راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی
سئو سایت

راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی

کلمات کلیدی پایه و اساس سئو سایت محسوب میشوند. درواقع، این محتوای وب‌سایت شما است که مخاطب را به صفحه شما میکاشند و مخاطب هدف را نشانه گیری میکند. پس باید به گونه ای نوشته شده باشد که در وهله اول نیاز موتور جستجو و سپس افراد را پاسخ دهد. برای رسیدن به این امر، باید بدانید که چطور تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید.

این مبحث به قدری اهمیت دارد که میتواند ترافیک سایت شما را به کل تغییر دهد؛ یعنی اگر تحقیقات کلمات کلیدی به درستی صورت نگیرد، اهمیتی ندارد که مطلب شما چند کلمه است یا اصلا برای نوشتن آن چقدر تلاش کرده اید. هنر نیز در همین مسئله نهفته است. اینکه مخاطب هدف خود را به درستی بشناسید و بدانید آنها چطور برای دستیابی به یک محصول، خدمات و مطلب در گوگل جستجو میکنند.

در این مطلب درمیابیم که چطور میتوان هر چه کارآمدتر کلمات کلیدی برای سئو را پیدا کرد. در انتها ابزارهای موثر در این امر و نحوه کار کردن با آنها را به شما آموزش خواهیم داد.

با تحقیق کلمات کلیدی به چه اطلاعاتی دست پیدا میکنیم؟

این کار به ما کمک میکند تا پاسخ سه سوال مهم را دریابیم:

  1. افراد راجع به چه جیزهایی جستجو میکنند؟
  2. هر کلیدواژه یا عبارت برای چندبار سرچ شده است؟
  3. و اینکه افراد بیشتر تمایل دارند اطلاعات دریافتی را در چه فرمتی دریافت کنند؟

پاسخ به این سوالات مشخص میکند که چه استراتژی ها و برنامه ریزی هایی را باید برای تحقیق کلمات کلیدی در نظر بگیرید تا محتوای قدرتمندی را منتشر کنید. در نتیجه آن سئو سایت به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

 

به صورت کلی، تحقیق کلمات کلیدی در سئو چیست؟

منظور از کلمات کلیدی برای سئو همان واژه ها یا عبارت های به خصوصی هستند که در زمان سرچ در گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری) از آنها استفاده میکنیم. با سرچ این کلمات برای گوگل تعیین میکنیم که به دنبال چه محتوا یا اطلاعاتی هستیم. گوگل نیز با توجه به سئو محتوا یک وبسایت، نزدیک ترین و مرتبط ترین صفحه از یک وبسایت را برای ما در صفحه نتایج سرچ نشان خواهد داد.

داشتن استراتژی کلمات کلیدی در سئو محتوا به ما کمک خواهد کرد تا به افزایش رتبه سایت در گوگل برسیم؛ یعنی وبسایت ما در صفحه اول نتایج سرچ گوگل نشان داده شود. این امر احتمال ورود کاربر به سایت و بالا بردن ترافیک را بیشتر خواهد کرد.

تحقیق کلمات کلیدی برای سئو نیز پروسه گشتن، پیدا کردن و آنالیز کردن نتایج جستجویی است که افراد در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری سرچ میکنند. هدف از این کار رسیدن به داده های به خصوص است؛ مثلا افزایش ترافیک سایت، ورود تعداد کاربر بیشتر به صفحه، جذب مخاطب هدف، بازاریابی و … . مقصود از انجام سئو نیز رسیدن به این موارد است. به همین منظور، اگر میخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید یا در بازار پررقیب امروزی عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشید، حتما با کارشناس سئو مشورت داشته باشید تا کسب و کارتان را حرفه ای تر پیش ببرید.

اما چطور تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم؟ از کجا شروع کنیم؟

انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو و کمک به توسعه یک کسب و کار، در وهله اول وابسته به این است که ببینید اصلا این شرکت در چه زمینه ای فعالیت میکند، چه ارزش ها و اهدافی دارد و بر چه اصولی پایبند است. پاسخ به این سوالات، راه های تحقیق کلمات کلیدی را ساده تر میکند.

بنابراین:

۱٫      سوالاتی را مطرح کنید:

بسیاری از افراد و مدیران بدون توجه به این مرحله، از آن عبور میکنند؛ اما بهتر است بدانید اینکه شما با چه کلماتی میخواهید در گوگل رتبه بگیرید، کاملا متفاوت با چیزی است که مخاطب از محتوای وبسایت شما میخواهد. تجربه نشان داده تمرکز روی مطالبی که مخاطب به دنبالش است، نتیجه بهتری در مقایسه با انواع کلمات کلیدی سئو که به صورت رندوم و دلخواه انتخاب میکنیم، به همراه خواهد داشت.

این سوالات مهم و اساسی عبارتند از:

  • مردم به دنبال چه نوع محصولی هستند؟
  • افرادی که این موراد را سرچ میکنند، چه کسانی اند؟
  • این کلمات در چه وقتی از سال بیشترین میزان جستجو را دارند؟ درواقع، آیا متناسب با فصل از تعداد جستجوی آنها کاسته میشود؟
  • برای سرچ محصول، از چه واژه هایی استفاده میکنند؟ سوالاتشان را چطور مطرح میکنند؟
  • برای سرچ آن عبارت، بیشتر از تلفن های همراهشان استفاده میکنند یا کامپیوترهای رومیزی؟ یعنی باید روی سئو موبایل هم تمرکز کنیم؟
  • علت مردم برای سرچ آن عبارت چیست؟ رسیدن به اطلاعات بیشتر؟ آشنایی با محدوده قیمت؟
  • اکثر افرادی که این عبارت را سرچ میکنند، در کجا ساکن اند؟

جواب این سوالات، کارآمدترین تحقیق کلمات کلیدی در سئو را برایتان فراهم می آورد که نتیجه آن رفع نیاز مخاطب با استفاده از یک محتوای حرفه ای و درنهایت سئو محتوا وبسایت شما است.

۲٫       مردم چه عبارت هایی را سرچ میکنند؟

احتمالا پیش از شروع به بازاریابی به این فکر کرده اید که محتوا، محصول یا خدماتتان را چطور به مخاطب معرفی کنید؛ اما نکته مهم، چیز دیگری است. اینکه افراد با استفاده از چه کلماتی محتوا، محصول یا خدماتتان را جست و جو میکنند.

چطور کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

احتمالا چندین کلمه در ذهنتان دارید که فکر میکنید با آنها میتوانید به افزایش رتبه سایت در گوگل برسید. برای مثال، محصولات، خدمات یا مطالبی هستند که میتوانید در وبسایتتان به آنها بپردازید. به این مواد seed keyword یا کلمه کلیدی بذر گفته میشود.

Seed Keyword ها عباراتی کوتاه و متشکل از یک یا دو واژه اند. برای مثال کفش یک کلمه کلیدی بذر است؛ اما کفش چرم مردانه، خیر.

تولید محتوا اغلب توسط این کلمات آغاز میگردند. برای این کار، Seed Keywords در ابزار تحقیق کلمات کلیدی اضافه میشوند تا ببینیم به صورت میانگین در هر ماه چند بار سرچ شده اند و کلمات کلیدی مرتبط آنها چیست.

کلمات کلیدی مرتبط، همان lsi ها یا مترادف ها هستند که به Keywords مربوط اند و در سئو محتوا یا سئو داخلی بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

سئو داخلی چیست؟

برای مثال، فرض کنید کلمه کلیدی بذر شما، عروسی است. با وارد کردن واژه عروسی در ابزارهای مربوطه (که در ادامه به صورت مفصل به آنها میپردازیم) به عبارت های مرتبطی چون دسته گل عروسی، مراسم عروسی و … دست پیدا میکنید. اگر این عبارات با وبسایت و اهداف شما یک سو بودند، اگر سرچ بالایی دارند و به بازاریابی و رنک بهتر شما در موتورهای جستجو کمک میکنند، میتوانید آنها را در برنامه تولید محتوا خود قرار دهید.

عبارات عروسی و دسته گل عروسی به یکدیگر وابسته اند؛ بنابراین در محتوای هر دو میتوانید از آن دو استفاده کنید و به هم لینک بدهید. به طوریکه با کلیک روی آنها، کاربر به صفحه مربوطه وارد شود. با این کار، نه تنها تحقیق کلمات کلیدی برای سئو را در کارآمدترین شکل ممکن انجام داده اید، بلکه در کنار پاسخگویی به نیاز مخاطبین هدف، لینک سازی داخلی نیز کرده اید.

نکته

تنوع یکی از راه های موفقیت در سئو موبایل یا سایت است. درواقع، این صفحات مختلف وبسایت شما است که ترافیک ارگانیک به سایتتان می آورد؛ نه خود وبسایت. اهمیت شناسایی کلمات کلیدی برای سئو، lsi شان و پرداختن به آنها نیز در همین امر نهفته است.

 

پست های مرتبط:  سئو محتوا

نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب

۳٫       کلید واژه کانونی هر چند وقت یکبار سرچ میشود؟

منظور از کلید واژه کانونی همان کلمات کلیدی است. برای پاسخ به پرسش بالا باید:

میزان دقیق جستجوی کلمات (Search Volume) را تعیین کنید

در این مورد، یک نکته بسیار مهم است؛ هر چه میزان دقیق جستجوی کلمه بیشتر باشد، تلاش بیشتری برای رتبه گرفتن درگوگل با آن کلمه لازم است. طبیعی هم است؛ زیرا افراد بسیاری به دنبال آن مطلب یا محصول اند. پس صفحات بسیاری روی آن کار کرده اند.

عموما برندهای بزرگ یا وبسایت های قدیمی تر در کلمات پر جستجو جز ۱۰ لینک اول اند. برای اینکه جایگاه آنها را از آن خود کنید و ترافیک ارگانیک بسیاری را جذب سایت نمایید، شاید به سال ها تلاش نیاز باشد.

اگر در ابتدای شروع وبسایت و تحقیق کلمات کلیدی هستید، پس از مشورت با کارشناس سئو متوجه خواهید شد که هر چه ریسک در آغاز کمتر باشد، بهتر است. از این رو، میتوانید روی عباراتی کار کنید که خاص تر اند یا وبسایت های کمتری روی آن کار کرده باشند. در اصول سئو محتوا، به آن Long Tail Keywords یا کلمات کلیدی طولانی میگویند.

Long Tail Keywords چیست؟

قطعا تمایل دارید با یک کلمه کلیدی عمومی مانند کفش، لینک اول صفحه نتایج جستجو باشید؛ اما توجه کنید هر چه کلمه کلیدی عمومی تر شود، احتمال از دست دادن ترافیک نیز کاهش خواهد یافت. چگونه؟

فرضا با کلمه کلیدی کفش در صفحه اول نتایج جستجو قرار دارید، کاربر به دنبال کفش مجلسی زنانه است ولی محتوای صفحه شما درباره کفش چرم مردانه. پس از باز کردن وبسایت شما کاربر در همان نگاه اول متوجه این موضوع خواهد شد و بدون هیچ عکس العملی نسبت به وبسایتتان، آن را خواهد بست. این امر از دید گوگل در سئو سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت؛ به خصوص اگر سئو سایت فروشگاهی باشد.

در تحقیق کلمات کلیدی در سئو، به long tail keywords توجه ویژه ای داشته باشید. حتی اگر میزان جستجوی کمی داشته باشند.

۴٫       استراتژی کلمات کلیدی در سئو داشته باشید

در این مرحله با نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو و مترادف های آنها آشنا شدیم. پس استراتژی های بهتری را برای سئو محتوای خود میتوانیم در نظر بگیریم؛ مثلا:

کلمات کلیدی مقاله های رقبا را بررسی کنیم

احتمالا چندین و چند کلید واژه کانونی دارید و میخواهید از همه آنها استفاده کنید، اما نمیدانید از کدام شروع کنید. برای اینکار اولویت را روی عباراتی بذارید که میزان سرچ بالایی دارند و هنوز رقبایتان در آنها رتبه خوبی ندارند.

با این کار هم میتوانید جایگاه سایت رقیب در صفحه نتایج موتور جستجو را بررسی کنید و هم نقاط قوت و ضعف خود و رقیب هایتان.

حواسمان به کلمات کلیدی فصلی باشند

برخی از عبارات در یک فصلی از سال بیشتر مورد استقبال قرار میگیرند. برای مثال پیام تبریک عید نوروز، کادوی روز مادر و … . در تحقیق کلمات کلیدی برای سئو برای این موارد نیز برنامه ریزی داشته باشید.

کلمات کلیدی مقاله را بر اساس محل زندگی هم ارزیابی کنید

اگر میخواهید استراتژی کلمات کلیدی در سئو شما کارآمدتر و منظم تر باشد، میتوانید با استفاده از Google Keyword Planner یا Google Trends (در ادامه با این دو ابزار آشنا خواهیم شد) کلید واژه در سئو را بر حسب منطقه هدف گذاری کنید. این کار باعث میشود تا محتوای شما آسان تر برای مخاطب هدف نمایش داده شود.

 برای مثال شما در تهران فروشگاه کیف و کفش دارید. میتوانید با عبارت فروشگاه کیف و کفش در تهران، سئو سایت فروشگاهی خود را جلو ببرید.

ابزار های تحقیق کلمات کلیدی

 

پست های مرتبط:  موتور های جستجو چگونه کار می کنند و چرا باید از سایت خود مراقبت کرد؟

۵٫       مخاطب به دنبال چه فرمتی برای دریافت اطلاعات است؟

فرمت نمایش صفحه نتایج گوگل کاملا وابسته به سرچ کاربر است؛ یعنی اگر نام خواننده ای را سرچ کنید با یک صفحه روبه رو خواهید شد و اگر خرید شامپوی بچه را جستجو نمایید، با صفحه ای دیگر. این تفاوت با استفاده از ویژگی های صفحه نتایج گوگل معین میگردد.

یکی از مهمترین کارهایی که در تحقیق کلمات کلیدی میتوانید انجام دهید، ارزیابی نحوه نمایش صفحه جستجو برای کلمه کلیدی مدنظر شما است. با این کار میتوانید تشخیص دهید سئو محتوا شما باید چگونه باشد تا مخاطب هدف را به خود جذب کند.

تحقیق کلمات کلیدی

 

برای سئو محتوا، از کدام یک از ابزار های تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

حال که میدانیم کلید واژه در سئو چقدر اهمیت دارد و چطور باید از نتایج تحقیقات کلمات کلیدی استفاده کنیم، وقت آن رسیده تا با نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو نیز آشنا شویم. برای این کار چندین ابزار وجود دارند که راه را برای ما هموار میسازند. در ادامه چند ابزار محبوب و رایگان را خواهیم شناخت. ما در مقاله ای دیگر ابزار های بررسی رتبه کلمات کلیدی در گوگل را معرفی کرده ایم.

Google Keywords Planner

ابزار Google’s AdWords Keyword Planner از گذشته تا به حال یکی از رایج ترین و پرکاربردترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی است. با وارد کردن هر Seed Keyword میتوانید میزان دقیق جستجو کلمه و عبارات مرتبط را مشاهده کنید.

گوگل ترندز (Google Trends)

گوگل ترندز (Google Trends) ابزار رایگان دیگری است که میزان جستجوی یک واژه را در یک بازه زمانی مشخص به صورت تصویری نشان میدهد. همچنین کلمات مرتبط و مترادف های آن را نیز میتوانید از طریق آمار به دست آورید. این ابزار در انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای سئو در فصل های مختلف بسیار مفید است. برای مثال، اگر در فصل بهار میخواهید با عبارت کارتن توت فرنگی در نتایج دیده شوید و به دنبال کلمه کلیدی درست هستید، گوگل ترندز برای شما است.

Google Search Console

Google Search Console به صورت کاملا رایگان به شما کمک میکند تا عملکرد سایتتان را از همه جهات مورد بررسی قرار دهید. یکی از این موارد، ارزیابی رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل برای کلمات کلیدی انتخابی تان است. با وارد کردن وبسایتتان به سرچ کنسول میتوانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

گزینه هایی چون Average Position و Average CTR از جمله مواردی اند که اطلاعات مهمی را از کلمات کلیدی محتواهای موجود در وبسایتتان در اختیارتان قرار میدهند. با استفاده از این داده ها میتوانید برنامه ریزی تحقیق کلمات کلیدی را به صورت کارآمدتر پیش ببرید.

MOZ Keyword Explorer

فقط کافی است تا یک واژه کانونی را در MOZ Keyword Explorer وارد کنید تا تمام اطلاعات مرتبط با آن مانند میزان دقیق جستجو در ماه یا نحوه نمایش آن در صفحه نتایج گوگل را بدست آورید. داده های موجود در این ابزار بسیار دقیق هستند.

Google Suggestions

Google Suggestions یکی از ویژگی های صفحه نتایج گوگل است که به صورت رایگان عبارات مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده را نشان میدهد. این عبارات در انتهای صفحه قرار دارند. البته در همیشه مواقع این کلمات پرجستجو نیستند؛ اما با ارزیابی آنها میتوانید از بینشان مترادف یا کلمه کلیدی فرعی مناسبی را پیدا کنید.

اکستنشن Keywords Everywhere

اکستنشن Keywords Everywhere یکی از افزونه های پرکاربرد کروم است که به شما کلمات کلیدی پر تکرار و پرجستجو را نشان میدهد. کارکرد آن شبیه به Google Suggestions است. با سرچ یک واژه در گوگل، در کنار صفحه نتایجی نشان داده میشود که عبارات جستجو شده و مربوط را برایتان نمایان میسازد.

حال که متوجه شدید چطور تحقیق کلمات کلیدی کنید، وقت آن رسیده تا تولید محتوا را آغاز کنید. اگر هم سوالی داشتید با کارشناس سئو ما تماس بگیرید تا به صورت تخصصی و حرفه ای کسب و کارتان را توسعه و فروشتان را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *