دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ در یکی دو سال اخیر به یکی از محبوب ترین کلمات کلیدی در بین مردم تبدیل شده است. همه در مورد بازاریابی دیجیتال صحبت می کنند. متخصصان زیادی برای رسیدن به موفقیت بیشتر در تجارت و کسب و کارشان در صدد یادگیری دیجیتال مارکتینگ هستند. در تصویر زیر می توانید روند پیشرفت بازاریابی دیجیتال را ببینید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

تعریف دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح گسترده است که شامل کلیه کانالها و روشهای بازاریابی است که می توانید برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود نه تنها در اینترنت بلکه در دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون ، تلفن همراه و بیلبوردهای الکترونیکی استفاده کنید.

تفاوت اصلی بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ چیست؟ این تفاوت در این است که کمپین های بازاریابی دیجیتال منحصراً از طریق کانال های دیجیتال اجرا می شوند و این امر به بازاریاب ها امکان کنترل ابزار و داده های بیشتری را می دهد تا اثربخشی یک کمپین را به خوبی تحلیل کنند.

 

 

کانال های دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازاریابی دیجیتال تعدادی کانال دارد و این موارد را می توان به کانال های بازاریابی آنلاین و کانال های بازاریابی آفلاین تفکیک کرد.

 

کانال های دیجیتال مارکتینگ

 

تفاوت اصلی این دو نوع کانال های دیجیتال مارکتینگ در چیست؟ در این است که کانال های بازاریابی آنلاین صرفاً در اینترنت مستقر هستند در حالی که کانال های بازاریابی آفلاین با دستگاه های دیجیتالی ارتباط دارند که لزوماً به اینترنت وصل نمی شوند.

 

کانال های بازاریابی آنلاین

 

 

کانال های بازاریابی آفلاین

  • بازاریابی تلویزیون
  • بازاریابی پیامکی
  • بازاریابی رادیویی
  • بازاریابی بیلبورد

 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست : بازاریابی وب سایت ( Website Marketing )

یک وب سایت نقطه کانونی کلیه کمپین های دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار است. وب سایت به خودی خود یک کانال بسیار قدرتمند است ، اما همچنین یک رسانه برای اجرای اکثر کمپین های بازاریابی آنلاین است.

وب سایت شما باید به بهترین شکل ممکن برند ، محصول و خدمات شما را معرفی و ارائه دهد . وب سایت باید سریع ، همراه و قابل استفاده باشد. پس از ایجاد یک وب سایت ، گام بعدی ما این است که با استفاده از یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ و تبلیغ وب سایت و تولید محتوای بهتر برای افزایش ترافیک سایت خود و جذب مشتری استفاده کنیم . در ادامه در مورد این که استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست صحبت می کنیم.

 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست : بهینه سازی موتور جستجو  ( seo )

بهینه سازی موتور جستجو یا یا همان seo فرآیند بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو است. هدف اصلی موتور های جستجو بررسی و پیدا کردن سایت های برتر برای دادن ربته بالاتر به آن ها است. که این کار باعث گسترش کسب و کار سایت و جذب مشتری بیشتر و افزایش ترافیک ارگانیک سایت می شود.

 

انواع سئو

 

سئو انواع مختلفی دارد که در زیر اصلی ترین های آن را معرفی می کنیم .

سئو فنی

سئو داخلی

سئو خارجی

ما در مقالات قبلی آریانیکا در مورد آموزش سئو سایت و بهینه سازی موتور های جستجو به طور کامل صحبت کرده ایم. برای یادگیری سئو این مقالات را مطالعه کنید.

 

 

تبلیغات کلیکی یا پرداخت به ازای هر کلیک ( ppc )

تبلیغات کلیکی PPC این امکان را به شما می دهد تا با پرداخت مبلغی به ازای هر کلیک که روی لینک سایت شما می شود، کاربران بیشتری را به سمت سایت خود بکشانید. کمپین های تبلیغات کلیکی در سایت هایی مانند Google ، Bing ، Linkedin ، Twitter ، Pinterest یا Facebook انجام می شود. تبلیغات شما در این سایت ها به افرانی نشان داده می شود که کلمات کلیدی مورد نظر شما را جستجو کنند.

کمپین های PPC می تواند بر اساس معیار های خاصی مانند سن، جنسیت و غیره یا حتی علایق و موقعیت جغرافیایی تنظیم شوند و تبلیغات شما را به گروه خاصی که خودتان تعیین می کنید نمایش دهند. هر بار که کاربر روی سایت شما کلیک می کند شما هزینه که را به سایتی که این تبلیغات را برای شما انجام می دهد پرداخت می کنید. محبوب ترین سیستم عامل ها برای انجام تبلیغات کلیکی PPC ، Google Ads و Facebook هستند.

 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست : بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوابازاریابی محتوا همه چیز در مورد محتوا است. دنیای دیجیتالی مجموعه عظیمی از مطالب به اشکال مختلف مانند متن ، تصاویر ، صدا و فیلم است. هدف از یک کمپین بازاریابی محتوا دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتوا است. محتوا معمولاً در یک وب سایت منتشر می شود و سپس از طریق رسانه های اجتماعی ، بازاریابی ایمیلی ، SEO یا حتی کمپین های PPC تبلیغ می شود.

پست های مرتبط:  بازاریابی محتوایی چیست؟

تفاوت بین داشتن یک وبلاگ با اجرای یک کمپین بازاریابی محتوایی در این است که در کمپین های محتوایی اهداف مشخصی در نظر کرفته می شود. برای مثال در این روش شما مشخص می کنید چه مطالبی در چه زمانی منتشر شوند. چه افرادی را هدف قرار دهند و چگونه کمپین های محتوایی را نظارت کنیم که اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

 

 

ابزار اصلی بازاریابی محتوایی عبارتند از:

وبلاگ ها

کتاب های الکترونیکی

دوره های آنلاین

اینفوگرافیک

پادکست ها

وبینار ها

 

ما در مقالاتی در مورد بازاریابی محتوایی و چگونگی تولید محتوا صحبت کرده ایم که می توانید برای راه اندازی بازاریابی محتوایی این آموزش ها را مطالعه کنید .

منابع مفید :

بازاریابی محتوایی

تولید محتوا چیست ؟

چگونه تولید محتوا کنیم؟

 

 

 

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

با وجود استفاده بیشتر از شبکه های اجتماعی ، بازاریابی از طریق ایمیل هنوز هم یکی از موثرترین کانال های دیجیتال مارکتینگ است. بسیاری از افراد بازاریابی ایمیلی را با صد ها پیام ایمیل اسپم که همه ما روزانه دریافت می کنیم اشتباه می گیرند ، اما این موضوع بازاریابی ایمیل نیست.

بازاریابی از طریق پست الکترونیکی یا ایمیل در دیجیتال مارکتینگ چیست؟  واسطه ای برای ارتباط با مشتریان احتمالی یا افراد علاقه مند به نام تجاری شما است. بازاریابی ایمیلی مستلزم ان است که شما افرادی را پیدا کنید که می خواهند مطالب شما را بخوانند ، محصولات شما را بشناسند و یا از خدمات شما استفاده کنند.

ما در مقاله ای به صورت کامل در مورد بازاریابی ایمیلی صحبت کرده ایم و انجام بازاریابی ایمیلی را آموزش داده ایم. برای آشنایی بیشتر با بازاریابی ایمیلی پست مربوط به آن را مطالعه کنید.

 

منبع مفید :

بازاریابی ایمیلی

 

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی مربوط به افرادی می شود که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند و از این طریق محتوا و خدمات خود را تبلیغ می کنند. هدف اصلی یک کمپین بازاریابی در شبکه های اجتماعی آگاهی از برند و ایجاد اعتماد اجتماعی است. اما هر چه با بازاریابی شبکه های اجتماعی بیشتر آشنا می شوید و در ان عمیق تر می شوید، می توانید از این شبکه های اجتماعی برای هدایت افراد به سایت خود و یا فروش مستقیم در همین شبکه ها استفاده کنید.

 

 

 

بازاریابی وابسته در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

 

بازاریابی وابسته در دیجیتال مارکتینگ چیست

 

بازاریابی وابسته یکی از قدیمی ترین شکل های دیجیتال مارکتینگ است که با افزایش استفاده از اینترنت رشد چشمگیری داشته است. در اصل با بازاریابی وابسته شما محصولات دیگران را تبلیغ می کنید و هر بار که این محصولات به فروش می روند کمیسیون دریافت می کنید.

بسیاری از شرکت های مشهور مانند آمازون برنامه هایی برای بازاریابی وابسته دارند که میلیون ها دلار در ماه به وب سایت هایی که محصولات آن ها را می فروشند پرداخت می کنند.

هنگام طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود ، شما باید بازاریابی وابسته را به عنوان راهی برای درگیر کردن افراد با نام تجاری خود و فروش محصولات خود با کمیسیون در نظر بگیرید.

به عبارت دیگر هنگامی که شما یک محصول یا خدمات برای تبلیغ آنلاین دارید ، باید در نظر داشته باشید که یک برنامه وابسته را تنظیم کنید تا افراد بتوانند برای تبلیغ محصولات شما در اینترنت ثبت نام کنند و منابع و مطالبی را که می توانند از آنها استفاده کنند پیدا کنند.

با این کار افراد هزینه ای را به عنوان پاداش پردافت می کنند اما مزایای این کار برای شما به عنوان ارائه دهنده خدمات یا محصولات خیلی بیشتر است. شرکت های وابسته به شما نمی توانند فروش بیشتری داشته باشند، اما می توانند بهترین نمایندگان ها باشند و بر دیگران تاثیر بگذارند تا با شرکت یا کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند و از شما خرید کنند.

 

 

 

بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ بازاریابی ورودی یک اصطلاح جالب دیگر است که به چگونگی استفاده از کانال های مختلف دیجیتال مارکتینگ برای دستیابی به مشتریان جدید ، عمدتاً از طریق ایجاد محتوای خوب و نحوه فشار آوردن آنها از طریق قیف به مشتریان و تبدیل مخاطبین به مشتری اشاره دارد.

عناصر اصلی بازاریابی ورودی شامل محتوا ، توجه ، تعامل ، اعتماد و رضایت است. همه این عناصر یک هدف واحد دارند: برای کمک به مشاغل در ارتباط با مشتریان بالقوه خود و ایجاد کانال ارتباط دو طرفه با آنها که منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

پست های مرتبط:  تعرفه تبلیغات اینترنتی چقدر است ؟

 

 

 

بازاریابی موبایل یا موبایل مارکتینگ

بازاریابی موبایل در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ بازاریابی موبایلی به روند دستیابی به مشتری در فروشگاه های مختلف اپلیکیشن موبایل نظیر Google Play ، فروشگاه اپلیکیشن اپل یا بازار آمازون اشاره دارد. این فروشگاه های موبایلی روزانه هزاران برنامه و میلیون ها کاربر دارند. با استفاده از بازاریابی موبایل ، می توانید برنامه های خود را یا از طریق تبلیغات پولی یا از طریق روش های دیگر تبلیغ کنید تا بتوانند توسط کاربران بیشتری مشاهده و نصب شوند.

 

 

 

بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ

بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگبازاریابی ویدیویی چیزی نسبتاً جدید است اما اخیراً آنقدر محبوب شده است که به سادگی نمی توانید آن را نادیده بگیرید. YouTube به دومین موتور جستجوی محبوب تبدیل شده است و بسیاری از کاربران قبل از تصمیم گیری در مورد خرید ، یادگیری چیزی یا فقط برای استراحت به YouTube روی می آورند.

YouTube فقط یکی از واسطه هایی است که می توانید با استفاده از آن بازاریابی ویدیویی را انجام دهید. بسیاری از سیستم عامل های دیگر مانند فیلم های فیس بوک و اینستاگرام وجود دارد که می توانید از آن برای اجرای یک کمپین بازاریابی ویدیویی استفاده کنید. بهترین راه برای استفاده از فیلم ، ادغام آنها در SEO ، بازاریابی محتوا و کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

اجرای کمپین های ویدئویی مستقل می تواند پرهزینه باشد و همیشه بازده مثبتی برای سرمایه گذاری ایجاد نمی کند ، اما وقتی این ویدئو به عنوان بخشی از سایر کمپین های شما استفاده می شود ، ROI توجیه می شود و مشتریان بیشتری به سمت شما جذب می شوند.

 

 

بازاریابی تلویزیون یا TV Marketing در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

اکثر افراد فکر می کنند که بازاریابی تلوزیون مرده است. اما بر عکس ، تلوزیون یک کانال بازاریابی است که در آینده رونق بیشتری را تجربه خواهد کرد. در حال حاضر ، تبلیغات تلویزیونی ۱۰۰٪ هدفمند نیست. بازاریابان فقط براساس آماری که از تعداد محدودی از افراد دارند می توانند فرضیاتی را انجام دهند.

تصویب وب تلویزیون باعث تغییر چشمگیر این مسئله خواهد شد. بازاریابان قادر خواهند بود مخاطبان را بر اساس چندین عامل هدف قرار دهند و تصمیم گیری آگاهانه ای درباره تولید محتوا انجام دهند.

 

 

بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکیبازاریابی پیامکی هنوز گزینه ای در دیجیتال مارکتینگ برای ارتباط با مشتریان بالقوه است ، اگرچه جزو قدرتمندترین ها نیست. این روزها گزینه های بهتری مانند پیام های تبلیغاتی در وب و موبایل و همچنین در پیام رسان فیس بوک وجود دارد. با این وجود ، بازاریابی پیامکی می تواند برای بازدید بیشتر از فروشگاه محلی شما مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

بازاریابی رادیویی

بازاریابی رادیویی در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ بازاریابی رادیویی ابزاری دیگر است که می توانید مانند سایر روشهای دیجیتال مارکتینگ از آن استفاده کنید اما چندان مؤثر نیست. مسئله اصلی بازاریابی رادیویی این است که شما دقیقاً بازده سرمایه گذاری خود را نمی دانید. هنگامی که هزینه تبلیغات رادیویی را پرداخت می کنید ، فقط بر اساس تعداد شنوندگان رادیو خاص ، می توانید تعداد افرادی که این تبلیغ را شنیده اند ، فرض کنید. بازاریابی رادیویی هنوز هم برای مشاغل محلی خوب است .

 

 

بازاریابی بیلبورد

بازاریابی بیلبورد بخشی از بازاریابی دیجیتال به حساب می آید. بیلبوردهای الکترونیکی در مکان های عمومی موجود است. این یک کانال سنتی دیگر در دیجیتال مارکتینگ است.

 

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ یک برنامه مفصل در مورد چگونگی استفاده از کانال های مختلف بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به اهداف تجاری شما است. هنگامی که شما یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ طراحی می کنید ، باید در نظر بگیرید از کدام کانال ها استفاده کنید. برای مثال چه منابعی  مانند زمان و پول در اختیار دارید و یا می خواهید به چه نتایجی برسید.

یک اشتباه معمول که توسط بسیاری از مدیران دیجیتال مارکتینگ یا صاحبان مشاغل کوچک صورت گرفته است این است که آنها سعی می کنند همه چیز را به طور همزمان اجرا کنند و در پایان روز نتیجه ای بدست آورند. این کار یا به این دلیل که تخصص لازم برای اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ را ندارند یا به این دلیل است که آنها در نهایت هزینه و بودجه خود را در کانال هایی می گذارند که برای تجارتشان مناسب نیست.

 

نمونه ای از استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست

اگرچه هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ بی نظیر و مبتنی بر نیازها و اهداف خاص یک تجارت است ، اما در زیر مثالی برای شما در مورد استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست آورده شده است تا به شما در درک نحوه عملکرد کلیه کانال های بازاریابی در جهت رسیدن به یک هدف مشترک کمک کند.

پست های مرتبط:  آموزش تولید محتوا در چهار مرحله

 

مثال: استراتژی بازاریابی دیجیتال برای شرکتی که محصولات دیجیتالی را می فروشد (محصولاتی مانند دوره های آنلاین ، کتابهای الکترونیکی و غیره).

 

مرحله اول: وب سایت – اولین قدم ایجاد وب سایتی است که سرعت بالایی داشته باشد و با موبایل نیز سازگار شده باشد. وب سایت باید چندین صفحه فرود (یا صفحات فروش) برای معرفی شرکت و ارائه محصولات آن داشته باشد.

 

مرحله دوم: سئو – مرحله بعدی انجام یک حسابرسی سئو و مشخص کردن مناطقی است که باید برای SEO بهینه شوند. ابتدا سئو فنی باید حل شود سپس سئو داخلی روی سایت انجام شود و در مرحله آخر سئو خارجی را باید انجام داد.

مرحله سوم : بازاریابی محتوا – بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات دقیق کلمات کلیدی و یافته های SEO ، شما باید یک برنامه بازاریابی محتوا ایجاد کنید که شامل موارد زیر باشد:

 

چه نوع محتوایی (متن و فیلم) برای وب سایت مفید است

زمان انتشار آن (تقویم انتشار)

نحوه ارتقاء یا تبلیغ آن ها  (می تواند شامل کانال های شبکه های اجتماعی ، ایمیل و کمپین های PPC باشد).

 

مرحله چهارم: بازاریابی شبکه های اجتماعی – از همه فعالیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی برای ارتقاء سطح آگاهی و فروش برند استفاده کنید. مشخص کنید که کدام کانال های شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار شما (بر اساس نوع مخاطبین هر شبکه) مناسب هستند و برنامه ای برای انتشار مطالب در آن شبکه ها ایجاد کنید.

در همین زمان ، شروع به ساختن لیست ایمیل افرادی کنید که به احتمال زیاد به محصولات شما علاقه مند هستند یا مطالب شما را می پسندند.

مرحله پنجم : بازاریابی ایمیل – ساختن لیست ایمیل را با استفاده از فرم های مختلف در وب سایت و کانال های شبکه های اجتماعی شروع کنید. هدف اولیه شما از این فرم ها این است که افراد را در خبرنامه خود عضو کنید و یا برای ارسال فایل های رایگان به آن ها ایمیلشان را دریافت نمایید.  چندین قیف بازاریابی ایمیل ایجاد کنید تا مشترکان خود را از مرحله آگاهی به مرحله تبدیل مشتری برسانید.

 

مرحله ششم: تبلیغات کلیکی – به موازات فعالیت های فوق ، یک کمپین AdWords ایجاد کنید تا افرادی که در جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با محصول در Google هستند را پیدا کنید. کمپین های بازاریابی در Facebook را هدف قرار دهید تا کاربرانی را پیدا کنید که هنوز با شما آشنا نشده اند.

 

مرحله هفتم : بازاریابی ویدیویی – بخشی از کارهایی که در مرحله ۳ باید انجام دهید این است که مشخص کنید که با کدام مباحث و کلمات کلیدی می توانید محتوای ویدیویی ایجاد کنید. فیلم های خود را در یک کانال اختصاصی YouTube ، در Facebook ، Instagram و هر سیستم عامل دیگری که در کمپین های خود هدف قرار داده اید منتشر کنید. برای هر ویدیو یک پست وبلاگ در وب سایت خود ایجاد کنید و فیلم را در محتوای متنی نیز قرار دهید.

 

مرحله هشتم: بازاریابی موبایل – برنامه ای را ایجاد کنید که کاربران بتوانند از فروشگاه های اپلیکیشن که آخرین اخبار و راه های دسترسی افراد به دوره های شما از طریق برنامه شما را شامل می شود ، بارگیری کنند.

 

مرحله نهم : نتایج را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کنید – اطمینان حاصل کنید که Google Analytics را به درستی نصب و پیکربندی کرده اید و می توانید اثربخشی کمپین های فوق را به طور دقیق اندازه گیری کنید.

یک برگه اکسل ایجاد کنید و جزئیات مربوط به هزینه تبلیغات ، تعداد بازدیدها ، تعداد تبدیل ها و غیره را برای هر کمپین اضافه کنید.

موارد فوق فقط خلاصه ای از استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست ، است. اگر شما یک کسب و کار کوچک با منابع محدود هستید ، طبیعی است که نمی توانید از همان ابتدا کل برنامه را اجرا کنید. کاری که شما باید انجام دهید این است که یک گام را شروع کنید. این گام می تواند از وب سایت ، سئو و بازاریابی محتوا شروع شود.

هنگامی که موفق به نگه داشتن این موارد برای چند ماه شدید ، به تدریج افزایش ترافیک و درآمد را تجربه خواهید کرد و سپس می توانید ابزارهای دیگر را به استراتژی بازاریابی خود اضافه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *