آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس
سئو سایت

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

اگر نمی دانید Google Analytics چیست ، یا آن را در وب سایت خود نصب نکرده اید پس نمی دانید چه مزایا برای شما و سایتتان دارد. این پست برای شما بسیار مناسب است زیرا ما می خواهم در این پست شما را به طور کامل با گوگل آنالیتیکس آشنا کنیم. چرا به گوگل آنالیتیکس نیاز داریم، چگونه می توانیم با آن کار کنیم و چگونه مشکلات سایت خود را با استفاده از آن حل کنیم ؟

 

چرا به گوگل آنالیتیکس نیاز داریم ؟

شما وب سایت دارید ؟ اگر جوابتان مثبت است برای هر سایتی چه تجاری باشد یا شخصی به Google Analytics نیاز دارید . در اینجا سوال هایی که همه ما در مورد سایت خود می خواهیم بدانیم را با استفاده از گوگل آنالیز پاسخ می دهیم . سوال هایی مانند :

 

چند نفر از وب سایت من بازدید می کنند؟

بازدید کنندگان من کجا زندگی می کنند؟

آیا من به یک وب سایت سازگار با موبایل نیاز دارم؟

چه وب سایتهایی ترافیک را به وب سایت من ارسال می کنند؟

کدام روشهای بازاریابی بیشترین ترافیک را به وب سایت من هدایت می کند؟

کدام صفحات در وب سایت من محبوب ترین هستند؟

چند بازدید کننده را به مشتری تبدیل کرده ام؟

چگونه می توان سرعت وب سایت خود را بهبود بخشید؟

بازدید کنندگان من چه مطالب وبلاگی را بیشتر دوست دارند؟

و بسیاری از سوال های دیگر که با استفاده از گوگل آنالیتیکس می توانید به آن ها پاسخ دهید. حال ببینیم چگونه می توانید Google Analytics را روی وب سایت خود نصب کنیم .

 

 

نحوه نصب گوگل آنالیتیکس

برای کار با گوگل آنالیتیکس ابتدا به یک حساب Google Analytics نیاز داریم. اگر یک حساب اصلی در گوگل دارید که با آن به gmail ، google+  و غیره وصل می شوید، می توانید برای ساخت حساب در  Google Analytics نیز از آن استفاده کنید ولی اگر در گوگل حساب ندارید باید یک حساب بسازید.

حسابی که ایجاد می کنید، حسابی است که برای همیشه از آن استفاده می کنید و تنها به همان دسترسی دارید. شما می توانید به افراد دیگر دسترسی بدهید که از حساب گوگل آنالیز سایت شما استفاده کنند ، اما نمی توانید دسترسی کامل را به آن ها بدهید.

نکته مهم : هیچ وقت اجازه ندهید که کسی مثلا طراح سایت ، سئو کار و غیره ، حساب Google Analytics وب سایت شما را با حساب گوگل خود نصب کند. زیرا در این صورت مدیریت کامل سایت شما در دست این فرد خواهد بود. در این صورت آن ها می توانند تمام اطلاعات گوگل آنالیتیکس سایت شما را در دسترس داشته باشند.

 

 

۱-حساب گوگل آنالیتیکس خود را تنظیم کنید

بعد از این که در google حساب خود را ساختید ، می توانید به Google Analytics بروید و روی دکمه Sign in Google Analytics کلیک کنید. سپس به سه قدم بعدی برای راه اندازی Google Analytics رو به رو خواهید شد.

 

نحوه نصب Google Analytics

 

بعد از کلیک بر روی دکمه ثبت نام ، اطلاعات مربوط به وب سایت خود را پر می کنید.

 

 

Google Analytics سلسله مراتبی برای سازماندهی حساب شما ارائه می دهد. شما می توانید تا ۱۰۰ حساب Google Analytics را تحت یک حساب Google داشته باشید. می توانید حداکثر ۵۰ ویژگی وب سایت را تحت یک حساب Google Analytics داشته باشید. شما می توانید حداکثر ۲۵ بازدید را تحت یک وب سایت داشته باشید.

ما در این آموزش گوگل آنالیتیکس فرض می کنیم که شما فقط یک وب سایت دارید. تنظیمات آن مانند زیر است.

 

Google Analytics

 

در مرحله بعدی تنظیمات پیکربندی داده های Google Analytics را انجام می دهیم.

پیکربندی داده های Google Analytics

 

 

۲- کد رهگیری گوگل آنالیتیکس خود را نصب کنید

پس از اتمام ، بر روی دکمه Get Tracking ID کلیک کنید. یک بخش از شرایط و ضوابط گوگل آنالیتیکس دریافت خواهید کرد ، که باید با آنها موافقت کنید. سپس کد Google Analytics خود را دریافت خواهید کرد.

پست های مرتبط:  راز برنده شدن در سئو در سال 2020  چیست ؟

 

کد رهگیری

 

یک کد را باید در وب سایت خود نصب کنید. نصب این کد نیز به وب سایت شما بستگی دارد. برای مثال در زیر نحوه نصب کد با استفاده از Genesis Framework را در وردپرس می بینید.

 

گوگل آنالیتیکس 1

 

راه دیگر است است که اگر یک دامنه وردپرسی دارید می توانید از افزونه Google Analytics by Yoast استفاده کنید تا بدون توجه به اینکه از چه چهارچوبی استفاده میکنید، کد را به راحتی نصب کند. اما اگر وب سایت شما به صورت دستی و با کد های html ساخته شده است قبل از برچسب </head> در هر یک از صفحات خود کد رهگیری را اضافه می کنید. شما می توانید این کار را با استفاده از یک برنامه ویرایشگر متن (مانند TextEdit برای Mac یا Notepad برای ویندوز) انجام دهید و یا با استفاده از یک برنامه FTP (مانند FileZilla) فایل را در هاست وب خود بارگذاری کنید.

 

 

 

۳- اهداف خود را تنظیم کنید

پس از نصب کد رهگیری خود در وب سایت ، می خواهید تنظیمات کوچک (اما بسیار مفید) را در نمایه وب سایت خود در گوگل آنالیتیکس پیکربندی کنید. این تنظیمات اهداف شماست. می توانید با کلیک روی پیوند Admin در بالای Google Analytics خود و سپس کلیک کردن بر روی اهداف در زیر ستون View وب سایت خود ، اهدافتان را تنظیم کنید.

 

اهداف خود را تنظیم کنید

 

 

۴- جستجوی سایت خود را در گوگل آنالیتیکس تنظیم کنید

چیز دیگری که می توانید واقعاً سریع تنظیم کنید که داده های ارزشمندی را در این مسیر به شما ارائه می دهد ، جستجوی سایت است. این تنظیمات برای تمام کادر های جستجو در وب سایت و وبلاگ مناسب است و باید تنظیم شود.

 

جستجوی سایت

 

 

به منوی Google Analytics Admin خود بروید و در ستون View بر روی View Settings کلیک کنید.

 

Google Analytics Admin

 

 

گزینه  site search setting را پیدا کنید و آن را فعال نمایید

 

site search setting

 

در قسمت query parameter معمولا s یا q وارد می کنیم

 

query parameter

 

 

با این کار به Google Analytics اجازه می دهد هرگونه جستجوی انجام شده در وب سایت شما را ردیابی کند ، بنابراین می توانید در مورد آنچه که بازدید کنندگان در صفحات خاص جستجو می کنند اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

 

۵- اضافه کردن حساب جدید و ویژگی های اضافی

اگر می خواهید یک حساب Google Analytics جدید اضافه کنید ، می توانید با رفتن به منوی Admin ، کلیک بر روی منوی کشویی در زیر ستون Account و روی Create New Account کلیک کنید.

 

 

اضافه کردن حساب جدید

 

 

 

به همین ترتیب ، اگر می خواهید وب سایت جدید خود را تحت حساب Google Analytics خود اضافه کنید ، می توانید با رفتن به منوی Admin ، کلیک بر روی منوی کشویی در زیر ستون Properties و کلیک روی لینک Create New Property ، این کار را انجام دهید.

 

Create New Property

 

سپس تمام مراحل قبلی را ادامه خواهید داد.

 

پس از نصب Google Analytics در وب سایت خود ، اهداف خود را تنظیم کرده و جستجوی سایت را تنظیم کنید ، باید حدود ۲۴ ساعت صبر کنید تا شروع به گرفتن داده ها کند. سپس قادر خواهید بود داده های خود را مشاهده کنید.

 

۶- داده های گوگل آنالیتیکس را مشاهده کنید

پس از شروع به کار در Google Analytics ، می توانید درباره ترافیک وب سایت خود شروع به یادگیری کنید. هر بار که به Google Analytics وارد می شوید ، به قسمت گزارش بررسی مخاطبان خود منتقل می شوید. از طرف دیگر ، اگر بیش از یک وب سایت داشته باشید ، شما را به لیست وب سایت ها انتقال میدهد تا وب سایت مورد نظر خود انتخاب کنید و سپس به قسمت گزارش بررسی مخاطبان برای آن وب سایت منتقل می شوید. این قسمت یکی از ۵۰ گزارشی است که گوگل آنالیتیکس در دسترس شما گذاشته است. با کلیک روی لینک Reporting در بالای صفحه ، به این گزارش ها دسترسی خواهید داشت.

پست های مرتبط:  آموزش ساخت بک لینک رایگان در سال 2020

 

 

داده های Google Analytics

 

 

 

۷-ویژگی های گزارش استاندارد

بیشتر گزارش های استاندارد در Google Analytics گوگل آنالیتیکس شبیه به این گزارش هستند. در بالا سمت راست ، می توانید بر روی منوی کشویی کنار سایت کلیک کنید تا بین حساب های مختلف گوگل آنالیز جا به جا شوید.

 

ویژگی های گزارش استاندارد

 

 

در گزارش در بالا سمت راست ، می توانید بر روی تاریخ ها کلیک کنید تا بازه تاریخی داده هایی را که مشاهده می کنید تغییر دهید. همچنین می توانید کادر مقایسه را برای مقایسه داده های خود از یک بازه تاریخی (مانند این ماه) با یک بازه تاریخی قبلی (مانند ماه گذشته) انتخاب کنید تا داده های خود را مشاهده کنید.

 

بازه تاریخی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در مورد بخش های مختلف گزارش های گوگل آنالیتیکس می توانید نشانگر ماوس را روی گزارش نگه دارید. به عنوان مثال ، در نمای کلی مخاطبان ، با قرار گرفتن روی خط روی نمودار تعداد جلسات برای یک روز خاص را به شما می دهد. با جستجوی معیارهای زیر نمودار ، معنی هر یک از اعداد را خواهید فهمید.

 

 

گوگل آنالیتیکس

 

 

در تصویر زیر گزارشاتی را می بینید که می توانید برای ده زبان برتر، ده کشور برتر، مرورگر ها و سیستم عامل ها و ارائه دهندگان خدمات را برای سایت خود بررسی و تنظیم کنید.

 

 

گوگل آنالیتیکس

 

 

برای دیدن گزارش ها به صورت کامل می توانید بر روی لینک more details یا نمایش بیشتر کلیک کنید. برای دیدن جزییات بیشتر در مورد گزارش ها نیز به همین صورت عمل کنید. برای مثال شما می توانید روی کشور ایران یا هر کشور دیگری کلیک کنید تا گزارش کاملی از این موقعیت مکانی به شما داده شود.

 

گزارش ها

 

 

در این نمای ، می توانید برای دیدن تعداد بازدید کنندگان آن کشور ، روی نام هر کشور نشانگر ماوس را نگه دارید. همچنین می توانید به پایین جدول بروید و روی نام هر ستون ماوس را نگه دارید تا درباره هر کدام اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

گزارش ها

 

 

همچنین می توانید بر روی نام هر کشور کلیک کنید تا تعداد بازدید کنندگان شهر های آن کشور را در اختیار شما قرار دهد. کلا هر جای که لینکی دیدید که قابلیت کلیک کردن دارد و یا در کنار آن علامت راهنما وجود دارد می توانید روی آن کلیک کنید و یا ماوس را روی آن نگه دارید تا اطلاعات بیشتری در مورد همان گزارش در اختیار شما قرار دهد. هر جه بیشتری سایت خود را در گوگل آنالیتیکس تجزیه و تحلیل کنید، اطلاعات بهتر و جالب تری بدست می آورید.

 

 

۸-انواع گزارش های گوگل آنالیتیکس

در این قسمت از اموزش گوگل آنالیتیکس خلاصه ای سریع و کامل از تمام گزارشات استاندارد گوگل آنالیز که از نوار کنار سمت چپ قابل دسترسی است آموزش داده می شود.

 

انواع گزارش های Google Analytics

 

گزارش مخاطبان (قسمت Audience  )

گزارش اولی در گوگل انالیتیکس که Audience نام دارید همه چیز هایی که در مورد مخاطبین یا بازدیدکنندگان خود می خواهید بدانید در اختیار شما می گذارد. در این قسمت گزارشات مفصلی در مورد سن و جنسیت بازدید کنندگان می توانید ببینید. دموگرافیک، علایق مخاطبین، محل سکونتشان و زبان آن ها ، چدن تار از وب سایت شما بازدید کرده اند و از چه فناوری و یا دستگاهی برای ورود به سایت شما  استفاده می کنند این موارد گزارشاتی است که شما در بخش Audience گوگل آنالیتیکس مشاهده می کنید.

پست های مرتبط:  سئو وردپرس (wordpress seo) چیست ؟

 

 

گزارش Acquisition

گزارش Acquisition همه گزارشات در مورد این که چه چیزی مخاطبان را به سایت شما می کشاند و یا چه چیز هایی باعث ایجاد ترافیک برای سایت شما می شود را به شما می دهد. شما می توانید ترافیک خود را بر اساس دسته های اصلی سایت و یا منابع خاصی که برای سایت شما ایجاد ترافیک می کنند ، تنظیم کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترافیک و کاهش رتبه الکسا مقالات زیر را مطالعه کنید

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ رایگان | قسمت اول

آموزش دیجیتال مارکتینگ | قسمت دوم

۱۱ راه برای ساخت بک لینک از طریق کاربران

 

گزارش Behavior

گزارش Behavior همه چیز هایی که می خواهید در مورد محتوا و صفحات سایت خود بدانید به شما می گوید. به ویژه صفحات برتر سایت شما ، صفحه فرود وب سایت شما و صفحه ای که باعث می شود کاربران از سایت شما خارج شوند. همه این اطلاعات مفید را می تواید در قسمت Behavior گوگل آنالیتیکس دریافت کنید.

اگر قسمت جستجوی سایت که در بالا توضیح دادیم را برای سایت خود تنظیم کنید می توانید ببینید چه کلماتی بیشتری جستجو را در سایت شما دارد و چه صفحاتی بیشتر کلیک می شود. همچنین می توانید سرعت بارگیری سایت خود را و پیشنهادت گوگل برای افزایش سرعت سایت را نیز دریافت کنید.

 

 

 گزارش Conversions

اگر اهداف خود را در گوگل آنالیتیکس تنظیم کنید، می توانید ببینید چه تعداد از مخاطبان شما تبدیل به مشتری شده اند. و چه url هایی را در سایت کلیک کرده اند. همچنین می توانید مسیری را که بازدید کنندگان در سایت شما برای تبدیل شدن به مشتری طی می کنند تا مشاهده کنید.

وقتی شما اهداف خود را تنظیم می کنید بیشتر گزارشات موجود در گوگل آنالیتیکس داده های خاصی را در مورد تبدیل های شما به شما نمایش می دهند.  به عنوان مثال می توانید تعداد بازدید کنندگان از کالیفرنیا را در گزارش Audience > Geo > Location را ببینید.

همچنین می توانید تعداد بازدید کنندگان از فیس بوک را در بخش Acquisitions > All Traffic > Source/Medium مشاهده کنید. شما می توانید تعداد مخاطبین تبدیل شده به مشتری را در صفحات خاص توسط گزارش Behavior > Site Content > Landing Pages مشاهده کنید.

 

 

 گزارش Conversions

 

 

اگر چندین هدف برای سایت خود تعیین کرده اید ، می توانید از قسمت کشویی بالای سایت داده های مربوط به هر هدف را جداگانه بررسی نمایید.

 

۹- میانبر ها و ایمیل ها

در حالی که شما به همه گزارش های موجود در گوگل آنالیتیمس نیاز نخواهید داشت، اما باید همه آن ها را بررسی کنید تا ببینید کدام گزارش ها برای شما مفید هستند. وقتی مواردی را مشاهده می کنید که برای شما جالب هستند و می خواهید دوباره به آن ها مراجعه کنید ، از لینک های میانبر در بالای گزارش استفاده کنید ، تا این گزارش ها را برای دسترسی سریع و با میانبر های موجود در نوار کناری سمت چپ صفحه اضافه کند.

میانبر ها و ایمیل ها

 

 

یا از دکمه ایمیل استفاده کنید تا به طور منظم برای شما ایمیل شود .

 

 

ایمیل

 

اگر می خواهید گزارش ها را به شخص دیگری ایمیل کنید، حتما با منوی admin بروید و روی گزینه Scheduled Emails کلیک کنید و به طور مرتب ایمیل های خود را چک کنید تا مطمئن شوید که فقط افرادی که شما می خواهید ، اطلاعات گوگل آنالیتیکس شما را دریافت می کنند.

 

 

 

Scheduled Emails

 

 

خب گزارش گوگل آنالیتیکس  به پایان رسید، اگر سوالی در مورد این آموزش دارید، در قسمت نظران بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *