تعرفه تبلیغات اینترنتی چقدر است ؟

تعرفه تبلیغات
دیجیتال مارکتینگ

تعرفه تبلیغات اینترنتی چقدر است ؟

 

در دنیای امروز به هر سمت و سویی که می‌رویم و نگاه می‌کنیم با تبلیغات روبه‌رو می‌شویم. از پوسترها و بیلبوردهای خیابان‌ها شلوغ شهر گرفته تا تبلیغات صفحات روزنامه‌ها، مجلات و تبلیغاتی که در تلویزیون هرلحظه در حال بخش است. حتی وقتی‌که در دنیای آنلاین و مجازی هستیم متوجه تعداد زیادی از علائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی در سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی ازجمله تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک وغیره می‌شویم. امروزه هیچ تجارت و کسب‌وکاری نمی‌تواند بدون تبلیغات موفق باشد برخی از کسب‌وکارها تبلیغ می‌کنند تا برند خود را در ذهن مشتریان یادآور شوند و برخی از کسب کارها برای اینکه از رقبای خود در بازار عقب نمانند اقدام به تبلیغات به روش سنتی و مدرن می‌کنند
. در این مقاله ما تصمیم داریم به بحث در مورد تبلیغات و مزایای آن و همچنین تعرفه تبلیغات بپردازیم اگر شما هم به دنبال توسعه تجارت و افزایش فروش محصولات و خدمات خود با استفاده از تبلیغات هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 


تبلیغات چیست؟

تبلیغات، هنر ایجاد آگاهی از یک تجارت در ذهن یک مصرف‌کننده است… تبلیغات یک تکنیک مؤثر و کارآمد برای اطلاع‌رسانی محصولات و خدمات و تلاشی برای تأثیرگذاری بر رفتار خرید مشتریان می‌باشد. درواقع هدف اصلی تبلیغات افزایش آگاهی از برند است. صاحبان کسب‌وکارها و برندها امروزه با استفاده از تبلیغات بازار هدف را به خرید محصول یا استفاده از خدمات تشویق می‌کنند. تبلیغات را می‌توان به دور روش سنتی و مدرن که همان تبلیغات اینترنتی است تقسیم کرد.

 


اهداف در تبلیغات

 

تعرفه تبلیغات اینترنتی

 

تبلیغات به‌منظور رسیدن به اهدافی انجام می‌شود که این اهداف درنهایت موجب فروش محصول و استفاده از خدمات می‌شود. در ادامه برخی از این اهداف را بیان می‌کنیم.
• اطلاع‌رسانی و معرفی برند به مخاطبان
• تشویق و ترغیب مشتری به خرید محصولات و یا استفاده از خدمات
• یادآوری به مشتری که در آینده به این محصول احتیاج پیدا خواهد کرد
• حفظ و تثبیت محصول در ذهن مشتری که درنهایت منجر به خرید آن می‌شود
• آموزش نحوه کار کردن محصول به مشتری
• تشویق مشتری برای تماس با بخش فروش محصول شرکت
• ایجاد اعتبار و حس اطمینان در مشتری با وعده ارائه کیفیت بهتر محصولات و خدمات برای خرید محصول یا استفاده از خدمات
• ترویج و معرفی محصولات و خدمات جدید به مشتریان بالقوه

همانطور که گفتیم تبلیغات به دو روش تبلیغات سنتی و اینترنتی تقسیم می شوند در ادامه هریک از این روش ها را توضیح می دهیم با ما همراه باشید.

 


تبلیغات سنتی چیست؟

به تبلیغات از طریق بیلبورد، پوستر، تراکت، مجلات، رادیو و تلویزیون تبلیغات سنتی یا تبلیغات آفلاین گفته می‌شود. درصورتی‌که مخاطبان هدف شما در یک محدوده جغرافیایی خاص قرار داشته باشند شما می‌توانید از طریق تبلیغات سنتی برند و محصولات و خدمات خود را به مشتریان محلی خود معرفی کنید. هدف تبلیغات سنتی مخاطبان عام می‌باشد ازآنجایی‌که تبلیغات سنتی به‌صورت چهره به چهره و رودررو است اثرگذاری آن بر روی مخاطب بیشتر است و از طرفی چون مردم با تبلیغات سنتی بیشتر عادت دارند بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند و درنتیجه آن را راحت‌تر می‌پذیرند.
اما در نظر داشته باشید که با تبلیغات سنتی شما محدودیت جغرافیایی دارید و نمی‌توانید در یک حوزه گسترده‌تر به تبلیغات محصولات و خدمات کسب‌وکار خود بپردازید همچنین در این روش از تبلیغات تعامل شما با مشتری کمتر است یعنی شما به‌سختی می‌توانید متوجه تأثیر تبلیغات شوید و امکان دریافت بازخورد و نظرات مشتریان در مورد محصول و خدمات شما کمتر است اما مورد دیگری که می‌تواند برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار باشد تعرفه تبلیغات سنتی است در نظر داشته باشید که تعرفه تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، چاپی و بیلبورد بالا است و شما برای استفاده از تبلیغات سنتی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارید.

 

 

تبلیغات اینترنتی چیست؟

 

تبلیغات سنتی

 

تبلیغات اینترنتی همان‌طور که از نامش مشخص است به تبلیغاتی که از طریق اینترنت صورت پذیرد گفته می‌شود و یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین نوع تبلیغات است. در دنیای مدرن امروز بسیاری از تجارت‌ها و کسب‌وکارهای موفق از تبلیغات اینترنتی یا تبلیغات آنلاین استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی (مانند واتساپ، تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک) به مخاطبان آنلاین دسترسی داشته باشید و به تبلیغ محصولات، خدمات و برند خود بپردازید. اگر صاحب تجارت و کسب‌وکاری با بازار هدف جهانی هستید و یا می‌توانید در مقیاس بزرگ‌تری محصولات خود را توزیع کنید شما می‌توانید از تبلیغات اینترنتی استفاده کنید. تبلیغات اینترنتی به شما این امکان را می‌دهد تا با هزینه کمتری به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید.

پست های مرتبط:  آموزش دیجیتال مارکتینگ | قسمت دوم

 


معرفی مهم‌ترین ابزارهای تبلیغات آنلاین:

  •  بنر تبلیغاتی در سایت‌های پربازدید
  •  تبلیغات موبایل
  •  تبلیغات در وب‌سایت‌های کلیکی
  •  ایمیل مارکتینگ
  •  تبلیغات ویدئویی

 

 

تعرفه تبلیغات را چگونه محاسبه کنیم؟

تعرفه تبلیغات در اینستاگرام

بالغ‌بر ۳۰ میلیون از کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام را کاربران ایرانی تشکیل می‌دهند. اینستاگرام یک محیط وسیع از افراد باسلیقه‌ها و علایق متفاوت را در اختیار دارد که می‌تواند هدف کسب‌وکارهای باهوش باشد. درصورتی‌که تصمیم داشته باشید برند و محصولات خود را در اینستاگرام به مخاطبان هدف خود معرفی و تبلیغ کنید حتماً برای شما این سؤال پیش می‌آید که تعرفه تبلیغات در اینستاگرام چقدر است؟ برای هر کارآفرین و هر صاحب کسب‌وکاری مهم است که بداند برای موفقیت در اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی پرطرفدار است که میلیون‌ها کاربر ایرانی را مجذوب خودکرده است چقدر باید هزینه کند؟
تبلیغات در پیج های اینستاگرام به‌صورت ساعتی نمایش داده می‌شود و تعرفه خاصی برای تبلیغات در پیج های اینستاگرام وجود ندارد و صاحبان پیج معمولاً با توجه به شناختی که از مخاطبان و فالوور های خود دارند قیمتی را به عنوان تعرفه تبلیغات در پیج خود اعلام می‌کنند.
اما اگر به دنبال یک صفحه با هزینه به‌صرفه تر هستید شما می‌توانید از استاندارد CPR که یک استاندارد جهانی است استفاده کنید طبق این استاندارد شما می‌توانید از صاحب پیج اینستاگرامی که در آن تبلیغ کرده‌اید درخواست کنید تا یک اسکرین شات از تعداد ریچ پست تبلیغات شما ارائه دهد سپس باید تعرفه را بر تعداد ریچ پست تقسیم کنید عدد به‌دست‌آمده مبلغی است که درازای هر بیننده باید بپردازید و هر صفحه‌ای که CPR آن کمتر باشد برای شما مناسب‌تر است و می‌توانید در تبلیغات بعدی خود از این صفحات استفاده کنید که نسبت به تعرفه خود بازدهی بیشتری دارند.
اما به‌طور متوسطب رای تبلیغ در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای هر ۱۰۰۰ بیننده شما باید حدود ۵۰۰۰ تومان هزینه کنید یعنی درازای هر بیننده شما باید ۵ تومان بپردازید.

 


تعرفه تبلیغات در تلگرام

 

تعرفه تبلیغات در اینستاگرام

 

بیشتر صاحبان کسب‌وکارها امروزه از تلگرام به عنوان مؤثرترین روش‌های تبلیغات آنلاین استفاده می‌کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید که حدود ۱۷۰ هزار کانال ایرانی در تلگرام و جود دارد و بیشتر از ۲۰ میلیون کاربر ایرانی در کانال‌های تلگرام عضو هستند. یکی از روش‌های تبلیغات در تلگرام تبلیغات کلیکی تلگرام است یعنی تنها زمانی که کاربر بر روی لینک تبلیغ شما کلیک کند هزینه‌ای باید بپردازید درنتیجه بازدهی تبلیغاتتان افزایش می‌یابد؛ اما تعرفه تبلیغات کلیکی در تلگرام چگونه است؟ اگر مایل به این نوع از تبلیغات در تلگرام هستید بهتر است بدانید قیمت هر کلیک در سامانه‌های تبلیغات تلگرام معمولاً از ۲۰۰ تومان شروع می‌شود.
اما نوع دیگر تبلیغات در تلگرام تبلیغات بازدیدی است همان‌طور که از نامش مشخص است در این نوع تبلیغ بر اساس تعداد بازدیدی که از تبلیغ شما می‌شود باید هزینه بپردازید.
درصورتی‌که شما تعداد بازدید خاصی برای تبلیغ خود در نظر دارید می‌توانید با مجری تبلیغات خود هماهنگ کنید و هزینه کل بازدیدها را از قبل بپردازید.
تعرفه تبلیغات بازدید در تلگرام حدود ۲٫۵ تا ۳ تومان درازای هر بازدید از تبلیغ است اما اگر تبلیغ شما بر اساس موضوع کانال باشد و یا بخواهید به عنوان پست آخر کانال باقی بماند تعرفه تبلیغات می‌تواند ۱۰ تومان و یا بیشتر از آن باشد.
اما اگر نمی‌خواهید درگیر کلیک، ممبر و یا بازدید باشید می توانید از تبلیغات ثابت و ساعتی استفاده کنید این نوع از تبلیغات کم‌کم دارد در تلگرام محبوب می‌شود. در این روش شما می‌توانید مبلغی را به کانال‌های تلگرام پرداخت کنید تا تبلیغات شما برای ۱۲ ساعت یا ۲۴ ساعت در این کانال‌ها منتشر شود درصورتی‌که تصمیم گرفتید برای ۱۲ ساعت تبلیغ خود را به نمایش بگذارید باید انتخاب کنید که آیا تبلیغتان در صبح نمایش داده شود و یا شب. در نظر داشته باشید هزینه نمایش تبلیغات در شب کم‌تر است.
تعرفه تبلیغات ثابت نیز به فاکتورهایی مانند تعداد اعضای کانال، موضوع کانال و میزان هدفمند بودن تبلیغات بستگی دارد اما معمولاً تعرفه تبلیغات ثابت از ۲۰ هزار توان شروع می‌شود.

 


تعرفه تبلیغات در فیس‌بوک

فیس‌بوک یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که بیش از ۳ میلیارد کاربر دارد. فیس بوک یکی از اولین شبکه‌های اجتماعی بوده که خیلی زود در ایران توانست طرفدارهای زیادی را به سمت خود جلب کند. تبلیغات در فیس‌بوک یکی از رایج‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین است که امروزه در حال اجرا است تبلیغات فیس‌بوک به عنوان تبلیغات بین‌المللی نیز شناخته می‌شود چنانچه تمایل داشته باشید کسب‌وکار خود را بین‌المللی کنید و در دیگر کشورها صادرات انجام دهید این روش تبلیغات می‌تواند برای شما مناسب باشد.
تعرفه تبلیغات در فیس بوک به بودجه و سرمایه‌گذاری ای که شما قرار است روی کمپین تبلیغات فیسبوکی خود انجام دهید بستگی دارد این مبلغ می تواند از ۵۰ یورو شروع شود و تا ۵۰۰ یورو هم برسد.

پست های مرتبط:  آموزش دیجیتال مارکتینگ رایگان | قسمت اول

 


تعرفه تبلیغات در سایت‌های پربازدید

تبلیغات در سایت‌های پربازدید یکی دیگر از روش‌های تبلیغات آنلاین است. اگر تصمیم دارید که در بستر اینترنت یک گام بزرگ برای معرفی محصولات و خدمات و حتی برند سازی بردارید تبلیغات در سایت‌های پربازدید می‌تواند در این زمینه به شما کمک چشمگیری بکند. تبلیغات در سایت‌های پربازدید به شما کمک می‌کند تا در مدت‌زمان کوتاهی مشتریان خود را چند برابر کنید و درآمد خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهید؛ اما اگر برای شما سؤال است که تعرفه تبلیغات در سایت‌های پربازدید چگونه محاسبه می‌شود بهتر است بدانید تعرفه تبلیغات در سایت‌های پربازدید به تعداد بازدیدکنندگان سایت، محلی که بنر شما در سایت قرار می‌گیرد و همچنین به میزان محبوبیت وب‌سایت بستگی دارد. در این روش از تبلیغات آنلاین تعرفه تبلیغات به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود.
اما منظور از محل قرارگیری بنر و تبلیغ در وب‌سایت چیست؟ به‌عنوان‌مثال ممکن است تبلیغ شما در صفحه اول و بالاترین بخش وب‌سایت موردنظر قرار بگیرد در این صورت تعرفه تبلیغات مطمئناً بالا خواهد بود؛ اما اگر تبلیغ شما در صفحات داخلی و در گوشه‌ای از وب‌سایت قرار بگیرد در این صورت تعرفه تبلیغات کمتر از حالت قبلی که گفته شد می‌باشد. اگر تصمیم داشته باشید تبلیغ خود را در بهترین جای وب‌سایت قرار دهید باید تقریباً حدود ۸ میلیون تومان هزینه کنید البته دقت داشته باشید که این مبلغ تقریبی بوده و بسته به نحوه قرار گرفتن تبلیغ و نوع وب‌سایت موردنظر شما تعرفه تبلیغات متغیر خواهد بود.

 


تعرفه تبلیغات کلیکی گوگل

گوگل ادوردز یک ابزار مهم و کارآمد است که گوگل در اختیار صاحبان سایت‌ها گذاشته تا با کمک این ابزار سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار دهند. تبلیغ در گوگل به سایت‌ها کمک می‌کند تا به‌راحتی دیده شوند و کاربرانشان افزایش پیدا کند و درنهایت نیز به فروش و درآمد بیشتری برسند؛ اما چرا تبلیغات در گوگل؟ تبلیغات در گوگل یک روش جدید در حوزه تبلیغات است و نسبت به روش‌های دیگر تبلیغات کارایی و بازخورد بهتری دارد و از همه مهم‌تر ارزان و مقرون‌به‌صرفه است.
تبلیغات در گوگل ادوردز بدین‌صورت است که شما باید پنل گوگل ادوردز خود را شارژ کنید تا بتوانید تبلیغ خود را نمایش دهید و از این طریق کاربران و مخاطبان جدیدی جذب کنید. نکته بسیار مهم و جالبی که در اینجا وجود دارد این است که شما پنل گوگل ادوردز به شما این امکان را می‌دهد تا گزارش دقیقی از عملکرد تبلیغ خود شامل تعداد کلیک دریافتی، مقدار نمایش، هزینه مصرفی، گزارش کلمات ورودی و غیره را مشاهده کنید.
حال ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که تعرفه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه محاسبه می‌شود در پاسخ به سؤالتان باید بگوییم که برای تعیین هزینه هر کلیک در گوگل ادوردز سازوکار نسبتاً پیچیده‌ای وجود دارد و نمی‌توان به‌طورکلی یک قیمت را تعیین کرد. هزینه هر کلیک در گوگل ادز بستگی به کلمه کلیدی انتخابی، تعداد رقبا و نمره کیفیت سایت شما دارد. به‌عنوان‌مثال ممکن است در بعضی مواقع به دلیل رقابت پایین در یک کلمه کلیدی هزینه کمتری بپردازید مثلاً درازای هر کلیک در گوگل ادوردز ۲۰ سنت هزینه کنید، اما در بعضی موارد برای هر کلیک در گوگل ادوردز ۵۰ سنت بپردازید.

 

 

تعرفه ریپورتاژ آگهی

ریپورتاژ یک کلمه فرانسوی است که از کلمه ریپورت گرفته‌شده است و به معنی گزارش است. ریپورتاژ یکی از مؤثرترین روش‌های تبلیغاتی اینترنتی و برند سازی است که برندهای زیادی برای تبلیغ و معرفی خدمات و محصولات خود از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند در حقیقت ریپورتاژ آگهی یک خبر تبلیغاتی است که در سایت‌های پربازدید و خبری در قالب مقاله و یا گزارش منتشر می‌شود. هزینه ریپورتاژ آگهی با توجه به تأثیر مثبتی که در سئو سایت و افزایش بازدید و برندینگ دارد در مقابل سایر روش‌های تبلیغاتی مقرون‌به‌صرفه تر است. شاید برای شما سؤال باشد که هزینه ریپورتاژ آگهی چگونه محاسبه می‌شود؟ در حال حاضر نحوه محاسبه قیمت ریپورتاژ آگهی الگو و استاندارد خاصی ندارد و بسیاری از سایت‌ها با توجه به سیاست‌های سازمانی خود و روابطی که با سایر رسانه‌ها دارند تعیین می‌کنند. در ادامه به عوامل مؤثر بر قیمت ریپورتاژ آگهی می‌پردازیم با ما همراه باشید.

پست های مرتبط:  سئو موبایل : 8راهی که برای بهینه سازی موبایل مناسب است


اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

اعتبار دامنه و سایت یکی از بهترین معیارهای سنجش کیفیت سایت و قیمت ریپورتاژ آگهی است. اعتبار دامنه و صفحه یک امتیاز رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو است. این امتیاز توسط شرکت MOZ تعیین می‌شود و عددی بین ۰ تا ۱۰۰ خواهد بود و هرچه اندازه این عدد بزرگ‌تر باشد به معنی اعتبار بیشتر دامنه و صفحه است.

 


اسپم اسکور (Spam score)

این معیار نیز توسط شرکت MOZ تعیین می‌شود و عددی بین ۰ تا ۱۰۰ و اسپم بودن سایت را مشخص می‌کند در حقیقت به ما نشان می‌دهد سایتی که در آن تصمیم داریم ریپورتاژ آگهی منتشر کنیم چقدر احتمال دارد توسط گوگل جریمه شود. هرچه که عدد تعیین‌شده به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد احتمال اسپم بودن آن بیشتر است درنتیجه هزینه ریپورتاژ آن کمتر است.


رتبه الکسا

رتبه الکسا یک معیار و شاخص مناسب دیگر در تعین قیمت ریپورتاژ آگهی در سایت موردنظر شماست هر چه تعداد بازدیدکنندگان سایت بیشتر باشد رتبه الکسا پایین‌تر و بهتر است درنتیجه احتمال دیده‌شده آگهی وب‌سایت شما بالاتر می‌رود.
تعداد لینک‌های فالو
یکی دیر از معیارهای تعیین‌کننده قیمت ریپورتاژ آگهی تعداد لینک‌های فالو است که سایت آگهی‌دهنده مشخص می‌کند. تعداد لینک‌های فالو در محتوا ریپورتاژ خبری موجب بهبود سئو سایت و کسب رتبه بهتر در نتایج جست‌وجوی کلمات کلیدی موردنظر شما در گوگل می‌شود.


تعرفه سئو سایت

سئو (SEO) یا همان Search Engine Optimization تکنیکی است که باعث می‌شود رتبه سایت شما در گوگل بهبود پیدا کند درنتیجه تعداد بازدیدکنندگان سایت شما نیز افزایش می‌یابد. اگر سئو سایت مطابق استانداردهای موتورهای جستجو انجام شود رتبه سایت شما قطعاً افزایش خواهد یافت. در ادامه مواردی که بر روی هزینه سئو سایت شما بستگی دارد را بیان می‌کنیم


هزینه سئو داخلی

تبلیغات در تلگرامیکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین اصول سئو سایت، سئو داخلی است اگر بخواهید سئو داخلی را نادیده بگیرید و به سئو خارجی سایت بپردازید تلاش شما بی‌نتیجه خواهد بود. شاید برای شما سؤال باشد که سئوی داخلی چیست؟ سئو داخلی سایت به تمام‌کارهایی که گفته می‌شود که لازم است در داخل سایت انجام دهیم شامل مواردی مانند بهینه‌سازی عناوین و متا تگ‌ها، بهبود سرعت سایت و کاهش حجم صفحات، لینک‌های داخلی و خارجی، ثبت وب‌سایت در سرچ کنسول گوگل، ساخت نقشه وب‌سایت، محتوای سئو و. می‌شود.


هزینه سئو خارجی

سئو خارجی یکی دیگر از مواردی است که در هزینه سئو سایت تأثیر دارد. لینک سازی اصولی و بک لینک‌های مفید و ریپورتاژ ازجمله مواردی است که در سئو خارجی سایت باید در نظر بگیرید.


تعرفه تولید محتوا

هزینه تولید محتوا یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که برای متقاضیان خدمات تولید محتوا پیش می‌آید. در حقیقت هزینه تولید محتوا یک سرمایه‌گذاری است و روش‌های متفاوتی برای تعیین تعرفه تولید محتوا وجود دارد. برخی افراد معیار تعیین هزینه تولید محتوا را تعداد کلمات قرار می‌دهند و برای هر کلمه مبلغی ارزش‌گذاری می‌کنند اما برخی شرکت‌ها با توجه به پکیج تولید محتوایی که به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های مختلفی را دریافت می‌کنند. در ادامه عوامل مؤثر در هزینه تولید محتوا را بیان می‌کنیم.


برخی از عواملی مؤثر در تعیین تعرفه تولید محتوا عبارت‌اند از:

  •  استراتژی‌های بازاریابی محتوایی
  •  نوع محتوای موردنیاز کسب‌وکار شما (آموزشی، اطلاع‌رسانی، سرگرمی و تفریح، ترغیب مخاطب)
  •  قالب محتوا (تولید محتوا متنی، تولید محتوا تصویری و گرافیکی، تولید محتوای صوتی، تولید محتوا ویدئویی)
  •  شخص یا سازمانی که برای تولید محتوای خود انتخاب می‌کنید
  •  حجم و زمان انتشار محتوا

در این مقاله سعی کردیم علاوه بر توضیح تبلیغات و روش‌های تبلیغات نحوه محاسبه تعرفه تبلیغات را نیز به شما توضیح دهیم. اگر شما هم صاحب یک کسب‌وکار هستید می‌توانید با تبلیغات هدفمند برند سازی کنید و مخاطبان و مشتریان بیشتری جذب کنید.