سئو داخلی چیست؟ 21 تکنیک اثر بخش در On-Page SEO

سئو-داخلی-چیست-؟
سئو سایت

سئو داخلی چیست؟ ۲۱ تکنیک اثر بخش در On-Page SEO

سئو داخلی چیست؟ سئو داخلی که به نام های On-Page SEO و On-Site SEO شناخته می شود. به طور کلی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با استفاده از بهینه سازی عناصر یک سایت، سبب افزایش رتبه و ترافیک سایت شود. منظور از سئو داخلی در واقع، هم بهینه سازی محتوا و هم کدهای HTML وب سایت است؛ اما سئو خارجی یا Off-Site SEO در مقابل بهینه سازی داخلی قرار دارد؛ که شامل لینک های خارج سایت و سیگنال های دیگر است که به سمت سایت شما ارجاع داده می شود.

همانطور که گفتیم سئو داخلی موجب می شود تا موتورهای جستجو بهتر بتوانند سایت شما را تفسیر کنند و همچنین به کاربران برای درک بهتر محتواها نیز کمک می کند. در واقع اینطور می توان گفت که هدف نهایی سئو داخلی کمک به موتورهای جستجو و کاربران برای درک موارد زیر است:

 • تشخیص دادن محتواهای شما به عنوان مرتبط ترین مطلب با عباراتی که جستجو می شود
 • ارزیابی کردن صفحه به عنوان یک صفحه با ارزش در نتایج جستجو گوگل
 • درک محتواهای هر صفحه

سئو داخلی با سئو خارجی کاملا متفاوت است. ما در پست های قبلی در مورد سئو خارجی صبحت کرده ایم و روش های سئو خارجی را نیز ارائه داده ایم.

سئو داخلی چیست و چرا مهم است؟

سئو داخلی چیست؟ آیا سئو داخلی در سال ۲۰۲۰ تغییر کرده است؟ آیا سئو داخلی هنوز کارایی دارد؟ جواب من به این سوال «بله» است. سئو داخلی هنوز هم مهم ترین مرحله از سئو و بهینه سازی سایت است. اگر چه گوگل بسیار با هوش تر از گذشته شده است؛ اما هنوز هم سئو داخلی مهم و پر اهمیت است. اگر در مورد کلمات کلیدی رقابتی تحقیق می کنید. متوجه خواهید شد که صفحاتی که در رتبه بندی های بالاتری قرار دارند، سئو داخلی را به خوبی رعایت کرده اند.

برای رتبه بندی محتوای خود در سال ۲۰۲۰ شما باید محتوا و سایت خود را به کلی بهینه سازی کنید؛ اما بهینه سازی سئو داخلی چیست؟ و شامل چه روش هایی می شود. به نکاتی که در زیر به آن ها اشاره کرده ام توجه کنید.

 • تجربه کاربری
 • Bounce Rate و زمان ماندن کاربر در سایت
 • کلمات کلیدی هدف
 • سرعت بارگذاری سایت
 • نرخ کلیک

کلمات کلیدی، محتوا و سئو داخلی سایت

در زمان های گذشته افراد معنی سئو داخلی را اینطور تصور می کردند که باید از کلمات کلیدی به تعداد زیاد در نقاط مختلف صفحه استفاده کنند تا موتورهای جستجو متوجه شوند که این صفحه با این کلمه ارتباط زیادی دارد و تجربه کاربری در اولویت دوم قرار داشت؛ اما دیگر اینگونه نیست و کلمات کلیدی در مرکز سئو داخلی قرار ندارد.

امروزه موتورهای جستجو صفحات را بر اساس مفهومشان به کاربران نشان می دهند و علاوه بر کلمات کلیدی، کلمات مترادف و تعداد تکرار آن را هم در نظر می گیرند. آنچه که برای گوگل اهمیت دارد، مرتبط بودن صفحه با آنچه که کاربر می خواهد، است.

سئو داخلی امروزه به اینکه کاربران شما چه کسانی هستند و چه می خواهند بیشتر توجه دارد تا تکرار کلمات کلیدی. برای اینکه صفحات شما بهینه سازی داخلی خوبی داشته باشند باید دارای ویژگی های از جمله:

 • عمق زیاد: در صورتی که بتوانید یک محتوای عمیق در رابطه با موضوع مورد نظر خود بنویسید می توانید رتبه خوبی در گوگل بگیرید.
 • یکتا بودن: هیچ وقت از مطالب کپی شده استفاده نکنید و سعی کنید همیشه محتواها را به صورت اختصاصی بنویسید.
 • کاربر پسند بودن: سعی نکنید در محتواهای خود موارد تبلیغاتی آن هم به مقدار زیاد استفاده کنید چرا که باعث آزار کاربران می شود و در خوانا و قابل فهم بودن مطالب خود هم دقت کنید.
 • معتبر بودن: سعی کنید برای مطالبی که می گذارید، یک منبع هم در نظر بگیرید تا خواننده متوجه اعتبار بالای آن شود.
 • همگام بودن با هدف کاربر: هر مطلبی که برای سایت خود منتشر می کنید باید با هدف اصلی کاربران متناسب باشد. وقتی کاربری کلمه ای را جستجو می کنند و وارد سایت شما می شود، باید اطمینان حاصل کنید که به هدف خود رسیده و آن اطلاعاتی که لازم داشته را دریافت کرده است.

پارامترهای سئو داخلی که با کلمات کلیدی مرتبط نیستند

به غیر از کلمات کلیدی فاکتورهای دیگری هم وجود دارد که بر بهینه سازی داخلی سایت اثر می گذارند. این فاکتورها عبارت اند از:

 • سرعت بارگذاری صفحه
 • استفاده از داده های ساختاری
 • ساختار ULR
 • لینک های داخلی صفحه
 • نمایش موبایلی
 • داده های متا

تمامی این پارامترها نشان می دهند که هر چه عملکرد صفحه بهتر باشد، بهینه سازی داخلی آن سایت هم بهتر خواهد بود.

چگونه یک صفحه را بهینه سازی داخلی کنیم؟

برای اینکه بتوان بهینه سازی کامل یک صفحه را انجام داد باید علاوه بر تغییر متن، کد های صفحه را هم تغییر داد. با استفاده از راهکارهایی که در ادامه بازگو می کنیم و همچنین بهینه سازی داخلی می توان سئو کامل صفحات را انجام داد.

آموزش سئو داخلی و راهکارهای آن

در ادامه ما یک چک لیست از راهکارهای بهینه سازی داخلی سایت را فراهم کرده ایم که شما می توانید با استفاده از آن ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

۱٫ در ۱۰۰ کلمه اول حتما از کلمه کلیدی هدف استفاده کنید

این یک تاکتیک قدیمی در سئو داخلی است که هنوز هم کاربرد دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بار در ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه اول مقاله خود از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید.

چرا این کار در سئو داخلی مهم است؟ زیرا گوگل با دیدن کلمه کلیدی اصلی صفحه در ابتدای آن، به صفحه شما رتبه بیشتری می دهد. برای مثال تصور کنید که شما مقاله ای در مورد رژیم غذایی منتشر کرده اید. اگر شما واقعا در مقاله خود مورد رژیم صحبت کرده باشید، خیلی طبیعی است که در ابتدای مقاله در مورد رژیم بنویسید. این مورد فقط یک مورد کوچک است که به گوگل کمک می کند تا صفحه شما را بهتر درک کند و رتبه بندی بهتری به آن بدهد.

۲٫ عنوان وبلاگ خود را در تگ H1 قرار دهید

به او H1 فقط در هر صفحه یک بار استفاده کنید. گوگل اظهار داشته است که استفاده از برچسب را H1 به او کمک می کند تا درک کند که صفحه در مورد چیست و ساختار آن را بهتر بفهمد. اکثر سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس به طور خودکار تگ H1 را به عنوان پست وبلاگ شما اضافه می کنند؛ اما همیشه این طور نیست. پس حتما این مورد را در کد های سایت خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که عنوان صفحه شما در تگ H1 قرار گرفته است.

۳٫ تیتر های بعدی را در تگ H2 و H3 قرار دهید

برای حداقل یک بار هم که شده در طول مقاله خود از کلمات کلیدی در تگ H2 هم استفاده کنید. این کار شاید بر روی سئو سایت شما اثر زیادی نگذارد اما خوانایی مطلب شما را بالا می برد.

۴٫ چگالی کلمات کلیدی

فاکتور های مهم سئو داخلی چیست ؟ چگالی کلمات کلیدیچگالی کلمات کلیدی یعنی این که چند بار کلمه کلیدی خود را در محتوا استفاده کرده اید. شاید در لیست بهترین راهکار های سئو چگالی کلمات کلیدی را نبینید، اما چگالی کلمات کلیدی با تجربه ای که من داشته ام قطعا روی سئو تاثیر مثبت می گذارد؛ اما خیلی زیاد از کلمه کلیدی در محتوا استفاده نکنید.

بهترین فاکتور های سئو داخلی چیست: استفاده از لینک های خارجی

لینک های خارجی و مرتبط به موضوع سایت شما به گوگل کمک می کند تا مبحث صفحه شما را بهتر درک و تشخیص دهد. همچنین لینک های خارجی به گوگل نشان می دهد که سایت شما یک سایت معتبر و باکیفیت است. افراد زیادی در Reboot Online آزمایش هایی را انجام داده اند تا مطمئن شوند که لینک های خارجی به بهبود رتبه بندی کمک می کنند یا خیر؟ ما دریافته ایم که وب سایت هایی که لینک خارجی در سایت خود دارند، بهتر رتبه بندی می شوند.

۵٫ ULR های خود را بهینه کنید

ساختار ULR های بخشی از بهینه سازی داخلی شما را تشکیل می دهد. گوگل اخیرا در الگوریتم های خود از نسخه های عجیبی از ULR استفاده کرده است. بهترین ULR ها، ULR هایی هستند که در آنها از برچسب عنوان استفاده شده است؛ بنابراین باید بگوییم که آدرس ها خیلی مهم تر از گذشته هستند؛ اما چگونه باید ULR هایی ساخت که بر روی سئو داخلی سایت اثر مثبت بگذارد؟ به دو روش زیر:

 • ULR های خود را کوتاه کنید.
 • کلمه کلیدی را در ULR خود به کار ببرید.

 

۶٫ تگ عنوان صفحه خود را بهینه کنید

به نظر من برچسب عنوان بهترین ترین عامل در سئو داخلی است. به این دلیل که تگ عنوان شما به موتور های جستجو یک نمای کلی از صفحه را می دهند. در تجربه من هرچه کلمه کلیدی به ابتدای تگ عنوان نزدیک تر باشد، رتبه بهتری در موتور های جستجو می گیرد. البته لزومی ندارد که کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان قرار دهید. چون همیشه چنین کاری معنی ندارد؛ اما هر چه کلمه کلیدی به ابتدای عنوان نزدیک تر باشد، بهتر است.

۷٫ از اصلاح کننده تگ استفاده کنید

استفاده از اصلاح کننده هایی مانند «بهترین، راهنما، چک لیست، سریع» و غیره می تواند در رتبه بندی کلمات کلیدی طولانی سایت شما کمک کند. برای مثال من می خواهم از اصطلاح «بهترین» برای رتبه بندی بهتر کلمات کلیدی طولانی خود استفاده کنم. به این ترتیب من می توانم به جای «یادگیری سئو» از کلمه کلیدی «بهترین روش های یادگیری سئو» استفاده کنم تا این صفحه از سایت من زودتر رتبه بندی شود.

۸٫ از توضیحات متا بی نظیر و شامل کلمات کلیدی استفاده کنید

شما باید توضیحات متا خود را برای هر صفحه منحصر به فرد و بی نظیر بنویسید. توضیحات متا چیزی است که کاربران را قانع می کند که روی لینک صفحه شما کلیک کنند. در توضیحات متا از کلمه کلیدی استفاده کنید و سعی کنید کاربر را قانع کنید که محتوای شما محتوایی ارزشمندی است

۹٫ فاکتو مهم دیگر در سئو داخلی چیست: محتوای منحصر به فرد

فاکتو مهم دیگر در سئو داخلی چیست : محتوای منحصر به فرد محتوای منحصر به فرد یکی دیگر از فاکتورهای بهینه سازی داخلی سایت است. وقتی می گویم منحصر به فرد، من فقط در مورد محتوای تکراری صحبت نمی کنم. منظور من انتشار محتوایی بی نظیر و خلاقانه است که واقعا کاربران به آن نیاز دارند؛ به عبارت دیگر محتوای شما باید چیز جدیدی را معرفی و آموزش دهد؛ اما چیز های جدید چی می توانند باشند؟

 • نکته یا استراتژی جدید
 • لیست بهتری از منابع مربوطه
 • طراحی قوی و UX عالی
 • تحقیق در مورد چیز جدیدی

فکر می کنید چطور برخی صفحات در رتبه ۱ گوگل قرار دارند؟ آیا فقط به دلیل انتخاب کلمات کلیدی مناسب این اتفاق افتاده است؟ بله قطعا کلمات کلیدی کمک کننده هستند، اما کافی نیستند. این صفحه ها منحصر به فرد هستند و به همین دلیل در رتبه ۱ قرار گرفته اند.

۱۰٫ محتوای ارزشمند

انتشار چیزی که بی نظیر است، یک نقطه شروع خوب است؛ اما کافی نیست. طبق آمار هر روز ۴ میلیون پست در وبلاگ ها منتشر می شود؛ بنابراین برای این که محتوای شما از آن ها متمایز باشد و مورد توجه کاربران قرار گیرد باید با ارزش و مفید باشد. در اینجا چند روش معرفی می کنم که به شما کمک می کند تا محتوای سئو شده و ارزشمند بسازید.

جزئیات را به مطالب خود اضافه کنید: تصاویر مرتبط و نشان دادن مراحل کار باعث می شود محتوای شما عملی به نظر برسد و به کاربران نیز کمک کند.

نوشتن واضح: نوشتن متن قوی باعث می شود محتوای شما جذاب تر شود.

مطالب به روز باشد: استراتژی ها، مراحل و نمونه های جدید به موفقیت شما کمک می کند.

نویسندگان خبره: بیشتر مطالبی که منتشر می شود توسط افرادی نوشته شده است که هرگز تولید محتوا انجام نداده اند. اطلاعات داشتن در مورد مطلبی که می خواهید در موردش بنویسید بسیار مهم است و ارزش مطالب شما را بالا می برد.

مطلب پیشنهادی: آموزش تولید محتوا در چهار مرحله

۱۱٫ محتوای خوب رضایت گوگل را به دست می آورد

محتوای منحصر به فرد و با ارزش می تواند صفحه شما را به رتبه اول گوگل برساند؛ اما اگر می خواهید در رتبه یک بمانید، باید صفحه شما رضایت کاربران و گوگل را بدست آورد؛ به عبارت دیگر صفحه شما باید همان چیزی باشد که کاربر می خواهد. در غیر این صورت احتمالا صفحه شما به صفحات دیگر گوگل منتقل می شود و ارزش خود را از دست می دهد.

۱۲٫ فاکتور های مهم سئو داخلی چیست: استفاده از تگ عنوان سوالی

متخصصین سئو تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده اند تا دریابند که چرا برخی از لینک ها بیشتر از بقیه روی آن ها کلیک می شود. آن ها در یافته اند که عناوین سوالی بیشترین کلیک را داشته اند؛ بنابراین هر وقت توانستید از تگ های عنوان سوالی استفاده کنید. برای مثال من می خواهم در مورد سئو داخلی بنویسم. عنوان صفحه خود را روی «سئو داخلی چیست» تنظیم می کنم؛ زیرا می دانم هر کس در مورد سئو داخلی در گوگل سرچ می کند، می خواهد بداند سئو داخلی چیست؛ و بر چسب عنوان «سئو داخلی چیست» به افراد نشان می دهد که این همان چیزی است که آن ها می خواهند.

۱۳٫ فاکتور های مهم سئو داخلی چیست: توضیحات متا را درست تنظیم کنید

من قبلا هم در پست های مختلفی در مورد توضیحات متا توضیح داده ام. به طور خاص در همه پست ها به این موضوع اشاره کرده ام که توضیحات متا باید قانع کننده باشد؛ اما نیاز نیست که ۱۰۰ درصد توضیحات متا شگفت انگیز باشند، فقط باید توضیحات متا را بنویسید. من دریافته ام که صفحاتی که توضیحات متا دارند تقریبا ۶% بیشتر از صفحاتی که توضیحات متا ندارد، کلیک می شوند. برای یافتن صفحاتی در سایتتان که توضیحات متا ندارند از یک ابزار بررسی سئو استفاده کنید. سپس به آن صفحات توضیحات متا اضافه کنید.

۱۴٫ احساسات را در تگ عنوان بر انگیزید

تحقیقات نشان داده است که عناوینی که عاطفی هستند و احساسات افراد را بر می انگیزند، ۷ درصد بیشتر از عناوین خشک و بی احساس کلیک می شوند. بله درست است. افراد به سمت عناوینی جذب می شوند که احساسات و عواطف آن ها را بر انگیزد. اگر عنوان صفحه شما خشک و بی احساس باشد، افراد آن را به عنوان اسپم در نظر می گیرند و روی لینکی که بیشتر دوست دارند کلیک می کنند. تگ عنوان خود را کمی با احساسات بنویسید؛ اما از کلماتی مانند قدرتمند و غیره که عنوان شما را غیر واقعی و تبلیغاتی می کند، بپرهیزید. سال جاری را به عنوان صفحه خود اضافه کنید.

۱۵٫ به قسمت ابتدایی صفحه خود توجه بیشتری داشته باشید

وقتی شخصی سایت شما را در گوگل می بیند و وارد سایت شما می شود، می خواهد سریع آنچه به دنبالش است را پیدا کند و بخواند. به همین دلیل سعی کنید در ابتدای صفحه تصاویر نگذارید. در عوض تیتر های مهم را در محور قرار دهید.

۱۶٫ فاکتور های مهم سئو داخلی چیست: یک انجمن فعال داشته باشید

داشتن یک انجمن در وبلاگ شما مانند یک کد تقلب در نرخ جستجوی سایت است. ولی چرا؟ یک بخش برای کامنت های کاربران خود داشته باشید تا نظرات خود را با شما در میان بگذارند. با این کار می دانید کاربران شما چه می خواهند و همان را برایشان آماده می کنید. بخش نظرات باعث می شود تا افراد دوباره به سایت شما برگردند.

۱۷٫ از تصاویر اصلی و با کیفیت استفاده کنید

آیا از تصاویر استوک در محتوای خود استفاده می کنید؟ تصاویر استوک ممکن است به سئو سایت شما آسیب برساند. به تازگی یکی از متخصصین سئو تاثیر تصاویر استوک را در رتبه بندی گوگل آزمایش کرده است. او برای آزمایش وب سایت های جدیدی را ایجاد کرده است. وی در برخی از این سایت ها تصاویر عمومی قرار داده و در برخی دیگر تصاویر اصلی را گذاشته! نتیجه این تحقیق این بود که سایت هایی که از تصاویر منحصر به فرد استفاده می کنند از سایت هایی که از تصاویر استوک استفاده می کنند، پیشی گرفتند؛ بنابراین تصاویر استوکی که شما در سایت خود استفاده می کنید، هزاران سایت دیگر نیز استفاده می کنند. شما بهتر است تصاویری که در سایت خود می گذارید را خودتان طراحی کنید.

۱۸٫ لینک های داخلی

سئو داخلی چیست؟ ، لینک سازی داخلی

لینک های داخلی تاثیر بسیار زیادی روی سئو سایت دارند. وقتی شما می خواهید صفحات خود را تقویت کنید، از صفحاتی که قدرت بالایی دارند به صفحاتی که نیاز به تقویت دارند لینک می دهید. برای این کار از متن های لنگر با کلمه کلیدی قوی استفاده کنید تا تمام صفحات شما قدرت بیشتری بگیرند. ابزاری که برای این کار به شما کمک می کند، Ahrefs است.

مطلب پیشنهادی: چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

۱۹٫ مطالب جامع را بنویسید

گوگل می خواهد به کاربران خود محتوایی را نشان دهد که همه چیز هایی که می خواهد را در یک صفحه داشته باشد؛ به عبارت دیگر گوگل محتوای جامع را می پسندد. اگر پست شما یک موضوع را کاملا پوشش می دهد، شانس شما برای رتبه گرفتن در گوگل بیشتر می شود؛ اما یکی از ساده ترین راه ها برای اطمینان از این که گوگل محتوا شما را کامل ببینید چیست؟

کلمات کلیدی Lis: کلمات کلیدی Lis همان مترادف های کلمات کلیدی اصلی هستند که برای تعیین ارتباط یک صفحه از آن استفاده می شود. اگر مطالب خود را طولانی تر بنویسید بهتر می توانید از مترادف های کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید.

۲۰٫ سرعت صفحه خود را افزایش دهید

گوگل اظهار داشته است که سرعت بارگذاری یک صفحه یکی از سیگنال های مهم در سئو داخلی سایت است. بیشتر سایت هایی که کند هستند تنها با استفاده از یک هاست سریع تر می توانند سرعت خود را بهبود بخشند. برای افزایش سرعت همچنین می توانید کار هایی که در زیر گفته ام را انجام دهید.

 • اسکریپت های اضافی را حذف کنید
 • اندازه کد های صفحه را کاهش دهید
 • تصاویر را بهینه سازی کنید

۲۱٫ متن جایگزین

متن جایگزین به گوگل کمک می کند تا آنچه در تصویر شما نمایش داده می شود را بهتر درک کند. برای این که سئو سایت شما بهبود یابد بهتر است در متن جایگزین تصاویر خود از کلمه کلیدی استفاده کنید. یکی دیگر از دلایل بهینه سازی تصاویر برای سئو این است که این متن ها به موتور های جستجو سر نخ هایی می دهند تا موضوع صفحه شما را بهتر درک کنند و این روی رتبه بندی بالاتر سایت شما تاثیر می گذارد.

من سعی کردم تمام چیزی هایی که در مورد سئو داخلی چیست می خواستید را در اختیار شما قرار دهم. اگر سوالی در مورد مقاله سئو داخلی چیست دارید و یا من چیزی را فراموش کرده ام لطفا در قسمت نظرات وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *