آموزش رایگان گوگل سرچ کنسول

Google Search Console
سئو سایت

آموزش رایگان گوگل سرچ کنسول

آیا شما مدیر یک وب سایت شخصی یا شرکتی هستید ؟ برای بالا بردن رتبه سایت خود نیاز به تجزیه و تحلیل و توجه جدی به عملکرد وب سایت دارد. گوگل ابزار های مختلفی برای تجزیه و تحلیل و جمع آوری اطلاعات سایت به شما ارائه می دهد. ما در این مقاله قصد دارید در مورد گوگل سرچ کنسول آموزش هایی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

احتمالا قبلا در مورد Google Analytics و Google Search Console چیز هایی شنیده باشید. اما ما به شما نحوه کار با این ابزار های مهم را آموزش می دهیم. در مقالات قبلی آریانیکا آموزش گوگل آنالیتیکس را قرار داده ایم که می تواند به مدیریت بهتر سایت شما کمک کند. این ابزار ها برای همه افرادی که دارای وب سایت هستند، قابل استفاده و مفید است و اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد وب سایت به شما ارائه می دهد .

 

 

چرا همه افرادی که وب سایت دارند باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنند؟

گوگل سرچ کنسول برای ردیابی اطلاعات و عملکرد وب سایت شما ایجاد شده است. می توانید از حساب گوگل سرچ کنسول سایت خود ، اطالعات ارزشمندی در مورد وب سایت خود به دست آورید. با استفاده از این ابزار ارزشمند می توانید ببینید چه بخش های از وب سایت شما ضعیف تر هستند و نیاز به کار بیشتری دارند. مانند تعداد خطا در صفحاتی که ایندکس نشده اند ، خطاهایی که خزنده گوگل در سایت شما پیدا می کند و یا ضعیف شدن یک کلمه کلیدی خاص را به شما نشان دهد.

علاوه بر این داده ها ، هنگامی که در سایت شما خطایی توسط Google Search Console پیدا شود، این ابزار به شما ایمیل می دهد. با این کار شما به سرعت از خطاهای وب سایت خود آگاه می شوید.

 

تنظیم یک حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول

برای شروع استفاده از گوگل سرچ کنسول ، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای ساخت حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول ، می توانید روی add a new property در نوار بالا کلیک کنید :

 

تنظیم یک حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول

 

با کلیک روی دکمه add a new property می توانید وب سایت مورد نظر خود را اضافه کنید. دقت کنید که آدر سایت را درست وارد کنید. برای مثال اگر وب سایت با https نوشته می شود و یا بدون www نوشته می شود، آدرس اینترنتی صحیح را وارد کنید. برای این که اطلاعات درستی دریافت کنید، لازم است که آدرس سایت را به درستی وارد کنید

تنظیم یک حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول

 

وقتی وب سایت را ثبت کردید باید تایید کنید که مالک وب سایت شما هستید. گزینه های مختلفی برای تایید مالکیت وجود دارد. برای کاربرانی که از وردپرس استفاده می کنند و افزونه Yoast SEO را نصب دارند ، از روش HTML tag استفاده می کنیم :

تنظیم یک حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول

 

به راحتی می توانید این کد را کپی کرده و در زبانه Webmaster tools در افزونه Yoast SEO قرار دهید:

 

 

Yoast SEO

 

 

پس از ذخیره کد می توانید به گوگل سرچ کنسول برگردید و روی دکمه Verify کلیک کنید تا مالکیت شما تایید شود. اگر همه چیز به خوبی انجام شود یک پیام موفقیت آمیز دریافت خواهید کرد و گوگل سرچ کنسول شروع به جمع آوری اطلاعات وب سایت شما می کند.

 

 

ویژگی های موجود در گوگل سرچ کنسول

اکنون که جساب خود را تنظیم کردید، قدم بعدی چیست ؟ وقت آن رسیده که برخی از داده های سایت خود را بررسی کنید. ما برخی از گزارش ها و اطلاعات موجود در Google Search Console را بررسی خواهیم کرد.

 

Performance

در برگه Performance یا عملکرد می توانید اطلاعاتی در مورد این که وب سایت شما در چه صفحاتی و چه کلمات کلیدی قرار دارد را بررسی کنید. شما می توانید تا اطلاعات ۱۶ ماه قبل را ببینید. اما به خاطر داشته باشید اطلاعات سایت شما از لحظه ای که حساب خود را تنظیم کرده اید در دسترس است.

اگر برگه یا قسمت Performance را بررسی کنید می توانید ببینید چه صفحات و کلماتی نیاز به توجه و بهینه سازی بیشتری دارند. در قسمت Performance گوگل سرچ کنسول لیستی از صفحات ، کشور ها و دستگاه ها را مشاهده خواهید کرد. هر یک از این بخش ها را می توانید با تعداد کلیک ها ، برداشت ها و میانگین های موقعیت طبقه بندی کنید و گزارشات مربوطه را دریافت نمایید. در زیر هر یک را به اختصار توضیح خواهیم داد:

پست های مرتبط:  سئو سایت فروشگاهی چیست؟

 

Performance

 

 

  • کلیک ها ( Clicks )

میزان کلیک هایی که در این قسمت می بینید به شما می گوید که چند بار در نتایج جستجوی گوگل ، افراد بر روی سایت شما کلیک می کنند. شما از این اطلاعات می توانید چیز هایی در مورد عملکرد وب سایت ، عناوین صفحات و توضیحات متا بدست آورید.

موقعیت سایت شما در نتایج جستجو نیز بر تعداد کلیک ها تاثیر می گذارد. اگر لینک سایت شما در ۳ صفحه اول نتایج گوگل قرار دارد، به طور خودکار تعداد بیشتری کلیک نسبت به صفحه های بعدی دریافت می کند.

 

 

  • برداشت ها ( Impressions )

برداشت ها به شما می گوید که چند بار وب سایت شما به طور کلی یا چند صفحه خاص در نتایج جستجو نشان داده می شود. شما هنوز نمی دانید کدام صفحات برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی شده اند . برای دیدن اینکه کدام صفحات برای کلمه کلیدی هاصی رتبه بندی شده اند می توانید بر روی خط کلمه کلیدی کلید کنید.

 

 

Impressions

 

 

پس از این مورد می توانید به قسمت Pages بروید تا ببینید چه صفحاتی دقیقا برای چه کلمه کلیدی رتبه بندی شده اند. آیا آن صفحات همان صفحاتی هستند که می خواهید برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی کنید ؟ اگر این طور نیست، لازم است صفحه مورد نظر خود را برای رنبه بندی بهینه کنید.

 

  • میانگین CTR  Average یا CTR

CTR  یا نرخ کلیک به شما می گوید چند درصد از افرادی که سایت شما را در نتایج گوگل مشاهده کرده اند ، روی لینک وب سایت شما کلیک کرده اند. ربته های بالاتر منجر به افزایش نرخ کلیک می شود. با این حال کارهای دیگری است که می توانید برای افزایش نرخ کلیک انجام دهید. برای مثال می توانید توضیحات متا سایت خود را بازنویسی کنید و یا جذاب تر بنویسید.

 

  • میانگین موقعیت ( Average position )

اخرین مورد در این لیست گوگل سرچ کنسول میانگین موقعیت است. این گزینه به شما می گوید میانگین رتبه بندی یک کلمه یا صفحه خاص در ذوره زمانی که انتخاب کرده اید چقدر است. این گزینه زیاد قابل اعتماد نیست زیرا افراد زیادی نتایج متفاوتی از این گزارش کسب کرده اند.

 

 

Index coverage

Index coverage یک برگه فنی اما بسیار با ارزش در گوگل سرچ کنسول است. این بخش نشان می دهد که از آخرین به روزرسانی چند صفحه در فهرست Google قرار دارد ، چند صفحه وجود ندارد و چه خطاها و هشدارهایی باعث شده است تا در فهرست بندی صحیح صفحات شما از Google استفاده شود.

 

Index coverage

 

 

توصیه می کنیم این برگه را مرتباً بررسی کنید تا ببینید چه خطاها و هشدارهایی در وب سایت شما ظاهر می شود. وقتی خطاهایی را دی این قسمت مشاهده می کنید می توانید آن ها را رفع کنید تا به بهبود سایت خود کمک کنید.

 

ممکن است متوجه شوید که خطاها ایجاد می شوند وقتی ، به عنوان مثال ، تغییر مسیر به درستی کار نمی کند ، یا Google در حال یافتن کد شکسته یا صفحات خطا در موضوع شما است. روی هر خطا کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد ان به شما داده شود. وقتی خطایی را بر طرف کردید می توانید آن را علامت بزنید تا مطمئن شوید که گوگل دوباره url را بررسی خواهد کرد.

 

Index coverage

 

AMP در گوگل سرچ کنسول

در زیر بخش Index coverage می توانید برگه AMP را پیدا کنید. AMP مخفف Accelerated Mobile Pages است. یعنی صفحات سریع در موبایل. . اگر AMP را برای وب سایت خود تنظیم کرده اید ، می توانید خطاهای موجود در گوگل سرچ کنسول را بررسی کنید. در این بخش می توانید صفحات معتبر AMP را مشاهده کنید.

AMP

در زیر نمودار لینک خطا ها قرار دارد. اگر روی یکی از خطاها کلیک کنید ، می توانید URL های آسیب دیده را مشاهده کنید. دقیقا مثل مورد بالا اگر خطایی را حل کردید می توانید ان را علامت بزنید .

 

 

نقشه سایت ( Sitemaps ) در گوگل سرچ کنسول

نقشه سایت XML مانند نقشه راه به تمام صفحات و پست های مهم وب سایت شما است. اگر افزونه Yoast SEO را نصب کنید به طور خودکار نقشه سایت برای شما ساخته می شود. در غیر این صورت باید نقشه سایت خود را به صورت دستی بسازید تا گوگل بهتر بتواند صفحات مهم سایت شما را پیدا کند. در برگه Sitemaps گوگل سرچ کنسول می توانید نقشه سایت خود را قرار دهید.

پست های مرتبط:  آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

 

Sitemaps

 

 

ما توصیه میکنیم که url نقشه سایت خود را در گوگل سرچ کنسول قرار دهید تا گوگل به راحتی بتواند سایت شما را پیدا کند.

 

بخش enhancements گوگل سرچ کنسول

enhancements گوگل سرچ کنسول

 

در این ابزاری جدیدی اضافه شده که می توانید با آن میزان سرعت بارگزاری است خود را در موبایل و دسک تاپ مشاهده کنید. این ابزار جدید croe web vitals نام دارد. اما دو بخش مهم دیگر enhancements را در ادامه به صورت کامل توضیح می دهیم.

 

 

بخش Mobile usability

همان طور که می دانید، امروزه میزان استفاده از گوشی های هوشمند بسیار زیاد شده است و حدود ۵۰ درصد از کاربران سایت ها، از طریق تلفن هوشمند خود وارد سایت می شوند، به همین گوگل بازار Mobile usability را به ابزار های مهم گوگل سرچ کنسول اضافه کرد تا از این طریق بررسی کنید که آیا سایت ها در تلفن های همراه به خوبی نمایش داده می شوند و همان کارایی و کارکردی که روی سیستم های کامپیوتری دارند را روی گوشی ها هم دارند یا خیر. شما در بخش Mobile usability می توانید بررسی کنید که آیا سایت شما از نطر موبایل فرندلی یا دوستی با موبایل مشکل دارد یا خیر. به تصویر زیر نگاه کنید.

بخش Mobile usability در گوگل سرچ کنسول

خب همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در بخش error، اگر صفحه از سایت شما از نظر نمایش در موبایل مشکل داشته باشد، به راحتی می توانید آن میزان خطا ها و صفحاتی که مشکل دار هستند را مشاهده کنید. در قسمت valid نیز تعداد صفحاتی که از نظر  Mobile usability تایید شده اند را می توانید بررسی کنید.

اما ابزار هایی نیز وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها صفحات سایت خود را از نظر Mobile usability بررسی کنید و در صورت مشاهده مشکلات احتمالی ان ها را برطرف نمایید. یکی از این ابزار ها، ابزار “مداد زرد” مرورگر کروم است. شما به راحتی می توانید از مداد زرد استفاده کنید و صفحات سایت خود را در اندازه های مختلف موبایل بررسی نمایید. سرچ کنسول نیز ابزار به نام mobile friendly  دارد که می توانید وضعیت سایت خود را در این ابزار نیز بررسی کنید.

در قسمت error با خطاهایی مواجه می شوید که من در این قسمت این خطا ها را به شما معرفی می کنم.

 

  • Text too small to read : به این معنی که نوشته های سایت در موبایل خیلی کوچک است. برای این که بدانید فونت سایت چقدر است در مرورگر فایرفاکس می توانید قسمتی از متن را انتخاب کرده، کلیک راست کنید و گزینه font finder و بعد گزینه analyze selection را بزنید. بهترین سایز برای متن ۱۶ px است. البته این افزونه را باید نصب کنید.
  • Clickable elements too close together : به این معنی که دو تا از المان های سایت به هم نزدیک هستند و نمی توان به راحتی روی یکی از این عناصر کلیک کرد. برای رفع این مشکل باید فاصله های بین عناصر را درست کنیم. شاید قالبی که استفاده می کنید، ریسپانسیو نباشد که می توان کلا قالب را عوض کرد.
  • Content wider than screen : به این معنی که برخی از المان ها و نوشته ها از صفحه خارج شده اند.
  • Uses incompatible plugins : وقتی از پلاگین های خاص استفاده می کنید، برخی موارد باعث این خطا می شوند. اگر نمی دانید به کدام پلاگین خطا میدهد باید یکی یکی پلاگین ها را غیر فعال کنید.

 

 

بخش products در enhancements گوگل سرچ کنسول

این بخش برای سایت های فروشگاهی است و یک سری خطا های مروبط به محصولات را نمایش می دهد. اگر سایت شما، یک سایت فروشگاهی نیست، این بخش برای شما فعال نخواهد بود. اما اگر سایت شما یک سایت فروشگاهی است و یا از وردپرس و ووکامرس استفاده می کنید، بخش products به شما نمایش داده می شود.

بخش products در enhancements گوگل سرچ کنسول

با توجه به توضیحاتی که در بالا در مورد این سه بخش داده شد، اکنون به خوبی با این بخش ها آشنایی دارید. با این تفاوت که اطلاعاتی که در این قسمت به شما نمایش داده می شود، مربوط به محصولات سایت شما هستند.

پست های مرتبط:  نحوه ورود به صفحه اول گوگل

 

خطاهای بخش products در enhancements گوگل سرچ کنسول

 

خطاهایی که در این بخش با آن ها رو به رو می شوید، بسیار زیاد هستند. اما من چند خطای مهم را به شما معرفی میکنم. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که تا وقتی این خطا ها در بخش warning قرار دارند، اهمیت زیادی ندارند و برای سایت شما تهدیدی به حساب نمی آیند.

یکی از این خطاهای معروف خطای either “offers” , “reviwe” or …. است. این خطا به این دلیل رخ می دهد که در قسمت محصولات سایت ما افزونه ای برای نظر دادن به محصول داریم. پس باید یا کد بنویسیم که اصلا قیمت review رو ربات های گوگل نخوانند یا خودمان به صورت دستی به محصولات امتیاز بدیم. اگر این خطا در سرچ کنسول دیده شد، احتمالا تا برای صفحات مورد نظر رفع نشود، این صفحات در گوگل نمایش داده نمی شود.

 

 

 

بخش security and manual actions در گوگل سرچ کنسول

این بخش از گوگل سرچ کنسولّ بحث جریمه های سایت و امینت را شامل می شود که در زیر به صورت کامل به بررسی این بخش می پردازیم.

بخش security and manual actions در گوگل سرچ کنسول

 

 

قسمت manual action : مربوط به جریمه های گوگل است.

به طور کلی ما به دو روش توسط گوگل جریمه می شویم. یا به صورت دستی و یا توسط الگوریتم های گوگل. پس این قسمت دو گزینه دارد :
Manual : جزیمه هایی که به صورت دستی است. یعنی افرادی در گوگل، سایت را جریمه می کنند.
Algorithmic : اگر توسط الگوریتم های گوگل جریمه شوید، اصلا در این بخش به شما نمایش داده نمی شود، که جریمه شده اید و دلیل جریمه شدن شما چیست. بنابراین ما در قسمت manua action فقط جریمه های دستی را می توانیم ببینیم.

دلایل جریمه شدن توسط گوگل :

– لینک غیر طبیعی به سایت شما
– لینک غیر طبیعی از سایت شما به سایت های دیگر
– سایت هک شده
– محتوای بی کیفیت و کم ارزش
– کلمات یا بخش های مخفی و یا کلمه کلیدی زیاد
– هاست های رایگان اسپم شناخته شده

 

الگوریتم های معروف گوگل :

پاندا : بحث محتوای سایت، کپی نبودن و …
پنگوئن: بحث لینک های اسپم را بررسی می کند یا محتوای اسپم
مرغ مگس خوار : بحث جستجوی مفهومی
گورخر : بحث فروشگاه های اینترنتی و اعتبار آن ها را چک می کند

 

 

قسمت security issues

مباحث مربوط به امنیت سایت را بررسی می کند. اگر گوگل تشخیص دهد که سایت شما از نظر امنیتی مشکل دارد، برای مثال هک شده است، ویروس دارد و یا بحث https و http مشکل دار شده است، برای مثال اعتبار پروتوکل https تمام شده است و حذف شده است و یا … در این قسمت خطا نمایش داده می شود. برای بر طرف کردن این مشکلات باید از شخصی که در این زمینه اطلاعات کافی دارد، استفاده کنید. اگر این خطا ها را بر طرف نکنید، صفحه یا سایت شما از نتایج گوگل حذف می شوند.

 

 

پیوندها (Links )

در بخش لینک های گوگل سرچ کنسول می توانید تعداد سایت هایی که به شما لینک داده اند را ببینید. یا این که چه کلماتی لینک های بیشتری به سایت شما اورده اند. این بخش بخش بسیار مهمی است زیرا لینک های خارجی که به سایت شما داده می شوند برای سئو سایت بسیار مفید هستند.

Linksدر بخش لینک های داخلی می توانید ببینید کدام صفحات داخلی بیشتر لینک داده شده اند. این قسمت بسیار مفید است زیرا می توانید صفحات مهم سایت خود را شناسایی کنید.

 

قابلیت استفاده موبایل (Mobile usability )

برگه Mobile usability ، در این بخش شما مشکلات مربوط به استفاده از موبایل برای مشاهده سایت خود را می بینید. از آنجا که در جهان استفاده ز موبایل برای وب گردی رو به افزایش است، توصیه می کنیم که سایت خود را برای استفاده تلفن های همراه نیز سازگار کنید. اگر سایت شما در تلفن های همراه کاربر پسند نباشد ، تعداد زیادی از بازدید کننده های خود را از دست خواهید داد.

 

Mobile usability

 

امیدوارم این آموزش را به خوبی یادگرفته باشید. با آریانیکا همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *