آنالیز سئو سایت چیست و چگونه انجام می شود ؟ | بروزرسانی 99

آنالیز سئو سایت چیست
سئو سایت

آنالیز سئو سایت چیست و چگونه انجام می شود ؟ | بروزرسانی ۹۹

برای اطلاع از این که وب سایت شما به درستی کار می کند یا خیر باید سئو سایت خود را آنالیز کنید. برای این کار می توانید:

 • یک تجزیه و تحلیل کلی و یا آنالیز سئو سایت را انجام دهید.
 • سرعت وب سایت خود را تست کنید.
 • رقبای خود را تحلیل کنید.
 • و یا ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید.

در این راهنما ما به شما شیوه بررسی سئو سایت را آموزش می دهیم. به شما می گوییم چگونه سرعت وب سایت خود را تست کنید، رقبا را تحلیل کنید و ترافیک وب سایت خود را بررسی نمایید. کار اصلی دیگری که باید انجام دهید و متاسفانه اکثر افراد فراموش می کنند درک کاربران، بازدیدکنندگان و مشتریان است. شما با درک بهتر بازدید کنندگان و مشتریان، به نحو بهتری می توانید بهینه سازی سایت را انجام دهید.

آنالیز سئو سایت چیست؟

بررسی سئو سایت ابزاری است که افراد با آن بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو و آنالیز وب سایت در گوگل را مطالعه می کنند.

بررسی سئو سایت و یا تجزیه و تحلیل وب سایت عملی است که شما برای آزمایش و تحلیل عملکرد وب سایت در رابطه با سئو، سرعت، رقابت و ترافیک انجام می دهید. با استفاده از تجزیه و تحلیل وب سایت می توانید متوجه شوید که چه جنبه هایی از استراتژی SEO شما کار می کند و بزرگترین مشکلات چیست که مانع از بهبود رتبه سایت شما می‌شود. با این کار می توانید سایت خود را بهینه تر کنید. به عنوان مثال می توانید با کاهش اندازه صفحه به افزایش سرعت سایت کمک کنید.

چرا آنالیز سئو سایت مهم است؟

بررسی سئو سایت تمام فرصت‌های موجود در وب سایت شما را که می توانید از آن برای بهبود پتانسیل رتبه بندی خود در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) استفاده کنید روشن می کند. دیدگاهی که از تجزیه و تحلیل وب سایت به دست می آورید به شما نشان میدهد که در کجا می توانید محتوا و جنبه های فنی سایت خود را بهبود ببخشید تا تجربه بهتری را برای بازدید کنندگان ارائه دهید؛ به عبارت دیگر، تجزیه و تحلیل وب سایت ضروری است تا شما بتوانید رتبه بالاتری داشته باشید، ترافیک سایت خود را افزایش دهید و به اهداف تجاری خود برسید.

آنالیز سئو سایت چگونه انجام می‌شود؟

به صورت کلی ۴ نوع آنالیز سئو سایت وجود دارد:

تجزیه و تحلیل وب سایت ها به صورت کلی به چهار دسته تقسیم بندی می‌شود: سئو، سرعت، رقابت و ترافیک

۱ -ابزار های آنالیز سئو سایت

ابزار های آنالیز سئو سایتابزار های بررسی سئو سایت تجزیه و تحلیل وب سایت اشکال مختلفی دارد و همه چیز از موارد فنی تا ردیابی بک لینک ها را شامل می‌شود.

آنالیز سئو داخلی سایت (On-page SEO)

آنالیز سئو داخلی سایت به شما کمک می کند تا وب سایت خود را در مورد مسائل فنی رایج که می تواند بر عملکرد موتور های جستجو تاثیر بگذارد، بررسی کنید. برای مثال ویژگی های alt در تصاویر. تجزیه و تحلیل سایت در این مورد معمولا با استفاده از ابزار های تخصصی انجام می‌شود. برای نمونه ابزاری مانند SEOOptimer یکی از ابزار هایی است که به صورت خودکار آنالیز سئو سایت در داخل صفحات را انجام می دهد. ابزار هایی مانند Scogaming Frog نیز وجود دارند که می توانید آن ها را تنظیم کنید تا به شما در تجزیه و تحلیل پیشرفته سئو سایت کمک کنند.

رتبه بندی موتور جستجوی وب سایت

تجزیه و تحلیل رتبه بندی موتورهای جستجو به شما نشان می دهد که وب سایت شما برای چه کلمات کلیدی خاصی در موتورهای جستجو مانند Google یا Bing ظاهر می‌شود. یکی از ابزارهایی که رتبه بندی عملکرد وب سایت شما را بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر شما محاسبه می کند Serpbook است.

ابزار های کلمات کلیدی دیگری نیز وجود دارند که رتبه بندی شما را نشان می دهند. به عنوان مثال ابزار Ahrefs یکی از این ابزار هاست. معمولاً این ابزارها نحوه عملکرد وب سایت شما را در مکان های مختلف به عنوان مثال Google.com در مقابل Google.ca را نشان می دهد.

آنالیز سئو سایت از نظر تعداد بک لینک ها

تجزیه و تحلیل بک لینک های وب سایت شما به شما کمک می کند تا دریابید که کدام صفحات به سایت شما لینک داده اند و دقیقا به چه کلمه ای لینک داده اند و همچنین بک لینک های خود را با رقبا مقایسه کنید. بیشتر ابزارهای SEO Moz)، Ahrefs، MajesticSEO و غیره( ویژگی تجزیه و تحلیل بک لینک های داخلی را دارند؛ اما می توانید لیستی از بک لینک های سایت خود را در گوگل سرچ کنسول پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در زمینه گوگل سرچ کنسول مطالعه کنید.

۲-ابزار های انالیز سرعت و عملکرد وب سایت

ابزار های انالیز سرعت و عملکرد وب سایتدومین بخش اصلی بررسی سئو سایت، تست سرعت است. وب سایت هایی که سرعت کندی دارند، دو مشکل اساسی دارند:

 • کاربران از این سایت ها متنفر هستند
 • در نتیجه نارضایتی کاربران موتور های جستجو نیز آن ها را دوست ندارند

برای تجزیه و تحلیل سرعت وب سایت می توانید از بسیاری از ابزارهای رایگان استفاده کنید:

ابزار PageSpeed ​​Insights گوگل یک نقطه شروع خوب است و معیارهای کلیدی سرعت مانند First Contentful Paint (FCP) را به شما نشان می دهد، یعنی زمان لازم برای مرورگر تا محتوا را نمایش دهد.

همچنین ابزار هایی مانند:

آنالیز عملکرد وب سایت به شما کمک می کند تا تعیین کنید سرعت سایت شما کند، سریع یا متوسط ​​است. همچنین به شما امکان می دهد که دلیل آن را تشخیص دهید. شما می توانید سرعت سایت را در موبایل و دسکتاپ به طور جداگانه تست کنید.

با تجزیه و تحلیل معیارهای کلیدی مانند اندازه صفحه، زمان بارگذاری، درخواست http، فشرده سازی تصویر و حافظه پنهان مرورگر، می توانید داده های مورد نیاز خود را برای سرعت بخشیدن به سایت خود بدست آورید و یک تجربه سریع را در اختیار کاربران خود قرار دهید.

۳-ابزار آنالیز رقبا

ابزارهای آنالیز و تحلیل رقباتقریباً تمام مشاغل آنلاین رقبایی خواهند داشت که محصول، خدمات یا تجربه مشابهی را به همان مخاطب هدف ارائه می دهند. آنالیز رقبا عملی برای شناسایی و تجزیه و تحلیل شرکت های رقیب و تعیین کمیت از تهدیدات و فرصت هایی است که می توانید در تجارت خود به کار بگیرید.

آنالیز رقبا بخش مهمی از بررسی سئو سایت است. علاوه بر تهدیداتی که رقبا مطرح می کنند، باید بدانید چه چیز دیگری در بازار وجود دارد تا بتوانید یک وب سایت بی نظیر داشته باشید. برای تجارت الکترونیکی و مشاغل آنلاین، آنالیز رقبا را می توان به دو سؤال اساسی تقسیم کرد:

محصولات / خدمات ما چگونه با سایر سایت های موجود در فضای اینترنت مقایسه می شوند؟

رقبای شما از نظر پیام رسانی چه می کنند؟

تحقیقات دستی موثرترین روش برای جمع آوری و آنالیز وب سایت های رقبا است. ابزارهای آنالیز رقبا مانند SEMRush یا SameWeb همچنین می توانند به شما در کشف چگونگی محبوبیت وب سایت رقبا و چگونگی یافتن مشتریان آن ها کمک کنند.

۴- ابزار های تحلیل ترافیک سایت

ابزار های تحلیل ترافیک سایتتجزیه و تحلیل ترافیک به شما کمک می کند تا میزان و فعالیت بازدید کنندگان وب سایت خود را تحت نظر بگیرید و موفق ترین صفحات و تکنیک های تولید ترافیک خود را تعیین کنید. اطلاع از اینکه ترافیک وب سایت از کجا سرچشمه گرفته است، چقدر صفحات شما محبوب هستند و چگونه به منابع ترافیکی بهتر تبدیل می شوند به شما کمک می کند تا در بازاریابی موفق شوید و منابع خود را بر این اساس سرمایه گذاری کنید.

اکثر وب سایت ها برای اندازه گیری میزان ترافیک وب سایت از ابزارهای سنتی تجزیه و تحلیل مانند گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده می کنند، اما گزینه های محبوب زیادی مانند Matomo و Open Web Analytics (OWA) نیز در دسترس هستند. پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله گوگل آنالیتیکس را نیز مطالعه نمایید.

ماتومو (matomo) چیست؟

ماتومو که قبلاً با عنوان پیویک  (Piwik) شناخته می شد، یک پلتفرم نرم افزاری رایگان بررسی سئو سایت است. این نرم افزار گزارشات مفصلی را در مورد وب سایت شما و بازدید کنندگان آن ارائه می دهد، از جمله این گزارشات می توان به موتورهای جستجو و کلمات کلیدی مورد استفاده، تعداد بازدیدکنندگان، داده هایی در مورد اینکه بازدید کنندگان از کجا آمده‌اند و به چه زبانی صحبت می‌کنند، کدام صفحه را دوست دارند، پرونده هایی که آنها دانلود می کنند و غیره اشاره کرد. ماتومو قصد دارد یک جایگزین منبع باز برای Google Analytics باشد. به منظور تسهیل کار صاحبان وب سایت و وبمسترها ماتومو در خود بیش از ۶۵ مورد پلاگین از ابزارهای مدیریت محتوا،‌ تجارت الکترونیک و سیستم‌های فورم آنلاین از جمله وردپرس، مجنتو، جوملا و وی‌بولتین را در اختیار شان قرار می‌دهد.

Open Web Analytics (OWA) چیست؟

OWA یک نرم افزار تجزیه و تحلیل وب متن باز است که می توانید برای ردیابی و تحلیل نحوه استفاده افراد از وب سایت ها و برنامه های کاربردی خود استفاده کنید. از جمله گزارشاتی که این نرم افزار در اختیار صاحبان وب سایت ها و وب مسترها قرار میدهد می توان به نمایش اطلاعات آماری در مورد میزان بازدید وب سایت، محل جغرافیای بازدیدکنندگان، نوع مرورگر و سیستم عامل آنها، میزان محبوبیت لینک ها اشاره کرد. ابزار OWA را می توان با استفاده از API های PHP و Javascript به وب سایت ها اضافه نمود. علاوه بر این OWA امکان پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت محتوایی چون وردپرس و مدیا ویکی (MediaWiki) را نیز فراهم آورده است.

آنالیز سئو سایت در ۱۱ مرحله

آنالیز سئو سایت در 11 مرحله

در این بخش ۱۱ گام کلیدی که باید هنگام انجام تجزیه و تحلیل وب سایت انجام دهید، آورده ایم.

۱٫ Visibility سایت خود را در گوگل بررسی کنید

این مهم‌ترین کاری است که می توانید هنگام شروع تجزیه و تحلیل وب سایت خود انجام دهید. باید رتبه و موقعیت وب سایت خود را در گوگل بررسی کنید همچنین می‌توانید ببینید که چگونه صفحات وب سایت شما در موتورهای جستجو رتبه‌بندی می‌شوند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار تایپ کردن site:example.com در نوار جستجو است.

۲٫ آدرس ها و توضیحات متا را تجزیه و تحلیل کنید

آدرس های اینترنتی شما باید از چهار یا پنج کلمه تشکیل شده باشند و محتوای صفحه را توصیف کنند. اگر آدرس های شما بهینه نشده‌اند، آنها را ویرایش کنید تا بهتر توسط ربات های موتور های جستجو شناسایی شوند. به همین ترتیب، توضیحات متا نیز باید جذاب نوشته شود و کلمه کلیدی در آن به کار رفته باشد. توضیحات متا در صورتی که خوب و جذاب نوشته شود کاربران را ترغیب می کند تا وارد سایت شما شوند.

۳٫ عنوان ها و هدینگ ها را آنالیز کنید

عنوان باید توجه کاربر را جلب کند و او را ترغیب کند تا بر روی آن کلیک کند. اطمینان حاصل کنید که از کلمه کلیدی در عنوان و هدینگ ها استفاده شده است. به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا معمولا دارای رقابت بیشتری هستند، بنابراین رتبه‌بندی آن‌ها دشوار است، پس سعی کنید کلمه کلیدی دم بلند پیدا کنید که رقابت کمتری داشته باشد و شانس خود را برای دیده شدن در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل بهبود ببخشید.

۴٫ رتبه بندی وب سایت خود را بررسی کنید

شما باید رتبه جهانی و ملی وب سایت خود را از نظر تعداد کاربرانی که از آن بازدید می کنند بررسی کنید. این کار می تواند دیدگاه خوبی در مورد موقعیت وب سایت تان با توجه به سایر وب سایت ها به شما بدهد. همچنین می توانید در مورد نرخ پرش (بانس ریت) و میانگین زمان صرف شده توسط بازدید کنندگان در سایت خود نیز اطلاعات کسب کنید. علاوه بر این شما می توانید پنج کلمه کلیدی برتر را که ترافیک را به سایت شما ارسال می کنند نیز مشاهده کنید.

۵٫ لینک های دریافتی سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید

بررسی بک لینک ها در آنالیز سئو

لینک های دریافتی که به آن ها بک لینک نیز گفته می‌شود لینک هایی هستند که سایت های دیگر به سایت شما لینک داده اند. شما باید لینک های ورودی به وب سایت خود و حتی وب سایت های رقبا را بررسی کنید. بک لینک ها می توانند به عنوان نشانگر در موتورهای جستجو عمل کنند که وب سایت شما یک منبع قابل اعتماد است، بنابراین در سئو وب سایت شما بسیار تاثیر گذارند. لینک های دریافتی به سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید تا به شما کمک کند که ببینید چه کسی به تجارت شما لینک داده است و همچنین درک بهتری از کار هایی که برای بهبود سایت خود باید انجام دهید داشته باشید.

می توانید لینک های ورودی را با استفاده از “link:command example.com” در گوگل بررسی کنید. شما همچنین می توانید در یاهو از “linkdomain:example.com” برای دیدن همه لینک های سایت خود استفاده کنید.

۶٫ امتیاز اسپم سایت خود را بررسی کنید

اگر تعداد لینک ورودی زیادی از وب سایتهایی با قدرت کم داشته باشید، نمره اسپم شما افزایش پیدا می کند؛ بنابراین، همانطور که در حال تحلیل لینک های ورودی خود هستید، سعی کنید هرگونه لینک ورودی “بد” را از بین ببرید.

۷٫ لینک داخلی سایت خود را بررسی کنید

لینک داخلی در واقع یک تاکتیک عالی سئو برای کمک به بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو است به علاوه می تواند تجربه کاربر را بهبود بخشد. لینک های داخلی به کاربران کمک می کنند تا به راحتی صفحات مرتبط به موضوع خود را در سایت شما پیدا کنند.

به صفحات جدیدتر و قدیمی تر وب سایت بروید و لینک های داخلی به سایر صفحات مربوطه در سایت خود اضافه کنید. در نظر داشته باشید که حتما از کلمه کلیدی در متن انکر تکست استفاده کنید.

۸٫ لینک های شکسته را بررسی کنید

لینک های شکسته می تواند باعث ایجاد یک تجربه وحشتناک برای کاربرانی شود که از وب سایت شما بازدید می کنند. می توانید از ابزارهای وب مستر گوگل استفاده کنید تا پیوندهای خراب را در وب سایت خود پیدا کنید و سپس آنها را برطرف کنید. حذف لینک های شکسته می تواند وب سایت شما را کاربر پسند تر کمک کند.

۹٫ محتوای وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید

محتوا در سئوی وب سایت شما نقش بسزایی ایفا می کند و یکی از مهم‌ترین عواملی است که هنگام آنالیز سئوی سایت خود باید در نظر بگیرید؛ بنابراین باید هنگام نوشتن پست در وب سایت خود به یاد داشته باشیدکه محتوای شما یونیک و منحصر به فرد باشد. اگر محتوای تکراری پیدا کردید باید آن را حذف کنید. با استفاده از گوگل آنالیتیکس، می توانید محبوب ترین صفحات را در وب سایت خود پیدا کنید، سپس باید محتوای آن صفحات را بررسی کنید. محتوا باید عاری از خطا باشد و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. همچنین باید به طول مطالب و جذابیت آن نیز توجه کنید.

۱۰٫ تصاویر خود را آنالیز کنید

ظاهر و عملکرد تصاویری که در وب سایت خود استفاده می کنید با تگ Alt توصیف کنید تا گوگل متوجه شود که تصویر در مورد چه چیزی است. نکته دیگری که در هنگام بررسی تصاویر باید به آن توجه داشته باشید حجم تصاویر است. حجم تصاویر یکی از عوامل مؤثر بر روی سرعت سایت است شما می توانید با بهینه کردن حجم تصاویر سرعت بارگذاری صفحات سایت خود را بهبود ببخشید.

۱۱٫ سرعت سایت خود را بررسی کنید

سرعت سایت شما در واقع می تواند بر سئو وب سایت شما و تجربه کاربر تأثیر بگذارد، بنابراین باید به طور مداوم سرعت سایت خود را تحلیل کنید تا مطمئن شوید که وب سایت شما به سرعت و کارآمد در حال اجرا است.

سخن آخر اینکه

در این نوشته سعی کردیم به بررسی آنالیز سئو سایت و اهمیت آن بپردازیم همچنین ابزار های لازم برای بررسی سئو سایت را به شما معرفی کردیم. امیدواریم این نوشته برای شما مفید باشد و در تجزیه و تحلیل وب سایت و بهبود رتبه سایتتان به شما کمک کند. چنانچه در این زمینه تجربه یا پیشنهادی دارید خوشحال می شویم با ما در آریانیکا به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط:  مدیریت سایت چیست و چه کسی این کار را انجام می دهد ؟

3افکار در مورد “آنالیز سئو سایت چیست و چگونه انجام می شود ؟ | بروزرسانی ۹۹”

 1. سلام وقتتون بخیر ..
  یک مشکلی که برای من پیش اومده اینه که صفحاتم یک چند روزی هست که ایندکس نمیشه می خواستم اگه میشه من رو راهنمایی کنید. ممنونم

  1. سلام کاربر گرامی لطفا ادرس سایتتون رو بفرستید و همچنین یک دسترسی نیاز هست که بتونیم سایت رو بررسی کنیم

 2. سلام خسته نباشید
  در گزارش آنالیز سایت شما به چه مواردی اهمیت میدید و گزارش کلا به چه صورت هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *