مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترتی
دیجیتال مارکتینگ طراحی سایت

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

آنچه امروزه بازارهای رقابتی را گسترده تر می کند، راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. خیلی ها گمان می کنند با داشتن یک فروشگاه اینترنتی، در رقابت با سایر برندها پیروز می شوند، اما راه اندازی کسب و کار اینترنتی به همین سادگی ها هم نیست و اگر بدون آشنایی و مهارت با این روش نوین تجاری پیش بروید، حتما شکست خواهید خورد. راه اندازی یک فروشگاه آنلاین اصولی دارد که هر چقدر دقیق تر به آن ها عمل کنید، موفق تر خواهید بود. در ادامه با مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی آشنا خواهید شد.

 

 

تصمیم گیری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، ابتدا باید تصمیم قاطعانه بگیرید، در غیر اینصورت اگر فکر می کنید بدون برنامه ریزی می توان کسب و کار اینترنتی راه انداخت، برنامه را از قبل شکست خورده ببینید. برای شروع تجارت آنلاین ابتدا باید تعریف درست کسب و کار اینترنتی را دانست و سپس با ارزشیابی حیطه ی فعالیت و کالایی که قرار است بفروش برسد، تصمیم به راه اندازی کسب و کار اینترنتی گرفت. بطور کلی اگر بدنبال بازار بزرگتری برای فروش چند برابری کالا از طریق دنیای مجازی هستید، با اطلاعات کامل و تصمیم قاطعانه در این راه قدم بردارید، قطعا انتخاب این گزینه در بازار داغ کسب و کار اینترنتی شایسته ترین راه افزایش درآمد خواهد بود.

 

 

تشخیص بازار هدف در کسب و کنار اینترنتی

موفقیت

 

دومین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، شناسایی بازار هدف می باشد که برای موفق عمل کردن فروشگاه اینترنتی، ضروری است. بازار هدف شامل مخاطبانی است که محصولات و تولیدات فروشگاه را استفاده می کنند یا اینکه ظرفیت تبدیل شدن به مشتری وفادار را در آینده دارند. برای مثال اگر کالایی که قصد فروش آن را دارید لوازم جانبی موبایل باشد، بازار هدف شامل تمام افرادی می شود که از موبایل و لوازم جانبی اش استفاده می کنند مانند بانوان، آقایان، جوانان، نوجوانان، برخی فروشگاه های لوازم جانبی موبایل و غیره.

پست های مرتبط:  آموزش دیجیتال مارکتینگ | قسمت دوم

توجه داشته باشید که در مرحله شناسایی بازار هدف، ارزیابی مخاطبان می تواند در افزایش راندمان فروش، تاثیر گذار باشد. ارزیابی مخاطبان با توجه به المان هایی نظیر جنس، میانگین میزان درآمد، محل زندگی، درصد نیاز آنها به کالاهای مورد نیاز و غیره صورت می گیرد. به طور مثال، برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در هر شهر، طبعا باید روی مخاطبانی تمرکز کرد که در آن شهر زندگی می کنند. برای  یک فروشگاه اینترنتی که محدودیت مکان و زمان ندارد باید مشتری ها را از سراسر کشور یا حتی فراتر از آن جذب کرد.

 

 

ساخت فروشگاه اینترنتی برای راه اندازی کسب وکار اینترنتی

 

 

بعد از اینکه هدف گذاری ها انجام و بازار هدف شناسایی شد، نوبت به ساخت وب سایت برای اشتراک گذاری محصولات بصورت اینترنتی با مخاطبان می رسد. در واقع ساخت وب سایت، مرحله ای است که به تصمیم گیری ها برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، هویت می دهد، بنابراین فروشگاهی که ساخته می شود باید به بهترین شیوه، محصولات را معرفی کند. از جمله اشتباهات رایج در میان آنهایی است که تا حدودی با “ورد پرس” آشنایی دارند و برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، بدون تجربه و شناخت نیازهای یک فروشگاه اینترنتی وارد عمل می شوند. این در حالی است که ساخت فروشگاه های بزرگ اینترنتی، مهارتی می طلبد که برنامه نویسان حرفه ای از عهده آن بر خواهند امد. اگر اطلاعی راجع به ساخت وب سایت ندارید، کار را به شرکت های طراحی سایت بسپارید تا خروجی قابل قبول با بازدهی بالا را دریافت کنید.

پست های مرتبط:  چگونه کسب‌وکار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنیم ؟

در نظر داشته باشید یک فروشگاه اینترنتی، همچون بازاریاب حرفه ای عمل می کند و کار چند فروشنده مجرب را همزمان انجام می دهد. پس این بازاریاب باید با لباس مناسب و بهترین کیفیت ( طراحی و قالب سایت – UI و UX قدرتمند)، قابلیت معرفی جزئیات محصول را داشته باشد و از طرفی هم به درخواست های مشتری برای سفارش کالا یا مشاهده نمونه های دیگر به خوبی پاسخ دهد. در راه اندازی کسب و کار اینترنتی، راه هایی نیز برای ارتباطی مخاطبان با بخش مدیریت سایت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، در نظر گرفته می شود تا با خیال راحت و اطمینان کامل از خرید نمایند.

 

 

ابزارهای مورد استفاده در راه اندازی کسب و کار اینترنتی

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، ابزارهایی لازم است که وجود آنها برای رسیدن به هدف ضروری می باشد.  در ابتدا اولین چیزی که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی لازم است، داشتن سرمایه می باشد. پول حرف اول را برای شروع کارهای تجاری می زند و ساخت وب سایت، خرید دامنه، پرداخت قبوض، خرید کارت شارژ و غیره، بدون پرداخت هزینه ممکن نیست. برای ساخت فروشگاه اینترنتی به تجهیزاتی نظیر کامپیوتر، حساب بانکی شخصی یا شرکتی، حساب اینترنتی، ایمیل، مجموعه نرم افزار های آفیس و برخی از نرم افزارهای حسابداری، نیاز خواهید داشت. در این نوع از کسب و کار، زمان مهمترین سرمایه است که باید با دقت آن را خرج کنید، توصیه می شود برای رسیدن به اهدافتان در راستای احداث یک فروشگاه اینترنتی موفق، زمان کافی اختصاص دهید، در غیر اینصورت رقیبان پر تلاش و حرفه ای، برای جذب ترافیک هدفمند از طریق تبلیغات سایت و شبکه های اجتماعی، از شما پیشی خواهند گرفت.

پست های مرتبط:  تولید محتوا چیست ؟

 

 

نقش شبکه های اجتماعی در جذب ترافیک

 

شبکه های اجتماعی، با توجه به حضور گسترده در میان اقشار مختلف جامعه، رسانه ی با نفوذی نسبت به سایر روش های تبلیغاتی محسوب می شوند و استفاده از آنها در بازاریابی مارکتینگ و جذب ترافیک هدفمند، بسیار هوشمندانه است. شبکه های اجتماعی در واقع به برند سازی محصول یا خدمات فروشگاه اینترنتی کمک زیادی می کنند. طبق آمارها اکثر تبیلغات و خرید های اینترنتی از طریق شبکه های اجتماعی پر مخاطب نظیر تلگرام، اینستاگرام و سایر شبکه های مجازی، صورت می گیرد که می تواند کانال مناسبی برای راهنمایی کاربران به سایت اینترنتی مورد نظر باشد.

 

 

مدیریت دیجیتال مارکتینگ در راه اندازی کسب و کار اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ در واقع همان بازاریابی در فضای مجازی می باشد که باید به نحو احسنت آن را مدیریت کرد. کسانیکه توانایی بازریابی دیجیتالی دارند با پشتوانه ی محکم تری در راستای رسیدن به اهدافشان حرکت می کنند. همین امر باعث می شود در فروش محصولات و خدماتشان موفق عمل کنند. در بازاریابی دیجیتال باید تمام فعالیت هایی که در کانال های تبلیغاتی و صفحات اجتماعی صورت می گیرد به خوبی مدیریت شود. البته در نظر داشته باشید اگر تمام وقتتان را تنها صرف شبکه های اجتماعی کنید و از پشتیبانی فروشگاه اینترنتی غافل شوید، در این امر موفق نخواهید بود. مدیریت دیجیتال مارکتینگ، توانایی رسیدگی به همه ی فعالیت های تبلیغاتی برای فروش محصول در دنیای مجازی است که باید با دقت تمام به هر کدام رسیدگی شود.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *