سئو داخلی چیست؟

سئو-داخلی-چیست-؟
سئو سایت

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی چیست؟ سئو داخلی که به نام های On-Page SEO و On-Site SEO شناخته می شود. به طور کلی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با استفاده از بهینه سازی عناصر یک سایت، سبب افزایش رتبه و ترافیک سایت شود. منظور از سئو داخلی در واقع، هم بهینه سازی محتوا و هم کدهای HTML وب سایت است؛ اما سئو خارجی یا Off-Site SEO در مقابل بهینه سازی داخلی قرار دارد؛ که شامل لینک های خارج سایت و سیگنال های دیگر است که به سمت سایت شما ارجاع داده می شود.

همانطور که گفتیم سئو داخلی موجب می شود تا موتورهای جستجو بهتر بتوانند سایت شما را تفسیر کنند و همچنین به کاربران برای درک بهتر محتواها نیز کمک می کند. در واقع اینطور می توان گفت که هدف نهایی سئو داخلی کمک به موتورهای جستجو و کاربران برای درک موارد زیر است:

 • تشخیص دادن محتواهای شما به عنوان مرتبط ترین مطلب با عباراتی که جستجو می شود
 • ارزیابی کردن صفحه به عنوان یک صفحه با ارزش در نتایج جستجو گوگل
 • درک محتواهای هر صفحه

سئو داخلی با سئو خارجی کاملا متفاوت است. ما در پست های قبلی در مورد سئو خارجی صبحت کرده ایم و روش های سئو خارجی را نیز ارائه داده ایم.

سئو داخلی چیست و چرا مهم است؟

سئو داخلی چیست؟ آیا سئو داخلی در سال ۲۰۲۰ تغییر کرده است؟ آیا سئو داخلی هنوز کارایی دارد؟ جواب من به این سوال «بله» است. سئو داخلی هنوز هم مهم ترین مرحله از سئو و بهینه سازی سایت است. اگر چه گوگل بسیار با هوش تر از گذشته شده است؛ اما هنوز هم سئو داخلی مهم و پر اهمیت است. اگر در مورد کلمات کلیدی رقابتی تحقیق می کنید. متوجه خواهید شد که صفحاتی که در رتبه بندی های بالاتری قرار دارند، سئو داخلی را به خوبی رعایت کرده اند.

برای رتبه بندی محتوای خود در سال ۲۰۲۰ شما باید محتوا و سایت خود را به کلی بهینه سازی کنید؛ اما بهینه سازی سئو داخلی چیست؟ و شامل چه روش هایی می شود. به نکاتی که در زیر به آن ها اشاره کرده ام توجه کنید.

 • تجربه کاربری
 • Bounce Rate و زمان ماندن کاربر در سایت
 • کلمات کلیدی هدف
 • سرعت بارگذاری سایت
 • نرخ کلیک

کلمات کلیدی، محتوا و سئو داخلی سایت

در زمان های گذشته افراد معنی سئو داخلی را اینطور تصور می کردند که باید از کلمات کلیدی به تعداد زیاد در نقاط مختلف صفحه استفاده کنند تا موتورهای جستجو متوجه شوند که این صفحه با این کلمه ارتباط زیادی دارد و تجربه کاربری در اولویت دوم قرار داشت؛ اما دیگر اینگونه نیست و کلمات کلیدی در مرکز سئو داخلی قرار ندارد.

امروزه موتورهای جستجو صفحات را بر اساس مفهومشان به کاربران نشان می دهند و علاوه بر کلمات کلیدی، کلمات مترادف و تعداد تکرار آن را هم در نظر می گیرند. آنچه که برای گوگل اهمیت دارد، مرتبط بودن صفحه با آنچه که کاربر می خواهد، است.

سئو داخلی امروزه به اینکه کاربران شما چه کسانی هستند و چه می خواهند بیشتر توجه دارد تا تکرار کلمات کلیدی. برای اینکه صفحات شما بهینه سازی داخلی خوبی داشته باشند باید دارای ویژگی های از جمله:

 • عمق زیاد: در صورتی که بتوانید یک محتوای عمیق در رابطه با موضوع مورد نظر خود بنویسید می توانید رتبه خوبی در گوگل بگیرید.
 • یکتا بودن: هیچ وقت از مطالب کپی شده استفاده نکنید و سعی کنید همیشه محتواها را به صورت اختصاصی بنویسید.
 • کاربر پسند بودن: سعی نکنید در محتواهای خود موارد تبلیغاتی آن هم به مقدار زیاد استفاده کنید چرا که باعث آزار کاربران می شود و در خوانا و قابل فهم بودن مطالب خود هم دقت کنید.
 • معتبر بودن: سعی کنید برای مطالبی که می گذارید، یک منبع هم در نظر بگیرید تا خواننده متوجه اعتبار بالای آن شود.
 • همگام بودن با هدف کاربر: هر مطلبی که برای سایت خود منتشر می کنید باید با هدف اصلی کاربران متناسب باشد. وقتی کاربری کلمه ای را جستجو می کنند و وارد سایت شما می شود، باید اطمینان حاصل کنید که به هدف خود رسیده و آن اطلاعاتی که لازم داشته را دریافت کرده است.

پارامترهای سئو داخلی که با کلمات کلیدی مرتبط نیستند

به غیر از کلمات کلیدی فاکتورهای دیگری هم وجود دارد که بر بهینه سازی داخلی سایت اثر می گذارند. این فاکتورها عبارت اند از:

 • سرعت بارگذاری صفحه
 • استفاده از داده های ساختاری
 • ساختار ULR
 • لینک های داخلی صفحه
 • نمایش موبایلی
 • داده های متا

تمامی این پارامترها نشان می دهند که هر چه عملکرد صفحه بهتر باشد، بهینه سازی داخلی آن سایت هم بهتر خواهد بود.

چگونه یک صفحه را بهینه سازی داخلی کنیم؟

برای اینکه بتوان بهینه سازی کامل یک صفحه را انجام داد باید علاوه بر تغییر متن، کد های صفحه را هم تغییر داد. با استفاده از راهکارهایی که در ادامه بازگو می کنیم و همچنین بهینه سازی داخلی می توان سئو کامل صفحات را انجام داد.

آموزش سئو داخلی و راهکارهای آن

در ادامه ما یک چک لیست از راهکارهای بهینه سازی داخلی سایت را فراهم کرده ایم که شما می توانید با استفاده از آن ترافیک سایت خود را افزایش دهید. باوجود اینکه این مقاله کمی طولانی تر از سایر مقالات می باشد اما با مطالعه آن اطلاعات کامل و جامعی درباره سئو به دست خواهید آورد. بنابراین تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

۱٫ در ۱۰۰ کلمه اول حتما از کلمه کلیدی هدف استفاده کنید

این یک تاکتیک قدیمی در سئو داخلی است که هنوز هم کاربرد دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بار در ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه اول مقاله خود از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید.

چرا این کار در سئو داخلی مهم است؟ زیرا گوگل با دیدن کلمه کلیدی اصلی صفحه در ابتدای آن، به صفحه شما رتبه بیشتری می دهد. برای مثال تصور کنید که شما مقاله ای در مورد رژیم غذایی منتشر کرده اید. اگر شما واقعا در مقاله خود مورد رژیم صحبت کرده باشید، خیلی طبیعی است که در ابتدای مقاله در مورد رژیم بنویسید. این مورد فقط یک مورد کوچک است که به گوگل کمک می کند تا صفحه شما را بهتر درک کند و رتبه بندی بهتری به آن بدهد.

۲٫ عنوان وبلاگ خود را در تگ H1 قرار دهید

به او H1 فقط در هر صفحه یک بار استفاده کنید. گوگل اظهار داشته است که استفاده از برچسب را H1 به او کمک می کند تا درک کند که صفحه در مورد چیست و ساختار آن را بهتر بفهمد. اکثر سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس به طور خودکار تگ H1 را به عنوان پست وبلاگ شما اضافه می کنند؛ اما همیشه این طور نیست. پس حتما این مورد را در کد های سایت خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که عنوان صفحه شما در تگ H1 قرار گرفته است.

۳٫ تیتر های بعدی را در تگ H2 و H3 قرار دهید

برای حداقل یک بار هم که شده در طول مقاله خود از کلمات کلیدی در تگ H2 هم استفاده کنید. این کار شاید بر روی سئو سایت شما اثر زیادی نگذارد اما خوانایی مطلب شما را بالا می برد.

۴٫ چگالی کلمات کلیدی

فاکتور های مهم سئو داخلی چیست ؟ چگالی کلمات کلیدیچگالی کلمات کلیدی یعنی این که چند بار کلمه کلیدی خود را در محتوا استفاده کرده اید. شاید در لیست بهترین راهکار های سئو چگالی کلمات کلیدی را نبینید، اما چگالی کلمات کلیدی با تجربه ای که من داشته ام قطعا روی سئو تاثیر مثبت می گذارد؛ اما خیلی زیاد از کلمه کلیدی در محتوا استفاده نکنید.

بهترین فاکتور های سئو داخلی چیست: استفاده از لینک های خارجی

لینک های خارجی و مرتبط به موضوع سایت شما به گوگل کمک می کند تا مبحث صفحه شما را بهتر درک و تشخیص دهد. همچنین لینک های خارجی به گوگل نشان می دهد که سایت شما یک سایت معتبر و باکیفیت است. افراد زیادی در Reboot Online آزمایش هایی را انجام داده اند تا مطمئن شوند که لینک های خارجی به بهبود رتبه بندی کمک می کنند یا خیر؟ ما دریافته ایم که وب سایت هایی که لینک خارجی در سایت خود دارند، بهتر رتبه بندی می شوند.

۵- از اهمیت E-A-T در بهینه سازی داخلی سایت غافل نشوید

یکی از موارد مهم در بهینه سازی داخلی و سئو محتوا توجه به سه پارامتر تخصص Expertise ))، اعتبار(Authoritativeness) و اعتماد پذیری (Trustworthiness)  می باشد. هنگامی که گوگل به بررسی سایت های مختلف می پردازد به این سه عامل بیش از سایرین توجه می کند. به زبان ساده مطالب شما باید در یک حوزه ( تخصص) یونیک نوشته شده باشند.

از طرفی دیگر سایت شما باید دارای اعتبار مناسبی باشد چراکه در این صورت گوگل با خیالی راحت تر سایت شما را به کاربران خود نمایش خواهد داد. اعتماد پذیری نیز که وابسته به پارامتر قبلی یعنی اعتبار می باشد، عاملی دیگر جهت افزایش رتبه seo سایت به حساب می آید.

بنابراین اگر قصد دارید در صفحات نتایج جستجو ( SERP ) به جایگاهی مناسب دست پیدا کنید؛ هنگام تولید محتوا به سه پارامتر ذکر شده توجه ویژه ای داشته باشید.

۶- در استفاده از لینک داخلی زیاده روی نکنید

یکی از بخش های جدایی ناپذیر در سئو داخلی سایت استفاده از Internal Links می باشد. متاسفانه برخی افراد بر این باورند که هر اندازه از لینک داخلی بیشتری استفاده کنند، جایگاهشان در صفحات نتایج جستجو یا همان SERP بهبود خواهد یافت. اما با کمی جستجو و حتی فکر، متوجه خواهید شد که این عقیده از پایه و اساس اشتباه است.

اگر از این موضوع بگذریم که موتورهای جستجوگر با زیاده روی در استفاده از لینک خارجی و داخلی به شدت مخالف هستند؛ نوبت به خوانندگانی می رسد که به دلیل زیاد بودن لینک سازی داخلی در محتوا، هرچه بیشتر مطالعه می کنند، رغبت کمتری به خواندن متن نشان می دهند.

پیش از اقدام برای لینک سازی داخلی این نکته را در نظر بگیرید که مخاطب در وهله اول قصد خواندن همان صفحه ای را دارد که به آن وارد شده است. بنابراین اگر شما با اسپم کردن لینک ها قصد ارجاع دادن او به مراحل مختلف را داشته باشید؛ مطمئنا او را از سایت خود فراری خواهید داد! بنابراین با اسپم نکردن لینک های خارجی و داخلی مختلف لطفی در حق جامعه خوانندگان کنید!

۷- از اقداماتی که منجر به هم نوع خواری یا cannibalization می شود، خودداری نمایید

مطمئنا تا کنون به پاسخ سوال سئو داخلی چیست ، رسیده اید. حال نوبت آشنایی با هم نوع خواری یا cannibalization در سایت می باشد. اگر به مفهوم کلمه دقت کنید شاید به نظرتان کمی عجیب باشد؛ ما اینجاییم که به شما بگوییم هم نوع خواری در سئو سایت علاوه بر عجیب بودن بسیار ترسناک هم می باشد. تاثیری که هم نوع خواری در seo سایت می گذارد به اندازه ای مضر است که اگر به آن بی توجهی کنید در مدت زمانی کوتاه باعث تنزل رتبه سایتتان خواهد شد.

هم نوع خواری بدین معناست که صفحات سایت شما با یکدیگر بر سر دریافت رتبه بالاتر در گوگل رقابت کنند. در این صورت در نتایج جستجو گاهی این صفحه و گاهی صفحه دیگر نمایش داده می شوند. در این صورت رتبه سایت تنزل پیدا کرده و صفحات ذکر شده هیچگاه در نتایج top باقی نمی مانند.

این مشکل معمولا زمانی رخ می دهد که شما چند محتوا با یک کلمه کلیدی یکسان برای سایت خود تولید کنید. این صفحات حتی اگر Page Title متفاوتی داشته باشند باز هم با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. بنابراین تغییر در موارد این چنینی( عنوان مقاله و یا Description Meta) تاثیری در از بین بردن هم نوع خواری نخواهند داشت.

توصیه ما برای جلوگیری از هم نوع خواری عدم استفاده از کلمات کلیدی یکسان در چند صفحه می باشد. برای از بین بردن این نوع صفحات نیز پیشنهادمان جمع آوری تمامی مطالب و انتشار آن ها در یک مقاله می باشد. با انجام این کار علاوه بر کسب رتبه بالا در گوگل از دست صفحات هم نوع خوار نیز رها خواهید شد.

۸- قابلیت اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی را در وب سایت خود راه اندازی کنید

مطمئنا شما هم با سایت هایی رو به رو شده اید که قابلیت اشتراک گذاری محتوای خود در شبکه های اجتماعی را برای کاربران ایجاد می کنند. این عامل علاوه بر اینکه منجر به افزایش ترافیک می شود، تاثیری مثبتی در سئوی سایتتان نیز خواهد گذاشت. بنابراین این اقدام را می توان یکی از روش های موثر در بهینه سازی داخلی سایت و on page seo دانست.

۹٫ URLهای خود را بهینه کنید

URLهای خود را بهینه کنید

ساختار URLهای بخشی از بهینه سازی داخلی شما را تشکیل می دهد. گوگل اخیرا در الگوریتم های خود از نسخه های عجیبی از URL استفاده کرده است. بهترین URL ها، URL هایی هستند که در آنها از برچسب عنوان استفاده شده است؛ بنابراین باید بگوییم که آدرس ها خیلی مهم تر از گذشته هستند؛ اما چگونه باید URL هایی ساخت که بر روی سئو داخلی سایت اثر مثبت بگذارد؟ به دو روش زیر:

 • URL های خود را کوتاه کنید.
 • کلمه کلیدی را در URL خود به کار ببرید.

۱۰٫ تگ عنوان صفحه خود را بهینه کنید

به نظر من برچسب عنوان بهترین ترین عامل در سئو داخلی است. به این دلیل که تگ عنوان شما به موتور های جستجو یک نمای کلی از صفحه را می دهند. در تجربه من هرچه کلمه کلیدی به ابتدای تگ عنوان نزدیک تر باشد، رتبه بهتری در موتور های جستجو می گیرد. البته لزومی ندارد که کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان قرار دهید. چون همیشه چنین کاری معنی ندارد؛ اما هر چه کلمه کلیدی به ابتدای عنوان نزدیک تر باشد، بهتر است.

۱۱٫ از اصلاح کننده تگ استفاده کنید

استفاده از اصلاح کننده هایی مانند «بهترین، راهنما، چک لیست، سریع» و غیره می تواند در رتبه بندی کلمات کلیدی طولانی سایت شما کمک کند. برای مثال من می خواهم از اصطلاح «بهترین» برای رتبه بندی بهتر کلمات کلیدی طولانی خود استفاده کنم. به این ترتیب من می توانم به جای «یادگیری سئو» از کلمه کلیدی «بهترین روش های یادگیری سئو» استفاده کنم تا این صفحه از سایت من زودتر رتبه بندی شود.

۱۲٫ از توضیحات مت(Description Meta) ا بی نظیر و شامل کلمات کلیدی استفاده کنید

شما باید توضیحات متا(Description Meta) خود را برای هر صفحه منحصر به فرد و بی نظیر بنویسید. توضیحات متا چیزی است که کاربران را قانع می کند که روی لینک صفحه شما کلیک کنند. در توضیحات متا از کلمه کلیدی استفاده کنید و سعی کنید کاربر را قانع کنید که محتوای شما محتوایی ارزشمندی است

۱۳٫ فاکتو مهم دیگر در سئو داخلی چیست: محتوای منحصر به فرد

فاکتو مهم دیگر در سئو داخلی چیست : محتوای منحصر به فرد محتوای منحصر به فرد یکی دیگر از فاکتورهای بهینه سازی داخلی سایت است. وقتی می گویم منحصر به فرد، من فقط در مورد محتوای تکراری صحبت نمی کنم. منظور من انتشار محتوایی بی نظیر و خلاقانه است که واقعا کاربران به آن نیاز دارند؛ به عبارت دیگر محتوای شما باید چیز جدیدی را معرفی و آموزش دهد؛ اما چیز های جدید چی می توانند باشند؟

 • نکته یا استراتژی جدید
 • لیست بهتری از منابع مربوطه
 • طراحی قوی و UX عالی
 • تحقیق در مورد چیز جدیدی

فکر می کنید چطور برخی صفحات در رتبه ۱ گوگل قرار دارند؟ آیا فقط به دلیل انتخاب کلمات کلیدی مناسب این اتفاق افتاده است؟ بله قطعا کلمات کلیدی کمک کننده هستند، اما کافی نیستند. این صفحه ها منحصر به فرد هستند و به همین دلیل در رتبه ۱ قرار گرفته اند.

۱۴٫ محتوای ارزشمند

انتشار چیزی که بی نظیر است، یک نقطه شروع خوب است؛ اما کافی نیست. طبق آمار هر روز ۴ میلیون پست در وبلاگ ها منتشر می شود؛ بنابراین برای این که محتوای شما از آن ها متمایز باشد و مورد توجه کاربران قرار گیرد باید با ارزش و مفید باشد. در اینجا چند روش معرفی می کنم که به شما کمک می کند تا محتوای سئو شده و ارزشمند بسازید.

جزئیات را به مطالب خود اضافه کنید: تصاویر مرتبط و نشان دادن مراحل کار باعث می شود محتوای شما عملی به نظر برسد و به کاربران نیز کمک کند.

نوشتن واضح: نوشتن متن قوی باعث می شود محتوای شما جذاب تر شود.

مطالب به روز باشد: استراتژی ها، مراحل و نمونه های جدید به موفقیت شما کمک می کند.

نویسندگان خبره: بیشتر مطالبی که منتشر می شود توسط افرادی نوشته شده است که هرگز تولید محتوا انجام نداده اند. اطلاعات داشتن در مورد مطلبی که می خواهید در موردش بنویسید بسیار مهم است و ارزش مطالب شما را بالا می برد.

مطلب پیشنهادی: آموزش تولید محتوا در چهار مرحله

۱۵- کلمه کلیدی، کلمه کلیدی و باز هم کلمه کلیدی!

کلمه کلیدی, keywords

اگر هزاران بار هم این این عبارت را تکرار کنیم، باز هم نمی توانیم اهمیت آن را در سئو سایت و سئو محتوا بیان کنیم. مقاله ای که کلمه کلیدی مناسبی نداشته باشد همانند ماشینی است که بی کیفیت ترین چرخ ها را داشته باشد. شاید آن ماشین حرکت کند اما در مدت کوتاهی چرخ ها خراب شده و ماشین از حرکت می ایستد. آنگاه سایر اجزای خودرو مانند باطری و فرمان و… نیز بدون استفاده می مانند.

در سئو نیز در صورت نامناسب بودن کلمه کلیدی تمامی اقدامات مرتبط با بهینه سازی سایت و حتی خدمات Off-Page Seo نیز ارزش خود را از دست خواهند داد. بنابراین هنگام انتخاب کلمه کلیدی توجه داشته باشید که در صورت نامناسب بودن آن بهینه سازی داخلی و خارجی سایتتان ارزششان را از دست می دهند.

۱۶- تبدیل به یک متخصص سئو شوید و یا یکی را استخدام کنید

هر سایتی هر اندازه هم که رتبه بالایی در موتورهای جستجو داشته باشد باز هم نیاز به بررسی مداوم دارد. برخی افراد برای این کار شخصی با تجربه را استخدام می کنند. برخی دیگر اما خود دست به کار می شوند. اگر می توانید به سوالاتی مانند سئو داخلی سایت چیست و on page seo به چه معناست به طور کامل پاسخ دهید؛ پس توانایی تبدیل شدن به یک کارشناس سئو را دارید.

یک کارشناس یا متخصص سئو به صورت هفتگی و یا ماهانه تغییرات ایجاد شده در سئو سایت را بررسی می کند. همچنین برخی از وظایف متخصص سئو به شرح زیر می باشد.

بررسی مشکلات سئو فنی (Technical SEO)

رفع مشکلات موجود در سئو داخلی ( on page seo )

بررسی مشکلاتی که در ساختار وب سایت وجود دارند

رفع اشکالات موجود در سئو خارجی ( Off-Site Seo )

رفع خطاها و مشکل های تجربه کاربری

کنترل محتوا و ایجاد فرصت های جدید از آنها

ارائه چشم اندازی از رقابت در بازار اینترنتی

۱۷- هنگام تولید محتوا (Content production) ، علاوه بر موتورهای جستجوگر، خوانندگان را نیز در نظر داشته باشید

تولید محتوا

توجه داشته باشید که در وهله اول محتوا را برای انسان ها می نویسید و نه موتور جستجو گوگل! مطمئن باشید اگر متن شما اصطلاحا مصنوعی باشد خواننده در همان ابتدا آن را می فهمد و ممکن است دیگر به سایتتان سر نزند. نمی گوییم که به فکر بهینه سازی سایت خود نباشید، بلکه می گوییم نگذارید محتوایتان از حالت طبیعی خارج شود. انجام اقداماتی مانند بهینه سازی تصویر نه تنها منجر به دل زدگی خواننده نمی شوند بلکه تاثیر زیادی بر سئو داخلی سایت نیز می گذارند.

۱۸- مرتبط با موضوع سایت به تولید محتوا بپردازید

هر سایتی برای پیشرفت مجبور به فعالیت در یک حوزه خاص می باشد. این حوزه می تواند شامل موضوعات سیاسی، فرهنگی، سرگرمی، ورزشی و مواردی از این قبیل باشد. این موضوعات را می توان از Page Title و همچنین توضیحات متا ( Meta Description ) هر سایت متوجه شد.

پرداختن به موضوعات مختلف می تواند منجر به سردرگمی کاربر و در نهایت ترک سایت توسط وی شود. توجه داشته باشید سایت های خبری از این قاعده مستثنی می باشند.

۱۹- از رسانه های مختلف برای جذابیت بیشتر محتوای خود استفاده نمایید

همانطور که تا کنون مطالعه کرده اید اقداماتی مانند بهینه سازی تصاویر و استفاده از Internal Links تاثیر مستقیمی در جایگاه سایت می گذارند. با این وجود بهتر است با استفاده از رسانه های مختلف مانند ویدیوها و صوت ها رنگ و بویی تازه به وب سایت خود ببخشید.

از آنجایی که تعریف سئو داخلی بر پایه بهینه سازی سایت است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که استفاده از رسانه های مختلف می تواند سایت را برای مراجعه کنندگان تا حد زیادی بهینه نماید و تاثیر مثبتی بر جایگاه سایت بگذارد.

۲۰٫ محتوای خوب رضایت گوگل را به دست می آورد

محتوای منحصر به فرد و با ارزش می تواند صفحه شما را به رتبه اول گوگل برساند؛ اما اگر می خواهید در رتبه یک بمانید، باید صفحه شما رضایت کاربران و گوگل را بدست آورد؛ به عبارت دیگر صفحه شما باید همان چیزی باشد که کاربر می خواهد. در غیر این صورت احتمالا صفحه شما به صفحات دیگر گوگل منتقل می شود و ارزش خود را از دست می دهد.

۲۱٫ استفاده از تگ عنوان سوالی

متخصصین سئو تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده اند تا دریابند که چرا برخی از لینک ها بیشتر از بقیه روی آن ها کلیک می شود. آن ها در یافته اند که عناوین سوالی بیشترین کلیک را داشته اند؛ بنابراین هر وقت توانستید از تگ های عنوان سوالی استفاده کنید. برای مثال من می خواهم در مورد سئو داخلی بنویسم. عنوان صفحه خود را روی «سئو داخلی چیست» تنظیم می کنم؛ زیرا می دانم هر کس در مورد سئو داخلی در گوگل سرچ می کند، می خواهد بداند سئو داخلی چیست؛ و بر چسب عنوان «سئو داخلی چیست» به افراد نشان می دهد که این همان چیزی است که آن ها می خواهند.

۲۲٫ توضیحات متا را درست تنظیم کنید

من قبلا هم در پست های مختلفی در مورد توضیحات متا توضیح داده ام. به طور خاص در همه پست ها به این موضوع اشاره کرده ام که توضیحات متا باید قانع کننده باشد؛ اما نیاز نیست که ۱۰۰ درصد توضیحات متا شگفت انگیز باشند، فقط باید توضیحات متا را بنویسید. من دریافته ام که صفحاتی که توضیحات متا دارند تقریبا ۶% بیشتر از صفحاتی که توضیحات متا ندارد، کلیک می شوند. برای یافتن صفحاتی در سایتتان که توضیحات متا ندارند از یک ابزار بررسی سئو استفاده کنید. سپس به آن صفحات توضیحات متا اضافه کنید.

۲۳٫ احساسات را در تگ عنوان بر انگیزید

تحقیقات نشان داده است که عناوینی که عاطفی هستند و احساسات افراد را بر می انگیزند، ۷ درصد بیشتر از عناوین خشک و بی احساس کلیک می شوند. بله درست است. افراد به سمت عناوینی جذب می شوند که احساسات و عواطف آن ها را بر انگیزد. اگر عنوان صفحه شما خشک و بی احساس باشد، افراد آن را به عنوان اسپم در نظر می گیرند و روی لینکی که بیشتر دوست دارند کلیک می کنند. تگ عنوان خود را کمی با احساسات بنویسید؛ اما از کلماتی مانند قدرتمند و غیره که عنوان شما را غیر واقعی و تبلیغاتی می کند، بپرهیزید. سال جاری را به عنوان صفحه خود اضافه کنید.

۲۴- مخاطبانتان را درگیر کنید(user engagement)

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که تاثیر درگیر شدن مخاطبان در بهبود سئو داخلی سایت چیست و چگونه این کار را انجام دهیم؟ همانطور که می دانید روزانه هزاران وب سایت در حوزه های مختلف اقدام به انتشار و تولید محتوا می کنند. یکی از پارامترهایی که گوگل برای انتخاب وب سایت های برتر انتخاب می کند میزان فعالیت مراجعه کنندگان در سایت می باشد.

دلیل انتخاب این سایت ها توسط گوگل این است که محتوای این سایت ها آنقدر جذاب می باشد که خوانندگان را به مشارکت در بحث ترغیب کرده است. بنابراین هر اندازه از ترفندهای مختلف جهت افزایش user engagement سایت خود استفاده نمایید، شانس بیشتری برای افزایش رتبه سئو خواهید داشت.

به عنوان مثال فرض کنید مقاله ای با موضوع سئو داخلی چیست منتشر کرده اید. برای دعوت خوانندگان به مشارکت، باید در پایان مقاله از مخاطب بخواهید تا دیدگاه خود در رابطه با تعریف سئو داخلی را با شما به اشتراک بگذارد؛ همچنین می توانید اقدام به طرح سوالاتی مانند “به نظر شما از میان موارد ذکر شده تاثیر گذارترین پارامتر در سئو داخلی سایت چیست” بپردازید.

۲۵- واکنش گرا (Responsive) بودن سایت

واکنش گرا (Responsive) بودن سایت

به زبان ساده واکنش گرا (Responsive) بودن سایت به این معناست که سایت مورد نظر در دستگاه های مختلف مانند انواع گوشی های هوشمند و تبلت ها بدون هیچ مشکلی بالا بیاید و به خوبی نمایش داده شود. در گذشته بسیاری از سایت ها تنها از نسخه دسکتاپ پشتیبانی می کردند؛ اما امروزه به دلیل گسترش سایر دستگاه های هوشمند، ریسپانسیو بودن سایت یک نیاز اساسی برای باقی ماندن در عرصه رقابت به حساب می آید.

۲۶- مطالب طولانی منتشر کنید

طبق تحقیقات انجام شده مطالب طولانی شانس بیشتری نسبت برای کسب رتبه بالا در موتور جستجوگر گوگل دارند. البته این موضوع به معنای کش دادن مطلب نیست بلکه بدین معناست که محتوای جامعی تولید نمایید.

۲۷- از کلمات پرکاربرد در محتوای خود استفاده نمایید

در سایت های مختلف لیستی از کلمات پر کاربرد در زبان های مختلف منتشر می شود. استفاده از این کلمات می تواند شانس دیده شدن وب سایتتان را نسبت به قبل افزایش دهد. بنابراین با یافتن کلمات پر استفاده و البته مرتبط با موضوع محتوای خود، قدم مهمی در راستای افزایش جایگاه سایت بر می دارید.

۲۸- از یک مشاور یا تیم مجرب کمک بگیرید

استفاده از یک مشاور مجرب می تواند سرعت پیشرفتتان  نسبت به قبل را چند برابر نماید. یک تیم خبره به خوبی از جدیدترین تغییرات سئو با خبر بوده و با تجربه ای که دارند شما را در راه رسیدن به صفحات اول گوگل راهنمایی می کنند.

۲۹٫ به قسمت ابتدایی صفحه خود توجه بیشتری داشته باشید

وقتی شخصی سایت شما را در گوگل می بیند و وارد سایت شما می شود، می خواهد سریع آنچه به دنبالش است را پیدا کند و بخواند. به همین دلیل سعی کنید در ابتدای صفحه تصاویر نگذارید. در عوض تیتر های مهم را در محور قرار دهید.

۳۰٫ یک انجمن فعال داشته باشید

داشتن یک انجمن در وبلاگ شما مانند یک کد تقلب در نرخ جستجوی سایت است. ولی چرا؟ یک بخش برای کامنت های کاربران خود داشته باشید تا نظرات خود را با شما در میان بگذارند. با این کار می دانید کاربران شما چه می خواهند و همان را برایشان آماده می کنید. بخش نظرات باعث می شود تا افراد دوباره به سایت شما برگردند.

۳۱٫ از تصاویر اصلی و با کیفیت استفاده کنید

آیا از تصاویر استوک در محتوای خود استفاده می کنید؟ تصاویر استوک ممکن است به سئو سایت شما آسیب برساند. به تازگی یکی از متخصصین سئو تاثیر تصاویر استوک را در رتبه بندی گوگل آزمایش کرده است. او برای آزمایش وب سایت های جدیدی را ایجاد کرده است. وی در برخی از این سایت ها تصاویر عمومی قرار داده و در برخی دیگر تصاویر اصلی را گذاشته! نتیجه این تحقیق این بود که سایت هایی که از تصاویر منحصر به فرد استفاده می کنند از سایت هایی که از تصاویر استوک استفاده می کنند، پیشی گرفتند؛ بنابراین تصاویر استوکی که شما در سایت خود استفاده می کنید، هزاران سایت دیگر نیز استفاده می کنند. شما بهتر است تصاویری که در سایت خود می گذارید را خودتان طراحی کنید.

۳۲٫ لینک سازی داخلی

سئو داخلی چیست؟ ، لینک سازی داخلی

لینک های داخلی تاثیر بسیار زیادی روی سئو سایت دارند. وقتی شما می خواهید صفحات خود را تقویت کنید، از صفحاتی که قدرت بالایی دارند به صفحاتی که نیاز به تقویت دارند لینک می دهید. برای این کار از متن های لنگر با کلمه کلیدی قوی استفاده کنید تا تمام صفحات شما قدرت بیشتری بگیرند. ابزاری که برای این کار به شما کمک می کند، Ahrefs است.

مطلب پیشنهادی: چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

۳۳٫ مطالب جامع  بنویسید

گوگل می خواهد به کاربران خود محتوایی را نشان دهد که همه چیز هایی که می خواهد را در یک صفحه داشته باشد؛ به عبارت دیگر گوگل محتوای جامع را می پسندد. اگر پست شما یک موضوع را کاملا پوشش می دهد، شانس شما برای رتبه گرفتن در گوگل بیشتر می شود؛ اما یکی از ساده ترین راه ها برای اطمینان از این که گوگل محتوا شما را کامل ببینید چیست؟

کلمات کلیدی Lis: کلمات کلیدی Lis همان مترادف های کلمات کلیدی اصلی هستند که برای تعیین ارتباط یک صفحه از آن استفاده می شود. اگر مطالب خود را طولانی تر بنویسید بهتر می توانید از مترادف های کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید.

۳۴٫ سرعت صفحه خود را افزایش دهید

گوگل اظهار داشته است که سرعت بارگذاری یک صفحه یکی از سیگنال های مهم در سئو داخلی سایت است. بیشتر سایت هایی که کند هستند تنها با استفاده از یک هاست سریع تر می توانند سرعت خود را بهبود بخشند. برای افزایش سرعت همچنین می توانید کار هایی که در زیر گفته ام را انجام دهید.

 • اسکریپت های اضافی را حذف کنید
 • اندازه کد های صفحه را کاهش دهید
 • تصاویر را بهینه سازی کنید

۳۵- ساده بنویسید

هنگامی که اقدام به تولید محتوا می کنید باید بدانید که خوانندگان شما می توانند از هر قشری باشند. به همین دلیل بهتر است اصل ساده نویسی را رعایت کرده و تا حد امکان از به کار بردن عبارات و اصطلاحات پیچیده بپرهیزید. در این صورت هر فردی با هر میزان اطلاعات قادر به درک محتوای شما خواهد بود.

۳۶- از برچسب های (tag) مرتبط استفاده نمایید

یکی دیگر از راه های بهینه سازی وب سایت، استفاده از برچسب ها و دسته بندی های مرتبط می باشد. این کار به گوگل کمک خواهد کرد تا محتوای شما را بهتر از قبل شناسایی کرده و آن را به افرادی نمایش دهند که پتانسیل بیشتری را برای تبدیل شدن به مشتری شما دارا می باشند.( بدین معنا که محصول شما بیش از محصولات سایر سایت ها مطابق نیازهای او خواهد بود)

۳۷- پیش از انتشار محتوا حتما آن را بازبینی کنید

همواره پیش از منتشر کردن محتوا بهتر است نگاهی دقیق و یا حتی اجمالی به آن بیاندازیم. دلیل این امر بررسی این نکته است که چیزی جا نمانده باشد. عده ای برای این کار از چک لیست استفاده می کنند که اقدامی قابل توجه محسوب می شود.

۳۸- تگ های alt را فراموش نکنید

تگ های alt توضیحاتی هستند که در صورت عدم نمایش تصاویر به بازدید کنندگان نمایش داده می شوند. این توضیحات به گوگل نیز در شناختن ماهیت تصویر کمک می کند. تگ های   altبسته به نظر مدیر سایت می توانند شامل کلمات کلیدی و یا کلمات مترادف نیز باشند.

امیدوارم در این مقاله با تعریف سئو داخلی آشنا شده باشید و به سادگی بتوانید به سوالاتی از قبیل سئو داخلی چیست پاسخ دهید. همچنین

من سعی کردم تمام چیزی هایی که در مورد سئو داخلی چیست می خواستید را در اختیار شما قرار دهم. اگر سوالی در مورد مقاله سئو داخلی چیست دارید و یا من چیزی را فراموش کرده ام لطفا در قسمت نظرات وارد کنید.

پست های مرتبط:  سئو موبایل : 8راهی که برای بهینه سازی موبایل مناسب است

4افکار در مورد “سئو داخلی چیست؟”

 1. سلام خسته نباشید.. می خواستم بدونم الان که من که در سال ۲۰۲۱ دارم سئو یاد میگیرم تمرکز اصلی را بر روی on page بزارم برای یادگیری یا بر روی off page
  چون در سمینار های مختلفی که شرکت کردم، میگن کم کم سئو خارجی داره از بین میره و سئو داخلی داره تقویت میشه.
  منم اولین مقاله ای هست که در سایت شما میخونم و چون مقاله خیلی خوبی بود اومدم ازتون سوال بپرسم و نظر شما را هم در این مورد بدانم..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. درود کاربر گرامی خیر هنوز هم سئو خارجی از نظر گوگل اهمیت زیادی داره و همچنین به رتبه بندی سایت و رسیدن به لینک های اول گوگل کمک بسیار زیادی میکنه… اما در مرحله اول شما باید سئو داخلی رو یاد بگیرید چون سئو خارجی، بیشتر کار های مربوط به سئو کلاه سیاه است و تا شما سئو داخلی سایت رو نتونید به خوبی انجام بدید، سئو خارجی اهمیتی برای سایتتون نخواهد داشت

 2. سلام..ممنون از مطلب بسیار خوبتون اما واسه من یه سوال به وجود اومده اونم اینکه کسانی که میگن ما با سئو داخلی کلمات رو تقویت کردیم، بدون استفاده از بک لینک یعنی فقط این کار هارو انجام دادن؟ این مواردی که گفتید رو اگه انجام بدیم دیگه نیازی به بک لینک نیست؟

  1. سلام کاربر گرامی این که سایت شما برای بالا اومدن به بک لینک نیاز داره یا نه به سختی کلمه کلیدی و همچنین رقبای شما بستگی داره … در برخی از کلمات شما تنها با سئو داخلی و لینک سازی داخلی درست می تونید، کلمه مورد نظر رو به لینک های بالا برسونید، اما در برخی موارد به توجه به این که کلمه سختی مدنظرتون هست و همچنین در این کلمه رقبای قوی دارید، باید بک لینک سازی هم انجام بدید، اما حتما قبل از این کار سئو داخلی سایت خودتون رو اوکی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *