سئو محتوا

Content SEO,سئو محتوا, تولید محتوا و سئو چیست
سئو سایت

سئو محتوا

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی امروزه اکثر کسب و کارها دارای سایت می باشند؛ حتی افرادی که شغلی ندارند هم تصمیم به فعالیت و کسب درآمد از طریق سایت ها می گیرند. مهم ترین روش برای افزایش ترافیک سایت، سئو کردن محتوا است. سئو محتوا یا به عبارتی بهینه سازی مطالب تولید شده، به منظور افزایش جایگاه سایت در نتایج گوگل انجام می پذیرد؛ در نتیجه هر اندازه با سئو محتوا و قواعد تولید محتوا یا سئو بیشتر آشنا شوید، شانس افزایش رتبه شما بالاتر می رود.

در این مقاله قصد داریم موارد موثر سئو در محتوا را بررسی کنیم؛ همچنین در پایان خواننده به خوبی می تواند به این سوال پاسخ دهد که اصلا تولید محتوا سئو چیست و چه نکاتی را باید در آن رعایت نمود. بنابراین اگر به این موضوع علاقه مندید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم هنگام انتخاب سبک های محتوا

سئو محتوا, محتوای سئو شده, تولید محتوا سئو شده

هنگامی که قصد تولید محتوای سئو شده را دارید، پیش از هر چیز باید سبک محتوای خود را مشخص کنید. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر سایت شما رتبه بالایی در گوگل داشته باشد و حتی در صفحه اول آن هم قرار بگیرد؛ در صورتی که سبک محتوای نادرستی را انتخاب کرده باشید، افرادی که به سایتتان مراجعه می کنند سریعا سایت را ترک می نمایند( در رابطه با تاثیر ترک زود هنگام بازدید کنندگان و یا همان Time on page در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد)؛ توجه داشته باشید که این موضوع باعث تنزل رتبه سایت در گوگل می شود.

جهت رفع این مشکل پیش از هر چیز ابتدا باید بدانید که محتوای سئو شده چیست و چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم. برای پاسخ به این سوال اجازه دهید شما را با یکی از سبک های پرکاربرد در تولید محتوا آشنا کنیم.

تولید محتوای مینیمال

تولید محتوا به سبک مینیمال یکی از پرطرفدارترین سبک های موجود به حساب می آید. در این سبک اصل بر ساده نویسی است. این موضوع هم برای نویسنده محتوا و هم برای خواننده بسیار مفید می باشد؛ چراکه محتوا در زمان کمتری تولید شده و مخاطب نیز سریع تر از قبل آن را می خواند.

البته توجه داشته باشید که ساده نویسی به معنای این نیست که از پرداختن به نکات مهم بپرهیزید؛ بلکه به معنای مختصر و مفید بودن محتوای نوشته شده می باشد.

سبک داستان سرایی در تولید محتوا

هیچکس از داستان شنیدن بدش نمی آید؛ به ویژه آنکه یک موضوع مهم را در قالب داستان برای مخاطبان خود توصیف نمایید. بنابراین علاوه بر رعایت اصول سئو در تولید محتوا، سعی کنید محتوای خود را به صورت یک داستان جذاب برای مخاطبانتان تعریف کنید. توجه داشته باشید که عامل موفقیت سایت شما نسبت به سایر سایت ها بیش از هر چیز خلاقیت شما در تولید محتوا می باشد.

استراتژی محتوا چیست؟

تمامی مشاغل از کوچک تا بزرگ برای پیشرفت نیازمند نقشه راهی هستند که به کمک آن در زمانی کوتاه تر به اهداف خود برسند. تصور کنید فروشگاهی در زمینه فروش تجهیزات شکاری دارید. در این شرایط ممکن است مشتریان ثابت خود را داشته باشید که هر چند وقت یکبار برای تهیه وسایل مورد نظر خود به شما مراجعه می کنند. اما اگر قصد گسترش فروش محصولات خود را داشته باشید چه کاری باید انجام دهید؟

برای افزایش بازدهی فروشگاه خود نیازمند یک برنامه ریزی دقیق شامل هدف گذاری، بررسی رقبا، آنالیز پتانسیل های پلتفرمی که قصد شروع فعالیت در آن را دارید، می باشید. به این برنامه ریزی که منجر به ایجاد یک نقشه برای آینده کاری تان می شود، استراتژی محتوا می گویند. انتخاب کلمه کلیدی و بررسی چگالی   keywordها دو نمونه از مواردی هستند که در تولید محتوا یا سئو از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی، کیوورد,keyword

به زبان ساده کلمه یا عبارت کلیدی همان عباراتی هستند که کاربر در موتور جستجو آن ها را سرچ می کند. عبارت های کلیدی یا Key Phrase با توجه به موضوع سایت انتخاب شده و تاثیر مستقیمی در سئو محتوا دارند.

به عنوان مثال یک سایت ورزشی نباید کلمه کلیدی مربوط به سیاست، هراندازه هم که میزان جستجوی آن کلمه بالا باشد، انتخاب نمایند. همچنین بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که کلمات کلیدی به دو دسته تقسیم می شوند، کلمات کلیدی دم دراز یا همان Long Tail Keyword و کلمه کلیدی اصلی یا seed keyword دو دسته اصلی در تحقیق کلمات کلیدی محسوب می شوند.

کلمه کلیدی دم دراز چیست؟

همانطور که می دانید کلمات کلیدی در سئو محتوا عموما کوتاه می باشند و لانگ تیل کیورد به عبارت های کلیدی گفته می شود که طول بیشتری نسبت به سایر کلمات دارند. استفاده از لانگ تیل کیورد مزایا و معایب خاص خودش را دارد. از معایب آن می توان به صرف زمان زیاد برای یافتن کلمات مناسب و از مزایای آن می توان به یافتن گروه خاصی که دقیقا دنبال محتوای شما می باشند، اشاره نمود. با این وجود استفاده از Long Tail Keyword و همینطور Key Phrase ها کاملا به استراتژی محتوای شما بستگی دارد.

کلمه کلیدی اصلی یا Seed keyword چیست؟

همانطور که مطمئنا تا کنون متوجه شدید، سئو محتوا یا به عبارتی دیگر تولید محتوای سئو شده با چالش های زیادی رو به رو می باشد. کلمه های کلیدی اصلی یا دانه یا همان seed keyword ها کلمات ساده و کوتاهی هستند که نقش اساسی در بهبود رتبه سئوی سایت شما دارند. همانطور که از نامشان مشخص است، این کلمات نیاز به شاخ و برگ دارند تا بهترین تاثیر خود را  بگذارند( همانند دانه که پس از رشد ثمره می دهد).

اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی برایتان توضیح دهیم. تصور کنید حوزه فعالیت سایتتان مرتبط با فروش کارتن است. کلمه فروش کارتن، کلمه کلیدی اصلی شما می باشند. درست است که میزان جستجوی این کلمات، روزانه بسیار بالا می باشد؛ اما ممکن است شخصی که عبارت “فروش کارتن” را جستجو می کند، قصد انتخاب کارتن های مناسب برای بسته بندی میوه را داشته باشد؛ این در صورتی است که فعالیت شما در زمینه فروش کارتن های مخصوص اسباب کشی می باشد.

در این صورت بازدید کننده در زمانی بسیار کم از سایت شما خارج می شود. مطمئنا این موضوع منجر به تنزل جایگاه سایت شما شده و بخشی از تلاش هایتان را به باد می دهد. به همین دلیل همواره توصیه می شود پس از یافتن کلمات کلیدی اصلی یا کلمات دانه، آن ها را توسعه داده و کلمات کلیدی فرعی یا کلمات لانگ تیل مربوط به کلمه کلیدی اصلی را نیز پیدا کرده و سپس اقدام به تولید محتوا بر اساس کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی لانگ تیل کنید.

به عنوان نمونه استفاده از عبارت کلیدی “فروش کارتن برای اسباب کشی” نتایج بهتری را برای وب سایتی که مثال زدیم به ارمغان می آورد. درست است که این موضوع باعث کاهش ترافیک سایت می شود اما در عوض تمامی افرادی که به سایت مذکور وارد می شوند، دقیقا به دنبال محصولی هستند که در سایت وجود دارد. در نتیجه حتی اگر عده ای از آن ها محصول سایت را تهیه نکنند،  Time on pageیا زمان ماندنشان در سایت افزایش پیدا می کند.

تاثیر lsi در بهبود رتبه سئو

اگر در زمینه سئو محتوا تحقیقاتی انجام داده باشید، مطمئنا تا کنون بارها کلمه lsi به گوشتان خورده است. اما این کلمه به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ latent semantic indexing  مخفف  lsiمی باشد. این کلمات نقش مهمی در بهبود سئوی محتوای متنی دارند.

کلمات ال اس ای به موتورهای جستجوی گوگل کمک می کنند تا ارتباط بین عبارات و کلمات کلیدی استفاده شده در متن را درک کند. از آن جایی که موتور جستجوگر گوگل روز به روز هوشمندتر از قبل می شود، می توان اظهار کرد که استفاده از کلمات lsi ضروری می باشد. همچنین خوب است بدانید استفاده از این کلمات، مقاله را از حالت مصنوعی در می آورد؛ چراکه در گذشته به دلیل لزوم تکرار کلمات کلیدی در سئو محتوا، آن هم به میزان زیاد، مقالات بیشتر حالت مصنوعی داشتند.

برای پیدا کردن این نوع کلمات و همچنین تحقیق کلمات کلیدی روش های زیادی وجود دارد. یکی از این روش ها ساخت اکانت گوگل ادوردز ( Google AdWords ) و مراجعه به بخش keyword planner می باشد.

روش مرسوم دیگر برای تحقیق کلمات کلیدی، lsi ها، عبارت کلیدی هم خوانده یا مرتبط، جستجوی کلمه کلیدی در گوگل و سپس مراجعه به بخش Searches related to که در پایین صفحه گوگل قرار دارد، می باشد. البته که این روش بیشتر برای یافتن lsi ها استفاده می شود اما گاهی در پیدا کردن سایر موارد ذکر شده نیز کاربرد دارد.

روش آخر هم مربوط به استفاده از generator های مختلف می باشد. شما می توانید با استفاده از lsi generator به لیستی از مناسب ترین عبارات مرتبط دسترسی داشته باشید. همچنین با مراجعه به سایت keywordtool.io نیز می توانید کلمات کلیدی مرتبط به یک کلمه کلیدی را پیدا کنید.

پس از آشنایی کامل با سئو محتوا، کلمات کلیدی، عبارت کلیدی هم خوانده یا مرتبط ، کلمات ال اس ای می توان اظهار کرد تا اندازه زیادی با تولید محتوای سئو شده آشنا شده اید. اکنون نوبت به بررسی سایر موارد موثر در سئو بهینه سازی محتوا می باشد.

با zombie page بیشتر آشنا شوید

zombie pageو صفحات زامبی

صفحات زامبی به صفحاتی در سایت می گویند که نه کاملا مفید هستند و نه بی استفاده! بازدید کنندگان پس از مراجعه به این صفحات، به دلیل مناسب نبودن محتوای صفحه با نیاز کاربر، سریعا از آن خارج شده و منجر به تنزل رتبه سئوی شما در گوگل می شوند.

در این شرایط حذف zombie page  ها یکی از مرسوم ترین روش های مقابله با آن ها می باشد. با این وجود در برخی شرایط مدیر سایت تصمیم به بروزرسانی محتوا این صفحات یا ریدایرکت کردن این صفحه به یک صفحه مرتبط دیگر می گیرد که این موضوع کاملا به شرایط و دانش مدیر بستگی دارد.

 Bounce Rate چیست؟

Bounce-Rate

اجازه دهید در این قسمت صحبتی درباره اینکه عوامل موثر در سئو و تولید محتوا چیست ، نکنیم و بررسی سئو محتوا را برای مدت زمانی کوتاه کنار بگذاریم.
اجازه دهید سوالی از شما بپرسیم هدف اصلی شما از ایجاد سایت چیست؟ مطمئنا خواهید گفت کسب درآمد. به این نکته توجه کنید که هر اندازه سایت شما بازدید کننده داشته باشد اما بازدید کنندگان محصولی از شما تهیه نکنند، سودی برایتان نخواهد داشت.

در اینگونه مواقع بررسی بانس ریت به شما در بررسی تعداد بازدید کنندگانی که پریده اند، کمک می کند! به زبان ساده Bounce Rate میزان افرادی که وارد سایت شما شدند و بدون باز کردن صفحه دیگری آن را ترک کرده اند را نسبت به کل بازدید کنندگان شما نمایش می دهد.

لازم به ذکر است برای فهمیدن نرخ بانس ریت می توانید از سایت گوگل آنالیتیکس کمک بگیرید. در صورت بالا بودن نرخ پرش یا بانس ریت باید به اقداماتی از قبیل بروزرسانی محتواهای قبلی فکر کنید. همچنین بهتر است تغییر اساسی در محتواهای جدید خود نیز اعمال کنید.

مراحل تولید محتوای سئو شده چیست؟

پس از انتخاب کلمه یا کلمات کلیدی نوبت به مراحل تولید محتوا می رسد. عموما این کار با بررسی شرایط و در نهایت آپلود محتوا انجام می پذیرد. منظور از بررسی شرایط، یک بازبینی کامل و بدون تعصب روی محتوای تولید شده می باشد.

اقداماتی از قبیل بررسی سختی کلمات کلیدی ، بازبینی مجدد مسائل مربوط به لینک بیلدینگ، بررسی مناسب بودن لینک داخلی و لینک خارجی، کوتاه کردن URL در صورت طولانی بودن آن تنها نمونه ای از کارهایی است که در مراحل تولید و پیش از آپلود محتوا باید آن ها را انجام دهید. ( کوتاه کردن URL اقداماتی از قبیل کپی / پیست کردن URL را ساده تر می کند)

پس از انجام اقدامات مربوط به سئو داخلی بهتر است یک دیسکریپشن (توضیحات متا) مناسب و در عین حال مختصر برای بخش توضیحات مقاله خود آماده کنید. اینکه دیسکریپشن (meta description) بخشی از متن اصلی باشد و یا به صورت یونیک نوشته شود به سیاست های مدیر سایت بستگی دارد.

مرحله بعد از اطمینان مناسب بودن سئو در محتوا و نوشتن توضیحات، استفاده از اسکیما مارک آپ می باشد. مطمئنا شما هم هنگام جستجو یک محصول صفحاتی را در نتایج جستجو دیده اید که شامل تصویر، قیمت، ستاره (امتیاز) و مواردی از این قبیل هستند. به نمایش محتواهای بالا اسکیما مارک آپ می گویند.

در حقیقت گوگل برای ذخیره پیج ها اقدام به نشانه گذاری آن ها می کند تا در هنگام جستجو، دقیقا محتوای مناسب برای کاربر را به او نمایش دهد.( توجه داشته باشید استفاده از اسکیما یکی از نکات مفید در سئو داخلی سایت محسوب می شود) همچنین شما می توانید با استفاده از افزونه های وردپرس و پلاگین ها، خود را از دست کدنویسی های پیچیده برای استفاده از اسکیما، راحت نمایید. برای آشنایی بیشتر با اسکیما مارک آپ می توانید مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

توصیه های نهایی و تاثیرگذار در سئو تولید محتوا

اکنون که به سادگی می توانید به سوال هایی از قبیل سئو محتوایی چیست ، پاسخ دهید نوبت به ذکر نکات پایانی جهت تکمیل موارد ذکر شده در رابطه با سئو و بهینه سازی محتوا می باشد.

توصیه اول در سئو محتوا

اولین نکته مرتبط با تگ ها می باشد. برای شناساندن اهمیت بخش های مختلف متن خود به گوگل و تاکید روی بخش های اصلی باید از تگ H1 و H2استفاده نمایید. استفاده از این دو تگ و در کل تگ های هدینگ به موتورهای جستجوگر می فهماند که توضیحات کلی در رابطه با محتوا در این بخش از متن که از تگ H1 و H2 استفاده کرده است، بیشتر از سایر بخش ها می باشد.
برای بحث در رابطه با جزئیات بیشتر بهتر است از تگ های H3 به پایین استفاده نمایید.

توصیه دوم در سئو محتوا

نکته دوم در رابطه با مسائل مربوط به لینک بیلدینگ (لینک سازی) که تاثیر زیادی در سئو کردن محتوا دارد، می باشد. بهتر است هنگام استفاده از لینک داخلی نهایت دقت خود را به کار ببرید تا در بخش مناسب محتوا از آن استفاده نمایید. لینک داخلی در واقع به لینکی گفته می شود که شما از یک صفحه سایت خود، به یک صفحه دیگر از سایت خود می دهید.

لینک خروجی به لینکی گفته می شود که شما از یک صفحه سایت خود به یک صفحه از یک سایت دیگر می دهید. اما لینک سازی خارجی، به لینک هایی گفته می شود که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود.

توصیه سوم در سئو تولید محتوا

نکته سوم این است که اگر قصد کسب درآمد از طریق تبلیغات را دارید بهتر است پیش از تولید محتوا یا سئو ، به سختی کلمه کلیدی توجه ویژه ای کرده و کلمه ای را انتخاب نمایید که سختی بالاتری دارد.( سختی کلمه کلیدی بدین معناست که رقابت روی آن دشوارتر از سایر کلمات کلیدی مرتبط می باشد)

در پایان امیدواریم با مطالعه نکات بالا به پاسخ سوالاتی همچون تولید محتوا و سئو چیست و چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم ، رسیده باشید.
ممنون از اینکه تا پایان این مقاله با محوریت بررسی سئو محتوا و مهم ترین نکات درباره سئو تولید محتوا همراه ما بودید.

پست های مرتبط:  آموزش ساخت بک لینک رایگان در سال 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *