سئو موبایل : 8راهی که برای بهینه سازی موبایل مناسب است

سئو موبایل
سئو سایت

سئو موبایل : ۸راهی که برای بهینه سازی موبایل مناسب است

آیا می دانید حدود ۵۸% جستجو ها از طریق موبایل انجام می گیرد؟ اگر می خواهید کاربران تلفن همراه با وب سایت شما تعامل بیشتری داشته باشند و مشتری وفادار شما شوند، باید روی سئو موبایل سرمایه گذاری کنید. سئو برای موبایل فرایند بهینه سازی سایت شما برای  کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو و نگه داشتن کاربران تلفن همراه در صفحه شما است.

در این پست در مورد سئو در موبایل صحبت خواهیم کرد. از اهمیت آن خواهیم گفت و در انتها ۹ راهکار که در بهینه سازی موبایل کمک کننده هستند را معرفی خواهیم کرد. اگر تمایل به آگاهی بیشتر درباره این مبحث دارید یا می خواهید وبسایت خود را موبایل فرندلی کنید، می توانید با تماس با شماره ۰۹۳۷۸۹۷۸۶۵۶ با متخصص سئو آریانیکا صحبت نمایید.

سئو موبایل چیست؟

منظور از سئو برای موبایل یا Mobile Seo، بهینه سازی وب سایت برای اطمینان از عملکرد بی نقص و مناسب آن روی نمایشگر دستگاه های تلفن همراه است. با انجام این کار، علاوه بر اینکه وبسایت خود را زیباتر به نمایش گذاشته اید، بلکه در راستای بهینه سازی تجربه کاربری خود نیز تلاش نموده اید؛ یعنی کاربر پس از گشتن در وبسایت شما تجربه مثبتی را خواهد داشت.

اهمیت سئو برای موبایل در چیست؟

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، کاربرد تلفن های همراه نیز طی چند سال گذشته به شدت ارتقاء یافته است. شاید جالب باشد که ۷۶ درصد افراد از طریق تلفن همراه خود خرید می کنند. البته پیش بینی می شود که با افزایش دسترسی به تلفن های همراه، این میزان بیشتر هم شود. پس چرا نسخه موبایل سایت خود را راه اندازی نکنیم؟

بسیاری از کسب و کارها اهمیت سئو موبایل را نادیده میگیرند. احتمالا مدیران این شرکت ها یا از اهمیت این کار باخبر نیستند یا هدفی برای رونق بیزینس خود ندارند.

هنگامی که وبسایت شما با موبایل سازگاری ندارد (موبایل فرندلی نیست)، کمکی به درک مخاطب از کسب و کارتان نکرده اید و به سئو سایت نیز آسیب میرسانید. آمار نشان میدهد ۵۲% از کاربرانی که تجربه کاربری بدی در وبسایت شما روی تلفن های همراه خود کسب میکنند، دوباره به سایت شما مراجعه نخواهند کرد. این بدین معنی است که با عدم رعایت این امر مخاطبین خود را از دست خواهید داد.

حال بیایید برای درک دقیق تر ارزش این کار، به آمار نگاهی بیاندازیم:

چرا سئو موبایل مهم است؟

چرا سئو موبایل مهم است؟

قبلا ذکر کردیم که چرا سئو موبایل برای تجارت شما ارزشمند است. اما بیایید به چند آمار نگاهی بیندازیم که نشان می دهد چرا سئو موبایل اهمیت دارد :

 

۷۰% از حجم اینترنت افراد به واسطه موبایل مصرف میشود

این رقم قابل چشم پوشی نیست؛ بنابراین مطمئن شوید که وبسایت شما تجربه خوبی را به آنها میدهد.

علت مراجعه دوباره ۷۴% از کاربران به وبسایت شما بخاطر سئو موبایل خواهد بود

منطقی هم است. اگر کاربر تجربه خوبی را از سایت شما روی موبایل خود کسب کند، چرا برای دفعات بعدی نیز این احساس رضایتمندی را تجربه نکند؟ علاوه بر آن، با این کار کاربران با کسب و کار شما بهتر آشنا میشوند؛ بنابراین نکته مهم این که رعایت سئو موبایل و بازگشت به سایت شما به معنای کسب جایگاه بهتر در رتبه بندی گوگل و افزایش بازدید سایت خواهد بود.

۶۷% کاربران از سایتی خرید می کنند که Mobile Seo شده باشند

در صورتی که به سئو در موبایل توجه کنید یا در واقع وبسایتتان  Mobile Friendly باشد، مخاطب به نحو احسن با محصولات، خدمات و ارزش های سازمانی شما آشنا خواهد شد. پس طبیعی است که فروش و درآمدتان به همان میزان افزایش پیدا کند.

حال که با اهمیت این کار آشنا شدیم، به نظر شما چطور میتوان به رتبه ۱ گوگل رسید؟ الگوریتم های موتور جستجو برای این کار چیست؟

الگوریتم های رتبه بندی گوگل کدام اند؟

الگوریتم های رتبه بندی گوگل کدام اند؟

 

الگوریتم های گوگل، سیستم های پیچیده ای اند که با هر جستجو کاربر در اینترنت شروع به کار کردن میکنند. آنها متناسب با جستجوی انجام شده و کلمات موجود در آن، داده ها را از فهرست خود بازیابی میکنند تا مرتبط ترین و مناسب ترین نتایج را به کاربر نشان دهند.

این الگوریتم ها به صورت سالانه چه برای سئو سایت و چه سئو موبایل تغییر میکنند. البته روی آنها در طی یک سال تغییرات جزئی اعمال میشود؛ اما گوگل هر چند وقت یکبار تغییراتی اساسی در آنها ایجاد میکند و با اعلام آنها، باعث خلق تحولات بسیاری در تمام حوزه های سئو، مانند سئو داخلی، سئو خارجی و سئو محتوا میشود. برای مثال:

پست های مرتبط:  افزایش رتبه سایت در گوگل

الگوریتم Mobilegeddon

در آوریل سال ۲۰۱۵ گوگل با اعلام بیانیه ای از آپدیت الگوریتم های خود با نام الگوریتم Mobilegeddon به منظور موبایل فرندلی تر کردن وبسایت ها خبر داد؛ یعنی طبق آن خبری از محل های خاکستری در وبسایت ها نخواهد بود. با این کار یعنی وبسایت شما یا  Moblie Friendly هستند یا خیر. تصویر زیر برای درک بهتر مفهوم آپدیت این الگوریتم نیز منتشر شد:

این آپدیت باعث به تکاپو افتادن بسیاری از کسب و کارها شد. درواقع، برای این الگوریتم اهمیتی نداشت که کار شما فروش صابون های خانگی است یا ساخت ماشین آلات سنگین. تنها فاکتور مهم، بهینه سازی تجربه کاربری و Mobile Seo بود.

الگوریتم Mobile First Index

الگوریتم Mobile First Index دیگر الگوریتم مهم گوگل برای سئو موبایل است که در سال ۲۰۱۸ عنوان شد. طبق این الگوریتم ایندکس شدن و رتبه گرفتن در موتور جستجوی گوگل بر اساس نسخه موبایل سایت شما خواهد بود؛ بنابراین پس از سرچ کاربر، گوگل براساس محتوای موجود در ورژن موبایل وبسایت ها صفحه نتایج را خواهد چید.

خوبی الگوریتم Mobile First Index این است که تاثیر ناگهانی بر وبسایت شما نخواهد گذاشت. درواقع گوگل مانند دفعه پیش به یکباره روی کسب و کارها برای سئو در موبایل فشار وارد نکرد و به گفته مدیران گوگل این الگوریتم زمانی اجرا خواهد شد که آنها از نتیجه کار مطمئن باشند.

آشنایی با الگوریتم ها میتواند به سئو حرفه ای سایت شما کمک میکند؛ اما به جز آنها چه فاکتورهای دیگری میتواند روی بهینه سازی هر چه موثرتر تاثیرگذار باشد؟

فاکتورهای مهم در بهینه سازی تجربه کاربری

بهینه سازی تجربه کاربری

 

توجه به UX

از جمله عواملی که به هنگام طراحی و سئو حرفه ای سایت باید مورد توجه قرار بگیرد UX است؛ اما این واژه به چه معنا است؟

واژه UX اختصار شده از دو کلمه User Experience به معنای تجربه کاربری است. یعنی به هنگام طراحی وبسایت، کارشناس باید طی طراحی، هیجان و احساسات کاربران را در نظر داشته باشد و وبسایت را به گونه ای بسازد که بتواند با کاربر ارتباط بهتری برقرار کند.

این المان در بحث سئو وبسایت یا سئو موبایل بسیار حائز اهمیت است. درواقع اهداف سئو و UX کاملا مشابه با یکدیگر است. گوگل با آپدیت کردن همیشگی الگوریتم های خود سعی در جمع آوری نتایج کاربرپسندتر دارد. وبسایت ها هم زمانی کاربرپسند میشوند که اصول UX و سئو در آنها رعایت شده باشد. در واقع هر دوی آنها مسئولیت راضی نگه داشتن مخاطب را بر عهده دارند. سئو باعث میشود کاربر به اطلاعات موردنیاز خود دست پیدا کند و UX نیز به نیازهای آنها پاسخ خواهد داد.

بالا بردن سرعت سایت توسط AMP

واژه AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages به معنی صفحات موبایلی شتاب یافته است. احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که پس از باز کردن وبسایتی، سرعت لود اطلاعات و بالا آمدن وبسایت بسیار کند بوده. شاید هم پس از مدتی از لود اطلاعات ناامید شده و وبسایت را بسته اید. این نوع خروج از یک وبسایت تاثیر منفی در سئو و رتبه بندی گوگل خواهد داشت. امری که خوشبختانه به کمک AMP از آن جلوگیری خواهد شد.

به جرات میتوان گفت AMP نیز در پاسخ به پرسش سئو موبایل چیست، دخالت دارد؛ زیرا سرعت عامل بسیار مهمی در راضی نگه داشتن مخاطب است. AMP یک استاندارد کدنویسی و مختصر شده از HTML است که هدف آن حذف کدهای سنگینی است که سرعت لود اطلاعات را پایین می آورند. این استاندارد به وبسایت شما کمک میکند تا سریع تر روی نمایشگر تلفن همراه مخاطب نمایش داده شود.

سرچ کنسول

قطعا رعایت نکات سئو به افزایش بازدید سایت کمک خواهد کرد؛ اما همه چیز به این جا ختم نمیشود. شما میبایست ببینید استراتژی ها و نکاتی که در سئو برای موبایل وبسایت خود اعمال کرده اید، آیا کارآمد بوده اند یا خیر.

منظور از سئو کنسول، همان سرچ کنسول است. سئو کنسول یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که به شما کمک میکند ببینید آیا استراتژی های اعمال شده موفقیت آمیز بوده اند یا نه. این ابزار داده ها و گزارش هایی را از عملکرد وبسایتتان در اختیار شما قرار میدهد. این اطلاعات به شما کمک میکند تا سئو داخلی، سئو محتوا و سئو موبایل را به نحو احسن انجام دهید و در نهایت در صدر نتایج رتبه بندی گوگل قرار بگیرید.

پست های مرتبط:  سئو محتوا

به هنگام استفاده از سرچ کنسول، با بخشی به نام Mobile Usability نیز رو به رو خواهید شد. Mobile Usability گزارشی به شکل نمودار درباره موبایل فرندلی بودن وبساتتان در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر آن، ایرادات را نیز برایتان به نمایش خواهد گذاشت. پس از این ابزار به هیچ وجه غافل نشوید.

Responsive Design

طراحی ریسپانسیو یا Responsive Design به معنای طراحی عملکرد و بهینه سازی وبسایت برای تمام مروگرها و دستگاه ها است؛ یعنی نوع نمایش سایت متناسب با نوع گجت و امکانات متفاوت خواهد بود. این تجربه کاربری را تا حد بسیار زیادی ارتقاء خواهد داد.

۸ روش برای ایجاد یک استراتژی موثر در سئو موبایل

9 روش برای ایجاد یک استراتژی موثر در سئو موبایل

 

اکنون که با تعریف سئو موبایل چیست آشنا شدیم و از اهمیت آن آگاه، وقت آن رسیده تا نکات عنوان شده را به صورت عملی اجرا کنیم؛ مثلا:

۱- زمان بارگذاری سایت خود را بهبود بخشید

زمان بارگذاری سایت شما رابطه مستقیمی با تجربه کاربری در تلفن همراه دارد. هدف کاربران از جستجوی اطلاعات از طریق موبایل، دسترسی سریع به اطلاعات است. به همین دلیل اگر وبسایتتان سریع بارگذاری نشود، کاربران نیز از سایت شما خارج خواهند شد.  برای این کار میتوانید از Google PageSpeed ​​Insights کمک بگیرید.

این ابزار رایگان که توسط گوگل توسعه داده شده، به شما کمک میکند تا ببینید چه مواردی باعث کندی سرعت لود وبسایت میشود.

 

 

سرعت سایت در سئو موبایل

 

۲- طراحی سازگار  یکپارچه

سازگاری یکپارچه عنصر اساسی در سئو برای موبایل است. منظور از سازگاری، تطبیق سایت با نمایشگر گجت های متفاوت میباشد.

از طرف دیگر، یکپارچه سازی طراحی ریسپانسیو، گشتن در سایت را نیز ساده تر میسازد؛ مثلا تصور کنید نوع نمایش وبسایت روی نمایشگر موبایل، مانند نوع نمایش روی صفحه دسکتاپ باشد. قطعا همه مطالب کوچک و به هم ریخته به نظر خواهند رسید.

۳- روی تجربه کاربر تمرکز داشته باشید

از آنجایی که طراحی ریسپانسیو به صورت دستی انجام می شود، بنابراین روی UX زمان کافی بگذارید. طراحی ریسپانسیو در سئو موبایل به معنای تجربه کاربری عالی است.

یکی از مواردی که در طراحی ریسپانسیو اهمیت دارد، طراحی انگشت شصت است.

 

طراحی انگشت شصت

وبسایت باید به گونه ای طراحی شده باشد تا کاربر بتواند به آسانی روی موارد دلخواه روی نمایشگر کلیک کند؛ بنابراین باید طراحی شما سازگار با انگشت شصت باشد؛ زیرا کاربران در درجه اول با انگشت شصت خود سایت را مرور می کنند.

دکمه های فراخوان  (CTAs)

دکمه های فراخوان روند تبدیل مخاطب هدف به مشتری را تسهیل میبخشند. آنها یا میتوانند یک شماره تماس برای راهنمایی یا مشاوره باشند یا عباراتی که به مرورِ هر چه کارآمدتر وبسایتتان کمک کند. از این رو، به هنگام طراحی و سئو سایت مطمئن شوید که این دکمه ها در دسترس و دید کاربر قرار خواهند گرفت.

مطمئن شوید آیا فونت در گجت های کوچک نیز قابل خواندن است یا خیر

از آنجایی که ممکن است کاربران سایت شما را توسط موبایل های خود مرور کنند، به اندازه، برجسته بودن یا نبودن و نوع موبایل آنها توجه ویژه ای داشته باشید. فونت را به گونه ای تنظیم کنید که به راحتی در تلفن های همراه مختلف قابل خواندن باشد.

 

۴- مراقب POP-UPS باشید

مراقب POP-UPS باشید در سئو موبایل

پاپ آپ روشی موثر در سئو موبایل یا وبسایت برای جلب توجه مخاطبین است. آنها پیام هایی اند که برای ثبت نام در سایت، تبلیغات، دریافت اشتراک و … مورد استفاده قرار میگیرند. اگر برای جذب کاربر به سایت آن را به کار میبرید، باید بدانید که در بسیاری از مواقع موفق خواهید شد؛ اما در استفاده از آن زیاده روی نکنید. قطعا پیام های مکرری که بعضا روی محتوا را نیز میپوشانند، همواره خوشایند نیست.

پس به اندازه و در محل های مناسبی از سایتتان از آنها استفاده کنید. همچنین دکمه ضربدر برای بستنشان همواره در دسترس باشند تا کاربر به راحتی بتواند وبسایتتان را مرور کند.

۵- بهینه سازی محلی

یکی از بخش های اساسی سئو مربوط به سئو محلی است. جستجو در تلفن همراه با استفاده از عبارت “در نزدیکی من” در سه سال گذشته سه برابر افزایش پیدا کرده است. افراد اغلب کلمات کلیدی مورد جستجوی خود را با عبارتی مانند در نزدیکی من یا از کجا می تونم بخرم جستجو می کنند تا نزدیک ترین مقصد را به خود پیدا کنند. به همین دلیل، به هنگام برنامه ریزی استراتژی های سئو، به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

پست های مرتبط:  هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می شود؟

 

۶- استفاده از یک ناوبری کوچک در صفحه

ناوبری منو نقش مهمی در نحوه یافتن و دسترسی کاربران به اطلاعات دارد. اگر ناوبری شما برای استفاده بیش از حد چالش بر انگیز باشد، کاربران ناامید می شوند و سایت را ترک می کنند. برای اطمینان از تجربه کاربری مثبت برای مخاطبین، ناوبری مناسبی برای موبایل ایجاد کنید تا سئو موبایل سایت شما تقویت شود.

بهترین راه برای ایجاد ناوبری مورد پسند کابران و موبایل، استفاده از منوی همبرگر است. منوی همبرگر در بالای صفحه با سه خط روی هم ظاهر می شود. وقتی کاربران روی این دکمه کلیک کنند منوی کشویی ظاهر می شود که از طریق آن می توانند به تمام قسمت های سایت دسترسی داشته باشند.

 

سرعت سایت در سئو موبایل در سئو موبایل

 

منوی همبرگر باعث می شود که ناوبری خود را برای مخاطبان خود سازماندهی کنید. این کار سایت شما را تمیز نگه می دارد و مخاطبین به راحتی می توانند از اطلاعات استفاده کنند.

 

۷- بهینه سازی نکات عنوان و توضیحات متا

عنوان ها و توضیحات متا تاثیر به سزایی در افزایش بازدید سایت خواهند داشت. درواقع این دو عنصر تعیین کننده کلیک کاربر روی وبسایت شما در صفحه نتایج گوگل خواهد بود. این موارد نشان میدهند آیا لینک شما پاسخ جستجوی کاربر را خواهد داد یا خیر.

برچسب های عنوان

برچسب های عنوان اولین چیزی است که مخاطبان شما در نتایج جستجو می بینند. این برچسب ها به مخاطبان می گوید که این صفحه چه مباحثی را پوشش می دهد.

 

 

برچسب های عنوان در سئو موبایل

 

 

تگ عنوان به عنوان پیش نمایش صفحه شما عمل می کنند. اگر می خواهید سئو موبایل و ترافیک تلفن همراه خود را مرتبط با سایت هدایت کنید، باید برچسب عنوان خود را بهینه سازید. عنوان خوب شامل کلمات کلیدی مدنظر شما میشود. درواقع، کلمه کلیدی شما باید در اول تگ عنوان ظاهر شود. با این کار مخاطبین می دانند لینک شما راجع به چیست.

 

توضیحات متا

توضیحات متا توضیحات بیشتری را در مورد صفحه شما در اختیار مخاطبین قرار می دهد. متا دیسکریپشن پیش نمایش صفحه شما را در اختیار مخاطبان قرار می دهند. از طرف دیگر به آنها کمک می کند تعیین کنند که آیا صفحه شما به جستجوی آنها مربوط است یا خیر. اگر توضیحات متا کوتاه و توصیفی دارید، کاربران موبایل بیشتری روی سایت شما کلیک خواهند کرد.

 

۸- ایجاد یک ادرس سایت متفاوت

هنگامی که شرکت ها سایت خود را بهینه سازی می کنند، بعضا آدرس اینترنتی تلفن همراه متفاوتی را برای خود ایجاد می نمایند. با یک url موبایل جداگانه شما یک سایت موازی برای کاربران تلفن همراه ایجاد می کنید. این نوع سئو موبایل به شما این امکان را می دهد تا برای افرادی که از طریق موبایل سایت شما را بازدید می کنند، تجربه متفاوتی ایجاد کنید.

معمولا url موبایل مانند m.website.com یا website.com/mobile هستند. وقتی کاربران از طریق این آدرس ها وارد وبسایتتان میشوند، نسخه ای سازگار با تلفن های همراه را خواهند دید که همین به معنای یک تجربه کاربری عالی است.

البته این گزینه سال های پیش کاربرد بیشتری داشت، اما سایت هایی که به تازگی راه اندازی می شوند از همان ابتدای کار طوری طراحی می شوند که با موبایل سازگار باشند. اگر از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) هایی مانند وردپرس استفاده می کنید، می توانید قالبی را برای سایت خود انتخاب کنید که قابلیت ریسپانسیو داشته باشد. در این صورت نیاز نیست کاری خاصی برای سئو کردن سایت برای موبایل انجام دهید.

 

از امروز بهینه سازی سئو موبایل را شروع کنید

از امروز بهینه سازی سئو موبایل را شروع کنید

سئو برای موبایل بخشی جدایی ناپذیر در توسعه تجارت آنلاین شما است. اگر می خواهید به پیشرفت شغلی خود از طریق سئو کمک کنید، باید کاربرانی را که از طریق دستگاه های تلفن همراه کسب و کار شما را جستجو می کنند، جذب کنید. برنامه ریزی و استراتژی های قوی و منظم در این راستا به شما کمک می کند تا سریع تر به اهداف سازمانی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *