سئو خارجی چیست و چرا مهم است ؟

سئو خارجی چیست
سئو سایت

سئو خارجی چیست و چرا مهم است ؟

آیا می خواهید با تولید محتوای خوب و جذاب در رتبه بندی گوگل قرار بگیرید ؟ اگر اینطور نیست ، ممکن است سئو خارجی موقصر این موضوع باشد. سئو را به طور کلی می توان به دو قسمت تقسیم کرد ، سئو داخلی و سئو خارجی، بسیاری از افراد سئو خارجی را مترادف بک لینک سازی می دانند. اما آیا واقعا این طور است؟ امروز می خواهیم در مورد این سوال که سئو خارجی چیست صحبت کنیم .

موضوعاتی که در این پست به آن ها می پردازیم :

سئو خارجی چیست ؟

تفاوت سئو خارجی و سئو داخلی

چرا سئو خارجی اهمیت دارد ؟

عواملی که سئو خارجی مرتبط هستند

 

 

سئو خارجی چیست ؟

سئو خارجی نشانگر تلاش هایی است که در خارج از وب سایت برای بهبود رتبه بندی موتور های جستجو انجام می شود. در سئو خارجی بک لینک سازی بخش مهمی از کار است. اما تمام سئو خارجی به ساخت بک لینک ختم نمی شود.

 

تفاوت سئو خارجی و سئو داخلی

سئو داخلی چیزی است که شما بر آن کنترل کاملی دارید، در حالی که برای سئو خارجی همیشه نمی توانید همه چیز را کنترل کنید. به عنوان مثال اگر من از کسی و یا سایتی بخواهم که به سایت من لینک بدهد، این را سئو خارجی می نامیم. چرا ؟ چون من در طی این فرایند، چیزی را در سایت خود تغییر نداده ام. بر عکس اگر سرعت سایت خود را برای مثال به بهینه سازی تصاویر بهبود دهم، این را سئو داخلی می گوییم زیرا من این تغییر را مستقیما روی وب سایت خود ایجاد کرده ام . البته برخی از عوامل در خارج از سایت وجود دارند که شما کنترل کاملی بر آنها دارید.

 

چرا سئو خارجی مهم است ؟

چرا سئو خارجی مهم است ؟گوگل در هنگام تصمیم گیزی در مورد رتبه بندی صفحات وب ، بسیاری از عوامل خارج از صفحه را در نظر می گیرد. بک لینک ها یکی از این عوامل هستند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر رتبه بندی سایت تاثیر می گذارند. به همین دلیل رتبه بندی فقط بر اساس محتوا و کیفیت آن ها به تنهایی دشوار است.

 

 

عوامل سئو خارجی مرتبط با لینک

بک لینک ها شاید مهم ترین بخش سئو خارجی باشند. چرا ؟ از آنجا که جستجوی گوگل بر روی چیزی به نام PageRank ساخته شده است . این الگوریتم به جستجو و بررسی کیفیت و کمیت بک لینک ها در یک صفحه می پردازد. برخی از متخصصان سئو PageRank را یک مفهوم یا اصطلاح منسوخ می دانند. اما گوگل تایید کرده که هنوز هم یک عامل رتبه بندی در سال گذشته همین PageRank بوده است.

پست های مرتبط:  راهنمای سئو سایت در گوگل

 

فاکتور های سئو خارجی چیست ؟

اما فاکتور های مهم در سئو خارجی چیست ؟ در این قسمت شما را با فاکتور های مهم و تاثیر گذار در سئو خارجی بیشتر آشنا می کنم.

۱- تعداد دامنه های ارجاع کننده

نه تنها بک لینک های بیشتر از وب سایت های منحصر به فرد روی رتبه بندی بالاتر سایت تاثیر می گذارد، بلکه ترافیک جستجوی ارگانیک این سایت ها هم روی رتبه بندی سایت شما تاثیر گذار است. برای بررسی تعداد بک لینک های سایت خود ، از سایت Ahrefs استفاده کنید تا لیست بک لینک های شما را به صورت رایگان در اختیارتان قرار دهد.

 

 

 

هدف از ساخت بک لینک فقط تعداد بیشتر آنها نیست ، بلکه ساختن بک لینک برای صفحاتی است که می خواهید در رتبه بندی گوگل نمایش داده شوند. ما برای ساخت بک لینک مقاله ای را آماده کرده ایم که می توانید از آن استفاده کنید .

 

منبع مفید :

۱۱ راه برای دریافت بک لینک از کاربران

نحوه ساخت بک لینک در سال ۲۰۲۰

بک لینک سازی چیست ؟ 

 

 

۲- اقتدار و قدرت لینک ها در سئو خارجی چیست ؟

همه بک لینک ها برابر نیستند و کیفیت بک لینک ها اهمیت زیادی دارد. این واقعیت همان نحوه کار PageRank را نمایش می دهد. هر چه قدرت سایتی که در آن بک لینک می سازید بیشتر باشد ، رتبه صفحه شما بالاتر می رود. به عبارت دیگر بک لینکی که از یک سایت با قدرت بالا دریافت می کنید ، اهمیت و ارزش بالاتری نسبت به بک لینک هایی دارد که از صفحات با قدرت کمتر دریافت می کنید.

 

بنابراین سوال پیش می آید که چگونه قدرت یک صفحه را بررسی کنیم ؟

گوگل در گذشته امتیازات PageRank را به صورت عمومی در اختیار کاربران می گذاشت اما از سال ها قبل آن را قطع کرده است. در حالی که هیچ گزارش دقیقی از PageRank وجود ندارد ولی تعدادی معیار های متفاوت وجود دارد که یکی از آن ها رتبه سایت UR است. UR قدرت سایت لینک دهنده را در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ نشان می دهد. برای مشاهده مقدار UR برای هر صفحه از سایت ، آدرس صفحه را در Ahrefs Site Explorer سرچ کنید .

پست های مرتبط:  بهترین راهکار های سئو | چک لیست سئو داخلی

 

 

 

علاوه بر این می توانید رتبه بندی URL همه صفحات سایت بک لینک دهنده را در این گزارش ببینید. این کار به شما کمک می کند تا در هنگام تحقیق درباره اقتدار و کیفیت صفحاتی که می توانید در ان ها لینک بسازید بیشتر بدانید.

 

۳- لینک های Dofollow در مقابل nofollow

گوگل پیج رنک را بر اساس لینک های nofollow تغییر نمی دهد. به عنوان مثال لینک هایی که برچسب rel = “nofollow” دارند ، لینک های nofollow نامیده می شوند. بنابراین پیج رنک برای رتبه بندی صفحات از لینک های dofollow استفاده می کند.

اکثر لینک ها dofollow هستند. اما برخی از سایت ها نیز لینک هایی که تولید می کنند از نوع nofollow است. بنابراین هنگام ساخت بک لینک اطمینان حاصل کنید که لینک های آن سایت از نوع dofollow باشند. برای این کار افزونه nofollow Chrome را نصب کنید تا لینک های nofollow را به شما نمایش دهد.

 

 

همچنین می توانید در سایت Ahrefs نیز این کار را انجام دهید. برای این که فقط لینک های dofollow را ببینید ، می توانید بقیه گزارشات را فیلتر کنید. این کار نیز برای ساخت بک لینک مفید است و روی سئو سایت شما تاثیر می گذارد. البته لینک های nollollow هم ارزش کمی دارند. آن ها می توانید ترافیک را به سایت شما هدایت کنند. این کار می تواند تاثیر غیر مستقیم مثبتی روی سئو سایت شما داشته باشد. اما اگر وقت و تلاش زیادی صرف ساخت بک لینک می کنید حتما سایت هدف را به خوبی بررسی کنید.

 

۴- سئو خارجی چیست و تاثیر متن لنگر یا Anchor text در آن

یکی از موارد دیگر که در سئو خارجی چیسن به آن می پردازیم متن لنگر است. احتمالا چیز زیادی در مورد آن نمی دانید. متن لنگر همان کلمات قابل کلیکی هستند که برای لینک به سایت شما استفاده می شوند. گوگل در ثبت اختراع PageRank خود اظهار داشت که : ” گوگل از چندین تکنیک برای بهبود کیفیت جستجو ها استفاده می کند. این تکنیک ها شامل رتبه صفحه ، متن لنگر و اطلاعات مرتبط است. به عبارت دیگر این احتمال وجود دارد که بک لینک ها با متن لنگر مرتبط با موضوع کلی صفحه ، تاثیری در رتبه بندی سایت شما داشته باشند.

پست های مرتبط:  خدمات سئو چیست؟

 

متاسفانه اگر شما از طریق روش های کلاه سفید بک لینک سازی کنید ، بر بک لینک هایی که ساخته اید، کنترل زیادی نخواهید داشته. البته به استثنای پست های مهمانی که ساخته اید. اما حتی اگر شما بر متن لنگر بک لینک ها کنترل نیز داشته باشید ، ممکن است این بک لینک ها بهترین بک لینک های شما باشند. الگوریتم پنگوئن که امروزه مهم ترین الگوریتم گوگل است ، سایت هایی را که با ایجاد بک لینک هایی با ارزش و با استفاده از متن های لنگر درست سعی در دستکاری رتبه ها دارند ، مجازات می کند.

خوشبختانه اکثر مردم به طور طبیعی و به روش های مرتبطبک لینک هایی می شازند. اگر مقاله شما در مورد موضوع X است، احتمال این که کسی با متن لنگر مربوط به X به سایت شما لینک بدهد، بسیار زیاد است.

 

 

۵- ارتباط

ارتباط و سئو خارجیبک لینک ها نوعی آرای مثبت برای سایت شما هستند. اگر سایتی به شما لینک دهد در حقیقت او کیفیت محتوای شما یا کسب و کارتان را تایید کرده است. اما همه این آرا به یک اندازه ارزش ندارند. موضوع وب سایتی که به شما لینک می دهد نیز اهمیت دارد. اجازه بدهید بیشتر توضیح دهم. برای مثال شما به دنبال یک سایت برای خرید حیوان خانگی هستید، یکی از سایت هایی که در آن لینکی به سایت حیوانات خانگی پیدا می کنید ، در مورد موضوع ماشین صحبت می کند و سایت دیگری در مورد نگهداری حیوانات خانگی ، حال شما کدام سایت را بیشتر می پذیرید ؟ به نظر من سایتی که در مورد نگهداری از حیوانات خانگی صبحت می کند.

 

 

۶- ترافیک

ما سایت های مختلفی را بررسی کرده ایم و بین صفحات با رتبه بندی بالاتر و میزان ترافیک ارگانیک ارتباط روشنی پیدا کرده ایم. این نشان می دهد که لینک هایی از صفحات با ترافیک ارگانیک نسبت به لینک هایی که از صفحاتی با ترافیک کم برخوردار هستند ، اهمیت و ارزش بیشتری دارند.

اگر به دنبال ساخت بک لینک های قدرت مند مانند رقبای خود هستید یا در حال پیگیری و تحقیق در مورد تاکتیکی برای ایجاد لینک های بهتر ، می توانید با با بررسی ترافیک سایت های هدف و در نظر گرفتن ترافیک ارگانیک سایت ها را اولویت بندی و بک لینک هایی با ارزش بالا ایجاد کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *