آموزش سئو سایت از صفر تا صد / کاملترین آموزش SEO

هدف قرار دادن کلمات کلیدی در سایت سئو شده
سئو سایت

آموزش سئو سایت از صفر تا صد / کاملترین آموزش SEO

سئو می تواند دلهره آور باشد، مخصوصا برای کسانی که صاحب یک کسب و کار کوچک هستند. و یا برای کسانی که تازه کار خود را شروع کرده اند، سئو مسئله بزرگی است. در بدترین اوضاع این صاحبان با میلیون ها صفحه منسوخ شده، اطلاعات غلط و سئو اشتباه رو به رو می شوند و متوجه می شوند که تمام زحماتشان بی نتیجه بوده است. خبر خوب این است که ما در این مقاله می خواهیم آموزش سئو سایت را ارائه دهیم که افراد تازه وارد را به متخصص سئو تبدیل می کند.

خیلی مهم است که در ابتدای راه بدانید چه چیزی مهم است، و سپس زمان لازم را برای یادگیری آن موضوع سرمایه گذاری کنید. این موضوع به این معنی نیست که شما باید هزار موضوع مختلف را یاد بگیرید، شما فقط باید موارد مهم بهینه سازی وب سایت خود را یاد بگیرید. پس با ما همراه باشید تا آموزش سئو وب سایت را به انتها برسانیم و به متخصصین سئو تبدیل شویم. آنچه در ادامه مطلب آموزش سئو سایت، آموزش داده می شود ، عوامل برتر برای بهینه سازی یک وب سایت در سال ۲۰۲۰ است.

سئو چیست ؟

اولین و ساده ترین تعریف برای SEO یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو. هدف اصلی سئو موتورهای جستجو نیست بلکه هدف ما رضایت کاربر است. گوگل همیشه توجه زیادی به رضایت کاربرن می کند و همیشه آن سایت هایی که برای کاربران رضایت بخش است را در رتبه های بالا قرار می دهد.

چرا سئو بر موفقیت یک کسب و کار تأثیرگذار است ؟

وب سایت شما مرکز کسب و کار شما در دنیای بازاریابی دیجیتالی است. جایی که همه کسب و کار ها کم کم دارند به سمت آن می روند و بزرگ ترین منبع ترافیکی آن جستجو ارگانیک است. با این وجود اکثر مشاغل تا قبل از راه اندازی وب سایت و یا طراحی سایت به سئو و آموزش سئو سایت اصلا فکر نمی کنند. این سایت ها طراحی می شوند اما متاسفانه فاقد seo و یا همان بازاریابی دیجیتالی هستند. این سایت ها شاید زیبا به نظر برسند اما تا سئو نشوند، هیج بازخورد و بازاریابی و درآمدی برای شما کسب نخواهند کرد و فقط مانند یک تابلو نقاشی زیبا و ناکارآمد است که تمام وقت و هزینه خود را صرف آن کرده اید.

ما اخیرا در آریانیکا مقاله راه اندازی کسب و کار اینترنتی را منتشر کرده ایم تا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی کمک کند. همچنین راهنمای طراحی سایت و نحوه بازاریابی ایمیلی را نیز منتشر کرده ایم که به کسب و کار شما کمک خواهد کرد.

اما در این پست، ما نگاهی به آموزش سئو می اندازیم و می بینیم که سئو چگونه باید جزئی از روند سایت شما باشد. ما می خواهیم سایت شما را به محلی برای بازاریابی و فروش تبدیل کنیم و شما را به رتبه های بالا در گوگل برسانیم. همچنین در مقاله آموزش سئو سایت ما مشکلات رایجی که برای هر سایتی بعد از طراحی احتمال دارد پیش بیایید نیز نگاهی خواهیم انداخت. به طور خلاصه ما قصد داریم به شما کمک کنیم، تا سایت شما به یک ماشین بازاریابی دیجیتال تبدیل شود.

آموزش سئو : ایجاد یک وب سایت سئو شده

به طور کلی سایتی سئو شده است که به موتور های جستجوگر اجازه می دهد که صفحات سایت را بررسی و مطالعه کنند. خزنده موتور جستجوگر می تواند در بخش های مختلف سایت شما بخزد و اطمینان حاصل کند که سایت شما نتایج خوبی و اطلاعات کاملی برای کاربران در بر دارد. یک جستجوگر برای این که سایت شما را کاوش کند از یک خزنده وب سایت استفاده می کند و ما در تلاش هستیم که با موتور های جستجو کار کنیم، نه در مقابل آن ها. متاسفانه روش های مختلفی برای طراحی و ساخت وب سایت وجود دارد، اما همه این روش ها، اصول سئو و بهینه سازی موتور جستجو را رعایت نمی کنند.

ساخت یک وب سایت سئو شده نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و یک رویکرد ساختاری برای نشان دادن خدمات و کالاهای شما دارد. برای بسیاری از مشاغل این کار می تواند کمی پیچیده باشد. همیشه مستند کردن کاری که در حال انجام دادنش هستید، آسان نیست. وب سایت شما به عنوان یک ابزار بازاریابی دیجیتالی باید بر اساس یک برنامه بازاریابی دیجیتالی قوی و با یک مدل تجاری روشن ساخته شود. خب بهتر است کار آموزش سئو را شروع کنیم.

اصول اولیه

چند عنصر اصلی وجود دارد که صحنه را برای طراحی یک وب سایت بهینه سازی شده اماده می کند. ابتدا به معرفی این عناصر مهم می پردازیم.

دامنه

شما ممکن است برای وب سایت خود از دامنه com. که دامنه اصلی است استفاده کنید. اما ممکن است نام دامنه ای که انتخاب کرده اید را قبلا کسی ثبت کرده باشد. اطمینان از این که نام دامنه ای که انتخاب کرده اید به شغل شما مربوط می شود، بسیار مهم است. اطمینان از این که دامنه را به درستی ثبت کرده اید نیز مهم است. بهتر است در نام دامنه از خط تیره و اعداد و غیره استفاده نکنید.

آموزش سئو : هاست

هاست شما یا مکانی که از آن هاست را خریداری می کنید نیز مهم است. یک سایت کند، کاربران را ناراضی می کند و آن ها دیگر به سایت شما سر نمی زنند. میزبانی هاست شما باید از قوانین سئو و سرعت پیروی کند. پس هاست خود را از میزبانی های معتبر تهیه کنید. در ادامه چلت فرم هایی که قالب های آماده سایت را در اختیار شما می گذارند، معرفی می کنیم.

Cms

Cms یا سیستم مدیریت محتوایی که برای شغل خود انتخاب می کنید، می تواند تا حد زیادی بر میزان موفقیت شما تاثیر بگذارد. وردپرس در بین انواع cms ها گزینه خوبی است اما تنها گزینه نیست. وردپرس در سطح ابتدایی طوری تنظیم شده است که گوگل بتواند آن را درک کند. اما این بدان معنا نیست که وردپرس گزینه خوبی برای تمام مشاغل است. اما می تواند نقطه شروع خوبی برای اکثر کسب و کار ها باشد. فقط مطمئن شوید که cms که انتخاب کرده اید، برای شغل شما مناسب باشد.

در دسترس باشید

قدم بعدی که در آموزش سئو به آن اشاره خواهیم کرد این است که در دسترس باشید. یک موتور جستجو باید بتواند سایت شما را به کمک خزنده ها کاوش کند تا بفهمد چه کاری انجام می دهد.

نمایه سازی

برای درک سایت شما، خزنده ها باید بتوانند محتوای سایت شما را بخوانند. این بدان معنی است که محتوای سایت شما باید متن های درستی باشند، نه تصاویر فلش و یا فیلم، حتی در دنیای امروز که تکنولوژی به این سرعت در حال پیشرفت است، باز هم محتوای اصلی سایت شما باید متنی باشد. متن ها را به زبان واضح بنویسید، تا موتور جستجوگر بتواند پیشنهاد شما را بخواند و متوجه شود. تصاویر، فیلم ها و pdf ها. مطالب نیز مهم هستند و می توانند منبع خوبی برای ترافیک موتور های جستجو باشند. باز هم این محتوا ها باید قابل کاوش و قابل فهم برای موتور های جستجو باشند.

آموزش سئو: ساختار پیوند ها یا لینک ها

برای ایندکس کردن محتوای خود در سایت نیاز به لینک های داخلی دارد که موتور جستجو بتواند به وسیله این لینک ها بین صفحات شما جا به جا شود. ابزار ها و یا فایل هایی مانند نقشه است می تواند به موتور جستجو در کاوش سایت شما کمک کند تا خزنده ها صفحات جدید سایت شما را کشف کنند. ابزاری مانند Screaming Frog می تواند به شما اطمینان دهد که سایت شما به راحتی توسط موتور های جستجوی گوگل کاوش می شود.

پست های مرتبط:  راهنمای نهایی سئو خارجی

معماری اطلاعات و ساختار سایت شما

سایت شما باید مانند یک کمد بزرگ باشد که در آن تمام اطلاعات در جای خاص خود با دقت قرار گرفته اند. دسته اصلی سایت شما همان کمد است. زیر دسته ها کشو ها هستند و زیر شاخه ها پوشه های موجود در کشو ها هستند و صفحات اسناد داخل پوشه ها هستند. اجازه بدهید با روش دیگری توضیح بدهم.

کمد : سایت شما

کشو : دسته سطح بالا

پوشه ها : زیر شاخه ها

پرونده ها : اسناد و صفحات سایت

برای مثال نگاهی به سایت آریانیکا بیندازید. ما در این سایت کشویی برای خدمات قرار داده ایم. در این کشو هر خدمت یا سرویس در پوشه مخصوص به خودش قرار دارد. سایت شما نیز باید چنین ساختاری داشته باشد. اسناد ما نیز همین آموزش هایی است که در پست های وبلاگ آریانیکا قرار داده می شود. ممکن است شما وبلاگ خود را به نحو دیگری پوشه بندی کنید. هیج اشکالی ندارد. مهم در اینجا این است که تمام صفحات سایت باشد به شکلی درست سازمان دهی شوند که معقول باشد و به راحتی بتوان در سایت پیمایش کرد و به همه چیز به راحتی دسترسی داشت.

آموزش سئو: آدرس های اینترنتی یا url ها

موضوع مطلب یا صفحه در url آن نمایش داده می شود. پس بهتر است که نامگذاری درست و معقول برای آدرس های سایت خود انتخاب کنید که برای موتور های جستجو قابل فهم باشد. در زیر دو مجموعه فرضی از url ها وجود دارد. هر دوی این آدرس ها برای رسیدن به یک صفحه خاص در نظر گرفته شده اند. با این حال یکی از این آدرس ها منظور دقیق را می رساند اما آدرس بعدی هیچ ربطی به صفحه مورد نظر ندارد.

www.example.com

www.example.com/service/

www.example.com/service/seo/

www.example.com/service/seo/audits/

www.example.com

www.example.com/s123/

www.example.com/s123/s1/

www.example.com/s123/s1/75/

نام گذاری دقیق و مرتبط به کاربران و موتور های جستجو کمک می کند زودتر به مقصود خود یعنی همان صفحه مورد نظر برسند.

نویگیشن یا جهت یابی

پیمایش راحت در سایت نیز بسیار مهم است. هنگامی که یک سایت با ساختار مناسب طرح ریزی شده است، ناوبری با ساختار، آدرس های اینترنتی و سایر مولفه ها مانند نقشه های xml به درستی کار خود را انجام می دهند تا موارد مرتبط به هر صفحه در جای درست نمایش داده شود. نویگیشن، جهت یابی و یا ناوبری چیزی بیش از منوی بالای سایت نیست. شما با ایتفاده از منوی بالای سایت، کاربران را به قسمت های مختلف سایت راهنمایی و وارد می کنید. ناوبری و جهت یابی تمام خدمات، محتوا و عناصر سایت را در بر می گیرد.

وب سایت شما هیچ تفاوتی با یک سوپر مارکت مرتب ندارد. در سوپر مارکت شما به دنبال نشانه ها و آدرس های درست می گردید تا آنچه را می خواهید پیدا کنید. در سایت نیز به همین صورت است. اگر کاربر شما، نام سایت شما را جستجو کند، به صفحه اصلی سایت شما وارد می شود. شما باید در صفحه اصلی سایت نویگیشن های درستی قرار دهید تا کاربر چیزی را که می خواهد به راحتی پیدا کند.

اشتباه در این مورد بسیار آسان است. باید قبل از ساخت یک سایت دقیقا بدانید کاربران در سایت شما به دنبال چه چیز هایی می گردندو به چه چیز هایی نیاز دارند. درک کاربران در اینجا بسیار مهم است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نیاز های کاربران را به درستی شناخته و برآورده کرده اید.

مشکلات معمول سایت ها

بسیاری از مسائل و مشکلات بالقوه در محتوای سایت شما وجود دارد که نمی توان آن ها را به راحتی پیدا کرد. این مشکلات توسط موتورهای جستجو گوگل علیه شما به کار گرفته می شوند و رتبه سایت شما را خراب می کند. این مشکلات شامل موارد زیر است.

 • محتوایی که در سایت وجود دارند اما راهی برای دسترسی به آن ها وجود ندارد
 • محتوایی که فقط ز طریق جستجوی سایت در دسترس هستند
 • فایل های فلش، برنامه های جاوا ، فایل های صوتی ، فایل های ویدئویی
 • محتوای جاسازی شده از سایت های دیگر که در سایت شما قرار دارند نیز می توانند مشکل ساز شوند.
 • Subdomains ها که محتوا ها به جای این که در زیر پوشه ها قرار داشته باشند در زیر دامنه ها قرار می گیرند.
 • صفحاتی که در آن ها کد های ajax نا خوانا وجود دارد. گوگل در خواندن صفحات ajax خیلی بهتر شده است. اما هنوز هم برخی کد های ajax برای آن بی معنی است.

این ها مشکلات معمول در همه سایت ها است که برای سایت مشکل ساز می شود. مطمئن شوید که محتوای مهم در سایت شما به راحتی قابل دسترسی، قابل درک است و در ساختار کلی سایت به شکلی منطقی قرار گرفته اند. خلاصه اگر همه چیز به خوبی انجام شده باشد، یک موتور جستجوگر یا یک انسان می تواند به راحتی هر صفحه ای را درک کند. در آموزش سئو فنی این نکته هم است که سایت شما بر پایه قوی و توسط ساختاری مناسب ساخته شده باشد.

آموزش سئو : طراحی مناسب تلفن های همراه

محبوب ترین دستگاه برای جستجو در اینترنت و مرور وب سایت ها، تلفن همراه هوشمند است. ما در دنیایی زندگی می کنیم که همیشه در حال حرکت هستیم و در حین حرکت از تلفن همراه برای مرور وب سایت ها استفاده می کنیم. سایت های سئو شده برای موتورهای جستجو باید طوری طراحی شده باشند که برای تلفن های همراه با سایزهای مختلف نیز مناسب باشند. این یکی از مهمترین چیزهایی هست که در حین طراحی سایت باید به آن توجه کرد. مشتریان آینده شما از موبایل به عنوان اولین و اغلب تنها دستگاهی برای تعامل با تجارت شما استفاده خواهند کرد.

برای طراحی یک سایت سئو شده برای موبایل و به حداکثر رساندن نتایج حاصل از جستجوی تلفن همراه، باید به نیاز ها و خواسته های کاربران موبایل نیز توجه کنید. آنچه کاربر از طریق تلفن انجام خواهد داد، اغلب با آنچه در رایانه انجام خواهد داد، تفاوت زیادی دارد. پس باید ظاهر سایت ریسپانسور و سازگار را رایانه و موبایل باشد. از نظر سئو، قالب ریسپانسیو و سازگار با موبایل بسیار مهم است. این نسخه موبایل سایت شماست که توسط موتورهای جستجو برای بررسی و رتبه بندی سایت مورد استفاده قرار می گیرد. برای بهینه سازی سایت برای تلفن همراه تلاش خود را بکنید، مطمئن باشید پاداش تلاش خود را از طریق ترافیک کاربران موبایل خواهید گرفت.

سرعت صفحه

سرعت صفحه سئو شدهنکته مهم دیگر در آموزش سئو سایت، سرعت صفحات سایت است. ممکن است کاربران شما صبور نباشند و یا سرعت اینترنتشان ضعیف باشد. اطمینان از این که سفحات شما حجم کمی دارد یک نکته اساسی در طراحی سایت سئو شده است. یک نقطه شروع عالی برای تست سرعت صفحات در موبایل، استفاده از ابزار  Google’s mobile-friendly test است.

این ابزار اطلاعاتی را در مورد سئو سایت در موبایل و سرعت صفحات در موبایل به شما نشان می دهد. این ابزار همه اطلاعاتی را که لازم دارید در قالب یک گزارش کوچک و مفید به شما شرح می دهد. همچنین به شما می گوید چه کارهایی برای افزایش سرعت صفخات خود انجام دهید. پس سرعت صفحات مورد دیگری است که در سئو سایت باید رعایت شود. هاستینگ مناسب نیز بر سرعت سایت تاثیر می گذارد.

پست های مرتبط:  چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم

آموزش سئو: قابلیت استفاده یا Usability

قابلیت استفاده وب ترکیبی از فاکتورهای دیگر است: طراحی اختصاصی دستگاه ، سرعت صفحه ، کنوانسیون های طراحی و یک رویکرد بصری برای نمایش دادن سایت با کاربر نهایی، همگی ضروری هستند .

عوامل موثر در قابلیت استفاده یا Usability :

در طراحی صفحات ، عناصر مهم باید دارای برجستگی بیشتری باشند تا بهتر دیده شوند.

سلسله مراتب بصری را رعایت کنید، یعنی عناصر مهم تر و تیتر ها باید بزرگتر از بقیه عناصر باشند.

صفحه اصلی سایت ، مسیرهای درست و واضحی در اختیار کاربران قرار دهد.

فرم های عضویت و لاگین را ساده طراحی کنید

در آخر طراحی عالی، دسترسی را آسان تر می کند.

قیف بازاریابی محتوا

وب سایت شما راه دشواری را در پیش دارد. وب سایت شما باید به کسب و کار شما کمک کند تا در مقابل مشتریان احتمالی و موتور های جستجو قرار بگیرد. سایت شما مجبور است برای شما کاربر جذب کند و آن ها را تبدیل به مشتری نماید. سایت شما برای رسیدن به این جایگاه به محتوا نیاز دارد. محتوا و سئو هر دو ترکیبی مهم برای رساندن سایت شما به جایگاه خوب هستند. زیرا شما به کمک محتوا می توانید مشتری را متقاعد کنید که شما را از میان رقبایتان انتخاب کند. یک روش ساختاری برای ساخت محتوای مفید، قیف بازاریابی محتوا است. ساختار محتوا در این قیف به شکل زیر خواهد بود.

آگاهی – بالای قیف

محتوای آگاهی به طور معمول وبلاگ و مقالات اطلاع رسانی شما خواهد بود. شما به کمک محتوا به مشتری احتمالی خود کمک می کنید تا مشکلاتی که با آن ها رو به رو است را درک کند. شما تجربیات خود را در حل این مشکلات در اختیار کاربر می گذارید. یعنی شما باید در محتوای خود به کاربر آموزش دهید و او را در حل مشکلش یاری کنید تا او به شما اعتماد کند. اطلاعاتی که می توانید در اختیار کاربر قرار دهید، شامل موارد زیر می شود.

 • پست های وبلاگ
 • مقالات اطلاع رسانی
 • وبینارها
 • راهنماهای جامع
 • سؤالات متداول

ملاحظات – وسط قیف

محتوای شما در این مرحله به شما کمک می کند تا شما از سایر رقبا متمایز شوید. در این قسمت از محتوا شما باید جوری ظاهر شوید که مشنری تصمیم نهایی خود را بگیرد و از شما خرید نماید. اطلاعاتی که در این وسط قیف در اختیار مشتری قرار می دهید، شامل موارد زیر است.

 • مطالعات موردی
 • اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات
 • فیلم های نمایشی محصول
 • راهنمای استفاده

آموزش سئو: تبدیل – پایین قیف

محتوای پایین قیف محرک های تبدیل کاربر به مشتری هستند و باید به آرامی شما را به فروش برسانند و مشتری را ترغیب کنند. مواردی که در این بخش می تواند شما را یاری کنید، شامل موارد زیر است.

 • بررسی ها
 • توصیفات
 • امتحان رایگان
 • مشاوره رایگان

به یاد داشته باشید که مشتری به دنبال طیفی از انواع محتوا است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام این اطلاعاتی که کاربر به دنبال ان است را در اختیارش قرار داده اید.

پیچ و مهره های سئو سایت

پیچ و مهره های سایت سئو شده محکم استهمان طور که می بینید، قبل از این که آموزش های اصلی سئو را شروع کنیم و به عناصر آسنا تر در سئو سایت شما بپردازیم، چیز های زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. وقتی واقعا پایه های سئو فنی سایت را کاملا محکم کردیم، وقت آن می رسد که به کلمات کلیدی اصلی. بهینه سازی اساسی صفحات فکر کنیم. ما می دانیم اگر همه چیز را به درستی ساختار بندی کنیم، بهینه سازی واقعی صفحات کار بسیار ساده ای خواهد بود.

آموزش سئو : هدف قرار دادن کلید واژه

انتخاب استراتژی مهم برای کلمات کلیدی، پس از داشتن یک ساختار محکم در سایت، کار بسیار ساده ای است. اگر آموزش سئو سایت را از ابتدا به درستی آموخته باشید و روی سایت خود اجرا کرده باشید، اضافه کردن کلمات کلیدی کار نسبتا ساده ای خواهد بود.

– خدمات

– – سئو

– – – حسابرسی SEO

www.example.com/service/

www.example.com/service/seo/

www.example.com/service/seo/audits/

اگر از صفحات به عنوان نمونه برای چیدا کردن کلمات کلیدی استفاده کنیم، ما یک پیشرفت بزرگ در کار خود کرده ایم و کلمات زیادی را از همین طریق می توانید پیدا کنید. نکته اینجاست که یک سایت خوب ساختار یافته به شما راه خوبی برای تعیین استراتژی کلمات کلیدی شما می دهد. شما هنوز هم باید تحقیق کنید، اما می توانید مطمئن باشید که یک استراتژی محکم برای هدف قرار دادن اصطلاحات گسترده و دقیق در اختیار دارید.

برچسب های عنوان HTML

برچسب title برچسب اولیه پشت صحنه است که می تواند در نتایج موتور جستجو شما تاثیر بگذارد. در حقیقت تنها چیزی که بر موقعیت مستقیم شما در گوگل تاثیر می گذارد، متا تگ است. بهترین دستورات در آموزش سئو سایت برای ساخت برچسب های مفید به شرح زیر است.

 • کلمات کلیدی را در ابتدای برچسب قرار دهید.
 • طول متا تگ را حدود ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر نگه دارید.
 • از کلمات کلیدی و عبارات کلیدی به روشی طبیعی استفاده کنید.
 • برای جدا کردن عناصر مانند دسته و مارک از تقسیم کننده استفاده کنید.
 • بر روی روش های ترغیب برای کاربر نهایی تمرکز کنید
 • رویکرد مداوم در سایت داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که متاتگ باید جوری نوشته شود تا کاربر را ترغیب کند که بر روی لینک شما کلیک کند. ممکن است موتور جستجو به شما رتبه دهد اما اگر متا تگ خود را به درستی تولید نکرده باشید، احتمال این که کاربر لینک شما را کلیک کند کمتر است.

توضیحات متا تگ یا Meta description tags

همه ما این را می دانیم که توضیحات متا مستقیما در رتبه بندی تاثیر نمی گذارد. البته این نکته درست است اما توضیحات متا شما، متن تبلیغ شما در صفحه گوگل میان همه نتایج برگزدانده شده از رقبا است. که باعث می شود کاربر روی لینک سایت شما کلیک کند و یا از لینک شما رد شود. همان طور که می دانید، ورود کاربران به سایت شما حیاتی است. پس باید متن Meta description را طوری طراحی کنید که کاربر ترغیب شود روی لینک شما کلیک کند.

توضیحات متا باید:

 • به درستی محتوای صفحه را توصیف کنید.
 • صفحه را تبلیغ کنید و نرخ کلیک را بهبود بخشید.
 • روند فکر کاربر را در نظر بگیرید و اینکه چرا کاربر روی این صفحه کلیک می کند.
 • کلمات کلیدی را در جایی که مرتبط و طبیعی است قرار دهید.

موتورهای جستجو در عنوان و توضیحات متا شما  به دنبال عبارت جستجو شده می گردد و در صورتی که پیدا شود، لینک شما را به کاربر نمایش می دهد. سعی نکنید متن های تکراری و بی ارزشی در توضیحات متا قرار دهید و گوگل را فریب دهید زیرا در این صورت نتایجی که به دنبال آن هستید را به دست نخواهید آورد. در موقعیت هایی که نمی دانید در توضیحات متا چه مطلبی بنویسید، اجازه بدهید خود گوگل یا هر موتور جستجو دیگری متا دیسکریپشن را از بین متن صفحه شما بیرون بکشد. موتور جستجو توضیحات خوبی ایجاد می کند که کاربر به دنبال آن ها است. توضیحات متا کوتاه شما همیشه نمی تواند همه گزینه های یک قطعه محتوای طولانی تر را پوشش دهد، بنابراین این را به خاطر داشته باشید.

پست های مرتبط:  6 دلیل عدم نمایش سایت در گوگل و چگونگی رفع آن

آموزش سئو : برچسب های عنوان

برچسب های عنوان به ساختار صفحه کمک می کند و سلسله مراتب را در یک متن نشان می دهد. H1 ، H2 ، H3 و غیره برچسب های عنوانی هستند که می توانید استفاده کنید. متنی که برای عنوان انتخاب می کنید در رتبه بندی های گوگل تاثیر می گذارد. اما انچه مهم است، این است که تراز بین مطالب، عناوین و حتی برچسب ها را به درستی انجام دهید.

استفاده درست از تگ های عنوان، متن شما را برای کاربر پر معنی تر می کند. زیر تیتر ها را با h2 و h3 نشان دهید. با این کار به موتور های جستجو نیز کمک می کنید تا ساختار مطلب را بهتر درک کنند و رتبه بهتری به شما اختصاص دهند. به یاد داشته باشید سلسله مراتب بصری نیز باید به درستی انجام شود و کاربر با چشم بتواند تیتر ها و زیر تیتر ها را تشخیص دهد. عنوان اصلی صفحه همیشه h1 است و تیتر های بعدی به ترتیب h2 و h3 هستند.

محتوای صفحه

در این بخش از آموزش سئو سایت می خواهیم به تولید محتوا بپردازیم. محتوا به طور کلی مهم ترین قسمت صفحه است. با این حال هنوز در برخی از سایت ها شاهد این هستیم که افراد از شیوه های قدیمی سئو کردن مانند تراکم واضح کلمات کلیدی و استفاده از اصطلاحات مورد جستجو و یک متن به هم ریخته هستیم. این روش ها دیگر منسوخ شده است و مطمئناً به سئو شما کمک نمی کند. و باعث می شود کاربران تجربه کاربری خوبی از سایت شما نداشته باشند و دیگر به سایت شما سر نزنند.

شما باید مطمئن شوید که متن صفحه شما بسیار دقیق طراحی شده است. لینک های داخلی، آدرس ها، عناوین صفحه و تمامی مورد دیگر باید همگی به درستی و در کنار یک دیگر باشند. شما باید متنی طبیعی و به زبان خودتان بنویسید. متن شما نباید از جایی دیگر کپی شده باشد. محتوای خوب، کاربر را درگیر می کند و روی آن متمرکز می شود. کلمات کلیدی را در متن استفاده کنید اما نه خیلی زیاد، کلمات کلیدی باید به صورت طبیعی و به اندازه در مطلب استفاده شوند.

ملاحظات مربوط به محتوای صفحه:

 • استفاده از کلمات کلیدی در محتوا (اما بیش از حد از آن استفاده نکنید)
 • ساختار بندی درست صفحه
 • موقعیت کلمات کلیدی در محتوا (در ابتدای متن و در خط اول استفاده شود بهتر است)
 • از مترادف کلمه کلیدی اصلی و گزینه های دیگر نیز استفاده کنید

همزمان که از کلمات کلیدی در مطلب خود استفاده می کنید، دقت کنید در سایر مطالب سایت از چه کلمات کلیدی استفاده می شود و آن ها را هم در متن استفاده کنید تا به کاهش رتبه الکسا کمک کند.

آموزش سئو : بهینه سازی تصویر

تصاویر سئو شده می تواند میزان قابل توجهی از ترافیک را در شرایط منلسب به سایت شما بیاورد. گوگل هنوز دقت زیادی به تصاویر استفاده شده در متن ندارد! اما اگر تصاویر شما بهینه سازی شده باشند، به سرعت سایت، حجم صفحه و بالا بردن نرخ کلیک کمک زیادی می کنند. به عنوان نمونه من به دنبال یک اسباب بازی برای بچه های پنج ساله می گردم. آن را در گوگل جستجو می کنم. به همراه لینک ها تصاویری هم به من نمایش داده می شود. اولین گزینه من برای انتخاب، تصاویر است. تا بهترین تصویر را انتخاب کنم و از طریق تصویر به سایت مورد نظر وارد شوم. بهینه سازی تصویر در اینجا شانس شما را برای کلیک بالا می برد.

بهینه سازی تصویر از نظر فنی ساده است:

نام تصویر:  نامی را ارائه دهید که به وضوح توصیف می کند که تصویر چیست.

متن Alt یا متن جایگزین : شما با متن جایگزین توضیحاتی به افراد در هنگام تماشای تصویر می دهید.

برای اطمینان از این که تصویر سریع و به درستی در سایت بارگزاری می شود، حجم ان را کم کنید.

در نظر بگیرید که تصاویر را به نقشه سایت XML خود اضافه کنید.

بهینه سازی یا سئو کردن تصاویر کار نسبتاً ساده ای است. از تصاویر مرتبط استفاده کنید. در نام ها و متن های جایگزین فقط از کلمه کلیدی استفاده نکنید، سعی کنید متن جایگزین توصیفی باشد.

مشکلات معمول سایت ها

 

پروژه های سئو که ما در آریانیکا به آن ها می پردازیم، مشکلات مختلفی دارند که ما نمی توانیم همه این مطگلات را در این متن پوشش دهیم و به آموزش سئو آن ها بپردازیم. اما در این قسمت از اموزش سئو سایت مشکلات متداولی را که معمولا در تمام سایت ها به چشم می خورد و طراحان وب سایت باید به آن توجه کنند، را آموزش می دهیم.

آموزش سئو : محتوای تکراری

معمولا دو نوع محتوای تکراری وجود دارد. متن هایی که به درستی کپی شده اند و نسخه هایی از مطلب که تقریبا تکراری هستند. کپی های واقعی، کپی هایی هستند که شما در قسمت های مختلف سایت، یک مطلب را عینا کپی کرده اید.

آموزش سئو : کلمه کلیدی تکراری

کلمه کلیدی تکراری به کلمات کلیدی گفته می شود. که شما چندین صفحه را به یک کلمه کلیدی مشابه اختصاص می دهید. این مورد می تواند بر توانایی سایت شما که می تواند یک صفحه مشخص برای یک کلمه کلیدی اصلی داشته باشد، تاثیر بگذارد و موجب شود که قدرت این کلمه کلیدی بین این صفحات تقسیم شود. در سایتی که سلسله مراتب و معماری سایت به درستی برنامه ریزی و پیاده سازی شده است، باید موارد اضافی که در زیر معرفی می شوند را حذف کنید.

دامنه ها ، زیر دامنه ها و پروتکل ها

مسئله بالقوه دیگری که در اینجا باید به آن توجه کرد. این است که برخی سایت ها در چندین دامنه، یر دامنه و پروتکل در دسترس هستند.

یک کسب و کار  با دو حوزه در نظر بگیرید:

مثال.com

مثال.co.uk

با نسخه های www و غیر www:

مثال.com

مثال.co.uk

www.example.com

www.example.co.uk

وب سایت بر روی HTTP و HTTPS اجرا می شود:

http://example.com

http://example.co.uk

http://www.example.com

http://www.example.co.uk

https://example.com

https://example.co.uk

https://www.example.com

https://www.example.co.uk

با یک نگاه دقیق می توانیم به این نتیجه برسیم. که سایت دارای هشت روش برای دستیابی به آن است و یا یک سایت در subdomain های مختلف بارگزاری می شود. این نوع مسائل کوچک را به سادگی با تغییر url می تواند حل کرد. اگر یک هاست خوب خریداری کرده باشید، حتما میزبانی این موارد را به شما اطلاع خواهد داد.

سوال یا نظر؟

بخش های مختلفی در طراحی سایت و سئو وجود دارد. اما آموزش سئو سایت، مواردی را در بر داشت که باید قبل از این که وارد عمل شوید، اخطار داده شود. مقاله آموزش سئو سایت به شما کمک می کند تا در میانه راه متلاشی نشوید.

هر گونه سوال یا پشنهادی برای ما دارید، در قسمت نظر ها ارائه بدید ما خوشحال می شیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *