سئو چیست و چرا مهم است؟

سئو چیست
سئو سایت

سئو چیست و چرا مهم است؟

احتمالاً تا به حالا ده ها بار شنیده اید که بهینه سازی برای موتور جستجو یا همان  seo یک ابزار مهم برای بازاریابی دیجیتال است ، اما حتی اگر درک کلی از آنچه در پی آن است، داشته باشید ، هنوز هم ممکن است درک کاملی از این موجود پیچیده و چند وجهی نداشته باشید. سئو از چندین عنصر مختلف تشکیل شده است و علاوه بر دانستن اینکه سئو چیست و چگونه کار می کنند ، مهم است که بدانیم چرا SEO بسیار مهم است. به طور خلاصه سئو موضوعی قابل توجه در وب سایت ها است زیرا باعث می شود وب سایت شما بهتر در گوگل دیده شوید و افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند. این یعنی ترافیک بیشتر و فرصت های بیشتر برای تبدیل مخاطبین به مشتری.

در واقع این روزها اصطلاح سئو سایت یکی از رایج ‌ترین اصطلاحات در دنیای بازاریابی دیجیتال و به کار گرفتن تکنیک های آن است. اما همه افراد با واژه سئو آشنایی نداشته و از اهمیت آن هیچ اطلاعی ندارند.

با توجه به استفاده بسیار زیاد سئو در زندگی امروزی، لازم است کسانی که به تازگی وارد دنیای کسب و کار اینترنتی شده‌اند یا قصد دارند فروش اینترنتی خود را با استفاده از روش های مختلف بالا ببرند، با مفاهیم کلی سئو و اهمیت آن آشنا شوند.

فراتر از آن ، سئو همچنین ابزاری با ارزش برای آگاهی از برند ، ایجاد روابط بهتر با کاربران و مشتریان و معرفی خود به عنوان یک متخصص معتبر و قابل اعتماد در زمینه کاری شماست. بنابراین بدون تذکر بیشتر ، همه چیزهایی را که باید در مورد سئو چیست بدانید و چرا در دنیای دیجیتال امروز بسیار حیاتی است ، در اینجا آورده شده است.

 

سئو سایت چیست؟

 

سئو سایت چیست؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که سئو چیست و چه اهمیتی دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم مفهوم سئو (SEO) مخفف اصطلاح Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است.
به عبارت دیگر سئو سایت که یک ابزار از دیجیتال مارکتینگ به شمار می آید، مجموعه ای از تکنیک ها هستند که در افزایش رتبه سایت تاثیر مستقیم دارند و انجام آن ها موجب ارتقای جایگاه وبسایت در موتورهای جستجو، به ویژه گوگل می شود.

در گذشته که موتورهای جستجو وجود نداشتند، کاربران اینترنت باید آدرس کامل آن سایت را برای یافتن وبسایت مورد نظر خود می نوشتند. با به وجود آمدن موتورهای جستجو و تلاش‌ آن ها برای اسکن تمام اطلاعات موجود در اینترنت، کاربر با نوشتن هر کلمه یا عبارتی که به موضوع مورد نظر خود ربط داشت می توانست صفحه ای مرتبط را باز کند.

در این زمان هیچ معیار و فاکتور دقیقی برای رتبه دادن به سایت ها وجود نداشت و هر وبسایتی که از کلمات مورد استفاده کاربران بیشتر استفاده می کرد، رتبه بهتری به دست می آورد.
این موضوع مشکلات مختلفی را به وجود آورد که یکی از آن ها اشباع شدن فضای اینترنت از صفحاتی بود که هیچ محتوای ارزشمندی نداشتند و صرفا با جملات بی معنی و کلمات هدف کاربران پر شده بودند.

از سوی دیگر این موضوع موجب ایجاد بی‌نظمی در فضای اینترنت شده بود؛ زیرا وبسایت هایی که محتوای ارزشمند تولید می کردند گاهی در صفحات دوم یا چندم موتورهای جستجو قرار می گرفتند و بعضی از سایت هایی که صرفا با کلمات کلیدی پر شده بودند، صفحه نخست موتورهای جستجو را به خود اختصاص می دادند.

به همین دلیل این موتورها به تدریج پیشرفته و تکامل یافته شدند و با تعیین فاکتورهای مشخصی سعی کردند وبسایت های مختلف را بر اساس معیارهایی مانند محتوای ارزشمند یا تکرار متناسب کلمه کلیدی رتبه ‌بندی کنند.
از این رو تاتیک هایی که یک وبمستر انجام می داد تا سایت خود را به نظرات و خواسته های کاربران نزدیک‌تر کند و در نتیجه از موتورهای جستجو رتبه بالایی دریافت کند در قالب عبارت Search Engine Optimization (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو) یا SEO شناخته شدند.

اهمیت سئو سایت

اهمیت سئو سایت

سئو به نحوی جزء دیجیتال مارکتینگ به شمار می آید و به کمک آن می توان رتبه سایت خود را ارتقا داد. علاوه بر این سئو در کمک به افزایش سود حاصل از فروش فروشگاه ها کمک بسیاری می کند. سئو در وب سایت می تواند برای فروشگاه هایی که محصولات خود را تنها از طریق سایت به فروش می رسانند، منجر به افزایش فروش شود.
اهمیت سئو فقط به فروشگاه های اینترنتی محدود نمی شود، بلکه فروشگاه هایی که در کنار فروش حضوری خود اقدام به طراحی سایت یا فروش از طریق آن می کنند نیز می توانند از سئو استفاده کنند..

اهمیت سئو برای سایت از سایر تبلیغات بیشتر است زیرا در مواردی مانند تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای سطح شهر، ضمن هزینه کردن مبلغ بسیار زیادی ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود. در این موارد تمام مردم هدف تبلیغات قرار می گیرند و مخاطبان هدف‌مند جذب آگهی نمی شوند.

اما در مورد سئو سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو، تمام هزینه و وقتی که صرف ارتقای سایت می شود، مستقیما در افزایش فروش و سود حاصل از آن تاثیر دارد.
بیشتر مخاطبانی که از طریق سئو سایت مورد هدف قرار می گیرند، کاربران هدفمندی هستند که دنبال محتوای مرتبط با سایت شما می گردند و اکثر اوقات به خریداران واقعی تبدیل می شوند. در نقطه مقابل این موضوع، آگهی های تبلیغاتی در تلویزیون یا رادیو عموم مردم را مخاطب قرار می دهند.

اگر بخواهیم به طور کلی و عمده اهمیت و مزایای سئو در وب‌ سایت را برشماریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش ترافیک سایت

یکی از مهم‌ترین مزایای سئو برای سایت افزایش ترافیک و بالا رفتن آمار بازدیدکنندگانی است که از سایت دیدن می کنند. در گام نخست بهبود سئو وب ‌سایت سبب دیدن شدن بیشتر سایت می شود و این دیده شدن در نهایت به افزایش ترافیک سایت منجر خواهد شد.

وقتی ترافیک سایت افزایش یابد به طبع آن سرنخ های فروش بیشتری (منظور از سرنخ کسانی هستند که به طور بالقوه به خرید از سایت شما تمایل دارند) به مشتری واقعی تبدیل می شوند.

از سوی دیگر افزایش ترافیک سایت به عنوان یکی از معیارهای بسیار مهم برای رتبه ‌بندی موتورهای جستجو شناخته می شود. هرچه ترافیک یک سایت بیشتر باشد موتورهای جستجو رتبه بهتری به سایت داده و آن را در صفحه نخست و در لینک های بالاتر نمایش می دهند.

قابلیت آنالیز و بررسی بهبود سئو وب ‌سایت

در آگهی هایی که در بسترهایی مانند تلویزیون یا سطح شهر منتشر می شوند میزان تاثیرگذاری تبلیغ قابل اندازه‌گیری نیست و نمی توان به طور دقیق فهمید که یک تبلیغ در افزایش مشتریان و سود حاصل از فروش تاثیر داشته است.

اما یکی دیگر از مزیت های سئو حرفه ای سایت قابلیت آنالیز سئو سایت و میزان تاثیرگذاری آن در افزایش رتبه سایت است. سئوکاران می توانند تمام فعالیت هایی را که کاربران روی سایت انجام داده‌اند و جزئیات بسیار دقیقی از رتبه بندی سایت را با استفاده از ابزارهای ویژه ای مانند MOZ اندازه‌گیری و مشاهده کنند.

اعتباربخشی سئو به سایت

سئو حرفه ای سایت کمک می کند که سایت مورد نظر در نگاه کاربران اعتبار بالایی به دست آورد. هرچه اعتبار یک سایت بیشتر باشد و به عبارت دیگر محتوای ارزشندی در اختیار کاربران قرار دهد، بازدید از سایت و فروش آن بیشتر خواهد شد.

پست های مرتبط:  هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه می شود؟

ماندگاری اثر سئو سایت

معمولا اثر سایر آگهی های تبلیغاتی موقتی است و پس از تمام شدن دوره آگهی، ماندگاری آن نیز از بین می رود و از ذهن مخاطبان نیز پاک می شود. اما تاثیر سئو سایت بر مخاطبان تقریبا دائمی است و معمولا پس از بازدید یک سایت، مخاطبان به کاربر دائمی آن سایت تبدیل می شوند.

دلیل ماندگاری تاثیر سئو سایت، ارتباط سئوکار با کاربران و تولید محتوای متناسب با کاربران هدف است. به همین دلیل بازدیدکنندگان پس از بازدید از سایت مورد نظر خود و ارتباط گرفتن با محتوای آن سایت، به کاربر دائمی آن تبدیل خواهند شد.

هزینه کم

آگهی های تبلیغاتی با هدف افزایش فروش معمولا هزینه بسیار زیادی برای تبلیغ‌دهنده در پی دارند و همانطور که گفتیم به محض گذشتن انقضای آن ها، از ذهن مخاطب نیز پاک می شوند. اما کسانی که برای افزایش فروش خود از طریق سئو سایت اقدام می کنند، به نسبت سایر روش های تبلیغاتی مبلغ بسیار کمتری هزینه می کنند و معمولا تاثیر آن نیز ماندگار خواهد بود.

انواع تکنیک های سئو

 

انواع تکنیک های سئو

از زمان به وجود آمدن سئو سایت تا کنون سه روش برای انجام آن مورد استفاده قرار گرفته‌اند که این روش ها تا امروز استفاده می شوند و توضیح آن ها به شرح زیر است:

سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO به روشی گفته می شود که در آن تمام نکات و قوانین سئو طبق استانداردهای ارائه شده توسط گوگل انجام شود و از هیچ راه میانبر یا غیر اخلاقی برای سرعت بخشیدن به سئو سایت استفاده نشود. در استانداردهای گوگل برای اعتباربخشی به یک سایت مسائل زیر مهم هستند:

 • محتوا مهمترین مساله ای است که برای گوگل اهمیت دارد و معتقد است سایت معتبر باید از محتوای مفید و اورجینال برخوردار باشد.
 • لینکسازی (backlink) طبیعی از نظر گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد. به عبارت دیگر گوگل به سایت هایی اعتبار و ارزش می دهد که این سایت ها از نظر کاربران مفید و محبوب باشند و کاربران به طور طبیعی به آن سایت لینک دهند.
 • تصاویر اختصاصی نیز در سئو و بهینه سازی سایت تاثیر بسیار زیادی دارند به این معنی که گوگل به سایت هایی رتبه بالا می دهد که علاوه بر محتوای کاربردی، از تصاویر اختصاصی و سئو شده استفاده کند.
  به عنوان مثال روی تمام عکس ها لوگو بزند و برای آن ها متن جایگزین عکس تعیین کند. خیلی مهم است که این تصاویر را خودتان تولید کنید.
 • ساختار سایت نیز برای سئو سایت توسط گوگل بسیار ارزشمند است و از نظر آن سایتی ارزش دارد که از ساختار ساده و منظمی برخوردار باشد تا خزنده های گوگل به راحتی بتوانند محتوا و مطالب جدید را پیدا کرده و ایندکس کنند.
 • سرعت بالای سایت نیز یکی دیگر از استانداردهایی است که برای سئو سایت ارزش دارد. برای دست یافتن به این هدف نخستین گامی که باید برداشت، خرید یک هاست پر سرعت برای سایت است.

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)

سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO برخلاف White Hat SEO برای ارتقای رتبه سایت توسط گوگل، از روش های خلاف قوانین گوگل استفاده می کند. این روش در مدت زمان بسیار کوتاهی نتیجه داده و رتبه سایت را بسیار سریع ارتقا می دهد اما همیشه اوضاع آن طور که سئوکاران فکر می کنند پیش نمی رود.

اگر گوگل بفهمد یک سایت از روش های سئو کلاه سیاه برای اعتباربخشی به خود استفاده کرده است، آن را از نتایج جستجوی خود حذف می کند و به عبارت دیگر سایت را پنالتی می کند. این موضوع به هیچ عنوان خوشایند نیست و سئوکاران تمایل ندارند بعد از انجام کارهای فراوان برای سئو سایت، آن را پنالتی شده ببینند.

در Black Hat SEO از تکنیک هایی استفاده می شود که گوگل منع کرده است. به عنوان نمونه سئوکاران سیاه هیچ محتوای ارزشمندی تولید نمی کنند، بلکه هدف آن ها از تولید محتوا تنها قرار دادن کلمات کلیدی به مقدار بسیار زیاد در صفحات فرود خود است تا از این طریق ترافیک بیشتری کسب کنند.

همچنین در این روش برای سئو سایت، لینک سازی به شکل مستقیم انجام می شود و در بسیاری از موارد سئوکار خود به شکل دستی در سایر سایت‌ و بلاگ ها اقدام به ساخت بک لینک برای سایت خود می کند.
یکی از کارهای غیر اخلاقی در این روش که برخی از سئوکاران از آن استفاده می کنند، استفاده از تکنیک های سیاه برای سایت های رقیب به هدف پنالتی شدن آن ها است.

سئو کلاه خاکستری  (Gray hat SEO)

سئو کلاه خاکستری Gray hat SEO به عنوان کارآمدترین و بهترین روش سئو سایت شناخته می شود. در این روش سئوکار از تلفیق دو روش بالا استفاده می کند و اگر آن را به شکل درست اجرا کند، می تواند رتبه سایت را در زمان کمی افزایش دهد.
یکی از موضوعات نگران‌کننده در سئو خاکستری احتمال فهمیدن گول و پنالتی کردن سایت است که این موضوع در موارد نادری رخ می دهد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی های مثبت در سئوی خاکستری، استفاده از محتوای درست و کاربردی است. به عبارت دیگر سئوکار خاکستری استانداردهای گوگل را مانند داشتن محتوای ویژه یا استفاده از ساختار درست رعایت می کند، اما برای سرعت بخشیدن به سئو و بهینه سازی سایت، از چند تکنیک سئوی سیاه مانند ساخت بک لینک نیز بهره می برد.

انواع سئو سایت از نظر بستر انجام آن

انواع سئو سایت از نظر بستر انجام آن

مجموعه تکنیک های سئو بر حسب بستر انجام آن ها به دو دسته کلی سئو داخلی (on-page seo) و سئو خارجی (off-page seo) تقسیم می شوند که توضیح آن ها به این شرح است:

سئو داخلی

سئوی داخلی یا on-page seo مجموعه اقداماتی هستند که یک سئوکار برای افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو و کسب ترافیک بالا، در داخل سایت خود انجام می دهد. این اقدامات شامل تمام کارهایی می شود که درون یک سایت انجام می شوند و موارد زیر را در بر می گیرند:

 • انتخاب کلمات کلیدی
 • استفاده درست از کلمات کلیدی
 • تولید محتوای کاربردی و ارزشمند
 • تعیین یک برنامه درست برای پیش‌برد سئو وب سایت
 • ایجاد یک ساختار منظم و ساده برای سئو سایت
 • پیاده‌سازی سئو تکنیکال از جمله ساخت نقشه سایت و معرفی آن به گوگل
 • ایجاد لینک داخلی
 • ایجاد قسمت پرسش و پاسخ توسط کاربر و تولید محتوا توسط آن ها

سئو خارج از صفحه یا    Off-Page SEO

سئو خارج از صفحه یا Off-Page SEO یا سئو خارجی شامل شیوه های بهینه سازی خارجی است که تاثیراتی روی سایت شما دارد. تکنیک اصلی مورد استفاده برای سئو خارج از صفحه ، ساخت بک لینک (backlink) است زیرا لینک های با کیفیت به سایت شما از سایت های خارجی به موتورهای جستجو می گویند سایت شما با ارزش و با کیفیت است و این اقتدار و اعتبار سایت شما را نزد گوگل بالا می برد.

این اقدامات در سئو سایت تاثیر بسیار زیادی دارند و همواره توسط گوگل مورد بررسی قرار می گیرند. مهم‌ترین موارد سئوی خارجی سایت، ایجاد بک لینک ها توسط کاربران یا خود سئوکار است.
از میان سایر اقدامات سئوی خارجی سایت می توان به شرکت در انجمن ها و فروم ها، انتشار رپورتاژ، گوگل ادز، خرید بک لینک، کامنت مارکتینگ و غیره اشاره کرد.

تاکتیک های بسیاری برای ساخت بک لینک وجود دارد و برخی از بهترین روش های فعلی برای ساخت بک لینک شامل پست مهمان ، ایجاد تعداد زیادی اینفوگرافیک است که به اشتراک گذاشته می شود و از این طریق بر سایت شما تاثیر می گذارد. در این مقاله چون در مورد سئو چیست صحبت می کنیم، وارد جزئیات این موارد نمی شویم. اما در مقالاتی که در این قسمت معرفی می کنم، به طور کامل هر یک از این موضوعات را توضیح داده ام .

پست های مرتبط:  چطور به متخصص سئو تبدیل شویم ؟

 

عناصر مهم سئو چیست ؟

سه عنصر جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین عناصر گوگل برای دادن رتبه بالا به یک وبسایت هستند که عبارتند از:

کلمات کلیدی

خب بیایید در مورد سئو چیست با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. زمان طولانی همه تنها تکنیک سئو را کلمات کلیدی می دانستند. اما این حرف به این معنی نیست که اکنون کلمات کلیدی مهم نیستند. تفاوت در این است که امروزه کلمات کلیدی باید به خوبی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرند. تا بعد از انتخاب دقیق قاطعانه روی ان ها کار کنید. در این صورت است که کلمات کلیدی در سایت شما موثر خواهند بود.

اما کلمه کلیدی دقیقاً چیست؟ کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که مخاطبین برای یافتن مطالب آنلاین از آنها استفاده می کنند و برند ها و سایت ها می توانند از کلمات کلیدی استفاده کنند تا با مشتریانی که به دنبال محصولات و خدمات آن ها هستند ارتباط برقرار کنند.

هنگام تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، مهم است که به دنبال کلماتی باشید که میزان جستجوی بالایی دارند و در عین حال رقابت کم تری دارند. توجه داشته باشید کلمات کلیدی کوتاه مثلا دو حرفی یا تک حرفی نسبت به کلمات کلیدی بلند تر مثلا کلمات سه حرفی و یا چهار حرفی رقابت بیشتری دارند و در ابتدای کار مناسب نیستند. همچنین می توانید از کلمات کلیدی برای بهینه سازی همه عناوین ، آدرس های اینترنتی و سایر عناصر SEO در صفحه خود استفاده کنید که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت می کنیم.

در واقع اولین عنصر بسیار مهم در بهبود سئو وب سایت، انتخاب کلمات کلیدی درست و منطقی است. سئوکار برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی باید اقدامات مختلفی انجام دهد و کلمات مورد نظر را به روش های مختلفی آنالیز کند.
برای این کار ابتدا سئوکار تمام کلماتی را که خود یا اطرافیان در نظر دارند، همچنین کلماتی که در ابزارهای مختلف مانند MOZ یا از نتایج پیشنهادی گوگل به دست می آورد در یک فهرست قرار می دهد. سپس تمام کلمات را در گوگل آنالیتیکس و MOZ آنالیز می کند تا کلماتی را که کمترین سختی‌ و بیشترین سرچ را دارند به عنوان کلمات نهایی استفاده کند.

پس از انتخاب کلمات کلیدی باید تعداد و چگالی آن ها به درستی در متن رعایت شده و از استفاده بیش از حد یا بسیار کم کلمات جلوگیری شود؛ زیرا در هر دو حالت سئو سایت به درستی انجام نمی شود.

منابع مفید : 

راهنمای سئو سایت در گوگل

آموزش دیجیتال مارکتینگ قسمت اول 

 

 

محتوا، بخش مهم بعد از کلمات کلیدی

محتوا

 

خب در این قسمت از مقاله سئو چیست در مورد محتوا صحبت می کنیم. محتوا بخش مهمی از SEO است. زیرا محتوا دقیقا همان چیزی است که بتعث جذب مخاطب به سایت شما می شود. برای مثال شما یک سایت گل فروشی دارد. وقتی در وبلاگ سایت خود در مورد گل و گیاه و نحوه کاشت آن ها محتوایی را منتشر می کنید افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند ، سایت شما را زودتر با یک جستجو ساده پیدا می کنند. از این طریق شما می توانید با ارائه محتوای مفید به کاربران خود، با ان ها ارتباط بهتری برقرار کنید و آن ها را به مشتری تبدیل کنید.

محتوا از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو مهم‌ترین عنصر برای اعتباربخشی به یک سایت است. هرچه محتوای تولید شده مفیدتر، کاربردی ‌تر و به هدف کاربر نزدیک‌تر باشد، سئو حرفه ای سایت زودتر محقق می شود.
محتوای مفید از نظر گوگل اعتبار بالایی دارد و گوگل سایت هایی را که محتوای ارزشمندتری دارند بیشتر به کاربران نشان می دهد. همین امر باعث بالا رفتن ترافیک سایت و سود حاصل از فروش می شود. از سوی دیگر ترافیک بالای سایت، یک امتیاز مثبت به شمار می آید و در کمک به سئو برای سایت موثر است. برای آشنایی با تولید محتوا و سئو محتوا می توانید محتوای مربوطه را مطالعه کنید.

محتوا خود به چند نوع زیر تقسیم می شود:

 • محتوای ویدیویی و موشن‌گرافی که بیشترین تاثیر را در سئو سایت دارند و از نظر موتورهای جستجو به ویژه گوگل از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
 • محتوای تصویری و اینفوگرافی که این نوع محتوا نیز اهمیت بسیار زیادی در نزد گوگل دارند و در بالا رفتن رتبه سایت موثر هستند.
 • محتوای صوتی و پادکست نیز یکی دیگر از انواع تولید محتوا است که تاثیر آن در سئو سایت آشکار است.
 • محتوای متنی که رایج‌ترین نوع محتوا محسوب می شود و در بسیاری از موارد منظور از تولید محتوا، این نوع از محتوا است.
 • وبلاگ ها
 • کتاب های الکترونیک
 • پست در شبکه های اجتماعی

 

 

منبع مفید :

آموزش تولید محتوا در چهار مرحله

 

 

 

سئو خارج از صفحه یا Off-Page SEO

 

لینک سازی درست

لینک ها از جمله لینک داخلی و لینک خارجی برای اعتباربخشی گوگل به یک سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. گوگل برای بررسی عملکرد یک وبسایت، تمام لینک های داخلی و خارجی آن را مورد بررسی قرار می دهد و هرچه میزان لینک های طبیعی بیشتر باشد اعتبار آن سایت در نزد گوگل نیز بالاتر است.

باید در نظر داشت که الگوریتم های گوگل بسیار پیشرفته شده‌اند و در بسیاری از موارد لینک های مصنوعی را شناسایی می کنند. این امر موجب کاهش اعتبار سایت و در نهایت پنالتی شدن آن می شود. پس سئوکاران همواره باید نهایت دقت و احتیاط را در استفاده از لینک های ساختگی به کار برند.

 

 

منابع مهم

 ۱۱ راه ساخت بک لینک از طریق کاربران 

مراحل انجام سئو سایت

برای سئو در وب سایت انجام تکنیک های زیر به ترتیب زیر انجام می شوند:

۱:سئوی تکنیکال – Technical SEO

نخستین گام برای پیشبرد اهداف سئو سایت در گوگل، پیاده‌سازی تکنیک های سئوی تکنیکال است . این مرحله از ابتدایی‌ترین مراحل ساخت یک سایت شروع می شود و مواردی از جمله خرید دامنه معتبر، خرید هاست پرسرعت، طراحی یک وبسایت مناسب با استاندارهای سئو، بهبود سرعت سایت و غیره را شامل خواهد شد.

۲: سئوی داخلی – On page Seo

دومین مرحله در انجام تاکتیک های سئو، سئوی داخلی سایت است که شامل موارد مهمی مانند تهیه فهرست کلمات کلیدی، آنالیز رقبا، آنالیز کلمات در ابزارهای ویژه، انتخاب فهرست نهایی کلمات، تولید محتوا، برچسب‌گذاری، لینک سازی داخلی و غیره می شود.
بسیاری از سئوکاران معتقد هستند که سئوی داخلی مهم‌ترین مرحله سئو سایت در گوگل است.

۳: سئوی خارجی – Off Page SEO

پس از رعایت دو مرحله فوق به درستی، نوبت به سئوی خارجی (Off Page SEO) سایت می رسد. این مرحله از سئو برای کسب جایگاه اول در صفحه نخست سایت اهمیت بسیار بالایی دارد. همانطور که در بالا گفته شد سئوی خارجی سایت مواردی مانند خرید بک لینک یا رپورتاژ را شامل می شود.

بهترین روش های یادگیری سئو

کسانی که قصد دارند در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنند و سایت خود را از نظر استاندارد های موتورهای جستجو به ویژه گوگل به سطح قابل قبولی برسانند، می توانند از روش های زیر استفاده کنند:

 • مطالعه کتاب های مرتبط در این حوزه
 • مطالعه مقالات منتشر شده در اینترنت
 • مشاهده ویدیوهای آموزشی
 • شرکت در دوره های آموزشی
پست های مرتبط:  راهنمای سئو سایت در گوگل

مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به صفحه نخست گوگل

در هنگام بستن یک قرارداد بین کارفرما و سئوکار، مهم‌ترین و اولین درخواست کارفرما رسیدن سایت در مدت زمان مشخصی به رتبه یک گوگل و سایر موتورهای جستجو است. باید بدانید که زمان مورد نیاز برای کسب رتبه یک موتورهای جستجو، به موارد مختلفی از جمله میزان فعالیت رقبا، سختی کار در این حوزه، فعالیت های اولیه سایت و غیره بستگی دارد.

همچنین ممکن است در بعضی از موارد خواسته کارفرما برای رسیدن به رتبه یک محقق نشود؛ زیرا الگوریتم  های گوگل به طور مداوم در حال تغییر هستند و پیش‌بینی فعالیت آن ها در آینده امکان‌پذیر نیست. در بسیاری از موارد گوگل در دو ماه نخست فعالیت سایت، به آن رتبه بالایی اختصاص می دهد تا میزان اعتبار و فعالیت آن را بسنجد.

قیمت خدمات سئو سایت

سئو یک خدمت یا محصول مشخص نیست که قیمت ثابتی داشته باشد، بلکه در موارد مختلف و بسته به فعالیت سئوکار، میزان سختی کار و مدت زمان رسیدن به رتبه یک گوگل نرخ کار نیز متفاوت است. همچنین میزان تخصص یک سئوکار و میزان تسلط او بر کار در تعیین قیمت خدمات سئو تاثیر مستقیم دارد. 

سئو محلی یا Local SEO

سئو محلی یا Local SEO

 

سئو محلی از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا امروزه بیشتر افراد از دستگاه های تلفن همراه برای جستجو استفاده می کنند. این روزها ، ۵۷٪ از کل جستجوها از طریق تبلت و تلفن های هوشمند انجام می شود و نیمی از این جستجوها دارای هدف محلی هستند.

اگر به عنوان مثال صاحب یک رستوران هستید ، SEO محلی اطمینان می دهد که وقتی افراد منطقه شما به دنبال بهترین رستوران های شهر می گردند ، به سایت شما بیایند. در کنار استفاده از کلمات کلیدی محلی ، سایر شیوه های محلی SEO شامل ارائه فهرست دایرکتوری ها ، ایجاد صفحات خاص برای سایت شما و ایجاد صفحات برای مشاغل شما در Google My Business ، Google+ و Google Maps می باشد.

 

 

بازاریابی موتور جستجو یا سئو چیست ؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM به تلاش های بازاریابی پولی اشاره دارد و مواردی مانند تبلیغات بومی ، Google AdWords ، تبلیغات شبکه های اجتماعی ، پرداخت هر کلیک ، تبلیغات خرید Google ، Google Maps و موارد دیگر را در بر می گیرد.

اگرچه SEM یا بازاریابی موتور های جستجو معمولاً جزء اصلی یک استراتژی جامع سئو نیست ، اما جایگاه خودش را دارد زیرا می تواند به شما در رسیدن به مخاطبان جدید و بسیار هدفمند کمک کند.

 

منابع مفید :

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست ؟ 

 

 

درک اهمیت ” سئو چیست ”  برای مشاغل مدرن

درک اهمیت سئو چیست  برای مشاغل مدرندیده شدن و رتبه بندی

یكی از مهمترین كاركرد های سئو ، افزایش دیده شدن است. این یعنی آسانتر دیده شدن در هنگامی که مخاطبان چیزی را جستجوی می کنند که شما ارائه می دهید. یدن شدن شما در گوگل مستقیماً با رتبه شما مرتبط است.

هرچه در صفحه نتیجه موتور جستجو یا SERP  رتبه بالاتری داشته باشید ، احتمال بیشتری وجود دارد که مخاطبین یا کاربران شما را ببیند و روی سایت شما کلیک کنند. هرچه تلاش های سئو شما موثرتر باشد ، رتبه شما بالاتر خواهد بود و دیده شدن شما نیز بهتر خواهد بود. این مسئله وقتی مهم تر می شود که توجه داشته باشید که یک چهارم از کاربران وب هرگز روی اولین SERP کلیک نمی کنند.

 

 

ترافیک وب سایت در سئو چیست

افزایش ترافیک وب یکی از اهداف اصلی سئو است . شما هنگام افزایش دیده شدن و رتبه بندی ، ترافیک سایت خود را افزایش می دهید. این موضوع را برای لحظه ای در نظر بگیرید: تقریبا ۳۳٪ از کلیک ها به سایتی که رتبه اول را دارند می روند و پنج لیست اول بیش از ۷۵٪ از کلیه کلیک ها را کسب می کنند.

اگر می خواهید وب سایت شما از طریق موتور جستجو فرصت های بیشتری پیدا کنید ، به شیوه های SEO نیاز دارید که به شما کمک می کند در بین پنج موقعیت برتر و در ایده آل شماره یک قرار بگیرید.

 

 

ایجاد یک تجربه کاربری بهتر

ایجاد یک تجربه کاربری بهتر

یکی دیگر از دلایل مهم سئو چیست به این دلیل است که تمام مدت زمانی که شما در سایت به تولید محتوای عالی مشغول هستید و بهینه سازی سایت خود را با سئو درون صفحه بهبود می بخشد و این یک تجربه کاربری یکپارچه و مثبت ایجاد می کند.

به عنوان مثال ، هنگامی که شما اقدام به پاسخگویی مشتریان در سایت خود می کنید ، سایت را برای همه بازدید کنندگان تلفن همراه و همچنین افرادی که از لپ تاپ یا دسک تاپ بازدید می کنند ، سازگار می کنید. به همین ترتیب ، با افزایش سرعت بارگذاری صفحه ، میزان زمان بارگذاری صفحات خود را کاهش داده و بازدید کنندگان را ترغیب می کنید تا مدت بیشتری در سایت شما بمانند. تقریبا ۵۰٪ از مخاطبین انتظار دارند که یک صفحه در عرض دو ثانیه بارگیری شود و هرچه مدت زمان بارگذاری بیشتر باشد ، میزان تبدیل مخاطب به مشتری کمتر می شود.

 

رشد

در پایان ، دلیل نهایی سئو چیست و چرا مهم است، این است که می تواند به شما در رسیدن به بسیاری از اهداف تجاری کمک کند. SEO می تواند به شما در ایجاد روابط بهتر با مخاطبان ، بهبود تجربه کاربری ، افزایش اقتدار سایت شما ، هدایت افراد بیشتر به سایت شما کمک کند . همچنین به شما امتیاز بیشتری برای رقابت و افزایش تعداد تبدیل ها می دهد ، این یعنی فروش بیشتر ، مشتریان وفادارتر و بیشتر و رشد بیشتر در کسب و کار شما .

 

 

قدرت

مفهوم اقتدار در ما در مقاله سئو چیست به آن می پردازیم نسبتاً جدید است ، اما برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد. زیرا اعتبار شما برای کاربران وب اهمیت زیادی دارد. در اصل ، اقتدار یا اعتبار بدان معنی است که وب سایت شما قابل اعتماد ، با کیفیت بالا و مرتبط است و چیزی برای ارائه دارد. هرچه سایت شما اقتدار بیشتری داشته باشد ، رتبه شما بالاتر خواهد بود و مخاطب بیشتری به برند شما اعتماد خواهند کرد.

 

 

نتیجه گیری نهایی سئو چیست

همانطور که در مقاله سئو چیست مشاهده کردید ، SEO یک کار پیچیده است که تکنیک های مختلف ، تاکتیک ها و بهترین روش ها را در بر می گیرد. علاوه بر این ، با ظهور فن آوری های جدید ، این بهترین شیوه ها همیشه با تغییر رفتارهای مصرف کننده و وب ، در حال تغییر هستند و موتورهای جستجو الگوریتم های خود را تغییر می دهند. به گفته برخی SEO هنوز هم برای هر شغلی که می خواهد به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین تلاش های شما ارزش آن را دارد.

سئو می تواند به یک تجارت کمک کند تا اهداف زیادی از جمله اهداف مربوط به آگاهی از برند ، ترافیک ، تبدیل ، تجربه کاربری و موارد دیگر را انجام دهد. به همین دلیل برای بازاریابان دیجیتال بسیار مهم است که درک کاملی از سئو چیست داشته باشند و این که سئو چگونه می تواند به دستیابی به اهداف کمک کند و بهترین اقدامات در این مورد چیست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *