بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست ؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی
دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست ؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده از نرم افزار های شبکه های اجتماعی برای ارتباط با مخاطبان خود برای برند سازی نام تجاری شما ، افزایش فروش و افزایش ترافیک سایت شما است. بازاریابی شبکه های اجتماعی شامل انتشار مطالب فوق العاده در پروفایل های رسانه های اجتماعی، گوش دادن و درگیر کردن مخاطبین، تجزیه و تحلیل نتایج و راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی می شود.

در حال حاضر مهم ترین شبکه های اجتماعی که می توانید از ان ها برای بازاریابی استفاده کنید عبارت اند از فیس بوک، توییتر ، اینستاگرام ، لینکدین، یوتیوب و پینترست . همچنین طیف وسیعی از ابزار های مدیریت شبکه های اجتماعی وجود دارد که به مشاغل کمک می کند تا رسانه های اجتماعی که در بالا ذکر کردیم را بهتر مدیریت کنید و بیشتر بهره مند شوید.

به عنوان مثال بافر بستری از ابزار های مدیریت شبکه های اجتماعی است که می تواند به شما در دستیابی به موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی کمک کند.

 

خلاصه ای از بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی ابتدا با انتشار مطالب شروع می شود. مشاغل و کسب و کار ها برای ایجاد و افزایش ترافیک سایت خود و فروش بیشتر ، محتوای خو را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. اما امروزه سطح شبکه های اجتماعی فراتر از ان رفته که فقط مکانی برای انتشار محتوا باشند.

امروزه کسب و کار ها از رسانه های اجتماعی استفاده های بسیاری می کنند. به عنوان مثال کسب وکاری که می خواهد بداند نظر مردم در مورد او چیست، به نظرات و پیشنهادات مخاطبین گوش می دهد و با آن ها ارتباط برقرار می کند. شغلی که می خواهد بداند چه روش ها و چه کارهای فروش او را بیشتر می کند، با استفاد از ابزار های مختلف ، شبکه های اجتماعی را تحلیل می کند. یا مشاغلی که می خواهند تعداد مخاطبین بیشتری آن ها را ببینند از تبلیغات هدف مند در شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

 

 

پنج ستون اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی

پنج ستون اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی

۱- استراتژی

قبل از این که مستقیم به  شبکه های اجتماعی شیرجه بزنید و چیزی را در رسانه های اجتماعی منتشر کنید ، بگذارید قدمی به عقب برداریم و به تصویر بزرگتر نگاه کنیم. اولین قدم این است که در مورد استراتژی شبکه های اجتماعی خود فکر کنید. اهداف شما چه هستند؟ چگونه رسانه های اجتماعی می توانند به شما در دستیابی به اهداف تجاری شما کمک کنند؟

پست های مرتبط:   سئو سایت چیست ؟

برخی از مشاغل برای افزایش آگاهی از برند خود از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ، برخی دیگر از آن برای هدایت ترافیک وب سایت و فروش استفاده می کنند. رسانه های اجتماعی همچنین می توانند به شما در ایجاد تعامل در مورد نام تجاری شما ، ایجاد یک اجتماع و به عنوان کانال پشتیبانی مشتری برای مشتریان کمک کنند.

شما می خواهید روی کدام شبکه اجتماعی تمرکز کنید؟ بیشتر نرم افزار های شبکه های اجتماعی ، که در بالا به آن اشاره شد ، Facebook ، Instagram، Twitter، LinkedIn، Pinterest، YouTube و Snapchat هستند. هنگام شروع کار ، بهتر است چند نرم افزار را انتخاب کنید که فکر می کنید مخاطب هدف شما بیشتر در این شبکه های اجتماعی باشد.

چه نوع محتوایی را می خواهید به اشتراک بگذارید؟ چه نوع محتوا مخاطب مورد نظر شما را به بهترین وجه جذب می کند؟ آیا چیزی که مخاطب شما را جذب می کند تصاویر ، فیلم ها یا لینک ها هستند؟ آیا این یک محتوای آموزشی یا سرگرم کننده است؟ آیا مکان خوبی برای شروع ایجاد شخصیت بازاریابی است که به شما در پاسخ به این سؤالات کمک می کند. این استراتژی لازم نیست برای همیشه ثابت باشد؛ شما همیشه می توانید استراتژی خود را با توجه به عملکرد پست های رسانه های اجتماعی خود تغییر دهید.

 

منبع مفید :

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ 

 

 

۲- برنامه ریزی و انتشار محتوا

برنامه ریزی و انتشار محتوابازاریابی رسانه های اجتماعی برای مشاغل کوچک معمولاً با حضور مداوم در رسانه های اجتماعی آغاز می شود. نزدیک به سه میلیارد نفر (۳،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰!) از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. با حضور در رسانه های اجتماعی ، به برند خود فرصتی می دهید تا توسط مشتریان آینده شما کشف شود.

پست های مرتبط:  راهنمای سئو سایت در گوگل

انتشار محتوا در رسانه های اجتماعی به آسانی به اشتراک گذاری یک پست وبلاگ ، یک تصویر یا یک فیلم در یک بستر شبکه اجتماعی است. درست مانند به اشترک گذاری یک تصویر در پروفایل شهصی شما در فیس بوک ، بازاریابی شبکه های اجتماعی در ابتدا نیز به همین سادگی است. اما شما می خواهید به جای ایجاد و انتشار مطالب به صورت خودجوش ، مطالب خود را از قبل زمان برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطمینان از به حداکثر رساندن دسترسی خود در رسانه های اجتماعی ، باید مطالب فوق العاده ای را که مخاطب شما دوست دارد ، در زمان و فرکانس مناسب منتشر کنید.

اکنون ابزارهای مختلف برنامه ریزی رسانه های اجتماعی ، مانند انتشار بافر وجود دارد که می تواند به شما در انتشار مطالب خود به صورت خودکار در زمان دلخواه کمک کند. این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و به شما امکان می دهد در مواقعی که احتمالاً زمان خود را برای تولید محتوا می گذارید ، با مخاطب خود درگیر باشید.

 

 

 

۳- گوش دادن به مخاطبین و تعامل

با پیشرفت کسب و کار و شبکه های اجتماعی شما ، مکالمات در مورد نام تجاری شما نیز افزایش می یابد. افراد در مورد پست های رسانه های اجتماعی شما اظهار نظر می کنند ، شما را در پست های رسانه های اجتماعی خود برچسب گذاری می کنند یا مستقیماً به شما پیام می دهند.

حتی ممکن است افراد بدون اطلاع به شما در مورد برند شما در رسانه های اجتماعی صحبت کنند. بنابراین اگر شما می خواهید مکالمات شبکه های اجتماعی در مورد نام تجاری خود را کنترل کنید، این کار به شما فرصتی برای لذت بردن از نظرات و تعریف ها می دهید.

برای بررسی شبکه های اجتماعی می توانید همه اعلان های خود را به صورت دستی در تمام شبکه های اجتماعی بررسی کنید. اما این کار کارآمد نیست و شما پست هایی که برند شما را معرفی می کنند نمی توانید ببینید. در عوض می توانید از یک ابزار هایی که برای گوش دادن و تعامل در رسانه های اجتماعی  طراحی شده اند مانند بافر استفاده کنید ، که تمام نظرات  و پیام های شبکه های اجتماعی شما ، از جمله پست هایی که برند شما را معرفی می کنند ، مشاهده کنید.

پست های مرتبط:  مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 

 

۴- آنالیز شبکه های اجتماعی

در طول راه بازاریابی شبکه های اجتماعی ، خواه شما در حال انتشار محتوا هستید یا در رسانه های اجتماعی مشغول به کار هستید ، می خواهید بدانید که بازاریابی رسانه های اجتماعی شما چگونه انجام می شود. آیا نسبت به ماه گذشته در رسانه های اجتماعی به افراد بیشتری رسیده اید ؟ ماهانه چند نظر مثبت داشته اید؟ چند نفر از هشتگ نام تجاری شما در پست های شبکه های اجتماعی خود استفاده کردند؟

خود نرم افزار های شبکه های اجتماعی سطح اساسی چنین اطلاعاتی را ارائه می دهند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد تجزیه و تحلیل های عمیق تر یا مقایسه شبکه های اجتماعی ، می توانید از طیف گسترده ای از ابزارهای تحلیلی رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

 

 

۵- تبلیغات

تبلیغاتهنگامی که بودجه بیشتری برای رشد در بازاریابی شبکه های اجتماعی دارید، می توانید از تبلیغات در شبکه های اجتماعی نیز استفاده کنید. تبلیغات رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهد تا مخاطبان گسترده تری نسبت به کسانی که شما را دنبال می کنند ، بدست آورید .

نرم افزار های تبلیغاتی شبکه های اجتماعی امروزه آنقدر قدرتمند هستند که می توانید دقیقاً مشخص کنید که چه کسی تبلیغات خود را به نمایش می گذارد. شما می توانید بر اساس جمعیت شناسی ، علایق ، رفتارها و موارد دیگر ، مخاطبان هدف خود را دسته بندی کنید. هنگامی که بسیاری از کمپین های تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی به طور همزمان اجرا می کنید ، می توانید از یک ابزار تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی برای ایجاد تغییرات عمده ، اتوماسیون فرایندها و بهینه سازی تبلیغات خود استفاده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *