چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی
سئو سایت

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

تراکم کلمات کلیدی مفهومی بنیادی برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) است. درک چگونگی عملکرد و همچنین تحقیق کلمات کلیدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ زیرا این امر می تواند تأثیر مستقیمی بر قابلیت مشاهده محتوای سایت شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) و همچنین هزینه های فعالیت های بازاریابی آنلاین شما داشته باشد. با این حال، اهمیت نسبی تراکم چگالی کلمات در سئو در اکثر الگوریتم های رتبه بندی موتور جستجو، از جمله گوگل، طی سالها تغییرات زیادی کرده است؛ بنابراین درک اینکه این مفهوم چه تاثیری بر افزایش رتبه سایت در گوگل دارد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ اما به راستی چگالی کلمه کلیدی چیست و چه مفهومی دارد؟

چگالی کلمه کلیدی به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در یک صفحه وب مشخص یا در یک بخش از محتوا به عنوان نسبت یا درصدی از تعداد کل کلمات نشان داده می شود، گفته می شود. چقدر پیچیده! اجازه دهید به زبان ساده تر این موضوع را توضیح دهیم.

مثالی برای محاسبه و درک ساده تر چگالی کلمات کلیدی

فرض کنید برای افزایش رتبه سئو سایت فروشگاهی و یا یک سایت وردپرس قصد دارید تولید محتوا انجام دهید. اگر مقاله شما دارای ۱۰۰۰ کلمه باشد و شما ۲۰ بار از کلمات کلیدی استفاده کرده باشید، برای استفاده از فرمول محاسبه چگالی کلمه کلیدی تنها کافیست که ۲۰ را تقسیم بر ۱۰۰۰ نمایید. پاسخ می شود ۰٫۰۲ که اگر بخواهیم آن را به صورت درصد بیان کنیم می شود ۲ درصد.

با وجود اینکه بررسی چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density آسان به نظر می رسد اما اگر یک مقاله طولانی داشته باشید این کار می تواند تا اندازه زیادی وقت گیر باشد. به همین دلیل بسیاری از متخصصان سئو از ابزار محاسبه چگالی کلمات سایت استفاده می کنند که کمی می تواند تا اندازه زیادی در وقت آن ها صرفه جویی کند.

TF-IDF چیست؟

یک روش پیشرفته تر برای اندازه گیری چگالی کلمه کلیدی، TF-IDF مخفف فرکانس اصطلاح و فرکانس سند معکوس است. این آمار اغلب در بازیابی اطلاعات یا متن کاوی به عنوان راهی برای تعیین اهمیت یک اصطلاح معین برای یک سند مورد استفاده قرار می گیرد. به بیانی دیگر از آمار به دست آمده از طریق روش مذکور می توان فهمید که تراکم عبارت کلیدی مورد نظر مناسب است یا خیر.

البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که به دلیل به روزرسانی های متعدد الگوریتم های گوگل، علاوه بر بررسی چگالی کلمات کلیدی باید به سایر اصول سئو محتوا نیز توجه داشته باشیم. به همین دلیل همواره استفاده از مشاوره یک کارشناس سئو می تواند به شما کمک کند.

Keyword Density محاسبه چگالی کلمه کلیدی بررسی چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمه کلیدی یا Keyword Density مناسب برای سئو چیست؟

مانند سایر موارد سئو در این خصوص نیز هیچ نظر قطعی نمی توان داد؛ چراکه همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم الگوریتم های گوگل، پیوسته در حال تغییر و به روز رسانی هستند. دقیقا به همین دلیل است که انجام خدمات سئو هزینه نسبتا زیادی دارند. به شما اطمینان می دهیم حتی اگر سال ها جستجو کنید هیچ راهنمایی از گوگل پیدا نخواهید کرد که به شما بگوید دقیقاً چه تعداد کلمات کلیدی در یک محتوا لازم است؛ همچنین هیچ آمار یا ارقام خاصی وجود ندارد که بتوانید به آنها اعتماد کنید و حاکی از این باشد که کلمات کلیدی در سایت شما چقدر باید استفاده شوند.

با این وجود، برخی موارد وجود دارد که می تواند به شما در بهینه سازی محتوایتان کمک کند؛ همچنین می تواند باعث بالا رفتن بازدید محتوایتان شده و به افزایش رتبه سایت شما در گوگل کمک می کند.

اهمیت استفاده از تیم مجرب برای خدمات سئو چیست؟

با توجه به اهمیت این موضوع لازم دیدیم چند نمونه از دلایل و مزایایی را که استفاده از کارشناسان خبره به همراه دارد را برای شما بیان کنیم.

آیا با مفهوم Semantic آشنا هستید؟ Semantic که عموما در کدهای html به کار می رود بدین معنا است که کدهای هر صفحه و همچنین ساختار آن ها باید به نحوی نوشته شوند که برای دستگاه های مختلف قابل فهم باشند. آیا می دانید لینک داخلی چیست و یا دلایل استفاده از لینک خروجی چیست؟ از تاثیر هاست در سئو خبر دارید؟ می دانید سهل انگاری در انتخاب و تهیه هاست مناسب چه پیامدهایی را برای شما به همراه دارد؟

هدف از سوالات بالا ترساندن شما نیست بلکه قصد داریم به شما بگوییم که نیازی نیست با همه موارد بالا آشنا باشید تا بتوانید رتبه سئو سایتتان را افزایش دهید. تنها کافیست این کار را به یک تیم متخصص سئو بسپارید تا وقت بیشتری را برای کارهای اصلی خود داشته باشید. آشنایی با مواردی مانند Meta Description و بک لینک ها نیز تنها زمانی به کارتان می آید که قصد داشته باشید خودتان اقدامات مربوط به سئو را انجام دهید.

کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) چیست؟

کیورد استافینگ

حدود ۱۰ سال قبل، هنگامی که سئو هنوز یک حوزه در حال ظهور بود، روشی معروف به «پر کردن کلمات کلیدی» یا همان کیورد استافینگ بسیار محبوب شد. Keyword Stuffing روشی است که در آن به طور غیرعادی و بیش از حد از یک کلمه کلیدی خاص استفاده می شود. در بسیاری موارد اگر خواننده با کیورد استافینگ ها رو به رو شود به سادگی قادر به تشخیص آن ها خواهد بود.

به طور معمول، این کلمات در بخش footer و در پایین صفحات وب، ده ها یا حتی صدها بار تکرار می شوند. اگر کمی در سایت های خارجی جستجو کنید متوجه خواهید شد بیشترین استفاده از Keyword Stuffing در سایت های مربوط به هتل های مختلف می باشد.

به عنوان مثال هنگام ورود به این سایت ها و مراجعه به بخش پیوندها با سیل عظیمی از عبارات مانند «هتل های ارزان بارسلونا»، «هتل های ارزان قاهره»، «هتل های ارزان درسدن» رو به رو خواهید شد. نیازی به توضیح نیست که در موارد مذکور عبارت کلیدی هتل های ارزان، کیورد استافینگ می باشند.

چند کلمه برای محتوای من کافی است؟

با توجه به موارد گفته شده ممکن است برایتان سوال شده باشد که طول محتوای من چقدر باید باشد که تاثیر منفی در سئو سایت و سئو محتوا نداشته باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هیچ قانون سفت و سختی در مورد تراکم عبارت کلیدی وجود ندارد. با توجه به پیچیدگی متن و استراتژی سئو سایت، تحقیق کلمات کلیدی نتیجه ای متفاوت به ما می دهد. به عنوان مثال ممکن است یک وب سایت خبری با توجه استراتژی سئو سایت خود، از کلمات کلیدی با چگالی کمتری استفاده کند.

با وجود اینکه اطلاعات رسمی در خصوص استفاده از کلمات در سئو و همچنین بررسی رتبه کلمات کلیدی در گوگل وجود ندارد، برخی اطلاعات غیر رسمی می توانند کمک حالتان باشند.

بسیاری از متخصصان سئو محتوا توصیه می کنند که در هر ۲۰۰ کلمه از یک کلمه کلیدی استفاده کنید؛ به عبارت دیگر، اگر یک صفحه وب از یک پاراگراف ۲۰۰ کلمه ای تشکیل شده باشد، نباید بیش از یک کلمه کلیدی مورد استفاده قرار بگیرد. شاید بتوانید «با خیال راحت» کلمات کلیدی بیشتر از این را نیز وارد کنید (فرض کنید این موضوع از سمت گوگل منجر به کاهش رتبه شما نخواهد شد)، اما تقریباً یک کلمه کلیدی به ازای هر ۲۰۰ کلمه، یک معیار خوب توسط کارشناسان تولید محتوا در نظر گرفته می شود.

مشتقات کلمه کلیدی (Keyword Variants)

مشتقات کلمه کلیدی چه کلماتی هستند؟

مشتقات کلمه کلیدی (Keyword Variants) به کلماتی گفته می شود که منظور و هدف یکسانی دارند. تفاوتی ندارد قصد افزایش رتبه در سئو وردپرس را داشته باشید و یا سئو سایت فروشگاهی، در هر صورت با مشاوره با یک کارشناس سئو حرفه ای متوجه خواهید شد که استفاده از مشتقات مذکور تا چه اندازه در سئو سایت شما کمکتان می کند.

به زبان ساده Keyword Variants تغییرات جزئی در یک کلمه کلیدی مشخص می باشد. به عنوان مثال شخصی قصد جستجو در رابطه با سئو موبایل را دارد. کلمات کلیدی مرتبط شامل خدمات سئو موبایل،افزایش رتبه سئو موبایل،تیم متخصص سئو و مواردی از این قبیل می باشد. در حقیقت این موضوع تمامی عبارات مرتبط با سئو موبایل را شامل می شود با این تفاوت که یک تغییر جزئی در کلمه کلیدی اصلی می دهد.

با این وجود هدف کلمه کلیدی در پشت این جستجوها یکسان است – کاربر می خواهد یک کارشناس سئو یا یک تیم مجرب جهت انجام سئو موبایل را پیدا کند و احتمالاً از خدمات آن ها استفاده نماید – اما کلمات کلیدی ممکن است تا حدی متفاوت باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که در استراتژی سایت خود توجه ویژه ای به کلمه کلیدی داشته باشید؛ همچنین از بررسی چگالی کلمات کلیدی نیز غافل نشوید.

نکات مهم در مشتقات کلمه کلیدی چیست؟

ذکر این نکته نیز ضروری است که در صورت اشتباه و یا سهل انگاری در انتخاب کلمه کلیدی مناسب، فرصت بسیار مهمی جهت جذب افراد را از دست خواهید داد. به عنوان مثال اگر شخصی تازه کار بوده و قصد داشته باشید مقاله ای در سایت خود با محوریت سئو داخلی منتشر کنید، به هیچ عنوان نمی توانید رتبه بالایی کسب کنید. چراکه این کلمه نرخ رقابت بسیار بالایی در سراسر وب دارد و هزاران وب سایت مشغول رقابت در این زمینه می باشند؛ بنابراین با انتخاب این کلمه کلیدی حتی اگر تراکم کلمه کلیدی در سئو را به بهترین شکل رعایت کرده و از اصول سئو محتوا نیز پیروی کنید باز هم شانسی برای رقابت موفقیت آمیز نخواهید داشت.

بنابراین بهتر است با بررسی رتبه کلمات کلیدی در گوگل از کلمات مشابه و با نرخ رقابت کمتر استفاده نمایید؛ در این صورت در زمانی کمتر به جایگاه بالاتری دست پیدا می کنید.

به طور خلاصه، شما باید از مشتقات کلمه کلیدی در صفحات وب خود و همچنین در کل سایت استفاده کنید تا بتوانید حداکثر افرادی را که می توانید به وب سایت خود جذب نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است در هر ۲۰۰ کلمه تنها ۱ بار از کلمه کلیدی اصلی استفاده نمایید.

جمع بندی

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density در سئو از جمله پارامترهای مهم در بهبود رتبه سایت می باشد. در این مقاله قصد داشتیم شما را یک قدم به پاسخ سوال چگالی کلمات کلیدی چیست نزدیک تر کنیم. همچنین در نظر داشته باشید با استفاده از یک تیم مجرب سئو نیازی به شناخت انواع خطاهای سرچ کنسول و نحوه رفع آنها، محتوای تاپیک کلاستر، Long-Tail ها یا همان کلمات کلیدی طولانی و مواردی از این قبیل نخواهید داشت؛ چراکه می توانید با خیالی آسوده این کار را به تیمی متخصص بسپارید.

پست های مرتبط:  خدمات سئو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *