سئو سایت فروشگاهی چیست؟

سئو سایت فروشگاهی
سئو سایت

سئو سایت فروشگاهی چیست؟

افزایش خرید و فروش اینترنتی از طریق سایت های مختلف، موجب مطرح شدن و اهمیت بیش از پیش سئو سایت فروشگاهی شده است. سئو برای فروشگاه اینترنتی و استراتژی آن ها اندکی با سئو سایت معمولی و سئو موبایل تفاوت دارد.

برای سئو سایت های فروشگاهی به دلیل تنوع و تعداد بالای محصولات، باید از تکنیک ها و روش های موثری استفاده شود و متناسب با تعداد محصولات، به ایجاد صفحات فرود و تولید محتوا برای آن ها پرداخت.
البته بهتر است بدانید در بسیاری از موارد بسته به استراتژی طرح شده توسط سئوکار، لازم نیست برای هر محصول یک لندینگ پیج یا صفحه فرود ایجاد شود، بلکه می‌توان برای هر دسته از محصول یک صفحه فرود ساخت و محصولات جای گرفته در این صفحه را جزو زیر لندینگ ها به شمار آورد.

صرف نظر از هر نقشه و برنامه ای که برای سئو سایت فروشگاهی خود دارید، رعایت چند نکته می تواند در نتیجه گیری بهتر و کمک به افزایش رتبه سایت موثر باشد. پس اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و قصد دارید آن را سئو کنید یا در صدد راه اندازی این نوع کسب و کار هستید، تا پایان مطلب همراه ما باشید. چون در این مطلب می خواهیم نحوه سئو سایت فروشگاهی را به شما آموزش دهیم.

تقسیم بندی کلی سئو

تقسیم بندی کلی سئو

به طور کلی برای سئو سایت فروشگاهی از دو نوع سئو داخلی (on-page) و سئو خارجی(off-page) استفاده می کنند. تمام کارهایی که برای افزایش رتبه در داخل سایت انجام می ‌شود به سئو داخلی مشهور هستند و سئو خارجی تمام اعمال انجام شده برای اعتبار بخشی به سایت را در خارج از خود سایت شامل می شود.
در ادامه راهکارهایی را که به نحوه سئو سایت فروشگاهی کمک می کنند، معرفی خواهیم کرد.شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین راهکار های سئو | چک لیست سئو داخلی را نیز مطالعه کنید.

on-page seo

تمام راهکار های ارائه شده در زیر جزو سئو داخلی سایت به شمار می آیند:

در ساختار سایت خود تجدید نظر کنید

مهمترین و اولین چیزی که گوگل از سایت می ‌بیند و آن را مورد بررسی قرار می دهد ساختار سایت است. هرچه ساختار سایت ساده تر و منظم تر باشد، امتیاز سایت در نزد گوگل نیز بالاتر می رود و این امر در نهایت منجر به سئو محصولات سایت خواهد شد.

در بسیاری از موارد شما به عنوان یک سئوکار، سایت آماده ای را تحویل می گیرید و از شما خواسته می شود که رتبه آن را ارتقا دهید. در این شرایط در مرحله اول به سراغ ساختار سایت بروید و اگر از پیچیدگی و بی نظمی برخوردار است، از کارفرما بخواهید که آن را با کمک طراح سایت اصلاح کند.

در موارد دیگر ممکن است خودتان طراح و مسئول سئو فروشگاه اینترنتی باشید. در این موارد باید از ابتدا به طراحی سایت فروشگاهی فکر کنید و آن را متناسب با نوع و کاربری، طراحی و سپس سئو کنید.

یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که در ساختار سایت و نظم آن تاثیر دارد، استراتژی شما برای ایجاد صفحات فرود و راه رسیدن به آن ‌ها است. هر چه زمان رسیدن کاربر به محصول مورد نظرش طولانی تر باشد، به نسبت همان زمان نرخ پرش نیز بالاتر است. همانطور که می دانید نرخ پرش بالا تاثیر بسیار مخربی در سئو سایت های فروشگاهی دارد.

هاست خود را به یک هاست معتبر تغییر دهید

اگر سایتی که برای سئو تحویل گرفته اید روی یک هاست ضعیف و کم سرعت است، هاست خود را در اولین فرصت ممکن، به یک هاست معتبر و پر سرعت تغییر دهید. سرعت سایت با هاست خریداری شده ارتباط مستقیم دارد و از سوی دیگر یکی از معیار های موتور های جستجو به ویژه گوگل برای دادن اعتبار به یک وب سایت، سرعت باز شدن آن است.

همچنین دامنه سایت نیز بر سرعت و اعتبار آن تاثیر مستقیم دارد. پس بهتر است اگر برای شروع کار از دامنه غیر معتبر و ارزان قیمت استفاده کرده اید، حتما به منظور سئو سایت فروشگاهی و سئو محصولات در سایت، دامنه خود را تغییر دهید و یک دامنه معتبر بخرید.
برای تغییر دامنه سایت لازم نیست کل سایت را از نو بسازید، بلکه کافی است دامنه قدیمی را روی دامنه جدید ریدایرکت کنید تا کاربران با کلیک روی دامنه قدیمی، وارد دامنه جدید سایت شوند.

سئو سایت فروشگاهی, امنیت سایت

امنیت سایت را بالا ببرید

کاربران علاقه دارند از سایتی خرید کنند که امنیت بالایی دارد و مطمئن باشند که با وارد کردن اطلاعات خود در آن، از اطلاعاتشان سوء استفاده نمی‌شود. به همین دلیل لازم است برای سئو سایت فروشگاهی خود از گواهی ssl استفاده کنید. همچنین تغییر http به https علاوه بر جذب ترافیک بالا، در سئو تکنیکال سایت تاثیر دارد.

از نام دامنه ساده استفاده کنید

موتورهای جستجو به سایت هایی که نام دامنه و ساب دامین آن ها ساده تر است، علاقه بیشتری نشان می دهند. به همین دلیل برای سئو فروشگاه اینترنتی خود سعی کنید این دو بخش را ساده نامگذاری کنید که علاوه بر تاثیر در سئو سایت فروشگاهی، جستجوی آن برای کاربران نیز آسان باشد.

بسیاری از افراد نام دامنه و یو آر ال را یکی می دانند و به نظر آن ها با نامگذاری ساده دامنه، یو آر ال نیز سئو خواهد شد. بهتر است بدانید که نام دامنه بخشی از یو آر ال محسوب می‌شود و یو آر ال آدرس اینترنتی سایت به حساب می آید.
برای بهینه سازی یو آر ال های مختلف استفاده شده در سایت، آن ها را دسته بندی کنید تا اعتبار و ارزش آن ها برای گوگل و سایر موتورهای جستجو مشخص باشد. اگر از cmsهایی مانند ورد پرس یا جوملا برای ساخت سایت استفاده می‌کنید، این برنامه ها به طور پیش فرض یو آر ال ها را بر اساس اعتبار آن ها دسته بندی می کنند.

از سئو لوکال استفاده کنید

یکی از بهترین روش ها برای سئو سایت فروشگاهی ثبت آدرس خود در گوگل مپ و استفاده از کلمات کلیدی محلی برای سئو لوکال یا محلی فروشگاه است. این تکنیک بیشتر در سایت هایی که می خواهند فروش خود را در حوزه فعالیت حضوری خود افزایش دهند، تاثیر دارد.

عنوان سایت را سئو کنید

انتخاب عنوان مناسب برای سایت و صفحات ایجاد شده در آن، در سئو برای فروشگاه اینترنتی اهمیت بالایی دارد و موجب جذب کاربران بیشتر و در نتیجه فزایش ترافیک سایت می شود. هنگام انتخاب عنوان مناسب باید به نکات زیر توجه کرد:

 • برای سئو سایت فروشگاهی، کاراکترهای استفاده شده در عنوان نباید بیش از ۶۰ عدد باشند.
 • استفاده از کلمه کلیدی کانونی در عنوان، به سئو محصولات در سایت کمک می کند.
 • برای سئو سایت های فروشگاهی، باید از کلمات تحریک کننده در عنوان استفاده کرد.
 • با استفاده کردن نام برند در عنوان می توان موجب سئو فروشگاه اینترنتی شد.

نقشه سایت بسازید

بهبود سئو سایت فروشگاهی با ساخت نقشه سایت

یکی از راه های سئو برای فروشگاه اینترنتی، استفاده از نقشه سایت یا سایت مپ است. site map در دو نوع HTML و XML ساخته می شود.
سایت مپ HTML که جزو  سئو تکنیکال است، برای آشنایی کاربران با ساختار سایت ساخته می شود و معمولا در پایین سایت قرار می گیرد. اما site map XML تنها برای موتورهای جستجو قابل درک است و معمولا از طریق سرچ کنسول یا سایر روش ها به گوگل معرفی خواهد شد.
هر دو نوع این نقشه ها در سئو سایت فروشگاهی تاثیر مستقیم دارند و به بهینه سازی سایت کمک می‌کنند.

سئو سایت فروشگاهی با انتخاب کلمات کلیدی مناسب

در سئو محتوا، مهم ترین قسمت انتخاب کلمات کلیدی طولانی و مناسب است. معمولا برای هر محتوایی که تولید می کنید مجاز هستید ۱۰ الی ۱۲ کلمه کلیدی انتخاب کنید پس انتخاب بهترین کلمات در سئو داخلی سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

هرچه کلمه کلیدی انتخاب شده به نتایج جستجوی کاربران شباهت بیشتری داشته باشد، محتوای تولید شده بیشتر در معرض دید کاربر قرار می گیرد. این مساله افزایش فروش آنلاین را در پی داشته و در سئو سایت فروشگاهی تاثیر زیادی دارد.

برای انتخاب کلمات کلیدی راه های مختلفی وجود دارد که بعضی از آن ها عبارتند از:

 • هر چه را که به ذهنتان می آید بنویسید.
 • از دوستان و آشنایان پرس و جو کنید.
 • نتایج سرچ گوگل را مشاهده کنید.
 • از سایت های رقیب و آنالیز آن ها بهره ببرید.
 • ابزارهای آنالیزگر مانند کیورد تولز را بررسی کنید.

پس از تهیه یک فهرست از کلمات کلیدی، آن ها را آنالیز کرده و کلماتی با کمترین سختی، بیشترین بازدید و بیشترین نرخ کلیک را به عنوان کلمات نهایی استفاده کنید.
کلمات کلیدی طولانی یا keyword long tail در نتایج گوگل بهتر نمایش داده می‌شوند و به سئو محتوا کمک بسیار زیادی می کنند. long tail keyword ها رقبای کمتری دارند و به نتایج جستجوی هدف بسیار نزدیکتر هستند به همین دلیل سریع تر از کلمات کوتاه بالا می آیند و موجب سئو سایت فروشگاهی می شوند.

تولید محتوای خاص و جدید

سئو سایت فروشگاهی با تولید محتوای جذاب

مهم ترین مساله در بهینه سازی سایت و افزایش فروش آنلاین، تولید محتوای مرتبط، جذاب و کاربردی است. تولید محتوا به شکل های مختلفی انجام می شود که رایج ترین آن عبارت است از:

 • محتوای ویدیویی یا موشن گرافی که بیشترین اهمیت را در نزد موتورهای جستجو دارد و تولید درست آن سبب سئو برای فروشگاه اینترنتی می شود. در تولید محتوای ویدیویی باید به مساله اختصاصی بودن محتوا توجه شود.
  با تولید ویدیوهای گرفته شده توسط خود و زدن لوگوی کسب و کارتان بر آن، به موتورهای جستجو نشان دهید که این ویدیو به شما اختصاص دارد.
 • محتوای صوتی یا پادکست نیز یکی دیگر از انواع محتوا است که از نظر گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • محتوای تصویری یا اینفوگرافی نیز یکی از انواع محتوای موثر در افزایش فروش آنلاین است. برای اختصاصی کردن محتوای تصویری لوگوی خود را روی عکس ها بزنید و در صورت امکان خود اقدام به عکاسی از محصولات کنید.
  همچنین ایجاد متن جایگزین عکس یا alt image در سئو عکس های سایت بی تاثیر نیست.
 • محتوای متنی رایج ترین محتوای تولید شده توسط سئوکاران است و مخاطبان بسیار زیادی دارد. این نوع محتوا باید برای مخاطب تازه و جذاب باشد و شبیه محتوای منتشر شده در هیچ کدام از سایت های رقیب نباشد.
  استفاده از محتوای متنی جالب یکی از راه های سئو سایت فروشگاهی است.

توجه داشته باشید که در هنگام تولید محتوا برای سایت خود حتما چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید و از آن ها به تعداد خیلی زیاد یا کم استفاده نکنید. زیرا هر دو حالت برای سایت امتیاز منفی محسوب می شود.
همچنین سعی کنید در فصول مختلف و مناسبت های پیش آمده، محتوای مرتبط با آن زمان تولید کنید و کاربران را با گزینه هایی مانند تخفیف فصلی به خرید از سایت تشویق کنید.

از طرف دیگر برای تمام محصولات خود برچسب (متن معرف محصول) مناسب بنویسید و سعی کنید انتشار محتوا را طبق یک برنامه ریزی مشخص پیش ببرید، زیرا این امر سبب افزایش اعتبار شما در نزد گوگل می شود.

متا دیسکریپشن تحریک کننده؛ تکنیک موثر سئو سایت فروشگاهی

گوگل به طور پیش فرض دو خط اول سایت شما را به عنوان چکیده در صفحات جستجو به کاربران نمایش می دهد. در بسیاری از موارد چکیده ای که گوگل از سایت نمایش می دهد، جذابیتی برای کاربر ندارد و آن را به ورود به سایت شما تشویق نمی کند.
به همین دلیل لازم است meta description محرک و تشویق کننده کاربران به انجام کاری را برای صفحات سایت خود در نظر بگیرید تا سئو سایت فروشگاهی در کمترین زمان ممکن عملی شود.

از تگ کنونیکال (canonical) استفاده کنید

استفاده از تگ کنونیکال یا canonical کمک می کند که گوگل صفحات با اهمیت بیشتر را شناسایی کند و آن ها را بیش از سایر صفحات به کاربران نشان دهد. این موضوع به ویژه در مواردی که دو صفحه با محتوای مشابه در سایت شما وجود دارند و هیچ یک از آن ها قابل حذف نیستند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از برد کرامب را فراموش نکنید

یکی از تکنیک های سئو تکنیکال یا تکنیکال سئو استفاده از برد کرامب در هنگام طراحی سایت فروشگاهی است. به عبارت دیگر استفاده از تکنیک برد کرامب در سایت شما باعث می شود با باز شدن هر محصول، در کنار آن تعداد محصول مرتبط به کاربر معرفی شوند و برای دیدن آن ها کافی است روی هر یک از آن ها کلیک کند. این تکنیک در سئو سایت فروشگاهی تاثیر بسیار زیادی دارد.

از ساختار هرمی استفاده کنید

لینک سازی داخلی سایت در سئو سایت فروشگاهی تاثیر مستقیم دارد. معمولا گوگل تمایل دارد که ساختار سایت را ساده و منظم ببیند و به سایت هایی که از این امتیاز برخوردار نیستند، اعتبار بالایی نمی دهد. از سوی دیگر کاربران می خواهند با ورود به یک سایت بدون پیمودن راه و زمان زیادی به محصول مورد نظر خود برسند.

به همین دلیل بهترین ساختار برای لینک سازی داخلی، ساختار هرمی است که صفحه اصلی در راس هرم قرار دارد و صفحات فرود، زیر لندینگ ها و سپس بلاگ ها به ترتیب در زیر آن قرار می گیرند. در ساختار هرمی کاربر نباید برای رسیدن به صفحه مورد نظر خود بیش از ۴ کلیک انجام کند.

یک نکته بسیار مهم در این مورد، استفاده از انکر تکست های مختلف برای لینک دادن به صفحات متفاوت است. این نکته به سئو سایت فروشگاهی سرعت می دهد.

سئو سایت فروشگاهی, سئو خارجی

off-page

همانطور که گفته شد به هر کاری که در خارج از سایت انجام می شود و رتبه سایت را در نزد گوگل بالا می برد، سئو خارجی گفته می شود. رایج ترین راهکار های سئو خارجی که باعث سئو سایت فروشگاهی می شوند عبارتند از:

 • لینک دادن از سایت های معتبر به سایت خود
 • نوشتن کامنت در زیر پست سایر سایت ها و لینک دادن به سایت خود
 • شرکت در انجمن ها و فرم های مختلف و هدایت کاربران از طریق لینک به سایت مورد نطر
 • رپورتاژ و معرفی سایت
 • استفاده از گوگل ادز
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا یوتیوب

آریانیکا ارائه دهنده خدمات سئو سایت فروشگاهی

خدمات سئو سایت فروشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به شناخته شدن فروشگاه اینترنتی و در نتیجه افزایش میزان سود حاصل از فروش کمک می کند. استفاده از روش های معرفی شده در بالا کمک می کند که سایت شما در نتایج گوگل یا SERP بهتر دیده شود و اعتبار بالایی از این طریق به دست آورد.

آریانیکا یکی از برترین و خبره ترین تیم های سئو را در ایران در اختیار دارد و کمک می کند سایت شما در کمترین زمان ممکن سئو شود و به رتبه اول SERP گوگل برسد. کافی است سایت فروشگاهی یا هر نوع سایتی را که در دست دارید، به گروه آریانیکا بسپارید و افزایش رتبه خود را تضمین کنید.

استفاده از خدمات این تیم حرفه ای به شما اجازه می دهد علاوه بر سئو سایت خود کارهای دیگر مانند تولید محتوا را نیز با خیال راحت پیش ببرید.

ویژگی هایی مانند ارائه راه حل سریع، تجربه بالا، نیروی خبره و متعهد، تضمین ۱۰۰ درصد مشتری و زمان بندی دقیق جزو ویژگی های استفاده از خدمات آریانیکا است.

برای برخورداری از خدمات آریانیکا می توانند به روش های مختلف با مدیران این سایت تماس بگیرید از جمله ایمیل به آدرسaryanika@yahoo.com ، لینکداین، اینستاگرام و واتس اپ به شماره ۹۳۷۸۹۷۸۶۵۶ ۹۸+.

با توجه نمونه کارهای گسترده این تیم، با انتخاب آریانیکا برای سئو سایت فروشگاهی خود از بالا بردن سطح فروشتان مطمئن خواهید بود.

پست های مرتبط:  بررسی رتبه کلمات کلیدی در گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *