاگرام برخی از کارکترها را پشتیبانی نمی کند و این شامل علامت های (+، !، $، %، ^، &، *) نیز می شود.
۲- کاربران معمولا هشتگ هایی را انتخاب می کنند که بسیار نزدیک به موضوع مورد نظرشان است، پس در انتخاب کلمه کلیدی و هشتگ گذاری عکس های اینستاگرام دقت کنید.
۳- زمانیکه یک کلمه سرچ می شود اینستاگرام هشتگ های را به شما پیشنهاد می کند که کلمه کلیدی شما را دارا هستند، در این رابطه بهتر است بدانید که ایستاگرام هشتگ های اخیر که زیاد بازدید شدند را به پیشنهاد می دهد، بنابراین اگر دنبال پیج خاصی هستید باید جزئیات بیشتری را در اختیار اینستاگرام بگذارید.
۴- اگر قصد دارید عکس خود را هشتگ کنید، ابتدا مطمئن شوید که صفحه اینستاگرام شما در حالت عمومی قرار دارد. صفحاتی که خصوصی هستند عکس هایشان در لیست هشتگ ها قابل رؤیت نیست، پس ابتدا صفحه خود را از حالت خصوصی خارج کنید و سپس برای انتشار عکس ها با هشتگ اقدام کنید.
۵- به یاد داشته باشید که شما به ازای هر پست می‌توانید از حداکثر ۳۰ هشتگ استفاده کنید.

 

نحوه ی جستجو پست مورد نظر با هشتگ

هشتگ چیست؟

اگر مخاطب سرسخت اینستاگرام هستید زیاد با این سؤال مواجه شدید که چطور می شود با هشتگ کلمه مورد نظرمان را جستجو کنیم و به صفحه دلخواه دست پیدا کنیم؟ زمانیکه شما روی هشتگ کلمه ای کلیک می کنید چند صفحه پیش روی شما باز می شود که شامل موارد زیر است:
۱- پست های مرتبط: در این قسمت اینستاگرام، هشتگ هایی را به شما پیشنهاد می دهد که متناسب با موضوع موردنظرتان است. برای مثال اگر #لباس را جستجو می کنید تمام صفحاتی که عکس هایشان با # لباس یا #لباسمردانه و غیره منتشر شده به شما معرفی می شوند. در لیستی که پیش رو دارید می توانید گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید.
۲- پست‌های پرطرفدار: در این قسمت پست هایی که بیشترین بازدید را داشته اند به عنوان پست های پرطرفدار به شما معرفی می شوند و شما می توانید نگاهی به آنها بیاندازید. این پست ها معمولا از طرف سلبریتی ها یا برندهای معروف می باشند که توسط تعداد زیادی دنبال کننده لایک می شوند.
۳- پست‌های اخیر: در این بخش اینستاگرام هشتگ پست هایی را به شما نشان می دهد که اخیراً از آنها بازدید شده است. این گزینه می تواند کمک بزرگی به پیدا کردن پست مورد نظرتان کند.

 

چگونه از هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیم؟

استفاده کردن از هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام بسیار ساده است. فقط کافی است زمانی که می‌خواهید عکس خود را پست کنید در قسمت توضیحات، هشتگ مورد نظر خود را وارد کنید. بعد از تایپ کردن علامت # و نوشتن اولین حرف اینستاگرام به طور خودکار هشتگ‌هایی که با آن حرف آغاز می‌شوند را به ترتیب محبوبیت¬شان به شما نشان می‌دهد و شما با زدن روی هشتگ مورد نظر خود می‌توانید آن را انتخاب کنید.
اگر کلمه‌ی مورد نظر شما در لیست نیست به تایپ کردن ادامه دهید تا اینستاگرام آن را برای شما پیدا کند. اگر لغت مورد نظر پیدا نشد یعنی اینکه هشتگ تا به حال ساخته نشده است و شما اولین نفری هستید که از آن استفاده می‌کنید. برای جستجو کردن هشتگ کافی است تا روی علامت ذره‌بین که در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید سپس در کادر بالای صفحه هشتگ مورد نظر خود را جستجو کنید. اگر این هشتگ از قبل موجود باشد در یک لیست به شما نشان داده می‌شود که با کلیک روی آن‌ها به صفحه‌ای که عکس‌ها از آن هشتگ استفاده کرده‌اند هدایت خواهید شد.

پست های مرتبط:  برند سازی چیست و چرا برای تجارت شما مهم است ؟

 

انواع هشتگ‌ و کاربردهای آن در اینستاگرام

قبل از استفاده از هشتگ در اینستاگرام بهتر است بدانید که هشتگ های اینستاگرام دو نوع هستند که موضوعات مختلف را در دو دسته قرار می دهند. در ادامه انواع هشتگ ها را با ذکر جزئیات بیشتر معرفی خواهیم کرد تا بهتر بتوانید عملکرد هشتگ را متوجه شوید.

۱- هشتگ Branded

هشتگ هایی که در این دسته قرار می گیرند مخصوص تبلیغات و کسب و کارهای مختلف هستند، بصورتی که اکنون ۷۰ درصد هشتگ های اینستاگرام از این نوع می باشند. اغلب شرکت ها و برندهایی که می خواهند محصولات خود را در شبکه اینستاگرام تبلیغ کنند از این نوع هشتگ استفاده می کنند. هشتگ Branded بهترین گزینه برای تبلیغات برندینگ و بررسی وضعیت برندتان می باشد، چراکه می تواند در جستجوها آمار دقیقی را ارائه کند. برای مثال شما می توانید برای اینکه بدانید تا چه میزان برند شما معروف و مورد استقبال قرار گرفته با استفاده ابزارهای تحلیل وضعیت شبکه های مجازی با استفاده از هشتگ نام برند، آمار دقیقی را دریافت کنید.

جالب است بدانید که این نوع هشتگ مزایای دیگری نیز دارد بصورتی که می توانید از دنبال کنندگان صفحه اینستاگرام خود بخواهید که در رابطه با محصولاتی که از شرکت شما خریداری کردند، عکس یا محتواهای ویدیویی تولید کنند و با هشتگ برند شما آن را به اشتراک بگذارند، در این صورت شما می توانید به تمامی محتواها دسترسی داشته باشید و بهترین آنها را انتخاب و در صفحه خود به اشتراک بگذارید.

۲- هشتگ Community

Community به هشتگ های عمومی گفته می شود و اغلب عموم کاربران اینستاگرام از آن استفاده می کنند مثل هشتگ نام یک غذای محبوب شمالی و غیره. همانطور که گفتیم این هشتگ ها عمومی هستند و هیچ برندی برای بازاریابی از آن استفاده نمی کند.

 

عملکرد هشتگ در فیسبوک

کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

فیسبوک یکی از اولین شبکه های اجتماعی بود که توانست جایگاه خود را میان کاربران اجتماعی حفظ کند. با اینکه امروزه بیشتر طرفداران دنیای مجازی بسوی شبکه های تلگرام و اینستاگرام روی آورده اند اما همچنان کاربران قدیمی فیسبوک صفحات خود را در این رسانه حفظ نموده و با استفاده از قابلیت های هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی به تعامل و تبادل اطلاعات با سایر کاربران می پردازند. بهتر است کمی با کاربرد هشتگ در فیسبوک و عملکرد آن آشنا شویم:
۱- همانطور که گفتیم هشتگ تنها از برخی کاراکترها پشتیبانی می کند و این در فیسبوک نیز همانند سایر شبکه های اجتماعی عمل می کند، بنابراین می توانید از کاراکترهای استاندارد برای هشتگ در فیسبوک استفاده کنید.
۲- در فیسبوک استفاده از هشتگ هیچ محدودیتی ندارد و هرچقدر که می خواهید می توانید از آن در زیر پست هایتان استفاده کنید.
۳- برای هشتگ گذاری کافی است کلمه کلیدی را به همراه هشتگ در زیر پستی که می خواهید منتشر کنید قرار دهید تا قابل جستجو باشد.

نحوه ی جستجوی هشتگ در نوار جستجوی فیسبوک

نحوه ی جستجوی هشتگ در فیسبوک با سایر رسانه های اجتماعی کمی متفاوت است و برای جستجوی هشتگ در این رسانه دو راه در پیش رو دارید، در واقع از دو مسیر می توانید هشتگ مورد نظر را در نوار جستجوی فیسبوک سرچ کنید:
۱-نوشتن هشتگ مورد نظر در نوار جستجو فیسبوک: این اولین و ساده ترین گزینه برای جستجوی هشتگ مورد نظر می باشد که با یک سرچ ساده می توانید به آن دست پیدا کنید. زمانیکه هشتگ خاصی را جستجو می کنید با چند گزینه روبرو می شوید که شامل دسته بندی های زیر می شود:
• Top: پست هایی که بیشترین بازدید را دارند.
• Latest: پست هایی که اخیراً منتشر شده اند.
• People: پست هایی که مردم عادی منتشر می کنند.
• Photos: عکس هایی که با موضوع هشتگ مورد نظر منتشر شده اند.
• Videos: پست های ویدئویی که با هشتگ مورد نظر منتشر شده اند.
• Shop: صفحاتی که محصولاتی در رابطه با هشتگ جست وجو شده به کاربران فیسبوکی می فروشند.
• Pages: صفحاتی که در رابطه با هشتگ مورد جست و جو ایجاد شده اند.
• Places: مکان هایی که از موضوع هشتگ جستجو شده در فیسبوک استفاده کرده اند.
• Groups: گروه های مختلفی در دنیا که از هشتگ جست وجو شده در پست هایشان استفاده کرده اند.
• Apps: نرم افزاهای مختلفی که با موضوع هشتگ مورد نظرتان در فیسبوک معرفی می شوند.
• Events: رویدادهای مختلفی که با هشتگ مربوطه برگزار می شوند.
نکته: بهتر است بدانید که در فیسبوک اغلب صفحه ها خصوصی هستند و کمتر کسی از صفحات عمومی استفاده می کنند، بنابراین با جستجوی هشتگ بیشتر با صفحات مربوط به برند های مختلف، شرکت ها و سایر پیج های تبلیغاتی مواجه می شوید.
۲-جستوی هشتگ با آدرس URL: روشی دیگری برای جستجوی هشتگ در فیسبوک وجود دارد و آن هم جستجو بر اساس آدرس URL است، در این روش کافی است هشتگ مورد خود را در آدرس www.facebook.com/hashtag/ جستجو کنید.

پست های مرتبط:  نحوه ورود به صفحه اول گوگل

 

عملکرد هشتگ در تلگرام

تلگرام پرطرفدارترین شبکه مجازی است که این روزها در دسترس بسیاری افرادی در سنین محتلف است. امروزه از این رسانه پرطرفدار می توان به عنوان یک مسیر بازاریابی مؤثر نیز استفاده کرد. با استفاده از هشتگ می توانید محتواهای گروه تلگرام را دسته بندی کنید و بعدها با استفاده از جستجوی هشتگ به آنها دسترسی داشته باشید. در نظر داشته باشید که در تلگرام تنها می توانید هشتگ پست های کانال ها و گروه هایی که در آن عضو هستید را مشاهده کنید.

قابلیت هشتگ این امکان را فراهم کرده تا در گروه ها و کانال هایی که روزانه تعدادی زیادی پست می گذارند، بتوان به کلمه کلیدی خاصی حتی در پست ها خیلی قدیمی دسترسی پیدا کرد. از هشتگ گذاری در چت های خصوصی نیز می توان استفاده کرد و از طریق آن به پست های قدیمی دست پیدا کرد، فقط کافی است در منو جستجو که علامت ذره بین دارد هشتگ مورد نظر را جستجو کنید تا تمام پست هایی که در آن از هشتگ مورد نظر استفاده شده در بخش نتیجه ها نشان داده شوند و با زدن روی هر کدام می توانید پست مربوطه را مشاهده کنید.

 

عملکرد هشتگ در توییتر

هشتگ و کاربرد آن در رسانه

 

توییتر یکی دیگر از رسانه مجازی می باشد که می توان عملکرد هشتگ در رسانه و شبکه های مجازی را در آن بررسی نمود. در توییتر از هشتگ برای دسته بندی توییت های مختلف از ان استفاده می شود. این علامت به عنوان یکی از پرکاربردترین قابلیت های موجود در توییتر می باشد که می توان به بررسی کاربرد آن در این رسانه پرداخت. هشتگ ها در این رسانه به شما کمک می کنند تا به توییت های مشابه با پست خود دسترسی پیدا کنید. در ادامه به کاربردهای هشتگ توییتر اشاره می کنیم:
۱- از هشتگ برای دسته بندی موضوعات خاص استفاده می شود. در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد در تویتو با موضوعات نامربوط باعث می شود تعداد طرفداران شما کاهش یابد.
۲- از هشتگ برای منتشر کردن اتفاقات زنده در وبلاگ استفاده می شود و کاربران راحت تر می توانند این رویدادها را پی گیری کنند.
نکته: در استفاده از هشتگ ها باید منطقی عمل کنید و بطوریکه باید مرتبط با توییت مورد نظر باشد در غیر اینصورت توییتر توییت هاییی که با تگ های غیر مرتبط هشتگ می شوند را اسپم تلقی می کند.
این مدل هشتگ گذاری باعث جذب کاربران می شود
اهمیت و کاربرد هشتگ در رسانه و شبکه های اجتماعی را به خوبی درک کردیم و می دانیم که هشتگ ها کاربردهای مختلفی دارند برای مثال برای پست های ویدیویی در اینستاگرام از هشتگ مرتبط با محتوای فیلم استفاده می شود در صورتیکه در توییتر از هشتگ های مرتبط با موضوع توییت استفاده می شود، با این حال هشتگ هایی بسیار جستجو می شوند که جذاب باشند و این در تمام رسانه ها و شبکه های اجتماعی صدق می کند. برای اینکه هشتگ شما جذاب باشد و بتواند کاربران را جذب کند باید ویژگی های زیر را داشته باشد:
۱- هشتک هایی که کوتاه و جالب باشند: بهتر است بدانید که هشتگ های جذاب معمولاً بیشتر از سه کلمه نیستند و در مجموع کمتر از ۱۰ کاراکتر می باشند.
۲- هشتگ هایی که متناسب با موضوع باشند: زمانیکه کاربران هشتگ خاصی را جستجو می کنند بهتر است با محتواهایی متناسب با همین هشتگ روبرو شوند در غیر اینصورت هشتگ ها نه تنها جذابیت خود را از دست می دهند، بلکه تعداد بازدیدکنندگان صفحه شما نیز کاهش می یابد.
۳- نیازی نیست از هشتگ برند استفاده کنید: در هشتگ گذاری همین که سعی کنید از موضوعات مرتبط استفاده کنید کافی است و حتما نیازی نیست از هشتگ برندهای معروف و پرطرفدار برای جذب کاربران استفاده کنید.
۴- از هشتگ های ساده و خوانا استفاده کنید: زمانی می توانید یک هشتگ جذاب داشته باشید که ساده و بدون اشتباه نگارشی یا تایپی نوشته شده باشد، پس برای اینکه در نگاه اول کاربران جذب شوند بهتر است از هشتک های ساده و خوانا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *